"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Hiekat lähtee irti basesta...

Aloittelijatason kysymykset miniatyyrien maalaamisesta, kokoamisesta tai maaston rakentamisesta.
Avatar
Osqillator
Viestit: 424
Liittynyt: Ma 23.05.2005 18:18
Paikkakunta: Kuopio

Hiekat lähtee irti basesta...

Viesti Kirjoittaja Osqillator »

Olin juuri äsken iloisesti maalaamassa uusia high elf archereita, ja rupesin laittamaan hiekkaa baseihin. Sivelin alustaan pensselillä kerroksen pva -liimaa (liimaa ei oltu ohennettu vedellä) ja ripottelin siihen vähän hiekkaa, sitten dippasin flokkiin. Otin pois ja karistelin ylimääräiset pois. Annoin kuivua ihan rauhassa. Sitten liimasin figun kiinni pikaliimallani. Annoin taas hetken kuivua. Sitten laitoin baseihin static grassia: tippa liimaa baseen ja sormenpäällinen ruohoa. Käänsin figun ylösalaisin ja karistelin varovaisesti alustan pohjaa että ylimääräinen ruoho karisisi pois. Silloin se tapahtui! Figu irtosi basesta ohut laatta jaloissaan, jossa oli kaikki flokki, hiekka ja ruoho. Itse alustaan ei jäänyt yhtikäs mitään. Kokeiltuani toiseen figuun, kävi sama ilmiö.

Eli, onko vika liimassani? Vai mättääkö se kun liimasin figun kiinni vasta sitten kun basessa oli jo flokkia? Kiitos kaikille jotka auttavat.
Heeyee.
JuhoL
Viestit: 1366
Liittynyt: La 12.06.2004 11:29
Paikkakunta: Halikko

Viesti Kirjoittaja JuhoL »

No siis, figuhan kannattaa liimata baseen ennen hiekan ja ruohon ynnä muiden tekstuurien laittamista, ettei käy juuri tuota ilmiötä. Hiekan saa paremmin pysymään laatassa maalaamalla sen. Itse pistän hiekan päälle ruskeaa inkkiä, ja sitten kuivamaalaan päältä.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Figu liimataan siihen alustaan, ei hiekkaan sen päällä ;)
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
camoflame
Viestit: 384
Liittynyt: Ma 29.09.2003 20:21
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja camoflame »

Itse laitan ainakin ensin figun kiinni alustaan. Näin sillä on vakaampi kiinnitys suoraan baseen. Laita liimaa pienemmällä pensselillä niin ei haittaa vaikka modeli on kiinni alustassa. Ei ole itselläni tuollaista käynyt kun olen ensin figun liimannut kiinni.
It's not whether you win or lose, it's how you play the game, right?
raven
Viestit: 394
Liittynyt: Su 28.12.2003 20:56

Viesti Kirjoittaja raven »

Älkää tuhratko pensseleitä liima levitykseen, toimiva ratkaisu on myös neliöalustojen alustarankojen "keskipalkin" vuoleskelu. Eli siis yksi neljästä päästä vuollaan semmoseksi ohueksi lättänäksi päästä. Tämä pää on tarpeeksi ohut ja taipuisa että liiman levittäminen käy helposti. Kuivuneen liiman päästä voi raapia irti veitsellä, ja jos kyllästyy niin niitä yleensä riittää kovasti joten eikun uutta vuolemaan.
Avatar
gawd
Viestit: 1583
Liittynyt: Ma 08.03.2004 17:25
Paikkakunta: kangasala

Viesti Kirjoittaja gawd »

voihan se johtua siitäkin että beississä on ollut maalia ja se on lähtenyt pois ja kaikki muu mukana, ainakin itsellä noin käynyt...
big or small,we loot it all.hmph..
Avatar
Pollari
Viestit: 1047
Liittynyt: Ma 20.12.2004 22:53
Paikkakunta: Espoo, Kilo

Viesti Kirjoittaja Pollari »

Tai sitten liima ei ollu vielä kunnolla kuivunut. Odotappas vähän kauemmin kun liima olisi kuivunut.
Avatar
Pink Knight
Viestit: 166
Liittynyt: Ti 01.03.2005 15:42
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Hiekat lähtee irti basesta...

Viesti Kirjoittaja Pink Knight »

Judas kirjoitti: Eli, onko vika liimassani?
Sehän voi se vika olla käyttäjässäkin... joka tapauksessa ERIKEEPER tai vastaava, jota oletus arvoisesti käytit hiekan liimaamiseen, vaatii yllättävän pitkän kuivumis ajan RAUHASSA ilman suurempia hiplailuja. Jos taas pikaliimalla Säädät niin on jo aika kumma juttu yleensä kun pika liima pitää hyvinkin nopeasti.

Sinulla voi myös olla kerros maalia ennen hiekan ja ruohon liimaamista, jolloin se kerros on lohjennut irti ja vika oli siinä.

Itselläni on ainakin pitänyt hyvin, figuissa joissa olen syystä tai toisesta liimannut figun hiekan päälle, tuo hiekka, että siinä tuskin hirveästi syytä ko. asiaan on.

Olen puhunut!
Bronzed flesh on vähän tummempi kuin suomalaisen väri, veikkaisin jotain thaimaalaista. Dwarf flesh on enemmän ihmisen värinen. --Jubee
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Kokemasi ilmiö johtuu todennäköisesti useastakin syystä.

Alustan sileys. Erikeeper / PVA -liimat tarttuvat parhaiten huokoisiin materiaaleihin. Jos alusta oli liian sileä ja/tai rasvainen, liimauksesta ei tule kovin pitävä. Jotkin GW:n beissit ovat selvästi sileämpiä kuin toiset.

Liimasit figun hiekan päälle. Tämä yhdistettynä yllämainittuun johti hiekan irtoamiseen kerralla.

Hiekan laatu. Jos hiekassa on liian paljon epäpuhtauksia ja/tai hienojakoista pölyä (esim pihalta haettu puhdistamaton hiekka), se ymmärtääkseni tarttuu huonommin sileään pintaan.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iceman »

Hyväksi havaitsemani käytäntö on ensin liimata figu baseen, kun se on kunnolla kuivunut, niin levitän aika laimentamatonta puuliimaa/erikeeperiä baseen ja dippaa figun+basen flokkiin. Odotan muutaman tunnin, että liima on kuivunut ja levitän liima+vesi-seoksen baseen. Tämän kuivuttua on figu valmis pohjamaalaukseen ja hyvin on hiekat yms. lfokit pysyneet basessä kiinni. Tässäkin hommassa maltti on valttia.
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Ratovaari
Viestit: 3238
Liittynyt: Ti 22.11.2005 22:43

Viesti Kirjoittaja Ratovaari »

Jostain kumman syystä kun itse liimaan ensin hiekan, ja sitten figun päälle, ei noin ole viellä kertaakaan käynyt. Juuri äskön kokelin mitä tapahtuisi jos figun repisi irti jalustasta, ja kengänpohjista jäi maalit kiinni baseen... =D
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
Avatar
Osqillator
Viestit: 424
Liittynyt: Ma 23.05.2005 18:18
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Osqillator »

Käytössäni on Scotch - askarteluliimaa, jota saan lähikaupasta. Hiekka on tosiaan pihalta käytyä todella hienoksi siivilöityä hiekkaa. Ja ei, basessa ei ollut laisinkaan maalia. Aivan uusia alustoja.

No, pitää sitten liimata figu ensin baseen, sitten tekstuuri... Ajattelin näissä vain poikkeavasti, koska archerin hameen alle on melko hankalaa saada liimattua kaikkea... Mutta pitää nyt vain tuhrata! Kyllä se siitä luonnistuu... :P
Heeyee.
Avatar
Mer'siles
Viestit: 942
Liittynyt: Ke 30.03.2005 18:28
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja Mer'siles »

Yleensä teen niin että liimaan figun alustaan ja sitten säädän basetukset, mutta tein vaihteeksi niin että hiekoitin ja säätelin basen ja jätin kuivumaan pariksi päiväksi. Sitten liimasin figun alustaan (rackhamin balkron) pohjamaalasin ja jätin kuivumaan taas n.pariksi päiväksi. Sitten iloisena maalailen herra balkronin ja saan jopa ylitettyä itseni ja saan aikaan ehkä hienoimman figuni (vain vähän kesken), sitten yhtäkkiä kesken sen nuijan maalauksen figun etujalka lähtee repeämään alustasta vieden hiekat mukanaan. No keskeytän maalauksen ja pesaisen pensselit ettei maali kuivu niihin. Istun vittuuntuneena pöydän ääreen tarkastelemaan figua ja huomaan että sen voi vielä pelastaa. Nostan jalkaa varovasti ja laitan tipan pikaliimaa hiekkakerroksen alle, painan jalan taas alas ja annan kuivua. Tämä tapahtunut siis tänään ja ihan hyvin tuntuu toimivan.

Hihi tulipas pitkä tarina.

Edit: hah. Onnistuinpas kömpelyyttäni tiputtamaan figun lattialle eilisiltana ja kaikki osat irtosivat, mutta hiekka jäi baseen eikä repeytynyt yhtään.
vorpal
Viestit: 5
Liittynyt: Ti 01.11.2005 12:36

Viesti Kirjoittaja vorpal »

Erikeeperin kunnolla kuivumiseen menee useampi päivä. Itse käytän levittämiseen hammastikkuja.
Avatar
AndreasH
Viestit: 125
Liittynyt: To 03.07.2003 19:43
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AndreasH »

Olenko minä ainoa joka liimaa figun baseen kiinni vasta kun base on valmis? Ei ole kyllä ikuna ollut suurempia ongelmia figujen irtoilemisen suhteen. Erikeepperiä ja GW metalli-liimaa on tullut käytettyä.

Mielestäni basea on helpompi saada valmiiksi hyvin ja isoissa määrissä kun ne on rakennettu. Plus että dynaamisemmat poset ovat mahdolliset.
Mun Oblit on Mossadin agentteja.
Avatar
Juicide
Viestit: 205
Liittynyt: Ma 21.02.2005 11:24
Paikkakunta: Vääksy

Viesti Kirjoittaja Juicide »

Minä maalaan ensimmäiseksi basen kun figu on valmis, sitten liimaan figun kiinni siihen, ja vasta sen jälkeen laittaisin jotain jos minulla olisi...
Mitä aika on ?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Perusteet”