"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

eldar vai deldar

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Avatar
QQ3
Viestit: 949
Liittynyt: Pe 25.03.2005 17:17
Paikkakunta: Järvenpää

eldar vai deldar

Viesti Kirjoittaja QQ3 »

entäs sitten tämä fire prism kun sen tykki on melkein raidetykin luokkaa
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Howling bansheet ovat hyviä (vaikka vääntlä scorpionien paremmuudesta esiintyy) ja figut on älyhianoja. Fire prisma on ihan ok, mutta ei voimapelaajan valinta.
Avatar
Yrittäisit Edes
Viestit: 368
Liittynyt: Su 06.03.2005 16:57
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Yrittäisit Edes »

Scythe kirjoitti:Joka jampalla taitaa olla power weapon ja iskevät todella usein ensin, mutta muskeleita ei oikein löydy... Exarch taisi saada Executionerin?
Juu, kyllä saa, ja näin ollen suunnilleen riittävän palan kaataamaan marineita, tai no kyllä muillakin tappaa.(se on vaan se 5+ to wound liian usein)
Iskevät aina enisn sen maskin takia, toki on niitä poikkeuksia jolloin saattavat lyödä toisena tai yht`aikaa (esim. dellujen combat drugsit)

Prisma on sanalla sanoen huono. se ei ole ikinä osumassa mihinkään ilman guidea ja kerää/jättää keräämättä liikaa tulta puoleensa, tyyli pelaajan veto, joka saattaa yllättää vastustajan.
Welcome to freak show. It`s called life.
Sinulla on pää, mutta niin on nuppineulallakin.
Avatar
QQ3
Viestit: 949
Liittynyt: Pe 25.03.2005 17:17
Paikkakunta: Järvenpää

eldar vai deldar

Viesti Kirjoittaja QQ3 »

onko scorpionit sitten parempia kuin bansheet scorpioneillahan on strena 4 ja save 3+
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: eldar vai deldar

Viesti Kirjoittaja The Captain »

QQ3 kirjoitti:onko scorpionit sitten parempia kuin bansheet scorpioneillahan on strena 4 ja save 3+
Todennäköisyyksiä laskemalla scorpion häviää mandiblasterinsa ja kovemman voimansakin jälkeen marginaalisesti bansheille marinentappotehossa. Kevyemmin panssaroitua kauraa vastaan Scorpionit ovat taas vähän kovempia. Mitä lähemmäs panssaroimatonta vihollista mennään, sitä parempia scorpionit ovat suhteessa bansheihin.

Kova panssari suojaa scorpioneja hieman paremmin matkalla lähikseen, kun heavy bolterkaan ei tapa niitä suorilta, mutta banshee taittaa matkan fleet of footin ansiosta hiukan nopeammin.

Ajoneuvoja vastaan scorpionit ovatkin parempia haywire grenadejen ja fistin ansiosta. Ja perusjamppa S4:lläkin saa jo jotain aikaan Av10:ä vastaan, bansheet eivät ikinä.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Perusteet”