"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Blood Red spraylle korvaaja

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
Hands_of_blue
Viestit: 1749
Liittynyt: To 25.08.2005 17:36
Paikkakunta: Turku

Blood Red spraylle korvaaja

Viesti Kirjoittaja Hands_of_blue »

Kun tuon gw:n blood red sprayn valmistus on ilmeisesti lopetettu, tai sitä ei ainakaan kaupasta saa, niin kyselisin löytyykö joltain muulta valmistajalta punaista figuille sopivaa spraytä. Sävyn ei tarvitsisi olla sama, mutta mitä lähempänä sen parempi. Eli jos joku muihin valmistajiin perehtynyt tietää jotain niin kertokaa ihmeessä.
Avatar
pamp-pu
Viestit: 2198
Liittynyt: Su 15.12.2002 13:39

Re: Blood Red spraylle korvaaja

Viesti Kirjoittaja pamp-pu »

Noh, Maston Colorin punainen tulee ensinnä mieleen. Ei varsinaisesti figuille valmistettua, mutta kokemuksesta voin sanoa ettei sulata muovia ja kuivuu tasaisesti. Ja Mastonin spraypurkkejahan löytyy jopa jokaisesta Prismasta tms. tavaratalosta, jossa on maaliosasto.
Avatar
zaruman89
Viestit: 350
Liittynyt: Ti 07.01.2003 21:55
Paikkakunta: Ilmajoki/Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja zaruman89 »

Itse kun maalasin saim-hannia (blood red väriteemalla) käytin juuri mastonin (ei-matta) punaista spraytä. Ensin tosin pohjamaalasin valkoisella ja sitten päälle punainen. Sprayn väri ei ole lähelläkään blood rediä, mutta sen päälle blood red tarttui niin iloisesti ettei tarvinut kuin ohenenttu kerros laittaa ja koko figu oli oikealla sävyllä punainen.
Mechanized Eldar since 01/08/07
W 78- L 34 - D13
Ikuinen hopeamitalisti .
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”