"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Saurus Cavalry

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
Napoleon
Viestit: 10
Liittynyt: Ma 06.09.2004 16:32
Paikkakunta: Sauvo

Saurus Cavalry

Viesti Kirjoittaja Napoleon »

Jo aikanaan heidän ollessa metallisia päätin, etten heitä iske joukkoihini ikuna. Nyt kun ovat nykyään muovisina aloin miettimään uudelleen. Euroina ovat ok hintaisia, mutta 35p. kuulostaa kovalta pelissä.. Muutenkin on jo tunkua spessupaikoista ja nämä eivät tunnu olevan erikoisia.
Kannattaako näitä siis ottaa 2000p. armeijan täytteeksi vaikka 8 kappaletta? Mielestäni todella kalliita, joten kertokaa hyvät puolet, jotta voisin hyvällä mielellä käydä ne hakemassa marketista =D
Viimeksi muokannut Napoleon, Ti 27.12.2005 20:19. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
I AM THE HYPER STAAAAAAAAAAAR !!
Avatar
Stormdaemon
Viestit: 1001
Liittynyt: Ke 26.01.2005 16:16
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Stormdaemon »

Mahdollisesti, mutta koska kyseessä on cavalry, niin ei todellakaan 8. Kenties 5-6 tai 10, mutta ei 8...
Miten sydämesi kutsuu,
niin liki rintaa pimeys on,
miten kuuma veren laulu
kaulallasi on.
Avatar
Lighthammer
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1460
Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
Paikkakunta: Eurajoki

Viesti Kirjoittaja Lighthammer »

Kertokaa hyvät puolet
Ovat cavalryä. Tarvitseeko muuta edes sanoa?

Yli kuuden levyiset yksiköt ovat kankeita ja ainoastaan keskimmäiset pääsevät muutenkaan lyömään, ja 35 pisteen modeleilla ei todellakaan osteta mitään ränkkiboonuksia, joka katoaa ensimmäiseen tykinkuulaan/boltterin vasamaan. Eli 5, korkeintaan kuusi pakastinsaurusta on tarpeen.
Set fire to the family tree.
Avatar
Napoleon
Viestit: 10
Liittynyt: Ma 06.09.2004 16:32
Paikkakunta: Sauvo

Viesti Kirjoittaja Napoleon »

Mutta eikö rykmentti joka koostuu 35 pointin modeleista ole liian kallis tykin eteen. Ja itse vielä pelaan hiukan uhraavaa peliä lizzuilla, niin mielestäni on jonkunmoinen mahdollisuus, että nämä ovat vaan tiellä ja piilossa. Kerro oma mielipiteesi ;]
I AM THE HYPER STAAAAAAAAAAAR !!
Avatar
Drago^
Viestit: 1094
Liittynyt: Pe 25.06.2004 21:48
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Drago^ »

5 poppoona, se chargaus maaginen lippu ja mahdollinen hero. Sitten vaan kävelet 1" päähän vihollisen flankista (tai 2-6" jos olet uhkarohkea) ja käytät lippua. 1" päässä aina osut siihen ryhmään ja koska vihu ei voi iskeä takaisin kuten lipussa sanottiin niin eipä juuri cr tule (rivit hus pois, mahdollinen lippu ja outnumber) ja kun nämä tyypit ovat mukavan kovia lyömään niin aina pari tippuu sinun hyväksesi. Jos vihollisen US tippuu 10 (/12) tai alle ja voitat taistelun ja vihu ei ole immuuni fearille niin nopiasti on se laittamassa jalkaansa toisensa eteen. Tykit olisi hyvä saada pois tai sitten kikkailet ettei tykit näe.

Edit: Niin sitten kun lippu on käytetty/et ottanut lippua niin tämä ryhmä on hyvä apuri yhteischargeissa (sauruksia eteen ja nämä flankkiin)
No pain no gain.
Avatar
Rullakuski
Viestit: 286
Liittynyt: To 14.04.2005 12:54
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Rullakuski »

Kyllä ne ihan kannattavia ovat juurikin niissä 5 tai 6 ryhmissä. Liikkuvat kuitenkin melko nopeasti jos ei lasketa stupidityä, ja iskevät kovaa. Ja tykillä ei näistä paljoa pisteitä saa kun ne ovat silloin 1 rivissä ja niihin on silloin vielä vaikeampi osuakkin, toisaalta yhdenkin tyypin menetys on aika iso.
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Drago^ kirjoitti:Sitten vaan kävelet 1" päähän vihollisen flankista (tai 2-6" jos olet uhkarohkea) ja käytät lippua. 1" päässä aina osut siihen ryhmään ja koska vihu ei voi iskeä takaisin kuten lipussa sanottiin
Lippu ei mahdollista vapaaehtoisia chargereaktioita, mutta sallii toki takaisinlyömisen.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Avatar
Drago^
Viestit: 1094
Liittynyt: Pe 25.06.2004 21:48
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Drago^ »

Hmn. olisi pitänyt kattoa kirjasesta. Nooh kummminkin ne on kovia lyömään joten CR saadaan muutaman tapon verran.
No pain no gain.
Avatar
DJ_Silverpig
Viestit: 1350
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:36

Viesti Kirjoittaja DJ_Silverpig »

5 tai 6 sisältäen mahdollisen vetun on jo ihan tarpeeksi suuri yksikkö.

Saurus cavalrya aliarvioidaan paljon, vaikkakin erittäin haavoittuvainen ampumiselle se on.

Pistehintaa korottavat lähinnä:
- 3 S4(5) hyökkäystä jokaiselta modelilta. 6 kokoiselta yksiköltä siis jo 18 S4 hyökkäystä. Rynnäkössä 6 S4 ja 12 S5 hyökkäystä. Speareilla nähkääs.
- Fear
- Cold Blooded. Stupidity ei ole ongelma Ld8 cold bloodedin ansiosta.

Save on huono (3+) heavycavalrylle. Näiden idea onkin lähinnä siinä, että saa saurukset liikkumaan vähän nopeammin. Yhden cold onen hinnalla saa kolme saurusta. Cold onella on parempi save, liikkuminen, yki hyökkäys enemmän, parempi unit strength ja fear.

Kovin ampuvaa armeijaa vastaan ovat nopeasti rei'illä, mutta jotain hitaampaa ja lähistelevämpää armeijaa vastaan joskus jopa toimivat.

Huanchin toteemi on lähes juurtunut saurus cavalry -yksikölle vakiovarusteeksi. Warbanner toimii myös hyvin, mutta se riippuu taas täysin tilanteesta ja tavasta miten sitä käyttää.
Possu
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Itse olen miettinyt viittä saurus ratsastajaa ilman commandia, mutten ole vielä oikein keksinyt mitä nämä tekevät paremmin kuin suunnillen samanhintaiset kolme kroxigoria. Lähinnä etu jonka takia näitä olen ajatellut on tuo 3d6 pursuit. Huanchin toteemihan se on se juttu jonka vuoksi nämä otetaan jos otetaan.
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Ne toimivat Kroxeja paremmin Commandin ja kovemman pursuitin vuoksi. Lisäksi niistä saa sankarille kivan saattueen.
Kroxit tosin toimivat paremmin skinkkien kanssa ja iskevät lujempaa.

Eli jos pitää valita joko tai kannattaa ottaa kroxeja. Mutta jos ei ole niin tiukkaa spessupaikkojen kanssa niin huoletta ryhmä molempia.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Olen kaikkien kanssa samaa mieltä tuosta 5 ryhmästä. Mutta mitäpä jos oltaisiinkin oikein ilkeitä ja ängettäisiin 10 ryhmään? Hah haa...
Peril of Warp
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Noh silloin on joko 2 vaihtoehtoa.

1. Yksiköstäsi tulee ylileveä mikä vaikeuttaa sen liikkumista.

2. Laitat ne 2 tai useampaan riviin, jolloin vihollisen sotakoneet ( joita Amaizing Slugin mukaan löytyy jokaisesta armeijasta vähintään se 4 tykkiä ) keräävät helpot pisteet yksiköstä.

Mutta jos tuollaisella unitilla pääsee lähikseen niin ne saavat massan ja rankin ansiosta suht hyvin tuhoa aikaiseksi.

Kokeile miten toimii, itse käyttäisin tosin mielummin kahta 5 ratsastajan yksikköä jotka tukevat toisiaan.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Häh, koska minä olen noin sanonut?

Saurus cavalry kestää vähän huonosti jezzaileja, mutta muuten suht kelpo porukka. Ovat kalliita, joten alasti kentälle vaan, flänkkejä hakemaan tai suoraan edestä johonkin kevyempään. Varsinkin slannin countercharge apuna kunnioitettavia. Lisäksi sillä huijausbannerilla voittaa pelejä vaikka olisi apina.
Avatar
Guzlob
Viestit: 942
Liittynyt: Ma 07.10.2002 23:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Guzlob »

Amazing Slug kirjoitti:Lisäksi sillä huijausbannerilla voittaa pelejä vaikka olisi apina.
Aika huuleton kameli saa olla, jos joutuu liikelipun yllättämäksi enää tänä päivänä.
it is apparent the intent has been revealed
Avatar
Kraztog
Viestit: 364
Liittynyt: La 27.11.2004 10:41
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Kraztog »

Guzlob kirjoitti:
Amazing Slug kirjoitti:Lisäksi sillä huijausbannerilla voittaa pelejä vaikka olisi apina.
Aika huuleton kameli saa olla, jos joutuu liikelipun yllättämäksi enää tänä päivänä.
Paitsi jos ei ole kertakaan kohdannut liskomiehiä taistelukentällä ja sitä kautta esineet/liput vieraita.Liskomiehet on yksi niistä jotka minulle täysin vieraita.
:) hymiöt ei ole tosikoille :)
Avatar
Krokkelis
Viestit: 198
Liittynyt: Su 09.10.2005 22:54

Viesti Kirjoittaja Krokkelis »

Muuten voiko vihollinen lähtee samalla vuorolla pötkimään kun käyttää lippua?
I have atomed
Now I'm waiting
Waiting the call
Chance to reborn
Avatar
DJ_Silverpig
Viestit: 1350
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:36

Viesti Kirjoittaja DJ_Silverpig »

Krokkelis kirjoitti:Muuten voiko vihollinen lähtee samalla vuorolla pötkimään kun käyttää lippua?
Miksei?
Lipulla juostaan päin magiaphasessa. Pakoon voi lähteä, koska se tapahtuu vasta myöhemmin lähisphasessa, joka on viimeinen osa vuoroa.
Voi juosta samalla vuorolla.
Vai mitä tarkoitit?
Possu
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

kannattaa lukea sitä kirjaakin...
Peril of Warp
Avatar
Krokkelis
Viestit: 198
Liittynyt: Su 09.10.2005 22:54

Viesti Kirjoittaja Krokkelis »

Kun pelikaveri sano et se menee silleen et se vihu-unitti ei voi samal vuorol lähtee karkuun ollenkaan...
I have atomed
Now I'm waiting
Waiting the call
Chance to reborn
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”