"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Parthonan: Kairos

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Parthonan: Kairos

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

Nyt yritin kuvien kanssa parhaani - oikeasti!


Anyways, siinä on sivukuva:
http://i28.photobucket.com/albums/c238/ ... G_5377.jpg
Toinenkin sivusta esittelyyn:
http://i28.photobucket.com/albums/c238/ ... G_5374.jpg

Huonommat kuvat:
Kairos kurkkaa:
http://i28.photobucket.com/albums/c238/ ... G_5376.jpg

Edestä päin:
http://i28.photobucket.com/albums/c238/ ... G_5375.jpg

'bot da work:
Kulta NMM-harjoituksesta meni oivasti, en kuitenkaan mokomaa oppinut laisinkaan, siitä kaipaan kommenttia erityisesti. Skulptiin parannusehdotuksia saa jakaa (eli ajuri on skulpti, hepat ja kärry konveja).
Vielä jos on väriteemasta tai tekniikoista kommentoitavaa, niin tyhjentäkää suunne.

E: baset on tosiaankin vielä WIP, sillä tilauslistalla on chariotbase/50mm base. Jälkimmäinen taisi olla halvempi, joten tilannen sen. Milliputilla kuron yhteen ja teen barren wastes -tyylistä maastoa baseen.
zezuz
Viestit: 238
Liittynyt: Pe 07.10.2005 22:02
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja zezuz »

no totanoin.... värit ei oikeen iskeny mutta ihan oogoo
i'm back !
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

zezuz kirjoitti:no totanoin.... värit ei oikeen iskeny mutta ihan oogoo
Jaahas, millaista väriä itse ehdottaisit? Teemana on Slaaneshin petomiehet ja sivuteemana klassinen antiikin Kreikka, satunnaisilla hellenistisillä vaikutteilla.

Ruoskan kanssa olin hyvin epävarma. Aluksi se oli musta, mutta kovin tylsä. Uusi toimii paremmin, mutta olen avoin muutoksille.
Avatar
Juzzi
Viestit: 143
Liittynyt: La 05.06.2004 22:10
Paikkakunta: Pornainen

Viesti Kirjoittaja Juzzi »

Jos tykkäät tuosta väriteemasta niin ok, älä muuta sitä, koska kyllä siitä hienon saa :) Huomasin että noissa ei niin hirveesti ole black liningia (eri figun osien rajaamista mustilla viivoilla, esim. vyö ja iho). eli sitä kannattaisi kokeilla, tämän puuttuminen on yksi yleinen syy figun suttuisuuteen.

Itse en ole nmm kultaa hirviästi harrastanut mutta huomasin että tuo glaze/ink (tai vastaava) ei ole levittynyt kovin tasaisesti :S kannattaisikohan sitä ehkä ohentaa lisää ja maalata useampi kerros?
2 figua vuodessa - ei ehdi taito ruostua
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

Black liningia en ole käyttänyt tässä figussa, käytin sitä aloitellessani ja sitten joskus kasvoissa. Voisi toimiakin.

Glaze ink? En ole inkkiä laitannut tässä. Tuo glaze ink -vaikutelma lienee valon heijastumista tai jotain. Lakannutkaan en ole.

Bestial Brownilla, Skull whitella, Sunburst yellowilla ja Bleached Bonella olen tuon NMM:n tehnyt. Niitä sekoitellut eri tavalla, eri suhteissa.
Avatar
Juzzi
Viestit: 143
Liittynyt: La 05.06.2004 22:10
Paikkakunta: Pornainen

Viesti Kirjoittaja Juzzi »

Jep, nmm värivalintasi näyttävät oikeilta, mutta Glazella meinasin, että maalaat nuo nmm-osat chestnut inkillä, joka tuo näihin osiin rikkaat varjot ja inkkimäisyytensä takia myös levittyy tasaisesti koloihin (olisiko siinä sitten pienempi pintajännite).

En tiedä selitinkö kovin hyvin :S mutta pääperiaatteena käytä sitä Chestnuttia nmm-osien varjojen rikastamiseen.

PS: Jos joku tietää paremmin niin saa korjata!
2 figua vuodessa - ei ehdi taito ruostua
Avatar
Beowulf
Viestit: 555
Liittynyt: La 17.01.2004 16:51
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Beowulf »

Juzzi kirjoitti:Jos tykkäät tuosta väriteemasta niin ok, älä muuta sitä, koska kyllä siitä hienon saa :) Huomasin että noissa ei niin hirveesti ole black liningia (eri figun osien rajaamista mustilla viivoilla, esim. vyö ja iho). eli sitä kannattaisi kokeilla, tämän puuttuminen on yksi yleinen syy figun suttuisuuteen.
Linjaus ei tee hienoa figua.

Noita nmm kohtia ajattelin nyt kommentoida.
Koita sitä sky-earth tekniikkaa niin tulos näyttää enemmän kullalta kuin keltaselta hiekkakiveltä.
Käytä tummempia ruskeita ju uskalla vetää selvät "rajat" heijastuksiin.
Hyvä tutoriaali kultaan ja vähän muuhunkin,
http://www.hobbyhawk.com/Tutorials/Magm ... orial.html
Selaa alas.

Tossa toisen hepan koristeessa oli ihan nätit senmm.
Teemasta en ala kommentoimaan kun muhun ei oikein iske nämä pinkit.
Figu yleensä tarvis jonku värin tuomaan lisää selkeyttä tohon, jonkun sopivasti kontrastoivan joka olis joku tumma väri tod. vahvoilla blendeillä.
Ehkä joku vihreä tai punanen.
Toto, I don't think we're in Kansas anymore ...
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Yhh, värivalinnat eivät iske. Vaaleanpunainen on turhan tavanomainen ja kliseinen slaanesh-väri, ja noin äklön kirkkaana se sukkaa. Kuvan nähdessäni ei ensimmäisenä mieleeni tullut antiikin Kreikka hellenistisillä vivahteilla.
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

Ehkei, ehkei, ei se väriteemana oikeastaan olekaan, vaan fluffissa. Mainitsin vain, jos jotakuta kiinnostaisi muuttaa sitä jollain lailla kreikkalaisempaan suuntaan. Kreikkalaisuudessahan suosittiin melko vaaleita toogia tai sitten taistelukentällä punaisia/sinisiä yms. univormuja - riippuen valtiosta. Oranssin ja ruskean sävyilläkin taisi olla kysyntää.

Sky-Earthia voisi kokeilla seuraavaan kärryyn (näitä on kaksi).

Itseäni pinkit ja violetit miellyttävät, tummina varsinkin (Tosin arvon Lighthammerin lisäksi taidan olla ainut). Vaaleutta en menisi laittamaan, kun syntyy aika kelmeän oloisia sävyjä helposti - tai pahempaa, barbiemaisia.

Violettia aion käyttää kuitenkin melko vaaleana Doombulliin, joka tulee olemaan muuten violetti, paitsi karvasta tulee mustaa. Kultaa en siihen laita - ainoastaan hopeaa ja jalokiviä.

Ja vihreää en kyllä mene laittamaan, sillä liian monta väriä saa aikaan sirkusteltta-efektin, mistä en tykkää (huonoja kokemuksia). Laventelin sinisellä voisi kumminkin ehkä valjaat tehdä...
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Skrixqueek kirjoitti:tai pahempaa, barbiemaisia.
Juuri tuota sanaa hain! Eli figusi ovat jo valmiiksi barbiemaisia.
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

Eivät tarkalleen, sillä barbien pinkki on marsipaaninväristä, kun taas nämä ovat astetta tummempia ja ehkä ennemmin punajuurenvärisiä (tiedättehän, kun punajuuri sotkee kädet?).
Avatar
Juzzi
Viestit: 143
Liittynyt: La 05.06.2004 22:10
Paikkakunta: Pornainen

Viesti Kirjoittaja Juzzi »

Skrixqueek kirjoitti:Eivät tarkalleen, sillä barbien pinkki on marsipaaninväristä, kun taas nämä ovat astetta tummempia ja ehkä ennemmin punajuurenvärisiä (tiedättehän, kun punajuuri sotkee kädet?).
Pinkkejä yksisarvisia joilla on violetit harjat :)
2 figua vuodessa - ei ehdi taito ruostua
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

Noku My Little Poniesseis oli paljo deetailimmat skulptit ku GeeWeell...
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

Mutta skulpti on ok, vai?
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Tuota noin.

Rehellistä mielipidettä pyydettiin. Se ei ehkä ole ihan sitä kannustavinta. Aina ei voi voittaa, ei edes joka kerta. Aina kannattaa kuitenkin kokeilla uutta.

Kuva puhukoon puolestaan.

http://www.mables.com/my-little-pony-toy.php
Luumumehu on soturien juomaa
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

Wanha. Tiedostin tuon jo itse figua tehdessä. Itseironia tuttu?

Mutta serously, siitä skulptista, eli ajurista, onko siinä jotain, joka mättää? Koska teen toisen piakkoin ja haluan tietää, miten voisin vielä kehittää ideaa.
Avatar
Finklestein
Viestit: 581
Liittynyt: La 18.12.2004 18:00
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Finklestein »

NMM oli parempaa mitä odotin, vaikka tosin näyttää heikkapaperilta.

Väriteemasta en sano yhtikäs mitään.

Varoitus, älä lue loppuosaa viestistäni, jos et kestä rakentavaa kommenttia ;)

Ajurista sen verran, että sen asento on yksinkertaisesti tylsä. Näin härskiin armeijaan laittaisin ehdottomasti lennokkaita asentoja. Muutenkin koko skulpti on kökkö minun makuuni, ukon detaileihin voisi panostaa enemmän. Erityisesti kasvoihin (turpaan?). Harja on aivan mössö sen repisin heti irti ja tekisin uusiksi.

Olisit vain jättänyt sen ruoskan mustaksi. Katsoin ihan ensiksi, "että woot mikä ihmeen lonkero sillä on."
"mul on pieni marine armeija jos on ; vast 10 marinee ja 1 tankki" -nöhö
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

Lennokkaista asennoista:
Tuota noin... ihan perinteisellä "heilauttaa ruoskaa" -asennolla mentiin, koska muuten tulisi taas 10 sivun "HYYYIII, mee hoitoo!!!1111" -topikki. Kyllähän tähän oli jossain vaiheessa tulossa kaksi beastia, mutta ajattelin, että tietyt aktiviteetit saattaisivat häiritä ajajaa liikaa - kärryjen ohjaaminenhan ei ole aivan lastenleikkiä. Tein sitten erillisen figun Mordikseen.

Voin minä laittaa ensi kärryihin sen ungorin antamaan vaikka headshottia tai lower abdomain massagea, mutta sitten saat sinä syyt niskoille, kun Kimmo tulee tuhahtelemaan ja rypistelemään otsaansa.

Detaileihin olen tyytyväinen, kuonoon myös - ainoastaan toisen kyynärvarren suhteellinen lyhyys oikeastaan harmittaa.


Muuten vielä SENMM:stä: en kyllä laita välttämättä, koska hevosten arsejen heijastukseen maalaaminen on melko haastava homma, varsinkin noin teksturoituun pintaan.
Avatar
Finklestein
Viestit: 581
Liittynyt: La 18.12.2004 18:00
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Finklestein »

Noh ajuri on tällä hetkellä juuri sen näköinen ettei olisi ikinä ajanut kärryä. Niinhän se ei pidä olla eihän?
Skrixqueek kirjoitti:Lennokkaista asennoista:
Tuota noin... ihan perinteisellä "heilauttaa ruoskaa" -asennolla mentiin, koska muuten tulisi taas 10 sivun "HYYYIII, mee hoitoo!!!1111" -topikki.
Ketä kiinnostaa, jos joku on liian herkkä härskimmille tuotoksille voisi katsoa hieman sukupuolista suuntautumistaan uudelleen. En ymmärrä miksi tissit herättävät niin hirveitä vilunväristyksiä (tosin kuusi tissiä on hieman liikkaa)
"mul on pieni marine armeija jos on ; vast 10 marinee ja 1 tankki" -nöhö
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

Pelitalolla mutistiin...

No, vastuu on nyt harteillasi.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”