"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

2k Von carsteinia Lepraan (listaa muutettu)

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
kanitsia
Viestit: 279
Liittynyt: Pe 16.04.2004 09:57
Paikkakunta: Kuopio

2k Von carsteinia Lepraan (listaa muutettu)

Viesti Kirjoittaja kanitsia »

Von carstein vampire count + aura of dark majesty + ring of the night + summon wolves + wolf form + GW + 2lvl = 346

Necromancer + 2lvl + book of arkhan + dispel scroll = 150

Necromancer + 2lvl + black periapt + dispel scroll = 140

Von carstein vampire thrall + flayed hauberk + GW + wolf form = 134

Total: 770

17 kpl Skeletons + LA + full command = 195

2 x 5 kpl Dire wolves = 100

15 kpl Zombies + standart bearer = 100

Total: 395

6 kpl Black knights + barding + full command + banner of the barrows = 235

6 kpl Black knights + barding + full command + war banner = 215

5 kpl Fell bats = 100

3 kpl Spirit host = 195

Total: 745

Banshee = 90

Total: 90

Army total: 2000

PD: 8 + arkhan

DD: 5 + 2 scroll

Models: 66
Viimeksi muokannut kanitsia, Ke 07.12.2005 17:42. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
gobliini
Viestit: 352
Liittynyt: Pe 16.08.2002 22:10
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja gobliini »

Ihan pätevän oloinen lista. Itse ottaisin ehkä susiblokin tai pari lisää ja skellujen kokoa vähän kasvattaisin. Onko sword of might pisteidensä arvoinen countillasi? Eikö GW ajaisi asian jopa hiukan paremmin ja säästäisi jopa pisteitä?
Zeroiini
Viestit: 16
Liittynyt: Ma 05.12.2005 08:19
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Zeroiini »

noi 5 yksiköissä olevat Diret ei tule toimimaan, jos vastustaja pelaa yli kymmenen tyypin jalkaväki yksiköitä, koska tällöin ei fear testiä tarvitse ottaa jos on SAMA unit-str. Itselläni on kokemusta.
Rock 'n' Roll - Lock 'n' Load
Weedy_rat
Viestit: 527
Liittynyt: Ti 19.04.2005 20:17
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Weedy_rat »

Fear test pitää ottaa vaikka sinulla olisi isompi US, jos epäonnistut osut tappelussa 6+:lla. Eikä sudet mene yksin isoihin jalkablokkeihin (paitsi ehkä rearista jos pääsevät). Pistä nuo 2x 10 lurkkia yhteen 15 kokoiseen, ota ylijäämäpojoilla susia ja sitten sinulle jää 25pts käytettäväksi.
Weedy rat osui oikeaan. - Omenapoika
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Zeroiini kirjoitti:noi 5 yksiköissä olevat Diret ei tule toimimaan, jos vastustaja pelaa yli kymmenen tyypin jalkaväki yksiköitä, koska tällöin ei fear testiä tarvitse ottaa jos on SAMA unit-str. Itselläni on kokemusta.
Olet väärässä fear testi otetaan aina paitsi jos olet gobliini joita on tuplasti enemmän kuin näille fearia aiheuttavia haltioita.

Listasta pidän muuten mutta minusta fell batteja ja bat swarmeja on aivan liikaa. Lisätään viellä 4 spirit hostia... ...nämä kun eivät kestä mitään. Hakevat toki koneet, mutta niin tekee vampyyritkin. Skeletoneja on taas aivan liian vähän, nokkela vihu kun tulee ja ampuu molemmat pois vuorolla yksi niin peli on aika pitkälle menetetty.
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Nazreg Moonsinger kirjoitti: Listasta pidän muuten mutta minusta fell batteja ja bat swarmeja on aivan liikaa. Lisätään viellä 4 spirit hostia... ...nämä kun eivät kestä mitään. Hakevat toki koneet, mutta niin tekee vampyyritkin. Skeletoneja on taas aivan liian vähän, nokkela vihu kun tulee ja ampuu molemmat pois vuorolla yksi niin peli on aika pitkälle menetetty.
Kaikki mainitsemasi (bat swarmeja lukuunottamatta) ovat vähän tuollaisia on/off muokkauksia. Eli hyviä valintoja toisia vastaan ja toisia vastaan ei. Olisi ehkä hyvä keskittyä sellaisiin valintoihin, jotka antaisivat mahdollisuuden toimia mahdollisimman laaja-alaisesti mahdollisimman montaa potentiaalista vastustajaa vastaan.

Spirit hostit ovat aina hyviä, jos vastustajalla ei ole oikeaoppisia maagisia hyökkäyksiä. Spirit hostit ovat aina surkeita, jos vastustaja on demoni, welf tai skaven armeija. Koska hostit ovat niin kalliita, yhden tai kahden pudottamista voisi harkita. Kyllä ne sen homman hoitaa pienemmälläkin joukolla ja kyllä ne sen homman mokaa isommallakin joukolla.

Kaksi lepakkoryhmää on ihan hyvä valinta. Lepakoilla tekee lähes aina jotain hyödyllistä, vaikka vastustajalla ei sotakoneita tai marssivia yksiköitä olisikaan. Halvat lenturit rocks always. Itse pelaisin varmaan kolmea ryhmää. Tai sitten pelaisin vaan Sylvaniaa (8+ lepakkoryhmää) koko homman orgastisuuden takia.

Bat swarmeja on vähän liikaa. Koko muu armeija on jo unbreakable, ei niitä hirveästi tarvi lisää.

Skelluja on aika vähän. Useimmiten niitä kyllä ehtii nostaa lisää. Jos vastassa on rullameri ja joku random cult of speed, niin sitten juttu on jo pahempi. Ottaisin varmuuden vuoksi pari lurkkia lisää.
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Mutta Slugi hyvä, eihän turnaus listaan ole tarkoitus ottaa näin paljoa on/off choiceja, koska silloin on liian suuri mahdollisuus että vihu tulee ja vie miten haluaa.

VC black knighteilla vie muuten hosteja aika hyvin myös. Fell bateissa on se ongelma että ne ovat verrattaen heikkoja, eivätkä lyö kovin kovaa. Siksi näitä ei tueta yhtä paljoa kuin muita halpoja lentureita. Kyllä noilla fell bateilla silti tekee jotain, mutta tyytyisin yhteen ryhmään ja ottaisin tuhottomasti black knighteja, koska ne hoitavat homman mallikkasti himaan.

Black knightit tekevät tehtävänsä niin kääpiöitä kuin legioonaa vastaan. Tosin SADia vastaan nämä pojat ovat heikoilla, mutta eivätkös sitten fell batit ja Hostit myös?

Skeletoneista, jos turnauksessa ei tule yhtään armeijaa vastaan joka ehtii ottaa pois summonit ja tuhota koko armeijan ennen kuin mitään ehtii tapahtua niin silloin ei pelata suomessa.

Huomasin muuten että lauserakenne spirit hostien kohdalla on vähintäänkin epäilyttävä ja sen voi ymmärtää kahdella tavalla. Tuossa oli tarkoituksena osoittaa että niitä oli liikaa 2-3 riittänee hyvin.

Niin joo, stupidity 9 vampyyriä en ihan heti pelaisi. On kuitenkin todennäköistä että se mokataan ainakin kerran pelissä. :)

Fell batit voisi sijoittaa yhteen 5:n yksikköön ja ottaa lisää Black knighteja. Ghoulit voisivat myös hoitaa homman häröily yksikkönä mallikkaasti, näillä on kuitenkin 2A poisonit ja mikä tärkeintä flee mahdollisuus. Menivät Dolmotin(?) minotaureista läpi jossain neljässä - viidessä combat roundissa ja veivät näiltä lipunkin vielä kun flankista tulivat. :)
kanitsia
Viestit: 279
Liittynyt: Pe 16.04.2004 09:57
Paikkakunta: Kuopio

listani

Viesti Kirjoittaja kanitsia »

Listaa muutettu, mutta fell batit pysyvät kahdessa pienessä yksikössä, koska näin niiden on helpompi tuhota sotakoneita.
katanakani
Viestit: 162
Liittynyt: Ma 28.11.2005 20:19

Viesti Kirjoittaja katanakani »

eikös tuossa ole nyt 5 specialaalia?
Emperor
Viestit: 40
Liittynyt: Ma 23.05.2005 21:34
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Emperor »

tuossa on liikaa special choiseja.Muuten lista näyttää mukavalle
kanitsia
Viestit: 279
Liittynyt: Pe 16.04.2004 09:57
Paikkakunta: Kuopio

listani

Viesti Kirjoittaja kanitsia »

Noniin, elikkäs lista on taas laillinen. Löytyykö vielä paranneltavaa?
Joona-
Viestit: 201
Liittynyt: Ma 19.04.2004 15:20
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Joona- »

No, tota olen ollu aika kauvan pois warhammer 'scenestä' mutta sanoisin että liitä black knightit yhdeksi 10 ryhmäksi ja kasvata zombeja tai ota uusi blokki.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”