"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Aloittelemassa 40k:ta (ehkä)

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Jhep
Viestit: 379
Liittynyt: La 02.08.2003 09:35

Aloittelemassa 40k:ta (ehkä)

Viesti Kirjoittaja Jhep »

Eli olen tässä alkanut siirtymään faban puolelta tänne; Nyt tällä hetkellä minulla on kaksi vaihtoehtoa, Daemonhunterit taikka Chaos, Chaoksen kirjan saisin ilmatteeksi ja figujakin vähän, mutta en tiedä kummalla aloittaisin.. Daemonhuntterssit näyttävät todella hienoilta ja muutenkin.

Kumpaa suosittelette, Daemonhuntereita vai Chaosspace Marineita? Perusteluja myös...
Avatar
Kardinaali
Viestit: 2874
Liittynyt: Ti 22.02.2005 19:35
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kardinaali »

Chaoksesta löydät vinkkiä täältä:
http://uk.games-workshop.com/chaosspace ... 2Dstarted/
Ja Daemon hunttereista täältä:
http://uk.games-workshop.com/daemonhunt ... started/1/

Seikkailles tuolla vähän aikaa ;)
Itse pelailen Chaoksella, syynä varmaankin hienot figut ja peliteho, mutta ovat nuo Daemongüntteritkin nättejä...

Ai niin ja tervetuloa 40k:n puolelle (ehkä)
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Ja sitten vielä daemonhunttereista suomeksi: [allekirjoituksen linkki tähän kanssa].
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

Oberon hei, syödäänkö minun aivot jos tuota klikkaa?
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Ei, siun aivoja ei syödä. Paitsi jos olet erityisen herkkä suomeksi kirjoitetuille DH vinkeille&yksikköesittelyille ja/tai LOTRin turnaussäännöille ;) Ainiin, on siellä pari novelliakin, ne saattaa olla vaaraksi.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Slaughter Master
Viestit: 511
Liittynyt: La 21.05.2005 16:18

Viesti Kirjoittaja Slaughter Master »

Aika fluffillisia armeijoita kumpikin. Siksi itsellänikin on DH ja CSM.
Jhep
Viestit: 379
Liittynyt: La 02.08.2003 09:35

Viesti Kirjoittaja Jhep »

Joissakin paikoissa sanottiin, että DH olisivat kalliita (en saanu syytä siihen, joten päätän kysyä täällä), onko tämä totta? Noista DH olen nyt kiinnostunut, hieno nimi, upeita figuja jne. Mutta ovatko ne hyviä? Mitenkä käy tankin tuhous, liikkuminen ja ampuminen, valaiskaa minua :D
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

DH ovat kalliitta rahassa:
koko armeija on metallia, ainoastaan mahdolliset liittolaiset ja ajokit muovia.
DH ovat kalliita pelipisteissä, minimi GK ryhmä maksaa saman verran kuin maksimikokoinen perus mariiniryhmä. Eli pieni eliitti armeija.

DH on vaikea armeija pelata kunnolla joten en itse suosittelisi sitä ensimäiseksi armeijaksi. Taktiikoita niille löytää Sotusta Haulla.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Jhep
Viestit: 379
Liittynyt: La 02.08.2003 09:35

Viesti Kirjoittaja Jhep »

Olen kyllä figuttanut jo 4 vuotta, joten ei se NIIN vaikeata luulisi olevan. Onko DH:lla mitään hyvää mikä olisi MUST osto?
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Grey knight terminators ja callidus assasin, sekä tavan grey kngihtit. Tuossa järjestyksessä.

Onhan ne kalliita, mutta toisaalta käytettynä saattaa löytää ja eihän noita montaa tarvii(mun kokonaan metallisessa huimat 42 figua, 21 GK:ta ja loput IST:tä ja inkvi retinuensa kanssa).

EDIT: eikä se nyt niiin vaikeaa ole, mutta riippuu paljon vastustajasta onko mahiksia. Nopeat shootyt, armour 3+:t, starcannon hordet ja tankkiarmeijat tuottaa ongelmia. Massa-armeijat armour 4+ tai huonommilla ei oikeastaan. Kaikki ovat kuitenkin voitettavissa(ok, AC:ta en ole vielä voittanut).
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Hand of Than
Viestit: 87
Liittynyt: Ti 10.05.2005 02:24
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Hand of Than »

Valitse ne kummat näyttää kivemmilta. Koska kuitenkin fiksailet ja maalaat 10-1 enemmän kuin pelaat. Silmää pitää miellyyttää. Rahaa tämä harrastus ottaa kuitenkin, joten se on huono valintaperuste. Kaaoksella saisit kenties(?)kovemman armeijan helpommalla, mutta sitä myös pelataan enemmän. DH:lla olisit uniikimpi tapaus. Ja kummallakin armeijalla voi voittaa... Yhteenveto: Valitse kuin naista hakisit; pedissä(pelissä) ei olla kokoaikaa, rahat se vie kuitenkin ja ulkonäkö ratkaisee...
world eater
Viestit: 242
Liittynyt: Pe 02.09.2005 12:29
Paikkakunta: porvoo

Viesti Kirjoittaja world eater »

oberon_ meinaatko kenties AC = armoured company?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Perusteet”