"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Mordenheimin alottaminen??

Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Mordenheimin alottaminen??

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

Kysyisin että keräättetkö te Mordenheimiä ja millaista pelaaminen on ja muuta olennaista pelistä?
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

Pelinä mordheim on oikein viihdyttävä ja suht. nopeasti pelattava peli, joka vaatii n. 10-15 figua / pelaaja, sekä melkolailla runsaasti rauniotaloja maastoksi.

Peli on usein melkeinpä hauskinta, kun kentällä on useampi kuin 2jengiä (en kyllä muista missä kaikkialla nuo menenjengin säännöt ovat, mutta eipä niitä nyt ole kovin vaikea keksiä, vaikka ei niitä mistää löytäiskään.)

Ihan vain kahdestaa pelatessa peli alkaa toistaa itseään valitettavan nopeasti, ja vaatii sitten sen, että jengejä on tehtävä mielellään useita, mutta jos peliporukkaan kuuluu edes se 3+ henkeä, niin mortikasta saa kyllä paljon irti.

Peli on myös liki ilmainen kun vertaa oikeastaan mihinkään muuhun GW:n peliin, sääntökirjan saa ladata täältä, ja figuiksi riittää mainiosti esim. 1 empire militia boxi.
Avatar
Abu
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1290
Liittynyt: Ti 27.08.2002 23:24
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Abu »

Joop, meidän peliporukka ihastui pahasti Mordheimiin tuossa viime vuoden ehtoopuolella. Aktiivisia pelaajia löytyi 5 kipaletta, ja kaikilla ainakin yksi warbandi (nyt ihmiset alkaneet kasata toistakin).

Mutta tosiaan, hauska ja erittäin addiktoiva peli. Mikään ei voita sitä riemua, kun näkee miten pomosta kehittyy vastustajia syövä kuolaava tappokone, tai sitä hupia kun örkkien trolli jäätyy kesken taistelun. Ja kyllä ne on hauskoja tilanteita kun akrobatian mestarit, Shadow Elffit, putoaa taidokkaasti niskoilleen kolmannesta kerroksesta. :)

Erittäin hauska ja tosiaan halpa peli on siis kyseessä. Rakennuksia saa kyllä kasaan kaupungin verran jos parinkin kaverin kanssa tekee niitä vaikka talkoohommina kerran-pari.
Teräratas kirjoitti:Peli on usein melkeinpä hauskinta, kun kentällä on useampi kuin 2jengiä (en kyllä muista missä kaikkialla nuo menenjengin säännöt ovat, mutta eipä niitä nyt ole kovin vaikea keksiä, vaikka ei niitä mistää löytäiskään.)
Täältähän ne löytyvät, nimikkeellä Chaos on the Streets.

-A
"Eikö ole aika hyvä muodostaa mielipiteensä sillä tavalla, että katsoo mitä mieltä joku urpo on, ja on itse eri mieltä."
Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

voiko Mordenheimia verrata Necromundaan mitenkään
Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

Ja aikasenpaan lisäten mikä on Wyrdstone counter ja Hidden Counter???
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Kyllä Mordheim aika samantyylinen on kuin Necromunda, eroja tosin tietysti löytyy kun Mordheim perustuu Fantasy Battlen sääntöihin ja Necromunda taas 40K:n. Yhteistä kuitenkin se, että kampanjana pelattavaksi tarkoitetusta skrimish-pelistä on kyse, eli molemmissa vain se suunnilleen 5-15 ukkoa kerrallaan käytössä ja niille karttuu kokemusta taisteluista.

Itse olen pelannut Mordheimia huomattavasti enemmän kuin Nercromundaa, ja pidän sen sääntöjä paljon toimivampina.

Jälkimmäisiin kysymyksiin, Wyrdstone counter tarkoittaa sellaista pahvilappua joka merkitsee Mordheimissa Wyrdstonen sijaintia (tarpeellinen joissakin skenaarioissa). Näiden takia ei todellakaan tarvitse sitä aloituslaatikkoa hankkia, vaan ne voi (ja melkein jokatapauksessa kannattaakin) korvata vaikka kolikoilla tai jollain hienoilla itseväsätyillä pelimerkeillä.
Hidden countereita meidän peliporukka ei ikinä käyttänyt, niillä on kai tarkoitus merkitä mitkä figut ovat piilossa (Mordheimin säännöistä kyllä selviää mistä on kyse), mutta hyvin sen muistaa merkkaamattakin.

Mordheim on kyllä oikein mukava figupeli, ja siihen on helpompi saada värvättyä uusia pelikavereita kun pelikelpoisen warbandin saa tosiaan väsättyä yhdestä 30 euroa maksavasta Fantasy Battlen regimenttilaatikosta. Tämä metodi sopii erityisen hyvin Mercenaryille (empire militia) ja Skaveneilla (skaven night runners). Näissä kyse on täsmälleen samoista figuista mitä tulee Mordheimin aloituslaatikossakin tulee, tosin Mercenaryille ei tuossa FB-versiossa tule sitä Middenheimer-spruea jossa on parrakkaita päitä, vasaroita ja susiviittoja. Erikoisempia warbandeja kuten Sister of Sigmareita varten joutuu tilaamaan figut GW:n mail orderista (onnistuu ainakin Puolenkuun Pelien kautta).

Merkittävin huono puoli Mordheimissa on se, ettei peli minun kokemukseni mukaan toimi oikein ollenkaan ellei maastoa ole todella runsaasti, eli jos käyttää valmiita maastoja joutuu aloituslaatikoita ostamaan kaksi eikä siltikään aina tunnu riittävän, tai jos väsää itse, joutuu rakennustyöhön panostamaan varsin runsaasti aikaa ja vaivaa. Toisaalta, itserakennetut maastot eivät paljoa maksa ja monien mielestä niitä on hyvinkin hauska värkätä. Valitettavasti meidän porukastamme ei yhtään maastointoilijaa löytynyt ja taisimme lopulta ostaa vuosien varrella kaksi perusboksia ja kaksi Blood on the Streets lisäosaa. Jälkimmäinen sisältää siis vain kolme uudenlaista rakennusta, ei mitään sääntöjä tai vastaavaa. En tiedä saako sitä enää mistään.
Avatar
Druzhina Captain
Valvoja
Viestit: 1835
Liittynyt: Ke 13.11.2002 13:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Druzhina Captain »

Mordheim on alunperin suunniteltu pelattavaksi raunioituneen kaupungin (Mordheimin) maastolla. Myöhemmin on julkaistu lisuke, joka sisältää sääntöjä avomaastolla taistelemiseen sekä kulkuneuvojen käytöstä pelissä kuten vaunut ja veneet. Jos asiaa kiinnostaa kannattaa tutustua Mordheimin Rolebook osiolta löytyvään Empire in Flames lisukkeeseen.
http://www.specialist-games.com/mordheim/rulebook.asp
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Kappas. Minulle olikin ihan uutta, että empire in flames on myös saatavilla ilmaiseksi. Kiitoksia vinkistä. Opus jäi aikanaan hankkimatta kun foorumeilla väki haukkui sitä tavallistakin bugisemmaksi tekeleeksi...

Onko tuon "metsä-morttiksen" toimivuudesta muuten kenelläkään kokemusta? Äkkiseltään voisi luulla, että ampuvat warbandit ainakin ovat tuollaisessa ympäristössä melkoisen ylitehoisia.
Avatar
Pathfinder
Viestit: 112
Liittynyt: Pe 15.11.2002 13:08
Paikkakunta: Loimaa

Viesti Kirjoittaja Pathfinder »

lääh, kyl morttista olis nannaa päästä pelaamaan joskus taas. Ärsyttää vain se, et jotkut jaksaa pelata elffeillä, jotka ovat faban viidennen laitoksen statseilla liian juustoja. Eivät tällä hetkellä taida kuulua virallisiin warbandeihin.

Basically, peliporukkaa etsimässä olen. BRAIIIIIIIIINS!
Mordheim
Sisters of Sigmar
Marienburgers
Cult of the Possessed
Clan Eshin Skaven
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Mordheim”