"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Projekti Pre-Heresy Death guard

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
Finklestein
Viestit: 581
Liittynyt: La 18.12.2004 18:00
Paikkakunta: Imatra

Projekti Pre-Heresy Death guard

Viesti Kirjoittaja Finklestein »

Tarvitsisin hieman informaatiota DGstä ennen heresya, projektina olisi tehdä 1,5k armeija näistä. Millaista sotakalustoa käyttivät? Muutenkin taistelutaktiikoista ja historiasta. Ketä vastaan taistelivat useimmin ym.?

Löytyykö index astartesista näistä tietoa ja miten paljon? Mikä index astartes pitäisi hankkia?

Pyydän erityisesti niitä vastaamaan, jotka oikeasti tietävät näistä.

Sitten figuista. Tarvitaanko figuihin bling blingiä ja käykö ihan normi marinet? Haluaisin näistä mahdollisimman fluffikkaita.

- - -

Modet siirtäkää jos ette katso tämän kuulvan tänne. En oikein osannut päättää kun yhdistin kaikki kysymykset samaan topicciin.
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Index Astartes kirja numero 3.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
dead flesh penalty
Viestit: 1453
Liittynyt: To 11.03.2004 11:46
Paikkakunta: Helsinki/Sonkajärvi, Iisalmen Gallia Cisalpina.

Viesti Kirjoittaja dead flesh penalty »

Tämä nyt löytyy aika lailla tuosta edellä mainitusta kirjasta, mutta laitan kuitenkin.
PHDG on nimenomaan eliittijalkaväki-armeija. Jokaisen sotilaan odotetaan pystyvän taistelemaan missä olosuhteissa tahansa, millä aseilla tahansa. Spesialisteja ja raskasta kalustoa ei tarvita.
Vihollinen voitetaan silkalla sisulla ja kestävyydellä, periaatteiltaan DG-taktiikka on aika hellenististä: kovaksi hiottu jalkaväki pysäyttää vihollisen linjan ja alkaa väsyttää sitä samalla kun voimakkaat yksiköt (mahdollisesti komentajan johtamat veteraanit) iskevät vihollisen heikolle sivulle ja murtavat sieltä linjaa tasaisesti eteenpäin.

Koneita on jonkin verran, mutta niitten käyttö pyritään pitämään minimissä, ehkä tulitukena eniten käytetty yksikkö on Dreadnought.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”