"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Stegadonia ampuminen tykillä

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Juhaaha
Viestit: 1831
Liittynyt: Ma 07.11.2005 20:10

Stegadonia ampuminen tykillä

Viesti Kirjoittaja Juhaaha »

Minulla olisi tälläinen kysymys:

jos Stegadonia ampuu tykillä arvotaanko iskut Stegadonin ja sen selässä olevien skinkkien kesken. Jos ei miten se sitten toimii
Avatar
DJ_Silverpig
Viestit: 1350
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:36

Viesti Kirjoittaja DJ_Silverpig »

Stegadoniin ampuminen toimii samalla tavalla kuin ridden monsteriin ampuminen, eli 1-4 osuu stegadoniin (ridden monster) ja 5-6 skinkkeihin (rider(s)).
Possu
Avatar
Lighthammer
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1460
Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
Paikkakunta: Eurajoki

Viesti Kirjoittaja Lighthammer »

Näin varmasti tavallisilla jousilla, pistooleilla, varsijousilla etc, mutta tykkihän (kuten muutkin template-aseet, BRB s.100) on mahdollista suunnata erikseen ratsastajaan/mounttiin.
Set fire to the family tree.
Avatar
DJ_Silverpig
Viestit: 1350
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:36

Viesti Kirjoittaja DJ_Silverpig »

Lighthammer kirjoitti: mutta tykkihän (kuten muutkin template-aseet)
Tykki ei ole template-ase.

Jos sen "damagezone" koskettaa stegadonin basea, osumat randomoidaan.
Possu
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Lighthammer kirjoitti:Näin varmasti tavallisilla jousilla, pistooleilla, varsijousilla etc, mutta tykkihän (kuten muutkin template-aseet, BRB s.100) on mahdollista suunnata erikseen ratsastajaan/mounttiin.
Missä näin lukee? En ole koskaan kuullut tuollaisesta. Ja tykkiähän en temlpate aseeksi laskisi, sillä mitäs templaattia sekin käyttää? Ridden monsterit ovat yksiköitä, samalla tavalla kuin että sankari liittyy vaikka jalkaväkiblokkiin. Ei ihan suoraan verrattavissa kuitenkaan, mutta samaksi yksiköksi ne kuietnkin lasketaan, eikö kahdeksi erilliseksi laitteeksi, joihin voisit tähdätä miten tahdot. Jos päätyisimme ratkaisuun, että tykinkuulan saa kohdistaa nimenomaan ratsastajaan, eikä ratsuun (joka ei ole oikein muutenkaan mahdollista, sillä tykin laukauksessa valitaan tietty piste, jonka tykkimiehistö näkee, ja arvataan siihen pisteeseen. Tykki ei targetoi mitään muuta kuin pientä lippua, joka ilmestyy ruohikkoon), niin tämähän olisi suoraan verrattavissa tilanteeseen, jossa sankari seisoo keskellä yksikköä, joka muodostuu suuremmalla tai pienemmällä basella olevista modeleista. Tässä tilanteessa sankari käyttää monsterin basea, kun samaa yksikköäkin ovat.

edit\\ Niin joo, ja tämähän lienee sääntökeskustelu, ei yleinen. ;)
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Avatar
Lighthammer
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1460
Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
Paikkakunta: Eurajoki

Viesti Kirjoittaja Lighthammer »

DJ_Silverpig kirjoitti: Tykki ei ole template-ase.
On. Luetaan se sääntökirja.

This line is considered to be template for all rules purposes. (s.122)

Ja tykille valitaan piste johon sillä ammutaan, eli sillä on mahdollista poimia charruja yksikön sisältä. Siksi Look out, sir!-sääntö.
Set fire to the family tree.
Avatar
DJ_Silverpig
Viestit: 1350
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:36

Viesti Kirjoittaja DJ_Silverpig »

Gosh.

Miten ajattelit sniputtaa sankarin lohikäärmeen selästä randomoimatta osumia? Se mikä ratkaisee, on base. Stegadon voi seistä vaikka päällään sillä jalustalla, ne osumat katsotaan aina basen mukaan. Muussa tapauksessa liimaan stegadonin käsilläseisontaan korinsa päälle, jotta siihen olisi vaikeampi osua.

HopeapossuEdit: Sillä tykillä ei valita mitään varsinaista pistettä. Sillä valitaan suunta, johon ammutaan. Sitten katsotaan kuinka pitkälle kuula lentää ja kuinka pitkän mahdollisen pompun se tekee.
Possu
Avatar
Lighthammer
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1460
Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
Paikkakunta: Eurajoki

Viesti Kirjoittaja Lighthammer »

Niinhän tuolla kanuunan kohdalla näkyy myöhemmin lukevan, että multipart-modeleilla osumat arvotaan kuten missile weaponeilla.

Luulinpa hetken löytäneeni oivan porsaanreiän. Pitäisi näköjään lukea aina kirja kokonaan läpi ennen kuin möläyttää suustaan mitään.
Set fire to the family tree.
Avatar
DJ_Silverpig
Viestit: 1350
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:36

Viesti Kirjoittaja DJ_Silverpig »

Lighthammer kirjoitti:Niinhän tuolla kanuunan kohdalla näkyy myöhemmin lukevan, että multipart-modeleilla osumat arvotaan kuten missile weaponeilla.
Missile weaponeilla osumat randomoidaan samalla tavalla. Etäisyys mitataan myös basesta.

*lähtee sahaamaan sauruksiltaan päitä ja häntiä pois*

HopeapossuEdit: En lukenut viimeistä viestiäsi ajatuksella kun lähetin tämän
Possu
Avatar
Lighthammer
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1460
Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
Paikkakunta: Eurajoki

Viesti Kirjoittaja Lighthammer »

Kyllä tulin. Ei se, että välistä livauttaa sammakon suustaan tarkoita, etteikö hallitse sääntöjä lainkaan.

Tulin vain lukeneeksi sen kanuunan kuvauksen lävitse kokonaan vasta tuon temppleittineronleimauksen jälkeen.

LightEdit//Ajattelemattomuutta näkyy olevan tänään liikkeellä enemmänkin. Olisikohan joku netin välityksellä tarttuva pöpö?
Set fire to the family tree.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Oletusarvoisesti tämä kuuluisi FB: Perusteisiin. Koska tässä ketjussa on kuitenkin keksitty FB:een uudet säännöt, joilla ei ole mitään tekemistä WFB:n kuudennen laitoksen (jota nykyään pelataan) kanssa, lukitsen tämän ketjun ja toivotaan että se hautautuu jonnekin niin syvälle ettei sitä jälkipolvet enää koskaan löydä.
Lukittu

Palaa sivulle “FB: Säännöt”