"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Slaanesh 1500 mini-touriin

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
FieldMedic
Viestit: 46
Liittynyt: Ma 27.02.2006 02:53

Slaanesh 1500 mini-touriin

Viesti Kirjoittaja FieldMedic »

Tällasta tarkotus pikkuhiljaa väsätä.

Daemon Lord (60) - Mark of Slaanesh (10), D. Strength (10), D. Stature (15), D. Resilence (10), D. Speed (15), D. Aura (15), Combat Drugs (25), 2x ccw (2), Spiky bits (10), Doom Siren (10) @182

Luti (45) - Mark of Slaanesh (10), Bike (30), D. Mutation (15), Dark Blade (25), m-bombs (5) @130

3x 6x Slaaneshi Marines (114) - Blastmaster (10), 4x Sonic Blasters (20), Icon, Aspa fistillä (15) ja Sirenillä (10) 3x@169

6x Daemonettes (90) @90

6x Bikes (234) - Mark of Slaanesh, meltagun (10), flamer (6), icon, Aspa fistillä (15) @265

Defa (150) - indirect fire (25) @175

Predator (85) - t-link lascannon (35), D. Possession (20), h-bolter sponsons (10) @150

Total pts: 1499
Models: 32 + 2


Vastassa: Tyrat, Lojalisteja SOB-seurassa, Örksyjä, lisää Lojalisteja, Plaguemaroja ja Taut.

Vastaanotetaan ehdotuksia. Vähän mietityttää pitäisiköhän ottaa toinen dredu Defan tilalle... Mutta kun Defa on vaan niin kiva, vaikkei ampuisikaan indirectiä. Indirectin vois vaihtaa 3n Sonic blasteriin ja Dredun h-flameriin, mielipiteitä?
Viimeksi muokannut FieldMedic, To 02.03.2006 15:01. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
"Emperor's teeth, they killed brother Kenny!"
Avatar
attor
Viestit: 1348
Liittynyt: Ti 20.05.2003 10:33
Paikkakunta: Raisio

Viesti Kirjoittaja attor »

Jesjes, kiva että näkyy mölymariini listaakin välillä.

Doom sirenit vaihtaisin kaikki pois melkein, tilalle ryhmiin neljännet sonicit ja defaan indirect. Se on kumminkin sen verran paperia että parempi on että se saa piilosta paukutella.
Kun mä kuolen kaikki baneni sä saat
Avatar
Ishmael
Valvoja
Viestit: 2149
Liittynyt: Ke 22.05.2002 23:08
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ishmael »

Joo, tässä joitain ideoita:

-HQ:sta ensin. Toi sun luutnantti on nyt aika käsi lähiksessä 4llä S4 attackilla. Jos haluat sen kuitenkin pitää, melkein suosittelen että ottaisit Dreadaxen pois prinssiltä ja antaisit luutnantille Dark Bladen. Dreadaxea tarvisisit noista vastustajista oikeastaan vain Death Guardia ja SOBia vastaan, muilla ei liiemmin invuja ole.

-Maksat aika paljon noista prinssin psyykkisistä kyvyistä. Eikö tulisi halvemmaksi poistaa ne ja ottaa sille Doom Siren jolla on myös flamer template? Combat Drugit on myös todella monipuolinen gifti jonka laittaisin aina Slaaneshin prinssille. Sen sijaan Visage on vähän kyseenalainen, luultavasti et halua, että lähikseen päästyäsi vihollinen pakenee ja jäät avoimelle ammuttavaksi.

-Ota vaan surutta kaikki Doom Sirenit pois Marineiltasi ja sonic blastereita tilalle. Ylivoimaista vihollista vastaan voit paeta ja ampua samalla, ja sonic blasterit kyllä niittää kevyttä jalkaväkeä kiitettävään tahtiin.

-Heavy Supporttiin en menisi ottamaan Defileriä enkä ainakaan Dreadia Slaanesh-armeijaan. Mieluummin Predatoreita ja ehkä Havocceja, niihin saa enemmän tulivoimaa ja ovat kestävämpiä. Lascannoneita/missileitä tarvitaan jonnekin jos meinaat kaataa lojalistien tankit ja Tyranidien isot monsterit.
Oberon kirjoitti:On ne RF-tiimin pojat kovia kyllä
Avatar
FieldMedic
Viestit: 46
Liittynyt: Ma 27.02.2006 02:53

Viesti Kirjoittaja FieldMedic »

Nyt on korjailtu pikkuisen, ja kokeiltu, vs marinet. Minor defeat, kaksi ekaa vuoroa tuli pahaa kuritusta satasilta ja dredulta, mutta sitten prinssi pääsi touhuamaan ja toi kotiin n. 750pts, mm. assault squad, termyt ja se peijoonin dredu kaatui. Paremmin meni peli kokonaisuudessaan jos olisi jättänyt defan kotiin... :D
"Emperor's teeth, they killed brother Kenny!"
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”