"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

IG komentoryhmän "casualty" pisteet

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

IG komentoryhmän "casualty" pisteet

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Kun IGn komentoryhmä koostuu officerista (oletetaan, että halvin officer) ja "ilmaisista" bodyguard jannuista, niin miten pisteet tästä repii vihollinen?

Jos esim koko komentoryhmä officeria lukuunottamatta tapetaan, mitkä pisteet vihollinen saa? Ei mitään, koska bodyguard ukot eivät maksa pisteitä? Entäpä sitten, jos antaa yhdelle vaikka meltagunin? Mitenkäs nämä pisteet sitten menevät jos sama määrä kuolee? Meltagunin verran pisteitä?
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
Samsson
Valvoja
Viestit: 3359
Liittynyt: To 30.05.2002 14:32
Paikkakunta: Kauniainen

Viesti Kirjoittaja Samsson »

Oikeastaan komentoryhmät ostetaan juuri sellaisina, ryhminä, vaikka pistemäärä mitä maksat ukkeleista tulee siitä mikä äijä laitetaan johtamaan ko. ryhmää. Eli tavalliset säännöt sanovat että kun ryhmästä yli 50% kuolee, niin vastustaja saa ½ pisteistä. Minusta varsin selvä...
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Juu, mutta entäpä sitten, kun tämä officer on ainoa henkiinjäänyt? Jos häneltä ei ole mennyt yhtään woundia pois (jos nyt on vaikka se kallein), niin eihän IC jampasta vielä pisteitä saa. Päteekö siltikin "puolet squadin pisteistä" tässäkin, eli officerista saa puolet vastustaja, joka tappaa tältä ne 4 komentoryhmän jannua?

Entä sitten, kun tuo officer ottaa yhden wooundin? Miten sitten lasketaan pisteet? Kun se nyt kuitenkin on Indeppi.
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Mie kun laskin aina silleen, että IC oli se squadin pohjahinta+IC:lle ostetut kamat, squadin hinta oli 0pts+squadille ostetut kamat&upgradet. Ihan kivasti toimii noinkin.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Kaartin codexissa ei ole hintaa yhdelle äijälle, vaan squadille. Squadissa sattuu olemaan pakollinen kiinnitetty ic. Vaihtoehtoja on siis kaksi:

1. Homma toimii normaalisti, yli puolet haavoista mennyt, ryhmästä saa pisteet ja se ei ole enää scoring.

2. Banaani.

Jälkimmäinen vaihtoehto on absurdi ja surrealistinen, joten sitä ei kannata ottaa huomioon.
Oberon_ kirjoitti:Mie kun laskin aina silleen, että IC oli se squadin pohjahinta+IC:lle ostetut kamat, squadin hinta oli 0pts+squadille ostetut kamat&upgradet. Ihan kivasti toimii noinkin.
Minä kun otin 250 pistettä ylimääräisiä joukkoja listaan, venyttelin mittoja, käytin painotettuja noppia ja kamppasin vastustajan hänen saapuessaan pelipaikalle. Ihan kivasti toimi noinkin. Tai sitten voi pelata oikeilla säännöillä eikä huijata.
Avatar
Samsson
Valvoja
Viestit: 3359
Liittynyt: To 30.05.2002 14:32
Paikkakunta: Kauniainen

Viesti Kirjoittaja Samsson »

Ellen nyt ihan väärin muista niin Codex Imperial Guard on ainut 'dexi missä ei sanota että upseerista tulee IC kun porukat delaavat... Voi olla että muisti pätkiikin, mutta kuitenkin. Ryhmästä saa pisteitä kun puolet äijistä makaavat ruhjuisina ja verisinä pitkin pöydälle laitetuilla maastokappaleilla, piste!
Spetulhu
Viestit: 792
Liittynyt: To 10.11.2005 07:12
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Spetulhu »

Samsson kirjoitti:Ellen nyt ihan väärin muista niin Codex Imperial Guard on ainut 'dexi missä ei sanota että upseerista tulee IC kun porukat delaavat... Voi olla että muisti pätkiikin, mutta kuitenkin. Ryhmästä saa pisteitä kun puolet äijistä makaavat ruhjuisina ja verisinä pitkin pöydälle laitetuilla maastokappaleilla, piste!
Ei, se on kyllä joku toinen 'dexi missä sanotaan noin. IG upseeri on IC, muttei saa jättää komentoryhmää. Jos ryhmä tuhoutuu upseeri voi tehdä mitä huvittaa. Mutta VPt olisi varmaan asiallista laskea noin kun se ryhmä kerran ostetaan kokonaisena.
Jos raaka voima ei toimi käytät sitä vain liian vähän.

-Vanha sananlasku IG:ssä
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Hm, mutta upseerista ei sitten varmaan saa pisteitä, jos siltä menee woundi? Vai menisikö niin, että kun ryhmästä on saatu puolet alas ja upseerilta yksi woundi pois, koko ryhmästä saakin yhteensä täydet pisteet?
zqmfgb
Avatar
Samsson
Valvoja
Viestit: 3359
Liittynyt: To 30.05.2002 14:32
Paikkakunta: Kauniainen

Viesti Kirjoittaja Samsson »

Siis koskaan et saa kaikki pisteet ennenkuin koko unitti on kuollut.
Itse antaisin puolet pisteistä vastustajalle kun puolet ryhmästä on kuollut. Laskekaa vaikka wuondit sitten jos huvittaa!
Offulla on joko 2 tai 3 wuondia, IG jannuilla on yhteensä 4.
Sanotaan että ostat pomolle W3, eli heillä on wuondeja yhteensä 7. Kun menetät niistä 4, annat vastustajalle puolet pisteistä... Helppoa kun sen osaa! :)
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Tuollaiset "itse antaisin" jutut eivät paljoa auta. Pitäisi saada selkeästi oikea vastaus, jos joku on tästä nähnyt jonkun säännön, eikä vain arvelisi jollakin turhalla mutulla.

Mariinien komentoryhmästä ja tätä johtavasta Independentistä on helppo laskea pisteet, koska jokaiselle komentoryhmän jäsenelle on määritelty pistehinta. Mutta tuo nyt hieman hankalampaa IG:n kohdalla, kun mokomat jannut bodyguardissa ovat "ilmaisia". Ja kyse ei ole mistään multiwound monsteri unitista, tms, mistä joku voisi laskea woundien mukaan, saako puolet pisteistä jne. Tässä on kysymyksessä 1 kpl Independent Characteria ja 4 jannua, joille pisteitä ei ole erikseen määrätty.

Mutta mietitäänpä eri kombinaatioita, miten tästä ryhmästä voi pisteitä irrota. Ja jätetään ne mutut johonkin, jos ei ole selkeää arviota, ei kannata ehdottaa jotain omaa "mä antaisin tosta tollatavalla ja tollatavalla", koska ehkä tulette huomaamaan, että tämän tyylin ajattelutapa saattaa olla ristiriidassa jonkun toisen kombinaation kanssa. Ei sitä vastustajalle voi antaa pisteitä sillä perusteella, että "no kun musta nyt tuntuu, että tolla tavalla saisit tosta pisteet". Tätähän voisi muuten muokata vaikka miten omien tarpeiden mukaan. Mutta esimerkkeihin...

1. officer täysissä woundeissa, ryhmästä kuollut 3
(saako koko ryhmästä puolet pisteistä, modelien mukaan?)

2. officer täysissä woundeissa, ryhmä kokonaan kuollut
(miten "ilmaisista" ukoista saa pisteitä, kun Independent character on vielä täysissä ruumiin voimissa eikä anna pisteitä vihulle? Huomatkaa, ettei kyse siis ole mistään multiwound creature unitista)

3. officer on ottanut lähiksessä yhden woundin, ryhmästä ei kuollut ketään
(tässä tapauksessa voisi ajatella, että officerista saa ne puolet pisteistä, entä muiden jannujen wargearit ja aseet tms veteraanistatukset? Lasketaanko nämä niihin puoleen characterista saaduista?)

4. officer on kuollut lähikseen (tms), ryhmästä ei kuollut ketään
(koko ryhmästä pisteet? Tyhmää. Ja taas, miten tähän lasketaan bodyguardin aseet, veteraanistatukset yms?)

5. officer kuollut lähikseen (tms), ryhmästä kuollut 3
(officerista saa täydet pisteet? Ryhmästä mennyt yli puolet, mistä näiden pisteet lasketaan, jos nyt unohdetaan aseoptiot ja veteraanistatukset tms? Entä aseiden ja muiden romujen kanssa bodyguardilla?)

Ja kuten joku joskus sanonut, IC ON AINA IC VAIKKA VOISSA PAISTAISI!!!! Eli ei mitään multiwound creature squadin sääntövirityksiä tähän, kiitos.
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
laticus
Viestit: 266
Liittynyt: Pe 24.05.2002 14:02
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja laticus »

Amazing Slug kirjoitti:Kaartin codexissa ei ole hintaa yhdelle äijälle, vaan squadille. Squadissa sattuu olemaan pakollinen kiinnitetty ic. Vaihtoehtoja on siis kaksi:

1. Homma toimii normaalisti, yli puolet haavoista mennyt, ryhmästä saa pisteet ja se ei ole enää scoring.
Noinhan tuo menee. Squadissa ei ole "distinct elementtejä" (s.86), joten squadia tarkastellaan kokonaisuutena. Jos squadi menettää yli puolet woundeistaan siitä saa pisteet (s.85). Näin siis sääntökirjan mukaan.
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Ahaa....... eli imperial guardin independent character, se komentoryhmää johtava jannu, ei siis ole independent character, vaan kyse onkin jostakin multiwound creature unitista.... Just.

Ei kun keksin, siis ne bodyguardin jäsenethän sitten tietysti on vain sen komentajan lisäwoundeja, eli ammu komentoryhmää S6 tai isommalla aseella, mikä tekee instantkillin, niin koko ryhmä kuolee kerralla. Ja tähän sitten riittää se yksi laukaus vaikka autocannonista.
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Minusta ainakin Distict Element pitää olla käsitteenä justiinsa "erillinen elementti", jolle voidaan osoittaa erillinen pistehinta, ja se jollain tasolla on erotettävissa omaan lohkoonsa.

IG:llä Platoon Commandin IC ja ryhmä ovat vaan niin intergoituja toisiinsa, että siitä ei voi löytää Dictinct Elementtiä tekemälläkään, vaikka säännöt käskisivät kuinka etsiä sellaista.

Koska siis tällä kertaa IC:tä ei voida erottaa mitenkään fiksusti ryhmästä, ei sitä voi pisteyttää erikseen IC-pisteytyksen mukaan, joten pitää katsoa ryhmää kokonaisuutena. Koska ryhmässä yksi tai enemmän multiwound modeleita, lasketan alle puoleen koko meneminen koko ryhmän woundien mukaan.


Toinen tapa hoitaa tämä on sitten kaivaa esiin se Distict Element siitä ryhmästä jollain keinolla, jotta saadaan porukka jaettua IC:hen ja ryhmään, ja sitten pisteyttää ne erikseen.

Itse en vain löydä sitä rajaa, mistä tuo jaetaan, niin minusta on helpompi todeta, että siinä ei ole erillisiä Distict Elementtejä, jotka pitäisi pisteyttää erilleen.
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Garoth: Tottahan tuo on. Sitä vain pohdin tuolla tavalla laskettuna, että jos on komentaja, jolla 3 woundia ja 4 bodyguardin jäsentä. Tästä sitten ammutaan ne 4 bodyguardia pois, joten yksikkö menee "alle puoleen" ajattelutavallasi. Ok. No, nyt tuo komentaja on selkeästi IC ja pystyy toimimaan normaalisti, joinaamaan muihin ryhmiin mm. Tässä kohtaa hieman pisteiden lasku hankaloituu, kun IC ei ole ottanut yhtään woundia, eli siinä mielessä ei antaisi pisteitä vastustajalle, mutta koska ryhmästä on mennyt "yli puolet", niin silti antaisi puolet pisteistään vastustajalle.

Helpoin tapahan olisi se, että noista bodyguardin jäsenistä vastustaja ei saisi pisteitä (koska ovat pisteytetty kuitenkin viivalla = 0pts) paitsi silloin, kun ovat vaikka veteraaneja, tai omistavat meltaguneja jne muita aseita, joista maksavat pisteitä. Ja komentaja on sitten erikseen.

Nyt kun ajattelee, niin tuohan olisi oikeastaan se ainoa tapa, millä ig komentoryhmään pitäisi suhtautua? Samaan tyyliin siis, kuin vanhoilla Last Chansereilla: Seefferistä 391pts kuollessaan, mutta muista ukoista 0pts (siis niistä chapter approvedissa olleista säännöistä, ei uuden IG codexin mukaan).

Vai mitä sanotte?
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
Nólimon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 438
Liittynyt: Ma 29.12.2003 22:24
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Nólimon »

Mutta huomioithan nyt sen että sinä olet maksanut niistä Guardsmaneistakin pisteitä. Ne ovat vain sisällytettynä sen Offiserin hintaan. Eli eivät ole siis ilmaisia. Joten se mitä laticus, Slug ja Garoth sanovat on mielestänikin hyvin selkeästi oikein ratkaisu tässä asiassa sääntöjen kannalta. Ei ehkä loogisin kaikkien mielestä mutta se ei siitä tee kuitenkaan väärää tulkintaa.
Sopor Aeternus
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

mastercalgar kirjoitti: Vai mitä sanotte?
Sanon että mene vaikka fb puolelle ja keksi joku flee-tilanne. Niistä saa aina loputtomasti huumoria irti. Tämä tilanne on niin triviaalisti selkeä, että pienintäkään erehtymisen mahdollisuutta ei ole. Korkeintaan joku alkaa laskea modeleita eikä woundeja. Tai joku random epätoivoinen fooruminkäyttäjä yrittää saada keskustelua aikaiseksi ymmärtämällä tahallaan sääntöjä päin mäntyä.
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Slug: Puhutko nyt itsestäsi? Tuo saattaa olla teidän mielestänne kovin selkeä, mutta ette tunnu tajuavan, ettei kyseessä ole edelleenkään multiwound creature squad, vaan INDEPENDENT CHARACTER ja hänen bodyguard.

Turha selkeästi täällä on aiheesta jatkaa, kun jokainen vain vääntää jotain säälittävää mutua. Kaiken maailman "minusta tuo ja tuo on oikein" on aivan sama asia, kuin ettei edes olisi vastannut tähän kysymykseen.

Pelatkaa te miten tahdotte, mutulla. Minä mielummin kaivan sen oikean säännön esiin. Ymmärrän, miksi mutuilijat turhauttavat jokaista, mutta en sitä, miksi mutuilijat turhautuisivat siitä, että joku haluaa saada selville oikean tavan.

Ja jotta nyt ette laita vain jotain kummallista "me ollaan oikeassa ja sä et" nillitystä, vastatkaa sitten tuohon hieman ylempänä olevaan viestiini siitä, miten lasketaan pisteet jokaisessa viidessä esimerkissä? Muita viestejä en nyt kaipaile, k´tooooos!
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Onhan meillä vähän vanhempikin esimerkki, nimittäin Blood Angeleiden Death Company, jolla nyt ei ehkä sinänsä ole mitään tekemistä IG:n kanssa. Mutta siinähän komppaniasta saa 0 pistettä, ja chaplainista taas sen kaiken, myös ne D3+3 mitkä on sisällytetty sen hintaan.

IG:n codexissa taas sanotaan, että ryhmän perushinta on sisällytetty upseerin hintaan. Joten sanoisin, että upseerista saa normaalin characterin mukaan pisteet + miesten pohjahinnat joita ei muuten ole eritelty, ryhmästä sitten taas ryhmän aseiden ja muiden optioiden hinnat. Sanon näin siksi, ettei muusta ole sanottu mitään, kuin että miten tuollaisista yleensä saa pisteet, ja että upseerin hintaan on sisällytetty ryhmän perushinta.
zqmfgb
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Näin sen itsekkin juuri laskisin. Kun kerran muutakaan järkevämpää tapaa ei ole keksitty. Mitä luultavammin näin se juuri meneekin.
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

mastercalgar kirjoitti:Slug: Puhutko nyt itsestäsi? Tuo saattaa olla teidän mielestänne kovin selkeä, mutta ette tunnu tajuavan, ettei kyseessä ole edelleenkään multiwound creature squad, vaan INDEPENDENT CHARACTER ja hänen bodyguard.
Isäs oli multiwound creature squad.

Melkein en uskalla kysyä, mistä kohtaa sääntökirjaa olet tuon käsittämättömän termisi repinyt ja mitä merkitystä luulet sillä olevan. Mutta kysyn silti.

Lisäksi, mitä siitä, vaikka officer on ic? Ei sille ole pistehintaa. On pisteet vain sille ja squadille yhdessä. Squadi ja ic yhdessä eivät ole sama asia kuin pelkkä ic. Missään ei lue että officer käyttäisi mitään poikkeavia sääntöjä. Jos on, näytä. Siispä haavoittuneesta officerista tosiaankin saa puolet pisteistä, kuolleesta officerista täydet pisteet. Puolet tai kaikki nollasta tai määrittelemättömästä ei kyllä ole kovin paljoa. Missään ei myöskään lue mitään poikkeavia sääntöjä command squadille. Jos on, näytä. Alle puoliin haavoihin tippuneesta squadista siis saa puolet pisteistä, tuhoutuneesta kaikki. Aivan normaalisti.
mastercalgar kirjoitti: 1. officer täysissä woundeissa, ryhmästä kuollut 3
(saako koko ryhmästä puolet pisteistä, modelien mukaan?)

2. officer täysissä woundeissa, ryhmä kokonaan kuollut
(miten "ilmaisista" ukoista saa pisteitä, kun Independent character on vielä täysissä ruumiin voimissa eikä anna pisteitä vihulle? Huomatkaa, ettei kyse siis ole mistään multiwound creature unitista)

3. officer on ottanut lähiksessä yhden woundin, ryhmästä ei kuollut ketään
(tässä tapauksessa voisi ajatella, että officerista saa ne puolet pisteistä, entä muiden jannujen wargearit ja aseet tms veteraanistatukset? Lasketaanko nämä niihin puoleen characterista saaduista?)

4. officer on kuollut lähikseen (tms), ryhmästä ei kuollut ketään
(koko ryhmästä pisteet? Tyhmää. Ja taas, miten tähän lasketaan bodyguardin aseet, veteraanistatukset yms?)

5. officer kuollut lähikseen (tms), ryhmästä kuollut 3
(officerista saa täydet pisteet? Ryhmästä mennyt yli puolet, mistä näiden pisteet lasketaan, jos nyt unohdetaan aseoptiot ja veteraanistatukset tms? Entä aseiden ja muiden romujen kanssa bodyguardilla?)

Ja kuten joku joskus sanonut, IC ON AINA IC VAIKKA VOISSA PAISTAISI!!!! Eli ei mitään multiwound creature squadin sääntövirityksiä tähän, kiitos.
1. Modelien mukaan ei olla victory pointteja laskettu sitten kolmosedikan. Ryhmästä saa puolet pisteistä jos officer oli juniori, eli yksihaavainen. Kolme mennyt, kaksi jäljellä.

2. Puolet pisteistä, sillä selkeästi yli puolet on ryhmästä kadonnut.

3. Ei mitään. Officerista saa kyllä puolet, eli 0.

4. Ei mitään. Officerista saa kyllä kaikki, eli 0.

5. Puolet, sillä ryhmä ei ole vielä tuhoutunut.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”