"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

2K kääpiöitä

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Wizard Lord
Viestit: 142
Liittynyt: Ti 15.06.2004 11:15
Paikkakunta: Helsinki

2K kääpiöitä

Viesti Kirjoittaja Wizard Lord »

Heroes

Thane (55pts)
- GW (4pts), light armour (2pts)
- MRO Gromril (25pts)
total: 91pts

Runesmith (75pts)
- HW, gromril armour (8pts), shield (2pts)
- RO spelbreaking (25pts), MRO Balance (50pts)
total: 160pts

Runesmith (75pts)
- HW, gromril armour (8pts), shield (2pts)
- RO spelbreaking x 2 (50pts)
total: 135pts

Dragon slayer (65pts)
- HW
- MRO Switnes (25pts)
Total: 90pts

Core

Warriors (x15, 105pts)
- Hw, light armour, shield (15pts)
- full command (25pts)
Total: 145pts

Warriors (x12, 84pts)
- Hw, light armour, shield (12pts)
- Full command (25pts)
total: 121pts

Crosbowmens (x10, 120pts)
- Hw, light armour, crosbow, shield (10pts)
Total: 130pts

Crosbowmens (x10, 120pts)
- Hw, light armour, crosbow, shield (10pts)
Total: 130pts

Rangers (x12, 144pts)
- Hw, Gw, light armour, shield (12pts)
- crosbow (60pts)
- full command (30pts)

Special

Longbeards (x15, 210pts)
- Hw, Gw, heavy armour, shield
- full command (30pts)
- RO battle (25pts)
total: 265pts

Slayers (x11, 121pts)
- Hw
- full command (33pts)
Total: 154pts

Cannon (100pts)
- 3 crew

Stone thrower (85pts)
- 3 crew
- Ro penetrating (25pts)
Total: 110pts

Rare

Organ gun (125pts)
- 3 crew

Grand total: 2002pts
Dispel: 7

Tuli sitten laadittua tälläinen armeja. ´
Seuraavaksi hieman taktiikkaa:
Tykit, katapultti ja jouset ryhmittyvät jonnekkin kukkulalle tai muulle hyvälle ampumapaikalle. Samoojat painelevat pusikkoon, josta ne ampuvat vihollisia tai ryntäävät kimppuun, jos joku tulee liian lähelle. Peikonsurmat + lohikäärmeensurama ryntäävät taisteluun päätä pahkaa, pienemmän soturi ryhmän kanssa. Isompi soturi ryhmä ja pitkäparrat ryntäävät myös taisteluun.

Vastaan voi tulla mitä vain. Toden näköisiä vastustajia ovat örkit, skavenit ja mahdollisesti joskus tulevaisuudessa ogret ja gnoblarit. Kaveri on suunnitellut kokoavansa gnoblar armeijan (armeija lista Valkoisessa
kääpiössä)
Put your trust in stone and iron - stone and iron have always been true friends of the dwarfs.

You can feel thousends of deaths by fearing one.
Avatar
Lancer-91
Viestit: 282
Liittynyt: To 24.11.2005 15:29
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Lancer-91 »

Hmmm... Ihan kiva lista ja taktiikka. Se voi vaan kusta siihen, että metsä on hirveän kaukana.
white dwarf
Viestit: 76
Liittynyt: Ke 05.10.2005 14:15
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja white dwarf »

Ei näin.

Ironbreakerit pitäisi olla, Flame cannon parempi, Slayereilta commandi helvettiin, tykkiin RO Forging!, Stonariin +RO Accuracy -hyödyllinen, ja lopuksi miksei lordia?
Minun oikeus on ottaa kaikki mikä minulle kuuluu...

T. Rautianen&Trio Niskalaukaus
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iceman »

white dwarf kirjoitti:Ei näin.

Ironbreakerit pitäisi olla, Flame cannon parempi, Slayereilta commandi helvettiin, tykkiin RO Forging!, Stonariin +RO Accuracy -hyödyllinen, ja lopuksi miksei lordia?
Kovin mieluusti kuulisin perusteluita miksi ottaa lordi, koska itsekin olen sellaisen pistesyöpön heivannut yli laidan.

Näin pöytälaatikkokenraalipohjalta miellän kaverin helposti vievän reilun pari sata pistettä eli kymmenisen prosenttia koko armeijan pisteistä. Vastustaja varmaan arvaa lordin olevan pumpattu, joten kiertää kyseisen veijarin ja 6" vuorossa ei tarjoa kauheasti apuja ympäri kenttää vihollisen jahtaamiseen. Kevyesti varustettu lordikin maksaa thanea enemmen sen verran paljon, että sen Ld10:n takia pelkästään en ole nähnyt sijoitusta mieleiseksi.

Listassa täytyy ottaa huomioon sen olevan parissa viikossa vanhan kirjan pohjalta ja esim. longbeardit tulevat olemaan jatkossa corea, joten specialiin vapautuu yksi lisäpaikka. Miten sen käytät en lähde kommentoimaan olemattoman kääpiö-pelikokemuksen takia.
Wizard Lord
Viestit: 142
Liittynyt: Ti 15.06.2004 11:15
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wizard Lord »

Iceman kirjoitti:Listassa täytyy ottaa huomioon sen olevan parissa viikossa vanhan kirjan pohjalta ja esim. longbeardit tulevat olemaan jatkossa corea, joten specialiin vapautuu yksi lisäpaikka.
Olen ottanut tuon pienen seikan huomioon. Kun uusi armeija kirja ilmestyy, laadin uuden, erilaisen armeijan.
Put your trust in stone and iron - stone and iron have always been true friends of the dwarfs.

You can feel thousends of deaths by fearing one.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”