CSM mikä on toimivin chapteri
CSM mikä on toimivin chapteri
otsikko kertoi kaiken, vastauksia kiitos
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Re: CSM mikä on toimivin chapteri
Jos valmiista legioonista pitää valita, niin suurin osa on kohtuutoimivia. Black legionilla on kaikki vapaus valita. Iron warriorit saavat eniten pitsaa. Emperor's childrenillä on kovia pyssyjä. Word bearereista saa summon horden.Wallumarine kirjoitti:otsikko kertoi kaiken, vastauksia kiitos
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Re: CSM mikä on toimivin chapteri
Alkupilkutus, että CSM:llä ei ole chaptereitä, ne ovat lojalistien hömpötyksiä. Chaos luottaa edelleen Legiooniin.Wallumarine kirjoitti:otsikko kertoi kaiken, vastauksia kiitos
Capu jo kertoikin hyvät ja varoitetaan nyt kultti-Legioonista, joista Emperor's Children on ainoa kilpailukykyinen. Muut eli Thousand Sons, World Eaters ja Death Guard ovat kivoja, mutteivat juurikaan turnauspärjääviä. On sitten tietysti ihmisestä itsestään kiinni onko tämä mikään oikea kriteeri armeijanvalintaan.
Night lordit ovat runsasmaastoisilla pelipöydillä varsin toimivia, kiitos paremman cover-savensä.
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Adam Savage
- Stormdaemon
- Viestit: 1001
- Liittynyt: Ke 26.01.2005 16:16
- Paikkakunta: Jyväskylä
Toimivuutta on vaikea ruveta pahemmin arvioimaan kuin, että tiettyjen jumalien kultistit ECtä lukuunottamatta eivät, kuetn muut ovat jo sanoneet, ole mitään turnausvoittajia, mutta asiaan:
Icemanin jo mainitsemat Night Lordit olivat oma ratkaisuni. Ne pärjäävät hyvin paremman cover saven mahdollisuutensa ja liikkuvuutensa avulla. Lisäksi niisssä on TYYLIÄ. Tyylihän ei pelitehoihin vaikuta, mutta onhan se aina kivaa.
Lisäksi Iron warriorit ovat suosittuja hirvittävän ampumatehonsa ja siis helpohkon pelattavuutensa vuoksi. Alpha Legioona Infiltroi niin, että hirvittää ja saan halpoja perusjurpoja kentälle. Black legion sitte, kuten jo sanottukin on tavallaan se Default vaihtoehto, joka saa kaikenlaista.
Icemanin jo mainitsemat Night Lordit olivat oma ratkaisuni. Ne pärjäävät hyvin paremman cover saven mahdollisuutensa ja liikkuvuutensa avulla. Lisäksi niisssä on TYYLIÄ. Tyylihän ei pelitehoihin vaikuta, mutta onhan se aina kivaa.
Lisäksi Iron warriorit ovat suosittuja hirvittävän ampumatehonsa ja siis helpohkon pelattavuutensa vuoksi. Alpha Legioona Infiltroi niin, että hirvittää ja saan halpoja perusjurpoja kentälle. Black legion sitte, kuten jo sanottukin on tavallaan se Default vaihtoehto, joka saa kaikenlaista.
Miten sydämesi kutsuu,
niin liki rintaa pimeys on,
miten kuuma veren laulu
kaulallasi on.
niin liki rintaa pimeys on,
miten kuuma veren laulu
kaulallasi on.
Sehän kertoi thousand sonien pelitehon aivan täydellisesti (huoh)daemon kirjoitti:jokaisella tonni pojalla on 2woundia
Elikkä tuhatpojilla todella on se 2 woundia mutta ovat myös kalliita pisteissä. Mielestäni juurikin tuhatpojat on se "turhin" kultti armeija. Tosin figut ovat älyttömän nättejä ja pelaaminen varmasti haastavaa.
Tässä aiempi keskustelu Thousand Sonien "hyvyydestä". 2 woundisia marineja, jotka instakillaantuvat S8+ aseista ja liikkuvat difficultissa koko ajan. Sinänsä tyylikäs valinta, mutta jos haluaa suoraan sen parhaan, niin tämä ei ole se. Mikäli haluaa sen tyylikkään, niin tämä on se.Wallumarine kirjoitti:kuulostaa hyvältädaemon kirjoitti:jokaisella tonni pojalla on 2woundia
näillä kai on jotain erikois sääntöjä
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Adam Savage
noh tavallisista tyypeistä tulee fearlesseja, 2w, slow and purposeful(liikkuu 2d6 niistä parempi, ei tarvitse rapid firettää boltterilla kun liikkuu?),no veteran abilities.characterit ja aspat tulevat sorkiksi ja onnistuvat aina Psychic testeissä.Saavat ryhmiin Thrall wizardeja joita voi uhrata jotta saa tehdä taian uudestaan.
edit: iceman ehti ensin......
edit: iceman ehti ensin......
Taisi sitten ne "huonoudet" unohtua kokonaan.daemon kirjoitti:noh tavallisista tyypeistä tulee fearlesseja, 2w, slow and purposeful(liikkuu 2d6 niistä parempi, ei tarvitse rapid firettää boltterilla kun liikkuu?),no veteran abilities.characterit ja aspat tulevat sorkiksi ja onnistuvat aina Psychic testeissä.Saavat ryhmiin Thrall wizardeja joita voi uhrata jotta saa tehdä taian uudestaan.
Armeija on todellakin huonoin mahdollinen, suoraan sanottuna paskin.
Osaavissa käsissä sillä tekee tuhoa aikaan, mutta ensimäiseksi kaaos armeijaksi se on paskin mahdollinen valinta.
EC ja DG taitavat olla näistä ne parhaimmat, silti itse suosittelen Night lordeja. Ovat ehdottomasti tyylikäin armeija ja fluffikin sisältää hyvin paljon
ihania natsi kliseitä.
Pelitehoa näistä löytyy myös.
Iron Wariorit on huonoja sekä juustoisia. Vai eikö teistä 9 obliteraattoria ja miljoona Blast markeria ole vituttavia?
Black legionin teema on kauhea, ja taatusti kerätyin legioona koko maan päällä.
Death guardia ei kukaan jaksa pelata, lopulta tekee mieli niitä heavy weaponeja.
Alpha legioona on täysin turha, ikonitkin vain joillain kultisteilla.
Word bearerit ovat ihan kannattava lista jos haluaa juustoisen demoni pommin tai paljon +3 saveja.
World eatersit hyppivät rhinoista ulos ja kuolevat vihollisen tulitukseen vähämaastoisella kentällä viimeistään kierroksella 4.
Emperors childrenit ovat juustoisia sekä inhottavia. Varsinkin sonic aseet ja niiden inhottavat sirenit ja alluret ovat persiistä.
Tuhannet pojat ovat huonoja.
Parhain valinta on siis Night lordit jotka ovat tyyllikäitä, sekä mahdottaman hyviä tappokoneita. Niiden ylivoimaisuus vastustajisi vastaan on täysin murskaavaa. On jopa mahdollista että vastustajasi purskahtaa kauhistuneeseen itkuun ja luovuttaa, nähtyään upean Rhinosi joka on koristeltu pienillä eläinten luilla ja jonka freehandeihin on käytetty aikaa satoja tunteja. Armeija on todellakin voittajan valinta.
Toto, I don't think we're in Kansas anymore ...
- Henri Ketonen
- Viestit: 3346
- Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
- Paikkakunta: Turku
Totta, ihan paskaa juustoa.Beowulf kirjoitti:Iron Wariorit on huonoja sekä juustoisia. Vai eikö teistä 9 obliteraattoria ja miljoona Blast markeria ole vituttavia?
Ei, ei niitä heavy weaponeita oikein kaipaa, onhan sentään plasma gunit. Sen sijaan liikettä kyllä jää kaipaamaan, kun ei saa moporyhmiä eikä raptoreita, itse jalkaväkiryhmätkin ovat vähän liian kalliita laitettaviksi itsemurharhinoihin.Beowulf kirjoitti:Death guardia ei kukaan jaksa pelata, lopulta tekee mieli niitä heavy weaponeja.
Joo, pisteen infiltrate, halpa uhrattava jalkaväki ja undivided-listan tulivoima, on kyllä hirveää scheisseä.Beowulf kirjoitti:Alpha legioona on täysin turha, ikonitkin vain joillain kultisteilla.
Ikään kuin demonit ja niiden ikonien kuljettajat olisivat niin halpoja, että kuutta troop choicea enempää tarvitsisi mihinkään. Varsinkin kun Fast Attackissakin on vielä ainakin kaksi ihan kelvollista demonia.Beowulf kirjoitti:Word bearerit ovat ihan kannattava lista jos haluaa juustoisen demoni pommin tai paljon +3 saveja.
On täysin ymmärrettävää, että viisi pistettä tavallista kaaosmariinia kalliimmat jollain iniativella kovistelevat turhamariinit tuntuvat kovilta.Beowulf kirjoitti:Emperors childrenit ovat juustoisia sekä inhottavia. Varsinkin sonic aseet ja niiden inhottavat sirenit ja alluret ovat persiistä.
No, eihän se ole oikeastaan ollenkaan ymmärrettävää.
zqmfgb
[edit] Mennään tuon Ketosen pojan kanssa aika samoilla linjoilla, ja samoihin aikoihin. [/edit]
Iron Warrior-megalista 9 oblilla ja 4 heavysupportilla on tietysti ikävä vastustaja. Mikäli haluat mielikuviteksottaman ja persoonattoman armeijan, tee tällainen. Itse käännyin IW:n puoleen pelkästään vindicator-option takia. Tietty useampi erillinen oblikin on mukavaa.Beowulf kirjoitti: Iron Wariorit on huonoja sekä juustoisia. Vai eikö teistä 9 obliteraattoria ja miljoona Blast markeria ole vituttavia?
Ei niitä ole pakko maalata mustiksi. Voithan aina tehdä Pink Legionin jos siltä tuntuu. Tästä on kuitenkin hyvä lähteä liikkeelle, etenkin jos ei tiedä mitä armeijaltaan haluaa.Beowulf kirjoitti: Black legionin teema on kauhea, ja taatusti kerätyin legioona koko maan päällä.
Itse ainakin jaksaisin, jos vaan osaisin konvertoida ja rakentaa figut hienoiksi. Toughness 5 on positiivista. Ja mitä niillä raskailla aseilla tekee kun on boltterit ja true-grit? Rapid fireä vaan ja Nurgle's rottia.Beowulf kirjoitti: Death guardia ei kukaan jaksa pelata, lopulta tekee mieli niitä heavy weaponeja.
Mikäli suosii halpaa lihamuuria tai kevyitä erikoispartioita infiltroimaan vihollisen linjoihin, kannattaa harkita A-legioonaa. Itsellä tämä kaatui lähinnä kultistien figujen konvertointiin. Olin jo vähällä irrottaa kaverin kaartilaisilta kädet ja leikata lasguneista pistooleita. Ja ikonithan kannattaa pitää juuri kultisteilla, nehän siellä lähinnä vihollista ovat. Sinnehän ne demonit pitääkin saada, eikö?Beowulf kirjoitti: Alpha legioona on täysin turha, ikonitkin vain joillain kultisteilla.
Demonipommin saa muillakin armeijoilla, samoin 3+ savet. Word bearerit ovat ainoa kaaosarmeija joka saa mariinien chaplainiin rinnastettavan komentajan.Beowulf kirjoitti: Word bearerit ovat ihan kannattava lista jos haluaa juustoisen demoni pommin tai paljon +3 saveja.
Ragettava berzerkkeriryhmä juoksee parhaimmillaan yhtä nopeasti kuin rhino liikkuu. Vähämaastoisella kentällä pelaamista ei tueta, koska kaikki armeijat kuolevat vihollisen tulitukseen viimeistään vuorolla 4. (Paitsi jos sattuu olemaan itse se vihollinen.)Beowulf kirjoitti: World eatersit hyppivät rhinoista ulos ja kuolevat vihollisen tulitukseen vähämaastoisella kentällä viimeistään kierroksella 4.
EC:tä ei kannata lähtä suunnittelemaankaan ilman sonic-aseita. Vaihtoehtoisesti voi pelata ihan "insert color here"-legioonalla.Beowulf kirjoitti: Emperors childrenit ovat juustoisia sekä inhottavia. Varsinkin sonic aseet ja niiden inhottavat sirenit ja alluret ovat persiistä.
If you say so. En ole pelannut puolella enkä vastaan. Hienot figut though.Beowulf kirjoitti: Tuhannet pojat ovat huonoja.
Viimeistään tässä vaiheessa minun pitäisi kai huomata alkuviestisi sarkastisuus ja kuitata koko pelleily aloittelevien kaaospelaajien hämäämiseksi. Silläkin riskillä.Beowulf kirjoitti: Parhain valinta on siis Night lordit jotka ovat tyyllikäitä, sekä mahdottaman hyviä tappokoneita. Niiden ylivoimaisuus vastustajisi vastaan on täysin murskaavaa. On jopa mahdollista että vastustajasi purskahtaa kauhistuneeseen itkuun ja luovuttaa, nähtyään upean Rhinosi joka on koristeltu pienillä eläinten luilla ja jonka freehandeihin on käytetty aikaa satoja tunteja. Armeija on todellakin voittajan valinta.
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Hei, kuka pakottaa käyttämään niitä Mariineita Thousand Soneilla? Käsittääkseni ne saa kumminkin trooppeihin liikkuvia Heavy Boltereita, ei mikään tyhjä arpa. Eikä ne Chosen sorsatkaan Bolt of Changella kehnoja ole.
-A
-A
Viimeksi muokannut Abu, Pe 06.01.2006 13:01. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"Eikö ole aika hyvä muodostaa mielipiteensä sillä tavalla, että katsoo mitä mieltä joku urpo on, ja on itse eri mieltä."
Ai. Minun käsittääkseni ne ovat eliittehin tulevia tavallisia bolttereita, jotka voivat ampua liikkeestä 24". Ei erikoisaseita ja aina difficult terrainissa, huono iniative. Semi-tyhjä arpa, sanoisin.Abu kirjoitti:Käsittääkseni ne saa kumminkin trooppeihin liikkuvia Heavy Boltereita, ei mikään tyhjä arpa.
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Siis saako armeijan maalatakin oman maun mukaan? Eikös säännöissä käsketä maalaamaan se GW:n maaleilla ja siveltimillä heidän ohjeiden mukaan? Johan paketin kyljessäkin näin käsketään.Scoundrel kirjoitti:Ei niitä ole pakko maalata mustiksi. Voithan aina tehdä Pink Legionin jos siltä tuntuu. Tästä on kuitenkin hyvä lähteä liikkeelle, etenkin jos ei tiedä mitä armeijaltaan haluaa.Beowulf kirjoitti: Black legionin teema on kauhea, ja taatusti kerätyin legioona koko maan päällä.
Rahallisesti aika lähellä toisiaan ja viime kädessä hinta riippuu armeijalistastasi. Lisäksi kannattaa muistaa ettei sinun ole pakko käyttää ( mikäli enään edes myynnissä ) niitä nimenomaan Night Lords tai Emperor's Children figuja, vaan voit ostaa peruskaaosmarineja ja maalata ne oman maun mukaan. Näin voit myös kokeilla muitakin Legioonia ja pitää mielenkiinnon paremmin yllä. Yhdellä ja samalla listalla ei kauhean kauaa jaksa kuitenkaan pelata ennekuin toisto alkaa tökkimään.Wallumarine kirjoitti:Kumpi on edullisempi vaihtoehto
Night Lords vai Emperor Childrens
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Adam Savage
Liikkuvilla hvy. boltereilla meinasin tietysti Flamereita Doom Boltilla. Pirun kovia demoneita jos niitä on se parikymmentä tai enempi.Scoundrel kirjoitti:Ai. Minun käsittääkseni ne ovat eliittehin tulevia tavallisia bolttereita, jotka voivat ampua liikkeestä 24". Ei erikoisaseita ja aina difficult terrainissa, huono iniative. Semi-tyhjä arpa, sanoisin.
-A
"Eikö ole aika hyvä muodostaa mielipiteensä sillä tavalla, että katsoo mitä mieltä joku urpo on, ja on itse eri mieltä."