"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Auto sprayt???

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Balrog
Viestit: 230
Liittynyt: La 16.11.2002 19:23
Paikkakunta: Tampere

Auto sprayt???

Viesti Kirjoittaja Balrog »

voiko auto spraylla maalata ukot... tai siis tottakai voi mutta minkälaista jälkeä siitä :? tulee että kannattaako tehdä sillä vai ostaa oikein kunnon sprayta kaupasta ja siis :!: HUOM! :!: tarkoitan pohjamaalia auto spraylla
Avatar
Viestit: 29
Liittynyt: La 23.11.2002 16:23
Paikkakunta: Nakkila

Viesti Kirjoittaja Avatar »

juu osta ennemmin citadelin sprayta ko alat auto-sprayllä alat maalaamaan :? (ei tuu kovin hyvää jälkee)
onhan se aika kallista mutta onhan se aika hyvääkin :P
"Gobboja yössä, Gobboja työssä"
karandas
Viestit: 284
Liittynyt: To 27.06.2002 21:37
Paikkakunta: Vääksy

Viesti Kirjoittaja karandas »

auto spray sulattaa figut.
May your sword stay wet like a young girl in her prime.
-Manowar Hail and kill
Armageddon
Viestit: 586
Liittynyt: Ti 18.06.2002 15:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Armageddon »

karandas kirjoitti:auto spray sulattaa figut.
Onko kokemusta? :lol:
Kalakukko
Viestit: 212
Liittynyt: Ke 28.08.2002 19:15
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kalakukko »

Mastonin matta musta on mielestäni aika hyvä kilpailiaja citadelin spraylle. Itse asiassa (minun mielestäni) yhtä hyvää, ellei parempaakin sillä kokemuksen perusteella pysyy paremmin kiinni figuissa. Mutta tästä on valtavasti vastustaviakin mielipiteitä. Osta purkki, ja kokeile, ei se 4-5€ pahaa tee kokeilukaan mielessä.
::Ei ole hyviä ihmisiä, on vain pahoja ihmisiä, joila on kaksi vastakkaista puolta::
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2863
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Eli, siis omasta mielestäni automaalit sinällään pitäis jättää rauhaan.

MUTTA Mastonin matta musta (ja kai matta vakonenkin, ja matta (ja kirkas) lakka) toimivat törkeen hyvin. 400ml purkki Mastonia maksaa täällä 3,29 e, eli saat 3 kertaa enemmän maalia kun yhdestä citadelin chaos blackista. Jotkut väittävät että Mastoni saa figun hipiän pinnan röpelölle, mutta tämä on vain maalaustekniikasta kiinni. Ihan yhtä röpelölle sen saa citadelilla jos väärin maalaa.

EDIT: Ja arvostaisin todella paljon jos ihmiset viitsisi katsoa edes tämän ensimmäisen sivun vastaavista topikeista. Esim tämä asia olisi ratkennut tuossa pari topikkia alempana olevasta topikista: http://forums.sotavasara.net/viewtopic.php?t=4466
karandas
Viestit: 284
Liittynyt: To 27.06.2002 21:37
Paikkakunta: Vääksy

Viesti Kirjoittaja karandas »

kerran yritin pohjamaalata eldaria auto spraylla ja se suli silleen jännästi että kaikki detailit sun muuta peitty ja jotkut osat suli yhteen.
May your sword stay wet like a young girl in her prime.
-Manowar Hail and kill
Skaven Lord
Viestit: 265
Liittynyt: Ti 10.09.2002 11:39

Viesti Kirjoittaja Skaven Lord »

Mä voin lainata sulle sprayta jos tarttet...
Behold the glory of my vermin horde
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Mie oon pohjamaalannut kaikki miun varhaisemman tuotannon figuurit vaaleanharmaalla auton ruosteenesto pohjamaalilla. Sulamista ei tapahtunut koskaan (toisin kuin erään englantilaisen figuuri valmistajan tuotteissa), mutta eipä tuo myöskään ollut paras mahdollinen pohja. Tosin ei siinä mitään mainittavaa vikaakaan ollut, hyvin on maalit pysyneet miehissä.
c0mmy
Viestit: 266
Liittynyt: Ke 07.08.2002 18:54
Paikkakunta: Tampere

Spray

Viesti Kirjoittaja c0mmy »

Weekender puhuu asiaa ... todellakin maston on merkeistä mitä parahin :D
Balrog
Viestit: 230
Liittynyt: La 16.11.2002 19:23
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Balrog »

ok
tiedän sit etten käytä autp sprayta... :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”