BFG sääntökyselyä

Avatar
Rakath
Maalajakisälli 2007
Viestit: 637
Liittynyt: Ma 12.05.2003 19:13
Paikkakunta: Espoo

BFG sääntökyselyä

Viesti Kirjoittaja Rakath »

Empäs tätä kummempaa aluetta BFG:n sääntöselvennyksille löytänyt. Jos parempi alue on olemassa, niin sinne voitaneen asia siirrellä. Hakua jo koitin, ja kävin vilkaisemassa sitä Inisfailin bfg-sivuakin.

Eli parisen opettelupeliä on takana, tällä kertaa otettiin käyttöön myös fighterit, bomberit sunmuut.
Jotensakin Sininen Kirja ei ollut tarpeeksi selkeä näiden käytössä. Niillähän on se nopeus 20/30cm. Pystyvätkö hävittäjät/pommittajat liikkumaan tuon matkan joka vuoro, siis vaikka kuinka kauaksi asti? Vai operoivatko ne tuolla säteellä emoaluksestaan? Pysyvätkö ne pöydällä vuorosta toiseen, vai laukaistaanko ne joka vuoro uudelleen?

Sitten Eldarit. Jääkö mistään osumista/hutilaukauksista blast markereita eldar-alusten baseihin? Muillehan aina tulee shieldiin se pauke, mutta kun eldareilla ei oikeita shieldejä ole.

Tuntuu vähän muutenkin kirjaa lukiessa, että osa säännöistä on ollut niin päivänselviä pelin tekijöille, että niitä ei ole vaivauduttu kirjoittamaan kunnolla.
Zarathustrian
Peliporukkavalvoja
Viestit: 946
Liittynyt: Su 18.08.2002 22:27
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Zarathustrian »

Fighterit/bomberit pystyvät liikkumaan sen matkansa joka ornance phasessa. Ja saavat liikkua niin pitkälle kuin huvittaa.
Niitä ei laukaista joka vuoro uusiksi vaan ne pysyvät pöydällä kunnes ovat tehtävänsä suorittaneet tahi tuhoutuvat.
Kyllä eldaritkin ottavat niitä blastmarkkereita vaikka niillä ei olekaan samanlaiset suojat kuin muilla aluksilla.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Zarathustrian kirjoitti:Niitä ei laukaista joka vuoro uusiksi vaan ne pysyvät pöydällä kunnes ovat tehtävänsä suorittaneet tahi tuhoutuvat.
Ja mainittakoon että tuo on alkuperäisen sääntökirjan jälkeen tullut uudistus. Ihan vain jos hän lukee itse kirjaa ja miettii miksi kirja vihjailee toisin :D
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
Rakath
Maalajakisälli 2007
Viestit: 637
Liittynyt: Ma 12.05.2003 19:13
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Rakath »

Kiitos nopeasta vastauksesta, ja asian selvennyksestä. Olisin tosiaankin sääntökirjaa lukenut ja kovasti ihmetellyt miksi The Kirjassa sanotaan jotain ihan muuta.

Vielä pari pilkunviilausta - Aluksella on esim. 4 baytä, joista voi siis laukausta 4 squadronia. Tarkoittaako tämä sitä, että emoaluksella voi olla 4 läpykkää pikkualuksia pöydällä kerrallaan, eli seuraavilla kierroksilla ei voi laukaista lisää aluksia?
Vai nimenomaan voi laukoa niin paljon pikkuhävittäjiä kunnes ordnancet loppuu latauksessa?

Ja vielä eldareiden aluksiin tulevista blast markereista - Tuleeko ne samalla logiikalla kuin normaalishieldistä, eli jokaisesta holofieldin seivaamasta osumasta?
Avatar
archon
Viestit: 601
Liittynyt: Ke 27.11.2002 23:01
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja archon »

Rakath kirjoitti:Kiitos nopeasta vastauksesta, ja asian selvennyksestä. Olisin tosiaankin sääntökirjaa lukenut ja kovasti ihmetellyt miksi The Kirjassa sanotaan jotain ihan muuta.

Vielä pari pilkunviilausta - Aluksella on esim. 4 baytä, joista voi siis laukausta 4 squadronia. Tarkoittaako tämä sitä, että emoaluksella voi olla 4 läpykkää pikkualuksia pöydällä kerrallaan, eli seuraavilla kierroksilla ei voi laukaista lisää aluksia?
Vai nimenomaan voi laukoa niin paljon pikkuhävittäjiä kunnes ordnancet loppuu latauksessa?

Ja vielä eldareiden aluksiin tulevista blast markereista - Tuleeko ne samalla logiikalla kuin normaalishieldistä, eli jokaisesta holofieldin seivaamasta osumasta?
Mikäli laivalla on 4 launchbayta, se voi hallita kerrallaan ENINTÄÄN neljää lentuetta laudalla. Enempää ei voi olla mistään syystä.
Ensi kierroksella se ei voi laukaista yhtään lisää ennenkuin määrä vähenee. Tosin se voi kyllä valmiiksi tehdä komennon Reload ordnance, ja laakasta uudet laivueet heti kun edelliset ovat poistuneet kentältä (ts. suorittaneet tehtävänsä).

Mikäli hallitseva laiva tuhoutuu voivat lentueet vielä toimia pelissä normaalisti kunnes poistetaan.

Tästä oli yhdessä vaiheessa paljonkin juupas eipäs keskustelua. Seikka että esimerkiksi Emperor luokan BB kahdeksalla launchbayllään laukoo joka kierros kahdeksan bomberia, parhaimmillaan kerää ne sellaiseen 24kpl nippuun, ja läväyttää ne kerralla yhteen iskuun oli jo "hieman juustoinen". (eikä reloadin epäonnistumista tarvinnut pelätä amiraalin kolmella fleet rerollilla)

Eldar-säännöisä ei muistikuvaa.
I don’t know half of you half as well as I should like, and I like less than half of you half as well as you deserve.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Battlefleet Gothic”