"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Space Marine Wargear

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Nacht
Viestit: 438
Liittynyt: Su 27.11.2005 20:26

Space Marine Wargear

Viesti Kirjoittaja Nacht »

Mitä tarkoittavat: Adamantine Mantle, Auspex, Bionics, Crozius Arcanum,Iron Halo ja Teleport Homer. Vastauksia kiitos!
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

Kyseiset nimet ovat erilaisten esineiden nimiä, jotka maksavat tietyn verran ja ovat tietyille hahmoille valittavissa. Enemmän saat tietää Codex: Space Marine läpyskästä. Turha yrittää onkia sääntöjä tietoon tätä kautta.
- Kynä-ääliö
Avatar
Nacht
Viestit: 438
Liittynyt: Su 27.11.2005 20:26

Viesti Kirjoittaja Nacht »

Ihan vihjeeks vaa: olen kuudennella luokalla enkä ole mikään mestari enkussa
Avatar
skarsnak
Peliporukkavalvoja
Viestit: 691
Liittynyt: Ma 04.11.2002 11:00
Paikkakunta: Lammi

Viesti Kirjoittaja skarsnak »

Vanhempasi varmasti mielellään auttavat englannin kanssa. He kyllä pitävät siitä että saavat auttaa lastaan, ja tutustuvat samalla edes hieman peliin jota pelaat. Tieto vähentää ennakkoluuloja. Uskallat vaan pyytää apua. Sotavasara sen sijaan ei ole kirjan korvike. Rauhassa vaan luet ja opiskelet, niin hyvä tulee :)
Amerikassa köyhyys on värillistä --Ray Loriga
Avatar
Nacht
Viestit: 438
Liittynyt: Su 27.11.2005 20:26

Viesti Kirjoittaja Nacht »

"kiitos auttoi kovasti"
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

Jos et nyt ymmärrä, niin korkeintaan noiden esineiden nimet voin vaikka suomentaa sinulle. Kokonaisia sääntöjä kun ei saa kertoa, ainakaan missään foorumeilla. Tietenkin voi auttaa ymmärtämään miten se tarkalleen toimii, mutta kun ongelma taitaa olla kokonaan tietämättömyys. Jos ei ymmärrä joidenkin esineiden toimintaa, niin turha on luulla, että pelit sujuisivat kuin vettä vain. Englannin kielen taito on pakollinen tämän harrastuksen kanssa. Eli ollaan siellä tunneilla ahkeria ja lueskellaan englanninkielisiä tuotoksia, paras tapa oppia.
- Kynä-ääliö
Avatar
exe ds
Viestit: 639
Liittynyt: Ke 12.10.2005 21:56
Paikkakunta: siikajoki the whitefish river

Viesti Kirjoittaja exe ds »

itse tahtoisin tietää miltä nämä esineet näyttävät että voisin niitä virallisesti käyttää.
Avatar
Scoundrel
Viestit: 1911
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:36
Paikkakunta: Uusikaupunki

Viesti Kirjoittaja Scoundrel »

Adamantine Mantle: adamantine = kestävää metallia(?), jotain kovaa materiaalia kuitenkin, tämä on käsittääkseni se viitta mikä on mm. muovisella marinecommander-figulla

Auspex: jonkinsortin skanneri

Bionics: mekaanisia osia korvaamassa taistelussa menetettyjä ruumiinosia, kuten silmiä tai raajoja.

Crozius Arcanum: Chaplainin nuija

Iron Halo: =rautasädekehä, käsittääkseni sellainen piikikäs puoliympyrä minkä voi liimata ukon pään päälle

Teleport Homer: helpottaa terminaattoreiden deepstriketystä, omalla alustallaan nököttävä härveli, jossa merkkivalo

Auttoikohan tämä mitään. Luultavasti vain pahensi tilannetta.
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Avatar
Nacht
Viestit: 438
Liittynyt: Su 27.11.2005 20:26

Viesti Kirjoittaja Nacht »

Kiitos vain kovasti nyt olen paljon viisaampi ja nyt tiedän mitä en ainakaan ota wargearista
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Vastedes codexin ymmärtämättömyydestä johtuvat kysymykset Perusteet-osioon, kiitos.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

The Captain kirjoitti:Vastedes codexin ymmärtämättömyydestä johtuvat kysymykset Perusteet-osioon, kiitos.
Unohdit lukon.
Lukittu

Palaa sivulle “40k: Säännöt”