tankin maalaus

Aloittelijatason kysymykset miniatyyrien maalaamisesta, kokoamisesta tai maaston rakentamisesta.
Avatar
QQ3
Viestit: 949
Liittynyt: Pe 25.03.2005 17:17
Paikkakunta: Järvenpää

tankin maalaus

Viesti Kirjoittaja QQ3 »

nyt tuli pienoinen ongelma. pitäisi maalata Armoured companyyni tankkeja mutta ei ole aavistustakaan miten niin, että voisitteko auttaa maalattavana olisi pari russia basilisk ja muutama sentinel
Jake
Viestit: 154
Liittynyt: Ma 26.04.2004 10:04

Re: tankin maalaus

Viesti Kirjoittaja Jake »

QQ3 kirjoitti:nyt tuli pienoinen ongelma. pitäisi maalata Armoured companyyni tankkeja mutta ei ole aavistustakaan miten niin, että voisitteko auttaa maalattavana olisi pari russia basilisk ja muutama sentinel
Noh siis voithan maalata noi ihan miten ikinä haluut. Voit vaikka mennä Googleen ja etsiä kuvia noista tai sitten ihan oikeista tankeista ja ottaa inspiraatioita niistä. Jokatapauksessa olisi ihan hyvä jos tankkien väriskaala olisi lähellä muita joukkojasi teeman takia, eli pinkit tankit (vaikka hieno väri onkin :D) muun armeijan ollessa maastopuvuissa voisivat hieman pistää silmään.
Tietty voit saada täältä hyviä ehdotuksia mutta luulen että se oma kokeileminen ja keksiminen on kaikkein palkitsevinta.
Skrixqueek

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

muiden antaman väriteeman käyttäminen on tylsää.

hae inspiraatiota jostain mitä harvemmin teet tai näet.
esim. omaperäisen takin saat vaikka etsimällä eläinkirjoista mielenkiintoisia sävyjä.

myöskin maalauksista saattaa saada inspistä. tai leffoista.

sitä voi myös vaikka paintilla piirtää ihan simppelin mallinoksen ja kokeilla eri värien yhdistelmiä.

tosin, jos ei inspaa, niin varasta geeweeltä väriteema.
Avatar
QQ3
Viestit: 949
Liittynyt: Pe 25.03.2005 17:17
Paikkakunta: Järvenpää

tankin maalaus

Viesti Kirjoittaja QQ3 »

nyt keksin maalaan ne ampiais väreillä eli mustaa ja kultasta/keltasta
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Hui.

Tuolla on usevampikin hyvä väriteema.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Perusteet”