Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Drago^ kirjoitti:Saaneen kysyä erään asian. Pelaatko sinä itse nämä ottelut vai onko nämä jossakin? En joko huomannut/ymmärtänyt sitä viestistä. Jos minun ei tarvi raahata ruhoani minnekkään niin sitten voin osallistua koska kyyti olisi hankala saada.
Korppi- kirjoitti:Itse ottelut tapahtuvat kirottujen noppieni voimalla omilla likaisilla käsilläni (kjäh kjäh)..Nopat päättävät myös turnauksen järjestyksen pisteiden antaessa pienimuotoisia muuttujia.
Drago^ kirjoitti:Saaneen kysyä erään asian. Pelaatko sinä itse nämä ottelut vai onko nämä jossakin? En joko huomannut/ymmärtänyt sitä viestistä. Jos minun ei tarvi raahata ruhoani minnekkään niin sitten voin osallistua koska kyyti olisi hankala saada.
Arena of Death pelaa yksi henkilö, joka itse ei osallistu taisteluun. Hän voi käyttää taisteluun oikeita figuja tai sitten vaikka lautapelin nappuloita. Ensin valitaan taisteluparit. Sitten hahmojen omistajat kuvaavat mitä taktiikkaa ne haluaisivat käyttää. Pelinjohtaja ratkaisee taistelut pelaamalla ne ikäänkuin itseä vastaan. Tulos ilmoitetaan osallistujielle.
Näin yksinkertaisuudessa sitä on ainakin ennen vanhaa pelattiin.
Nimi: Alathrien Orónra Rotu ja status: High Elf Prince Taustatarina: Kuultuaan suuresta ja vaativasta taisteluturnauksesta päätti Orónra tulla paikalle edustamaan Ulthuania ja Tiranocia kisoihin. Ominaisuudet: M5 WS7 BS6 S4(6) T3 W3 I8 A4 Ld10 Ratsu: Jalkamies Esineet: Armour of the Gods (35), Guardian Phoenix (25), halberd (6), Pure of Heart (0) Voimat/kyvyt: Immunity to Panic Selviämisheitot: AS: 3+/Ward 5+ Hinta: 191
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Kaikki esineet lukuunottamatta täysin tavallisiä keppejä ja käpyjä ovat maagisia esineitä! Eli desolate blade, warpstone charm ja warpstone amulet/amulet of protection ovat kaikki maagisia esineitä.
Nimi: Gruush the rider of mules Rotu ja status: Beasts of Chaos Beastlord Fluffi: Gruush tykkää ratsastamisesta, mutta koska hän ei pysy hevosten selässä joutuvat heikommat eläimet kärsimään. Yksi Gruushin pukeista oli erittäin hemaisevan näköinen ja Gruushan oli tunnetusti naistenmies pukkien keskuudessa. Eräänä päivänä tuo kyseinen neitokainen sairastui vesikauhuun, mutta Gruush vain luuli, että tyttö oli normaalia villimmällä päällä. Gruush ei uskonot suojaseksiin, joten vesikauhu levisi häneen, ja nyt hän on Nurglen palvelija. Kuolon areenalle Gruush on saapunut hankkiakseen kostonsa Maailmaa kohtaan. Ominaisuudet: M5, WS6, BS3, S5(7), T4, W3(4), I6, A4, LD8 Ratsu: - Esineet: Iso Karttu Maagiset esineet: Armor of Damnation (30) (vastustajan pitää re-rollata onnistuneet 'to hit' heitot), Gaze of the Gods (30) (4+ ward save, jos pakenee oman magiavuoron aikana muuttuu spawniksi) Voimat/kyvyt: Mark of Nurgle, aiheuttaa pelkoa. Selviytymisheitot: 4+ AS, 4+ WS, vastustajan pitää re-rollata onnistuneet 'to hit' heitot. Hinta: 95+50+30+30+6=211
Viimeksi muokannut saimon, To 22.12.2005 08:44. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Täytyyhän tähän osallistua kun vielä ehtii.
--------------------------------------------------------------------- Nimi:Rodtanashinawar Rotu ja status:ihminen, templar grandmaster Fluffi:Aatelinen, itserakas kusipää, joka katsoo tarpeelliseksi vetää alempia otuksia pataan ja näin todistaa omaa erinomaisuuttaan Ominaisuudet:M4,WS6,BS3,S4,T4,W3,I6,A4,LD9 Ratsu:Barded warhorse (M7,WS3,S3) Esineet:lance Maagiset esineet:Dawn armour(4+ re-rollattava armori), enchanted shield(5+ armori), biting blade(1- vastustajan armoriin) Voimat/kyvyt:immune to psychology Selviytymisheitot:0+ re-rollattava armour Hinta:220p
Edit: olin merkinnyt attackit vvrin ,mutta korjasin.
Edit2: Ohops. olin merkinnyt muutakin väärin, mutta nyt kaiken pitäisi olla kunnossa.
Viimeksi muokannut Samuli.H, La 24.12.2005 11:42. Yhteensä muokattu 9 kertaa.
Nimi: Zlatgar
Rotu ja status: lizardmen saurus scar-veteran
Fluffi: Sai kuulla eräältä skink priestiltä että Sotek jumala oli valinnut hänen ja halusi hänen vuodattavan verta! Monia vuosia hän sitten matkaili ympäri maata kunnes löysi areenan ja päätti mennä sinne vuodattamaan tasavertaistensa vastustensa verta.
Ominaisuudet: M4 WS5 BS0 S5(6) T4 I3 A4 LD8
Ratsu: Cold one M7 WS3 BS0 S4 T4 W1 I2 A1 LD3 (cause fear, stupid) 23p
Esineet: Aura of quetzl (ward save 4+ vs S5 or more attacks) 30p , E-shield 10p (5+ arm save), sword of might 20p (1+ strenght) larm (6+ arm)
Voimat/kyvyt: BSo itzl (5+, can ride cold one), sotek (1+ atk when charge), scaly skin (5+ arm save), cold blooded (throw 3 d6 in ld tests, take 2 lowest)
Selviytymisheitot: 0+ arm save (5+ scaly skin, 5+ cold one, 5+ ench. shield larm 6+) 4+ ward save vs S5 or more hits (eli S5 iskuja ottaessa olisi amr save 2+ ja ward save 4+)
Hinta:195p
Tuossa, toivottavasti kelpaa.
Edit: Larmi unohtui, kiitos katanakanille kun huomasi sen.
Edit: Korjasin kirjoitusvirheen
Edit: Vielä pari korjausta.
Viimeksi muokannut Drago^, Ti 20.12.2005 18:28. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Nimi: Jacol von Fryggheim
Rotu ja status: Ihminen, Bretonnian Lord
Fluffi: Itsepäinen Carcassonen herttua, joka esiintyi tallipojille kuninkaana ja maailman omistajana. Eräänä päivänä hän sai valaistuksen itseltään naapurin Elliltä, jota Jacol luuli Järven neidoksi, ja hänen kannustamanaan ratsasti Brionneen kuninkaan eteen vaatimaan olemattomin perustein kuninkaan paikkaa itselleen. Kuninkaalla oli ollut huono päivä, koska rottien hyökkäyksessä varastetut 800 litraa hoviviiniä (ja 13 000 ihmistä) olivat kadonneet. Hän päätti lähettää Jacolin synkkään pohjolaan ottelemaan "turnaukseen", ja jos poika tulisi elävänä takaisin, hän pääsisi kuninkaaksi. Jacol lähti ilomielin matkaan, tajuamatta, että kuningas tappaisi hänet, jos hän vaikka selviäisikin elävänä.
Ominaisuudet: M4, WS6, BS3, S4(5), T4, W3, I6, A4, Ld9
Soil the Brave M8, WS3, BS0, S3, T3, W1, I3, A1, Ld5
Ratsu: barded Bretonnian warhorse Soil the Brave
Esineet: Hand weapon & shield
Maagiset esineet: Birth Sword of Carcassone (+1S, re-rollit onnistuneisiin armour saveihin, Mantle of damsel Elena (immune to poison and killing blow)
Selviytymisheitot: 2+ Armour Save, 6+/5+ Ward Save
Kyvyt: Virtue of Audacity (korkeampaa S vastaan (ennen esim. aseiden S-bonuksia) re-rollit osumiseen ja woundimiseen, Blessing of Lady (kts. yllä)
Hinta: 219
Viimeksi muokannut Aco, To 22.12.2005 11:54. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Pohjoisten farmien kovin tappaja ja siittokarju, tämä lehmän muodossa tuleva tuomio vie kuolevaisilta jopa jaloista sienet. Märehtiessään suuren Mustavuoren rinteillä, ilmestyipä hänelle rapu, suuri koljatti siis. Rapu pisteli poskeensa Surmatuhotappokuoleman siittimen, mutta oikeudenmukaisuuden puuskassaan tarjosi tälle hyvitykseksi tappo-miekan, jolla aina tuhannesta sorvatusta eliöstä siitin regeneroituu siinä tuuman verran, toisin sanoen paljon tappamista tiedossa...
6 6 3 5/7 5 4 5 5 9
Slaughterer's Blade, eli se Great Weapon mikä läpiwoundatessaan tuo yhden woundin takaisin nelosilla. Myös MoCU löytyy.
Ei saveja.
220pts
Viimeksi muokannut Henri Ketonen, Ti 20.12.2005 17:31. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Drago^ kirjoitti:Noh sitten. Kiitän ja kumarran vastanneita.
Nimi: Zlatgar
Rotu ja status: lizardmen saurus scar-veteran
Fluffi: Sai kuulla eräältä skink priestiltä että Sotek jumala oli valinnut hänen ja halusi hänen vuodattavan verta! Monia vuosia hän sitten matkaili ympäri maata kunnes löysi areenan ja päätti mennä sinne vuodattamaan tasavertaistensa vastustensa verta.
Ominaisuudet: M4 WS5 BS0 S5 T4 I3 A4 LD8
Cold one M7 WS3 BS0 S4 T4 W1 I2 A1 LD3 (cause fear, stupid) 23p
Esineet: Aura of quetzl (ward save 4+ vs S5 or more attacks) 30p , E-shield 10p (5+ arm save), sword of might 20p (1+ strenght) larm (6+ arm)
Voimat/kyvyt: BSo itzl (5+, can ride cold one), sotek (1+ atk when charge), scaly skin (5+ arm save), cold blooded (throw 3 d6 in ld tests, take 2 lowest)
Selviytymisheitot: 1+ arm save (5+ scaly skin, 5+ cold one, 5+ ench. shield) 4+ arm save vs S5 or more hits (eli S5 iskuja ottaessa olisi amr save 3+ ja ward save 4+)
Hinta:195p
Ei se haittaa, jos nyt jäi kelkasta, sillä jos tästä innostun saattaa näitä plagiaatioita ilmaantua vielä lisää, mutta ei pidä mennä lupailemaan...
Valitettavasti Henri Ketosen Doombull jäi nauttimaan ilmaisia virvokkeita turhan intohimoisesti ja ei huomannut, että portit menivät jo kiinni. Lohdutukseksi hän toki teloitti katsomosta mieleisensä kompensaation...Parempi onni ensikertaan.
Viimeksi muokannut Korppi-, Ti 20.12.2005 18:49. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Gem of blood reboundaa woudin joka hahmoosi tulisi ennenkuin se monistuu, koskee siis kaikkia multiwound laitteita. Vai onko tähän joku virallinen errata jonka voi GMänä ohittaa
Edit:
Mikäli taktiikkatoivomuksia on, voi niitä esittää YV:llä (lähinnä varmaan lanceilevat ne, jotka voivat ja siihen ne taktiikat sitten jäävätkin..). Kysykää vaan, mikäli on vielä epäselvyyksiä.
Korjauksia:
-Mircalla Karnstein, Lahmia Thrall
Valitettavasti lahmia ei saa kilpeä. Ota vaikka first strike.
-Quicksilver, Eshin Assassin
huom poisonia ja maagista asetta ei voi yhdistää, ei varsinainen virhe, mutta torpedoi hahmoasi.
Jurpo: Laillista hahmosi, niin pääsemme jatkamaan.
Ensimmäisen kierroksen taistelujärjestys:
Eläimelliseksi villiintynyt yleisö seuraa omasta pauhustaan huumaantuneena, kun tappokoneet näyttäytyvät areenalla. Yleisö antaa erityisen kovat suosion osoitukset idoleilleen ja buuaavat pahaenteisille kaaoksen kätyreille vaieten heidän katseensa alle. Viimein hiljennytään, kun areenan väkivaltakoneiston riveistä nousee massiivinen kuuluttaja ja mylvii tottuneesti taistelujärjestyksen yleisöstä nousevan kasvavan matalan kohinan säestämänä.
Ensimmäinen pari:
Murglum Eyeraper, Black Orc Warlord kampeaa itsensä tänne suoraan edellisestä taistelusta vastaan
Kökhyrr , Bull Centaur Lordia joka ei tunnusta tuntevansa armoa!
Toinen pari:
Jörgen Jönssön, Ogre Bruiser *kauhea kirkuna ja melu repeää eteläpäässä, missä gnoblarit ovat varanneet rivejä kannattaakseen johtajaansa.* vastaan
Quicksilver, Eshin Assasin! Altavastaajaksi veikattu!
Kolmas pari:
Zlatgar, Saurus Scar-veteran vastaan
Xar'Irion, White Shadow of the Night, High Elf Prince! Uskomattoman surumielinen heppu! *Yleisö kyynelehtii myötätunnosta!*
Neljäs pari:
Lizardmind, Saurus Old Blood suoraan läpitunkemattomista viidakoista vastaan
Dhaphaosash , Slaanesh Daemonic Herald! Suoraan helvetin plätsistä!
Viides pari:
Sugiura Midori, Khorne Exalted Champion! Pohjoisen despootti vastaan
Rodtanashinawar, Templar Grandmaster! *Yleisön huudot saavat uskonnollisia piirteitä, on suurtaisteluiden henkeä ilmassa!*
Kuudes pari:
Mircalla Karnstein, Lahmia Thrall, jota epäillään areenan sääntöjen rikkomisesta! vastaan
Jacol von Fryggheim, Brettonia lordi! *Yleisö puhkeaa yllättäviin raikuviin suosion osoituksiin, jotka voivat johtua vain hänen antamastaan kierroksesta pohjoiskatsomoon näytösvaiheessa*
Seitsemäs pari:
Alathrien Orónra, Korkea haltia prinssi! Mukana reippaalla urheilumielellä! vastaan
Khenak the Undying, Wight Lord! Tahtomattaan mukana!
Kahdeksas ja viimeinen pari:
Mitaraniset I Ankara, Hautakuningas! Paikallishaastaja! vastaan
Gruush the rider of mules, Petolordi syvältä pimeistä metsistä! Pitäkää karjanne hänestä erossa!
Asettakaa vetonne!
Nyt saa esittää omia näkemyksiä ensimmäisen kierroksen kulusta.
Viimeksi muokannut Korppi-, Ti 20.12.2005 20:06. Yhteensä muokattu 3 kertaa.