"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Ropecon 2006 (maalaus)

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
migsula
Viestit: 548
Liittynyt: Ma 17.06.2002 13:49
Paikkakunta: The Big Smoke

Viesti Kirjoittaja migsula »

Hyvä threadi.

Itsesiassa se taide näyttelyn valoisa kulmaus ois loisto paikka figu kisan vitriineille :) Voiskohan vitriineitä myös vuokrata jostain (fantsusta?)? Ikeasta saa sellasia korkeita myös suht edullisesti, jos esim ne ostettais jonku pelikaupan kanssa yhdessä ja jaettais käyttö.

Ite toivois mielellään, että 54mm ja 28 mm katogorisoitais erikseen. Eli esim alle 35mm skaalan figut ja yli 35mm. Ne on sen verran eri laji - allekirjoittanutkin saa aikapaljon näyttävämmän sällin aikaan ku se on kakskertaa isompi ja on siitä kerran "epäreilusti" aiempina vuosina hyötynyt.

Tämä on mielestäni huomattavasti tärkeämpi kategorisointi kun se onko kyseessä ritari - taistelupuku -länkkäri (fantasia/scifi)
☠️
Avatar
Kikkare
Viestit: 134
Liittynyt: Ti 30.08.2005 17:02
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kikkare »

njoo enpä tiedä tuosta fantasia/scifi puolesta, se on jo mielestäni niin suuri ero, ettei kannata muuttaa, mutta muuten nämä koot kyllä häiritsievät, ja häiritsivät minua con 2005ssa.

jospa noi kilpailun järjestävät voimat haluisivat sanoa jotakin?
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

migsula kirjoitti: Itsesiassa se taide näyttelyn valoisa kulmaus ois loisto paikka figu kisan vitriineille :)
Itsekin mietin tuota hetken (oletan, että tarkoitat sitä porrastasannetta), kuin myös sitten muita ikkunoiden lähellä olevia paikkoja, kuten vaikkapa ylälämpiötä (eli heti portaat ylös tultua). Vaikka unohdettaisiin mahdolliset ongelmat saada rohmuttua tiloja niin silti löytyisi kasa käytännönläheisiä ongelmia, kuten vaikkapa jo esittämäni töiden viemiset vitriineihin. Se porrastasannehan on nimittäin tosi tehokkaasti kulkureitillä. Sikäli en uskoisi, että ratkaisuatarjoisi sekään, että figuja vastaanotto aikoina oltaisiin vitriinialue rajattu yleisöltä, jotta töiden viemiseen on estoton reitti. Se ratkaisu saattaisi tukkia reitin turhankin tehokkaasti.

Ylälämpiössä taas tuo voisikin toimia, jossa tuo tukkeutumisongelma ei olisi niin kriittinen. Ongelmia kuitenkin olisivat edelleen millä viedä työt yöksi turvaan. Tämähän voisi sillä, ettei töitä viedä turvaan - vaan vitriinit ovat lukittavia. Joku voisikin nyysiä ehkä nappulan, jos sen saa vitriiniä nostamalla. Sen sijaan kokonaisen vitriinin nyysiminen tai palasiksi laitto alkaa olla jo niin epätodennäköistä ja olemaan paljon muutakin kuin yksittäisen työn näpistys/vahingoittaminen, ettei sitä kannata noteerata näissä suunitelmissa juurikaan.

Ongelmana vielä sitten voisi olla tuomarointi ja kuvaus, jotka on tehty toistaiseksi takahuoneessa. Tämäkin tosin varmaan onnistuisi ylälämpiössä. Joka tapauksessa ideana näyttelyn vieminen suurten ikkunoiden luo on harkitsemisen arvoinen. Ongelmaksi voi muodostuaa kuitenkin juuri tilojen rohmuaminen ja vitriinit. Vuokratut vitriinit ratkaisisivat tehokkaasti kyllä myös säilytysongelman, tiedä sitten vaan onko mikään taho halukas vuokraamaan vitriineitä ja miten kuljetukset jne. onnisuisivat. Mikäli uusiin vitriineihin ei ole mahdollisuutta ja ymmärränkin, koska ovathan nuo nykyisetkin vain muutaman vuoden vanhoja ja eivät varmastikaan olleet ihan halpoja. Jos uusia ei tulisi, niin sitten vanha paikka on niin töiden turvaan saamisen takaamiseksi paras vaihtoehto.
Ite toivois mielellään, että 54mm ja 28 mm katogorisoitais erikseen. Eli esim alle 35mm skaalan figut ja yli 35mm. Ne on sen verran eri laji - allekirjoittanutkin saa aikapaljon näyttävämmän sällin aikaan ku se on kakskertaa isompi ja on siitä kerran "epäreilusti" aiempina vuosina hyötynyt.
Noista suuren skaalan figuistahan oli juttua viime 'Conin jälkipuinnissa jos muistat. Siellähän Ninnu totesi:
Ninnu, kyseisessä ketjussa, kirjoitti:En havaitse mitään ongelmaa arvostella eri skaalan figuja keskenään, henkilökohtaisesti. En arvostele vaivan määrää, vaan lopputuloksen laatua.
Enkä minäkään tuota kovinkaan ongelmallisena pitäisi. Arvostelu nyt sit kuitenkin on aina subjektiivista, niin eriasioiden vertailun suhteen kuin myös muutenkin mieltymysten.

Viime vuonnahan yhdistettiin muutamakin luokka ja näin mm. large-scale luokka fuusioitui hirviöt&sotakoneet luokan kanssa Avoimeksi luokaksi. Tämä johtui siitä, että molemmissa luokissa oli ollut edeltävinä vuosina vain muutamia osaanottajia. Samaten paint-me ei toiminut kuin yhtenä vuonna elonsa aikana, vain -03 tuli osaanottajia reilummin, muina vuosina se tais jäädä yhden käden sormilla laskettavaan lukuun. Teemaluokka taas keräsi ekana vuonna oliskos 11 osaanottajaa, mikä olikin positiivista. Itse en kokisi kovin mielekkääksi luokkia, joissa on tosiaan vain pari osaanottajaa. Jäljelle jää siis oikeastaan valinta pienemmästä pahasta: Rajataanko large-scale pois kokonaan vai arvostellaanko se avoimessa pienempien kanssa? Minusta olisi sääli, jos large-scalea ei enää näkyisi yhtään ja toisaalta koska arvostelu onnistuu kuitenkin ihan hyvin, valitsisin sillisalaatin mielummin.
Tämä on mielestäni huomattavasti tärkeämpi kategorisointi kun se onko kyseessä ritari - taistelupuku -länkkäri (fantasia/scifi)
Tuokin luokkajako on muuten kyseenalaistettu välillä. ;) Syy miksi porskuttaa on se, että molemmat luokat vetävät kuitenkin mukavat määrät osallistujia ja niiden yhdistämiseen ei ole tarvetta (paitsi jos tehdään jotain tosi radikaalia muutosta).
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Dracheny
Viestit: 373
Liittynyt: To 28.08.2003 14:22
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Dracheny »

Mikä erottaa loppujen lopuksi scifin fantasiasta?
Joku GWn suunnittelijoista muistaakseni määritteli 40kn maailman "dark fantasyksi"... Toisaalta Confrontation figu oli viimeisimmässä sotun maalauskilpailussa scifi-kategoriassa.
Ovatko Rackhamin alkemistit fantasiaa vai scifiä? Entä 40k demonit (pyöreillä alustoilla)? Entä demoni-prinssi demonisella boltterilla?

Itse siis kannatan tätä nykyistä luokittelua...
Harkitsen tosin inkvisitor-skaalan Dark Eldar Draconin tekemistä, joten mua <32 ja >32 jako hyödyttäis...
Toisaalta 52sten oma sarja hyödyttäis mua vielä enemmän, sillä silloin en joutuisi päättämään S'Erumin ja Dragh'nRan välillä...
Sitten taas 28sien yhdistäminen ei välttämättä olis musta mukavaa, jos jotain scifiäkin suunnittelisin... (Sethin tosin näyttää aika pitkälti scifiin sopivalta...)

Pitäkää luokat samoina, kiitos.
One who has seen the Horrors of Warp and prevailed, still fears girls...
Avatar
Nostra
Viestit: 1390
Liittynyt: Ma 10.11.2003 15:37
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nostra »

Onko figuejn vienti vitriiniin ongelma, jos vitriinin ja seinän väliin jättää puolisen metriä tyhjää tilaa, jonka kautta figuja voi kuljetella? Näin ainakin mallijutuissa on tehty, ja ihan hyvin on nyt lyhyellä kokemuksellani toiminut.

Pienoismallipäivillä meillä oli useita satoja eri malleja, autoista lentokoneisiin ja peikoista lohikäärmeisiin. Mukana oli myös huomattava kasa erinomaisen hienoja malleja/figuja. Mitään suojaa ei tarvittu, vaan figut olivat koko päivän kaikkien nähtävillä. Välissä puolisen metriä ilmaa ja naruaita, ettei pikkukakarat liikaa kuolaisi ja rikkoisi. Ja mitään ei kadonnut, saati mennyt rikki.

Mitäpä taas valoihin tulee - sellaset pienet loisteputkilamput, joita mm. taulujen valaisemiseen käytetään, eivät kovin kauheita maksa. Jos budjetti kerran on rankasti ylijäämäinen, sieltä lie liikenee varoja myös hieman näihinkin. Ihan kun niitä ei jo olisi saatu ;-)

Enpä muuten ikinä ole ymmärtänyt arvostelukäytäntönä sitä, että työt viedään takahuoneeseen, lamppujen ja suurennuslasien alle. Voidaanhan tätä perustella mm. sillä, että parhaassa valossa saadaan objektiivisempi kuva figusta ja maalaajan kyvystä ymym. Juurikin mallaripuolella taas homma näyttäisi menevän niin, että malleihin ei kosketa edes puuvillahanskoilla >< tuomarit arvostelevat mallit juuri niinkuin ne esille jätetään. Näin mallin tekijä voi kenties vaikuttaa siihen, ettei kaikki virheet näy, tai miksei myös siihen, että parhaat kohdat korostuisivat. Kummia käytäntöjä molemmat, mikä lie sitten se paras.

Kuvaaminen taas on suhteellisen pieno juttu koko kisaa tarkastellessa, kourallisesta malleja räpsii kuvat muutamassa hetkessä ja muokkailee tietokoneelle toisessa mokomassa. Valoa tähän tosin tarvitaan, joten näyttelystä 'irrallinen' kuvaaminen tulee oleelliseksi osaksi koko hommaa.

Jakakaa ne luokkanne miten tykkäätte - tällä tietoa en kait osallistu yhteenkään, sikäli kun maalausinto ja vauhti on taas kertaalleen olleet ihan mitä sattuu :-)
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

Nostra kirjoitti:Onko figuejn vienti vitriiniin ongelma, jos vitriinin ja seinän väliin jättää puolisen metriä tyhjää tilaa, jonka kautta figuja voi kuljetella? Näin ainakin mallijutuissa on tehty, ja ihan hyvin on nyt lyhyellä kokemuksellani toiminut.
Eihän se figujen vienti vitriineihin ole ollut ongelma 'Conissakaan, koska siellä on tosiaan se tyhjätila seinän & vitriinin välissä. Mikäli kuitenkin haluttaisiin, että ihmiset voisivat katsella vitriineitä joka puolelta, syntyy ongelmia. Reitin, jota kautta työt viedään, tulee olla estoton.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Death Dealer
Viestit: 30
Liittynyt: Ke 26.11.2003 10:47
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Death Dealer »

Ihan kivasti jarjestetty tapahtumahan se (Pienoismallipäivät) oli...MUTTA valaistus oli Tampereella luvattoman heikko. Taskulamppua olisi tarvinnut! En yleensä ottaen muista olleeni kotimaassa missään näyttelyssä/kisassa jossa olisi ollut optimaalinen valaistus. Toukokuun Model Expo uudessa paikassa messukeskuksessa lupaa toivoa paremmasta...

Missä tahansa kisassa/näyttelyssä olennaisinta on että figuja kattomaan tulleet näkevät ne kunnolla.
Avatar
Nostra
Viestit: 1390
Liittynyt: Ma 10.11.2003 15:37
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nostra »

Matti - Tarviiko niitä figuja päästä pällistelemään joka puolelta? Onko se välttämäöntä? Kuitenkin hieman liikkumalla figusta näkee jo suurimman osan, joka riittää pitkälti arvion tekemiseen. Tuomaristohan sitten pääsisi niiden ympäri kiertämään.

Pienoismallipäivillä (kuten muuallakin Suomessa) on tuo valaistus ollut juu melko heikkoa, tai siis "ainoastaan normaalivalaistusta", joka ei aula/hallitiloissa ole kovinkaan voimakasta. Täytyykin sanoa siitä meidän järjestäjille, jospa saataisiin vaikka ensi vuodeksi asiaan jonkinlaista parannusta.
Avatar
Kikkare
Viestit: 134
Liittynyt: Ti 30.08.2005 17:02
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kikkare »

No kaiken tämän muun keskustelun tuoksinassa kysyisin vielä niistä kategorioista. Olisi jossain vaiheessa kiva saada tietää juuri tuon "expahuus/paintme" luokan teema tänä vuonna.

Olisiko mitenkään mahdollista saada edes tietää päivä jolloin luokat saadaan julkistettua.

kikkare
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

Nostra kirjoitti:Matti - Tarviiko niitä figuja päästä pällistelemään joka puolelta? Onko se välttämäöntä?
No sitähän on pyydetty tässä ketjussa, jota mahdollisuutta tuumailin ja mietin miten sen tuomat ongelmat voisi ehkä ratkaista. Olisihan hienoa, jos ihmiset voisivat katsella figuja useista suunnista tai ennemminkin yhä useampaa työtä läheltä. Ympärikuljettavassa tavassahan nimittäin luonollisesti figut katsoisivat kohti lähintä vitriinin seinää, jolloin figuja pääsisi etulinjaan monin kertainen määrä. Välttämätöntä se ei tietenkään ole, eikä ensisijainen ongelma mielestäni muutenkaan, sekä ratkaisu mahdollisuudet ovat oman käsitykseni mukaan vähissä.

Käytännön sanelemista syistä, en kuitenkaan usko, että mahdollisuutta muutoksiin juuri on sijainnin tai vitriinien suhteen. Valaistus on ehkäpä se primäärein ongelma tällä hetkellä ja siihen löytyminen olisikin hieno juttu.
Death Dealer kirjoitti:Ihan kivasti jarjestetty tapahtumahan se (Pienoismallipäivät) oli...MUTTA valaistus oli Tampereella luvattoman heikko. Taskulamppua olisi tarvinnut! En yleensä ottaen muista olleeni kotimaassa missään näyttelyssä/kisassa jossa olisi ollut optimaalinen valaistus.
Onko ulkomailla tilanne ollut sen parempi ja jos on, niin miten siellä valaistus on järjestetty? Onko kattovalaistus parempi vai onko vitriinit valaistuja tms.?
Kikkare kirjoitti:No kaiken tämän muun keskustelun tuoksinassa kysyisin vielä niistä kategorioista. Olisi jossain vaiheessa kiva saada tietää juuri tuon "expahuus/paintme" luokan teema tänä vuonna.
Luokista ilmoitetaan, sitten kun ne on päätetty. Valitettavasti tähän ei tämän tarkempaa tietoa ole (kysyin juuri Ninnulta). En kuitenkaan uskoisi, että tämä olisi kovin iso ongelma, koska jos oletetaan, etteivät luokat kummemmin viime vuodesta muutu, niin onhan tuossa kategoria jos toinenkin mihin voi vääntää töitä.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Death Dealer
Viestit: 30
Liittynyt: Ke 26.11.2003 10:47
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Death Dealer »

Ulkomaan tapahtumissa on yleensä paljon päivänvaloa ja riittävän kirkas loisteputkivalaistus eikä vitriinejä laisinkaan. Vitriinejä on jossain kisoissa käytössä ja ne on valaistu katosta roikkuvilla halogeenivaijeri virityksillä. Ropeconin vitriinit olisi vaivaton valaista Ikean sopivan mallisilla halogeenispoteilla. Veikkaan kustannuksien olevan maksimissaan reilu 100 euroa.
Avatar
Day
Valvoja
Viestit: 1948
Liittynyt: Su 13.10.2002 11:23
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Day »

Death Dealer kirjoitti:Ulkomaan tapahtumissa on yleensä paljon päivänvaloa ja riittävän kirkas loisteputkivalaistus eikä vitriinejä laisinkaan. Vitriinejä on jossain kisoissa käytössä ja ne on valaistu katosta roikkuvilla halogeenivaijeri virityksillä. Ropeconin vitriinit olisi vaivaton valaista Ikean sopivan mallisilla halogeenispoteilla. Veikkaan kustannuksien olevan maksimissaan reilu 100 euroa.
Joo, nuo halogeenispotit ovat ihan hyviä - ja halpoja! Yksi vaihtoehto olisi väkertää noita spotteja käyttäen erillinen valaistuskisko, jonka voisi asettaa figujen ylle. Tähän tarvittaisiin vain vähän rimaa ja ruuvinväännin.

Mutta kuten sanottu, katselemme asiaa jo tällä viikolla ja palaamme asiaan kunhan ninnulle on heitelty riittävästi ideoita. :)
Le coeur a ses raisons que la raison ne connaît point. - Blaise Pascal, Pensées, 277
migsula
Viestit: 548
Liittynyt: Ma 17.06.2002 13:49
Paikkakunta: The Big Smoke

Viesti Kirjoittaja migsula »

"En havaitse mitään ongelmaa arvostella eri skaalan figuja keskenään, henkilökohtaisesti. En arvostele vaivan määrää, vaan lopputuloksen laatua."

En mäkään arvostelis.

MUTTA, on siihen joku syy, että samat ominaisuudet pienemmässä paketissa on yleensä vaikeampi saavuttaa, maksaa enemmän jne. Oikeestaan ihan kaikessa. 54mm naaman maalaaminen vaikuttavaksi, karuksi, partaiseksi, arpiseksi, on sitäpaitsi pienempi vaiva ja helpompaa kun sama 28mm naamalle. Ainakin itselleni.

Järjestäjä tietysti päättää luokat ja kriteerit, eikä tarkoitukseni ole inistä vaan tarjota hieamn erilainen näkökulma ja perustellusti. Me maalarit "äänestämme" sitten poissaololla jos toiminta tuntuu epämielekkäältä. Tähän astisista maalauskisoistanne/näyttelyistänne on kuitenkin vaan positiivisia kokemuksia.
☠️
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

En kiellä, etteikö isolla skaalalla ja pienellä olisi eroja, niin hyvässä kuin pahassakin. En näkisi kuitenkaan, että sillä saavutetaan juurikaan mitään merkittävää etua, koska siinä voidaan munatakin urakalla. Iso kokokaan ei ole hämännyt mielestäni 'Conin tuomaristoa, joten etua ei siinäkään suhteessa olla saatu. Sama juttu on yksittäisten nappien suhteen: Vaikka sinne tulisi Tyrionia tms. ratsukkoa, niin kyllä se jalkapelillä meneväkin tyyppi voi pärjätä oikein hyvin. Mutta minkä vaihtoehdon valitsisit näistä large-scalen suhteen:

1. Large-scale luokka yhdistettynä hirviöihin, sotakoneisiin jne. (nykyinen vaihtoehto).
2. Large-scale omassa ja hirviöt&sotakoneet omassa. Seurauksena luultavimmin kaksi "tynkä" luokkaa, joissa vain muutamia osallistujia. (vanha vaihtoehto)
3. Large-scale ulos kokonaan.
4. Joku muu, mikä?

Itse en ainakaan näitä 3-4 osallistujan luokkia kovastikaan arvosta, jos ne voidaan mitenkään mielekkäästi yhdistää toiseen. Tietystikään etukäteen ei voi tietää paljonko eri luokkiin tulisi osallistujia varmasti, mutta edellisten vuosien kisat toiminevat varsin hyvinä indikaattoreina

EDIT: Niin, voishan sitä toki tehdä niinkin, että large-scale olisi omassa luokassaan alussa, mutta oikeus yhdistellä luokkia pidetään. Onhan tämäkin varteenotettava vaihtoehto, mutta seuraus yhä voisi olla se, että 28mm ja 54mm+ skaalat joutuvat rinnakkain. Tosin avoimessa luokassa ovat mukana erilaiset monsterit, sotakoneet jne. joten kokoluokkansa puolesta pääosa large-scalesta ovat tuolla kaltaisessaan seurassa. Olettaen siis, että puhutaan semmosesta 54-72mm skaalasta. Mikäli homma menee reilusti isompiin, alkaakin jo ehkä mahdolliset pienetkin ongelmat konkretisoitumaan. Loppupeleissä kuitenkin viimeistään 'Conin kokonaisskaban voittajaa määriteltäessä on 28mm singlejen rinnalla niin large-scalet, dioraamat kuin hirviöt&sotakoneet. Näetkö, että siinä on jotain ongelmaa?
migsula kirjoitti: Järjestäjä tietysti päättää luokat ja kriteerit, eikä tarkoitukseni ole inistä vaan tarjota hieamn erilainen näkökulma ja perustellusti.
Ymmärrän tämän oikein hyvin ja mielestäni on ehdottoman hienoa, että luokkia kyseenalaistetaan perustellusti ja tuodaan ongelmia niissä esiin. Kaikille nimittäin lienee tuttu ongelma, että tulevat sokeiksi omille virheilleen ja systemaattisetkin virheet jäävät huomaamatta. Tämä, että large-scalea vierastetaan pienemmän skaalan vierellä, on kuitenkin tiedossa. Tällä hetkellä on päädytty tähän ratkaisuun tosiaan, koska large-scale halutaan pitää mukana ja muutaman osallistujan luokkia ei pidetä mielekkäinä.
Me maalarit "äänestämme" sitten poissaololla jos toiminta tuntuu epämielekkäältä.
Tämän suhteen muuten ois kiva, jos tietäis mistä poissaolo johtuu ja edes jotenkin luotettavasti. Poissaolon syyksi kun voi myös veikata sitä, ettei vain saanut hommia aikaiseksi ja ylipäänsä maalauskisat eivät kiinnosta.

Ja niin, jos joltain on jäänyt huomaamatta, niin RoPeCon 2006 figunmaalauskisan säännöt on julkaistu. On tiedotteena yleisissä keskusteluissa. Suora linkki. Sinne kysymykset säännöistä tms. täällä on hyvä jauhaa näitä muita asioita ja kehityskeskustelua.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Avatar
Nicodemus von Traube
Viestit: 459
Liittynyt: Ti 17.05.2005 15:54
Paikkakunta: Kiuruvesi

Viesti Kirjoittaja Nicodemus von Traube »

Matti kirjoitti: EDIT: Niin, voishan sitä toki tehdä niinkin, että large-scale olisi omassa luokassaan alussa, mutta oikeus yhdistellä luokkia pidetään. Onhan tämäkin varteenotettava vaihtoehto, mutta seuraus yhä voisi olla se, että 28mm ja 54mm+ skaalat joutuvat rinnakkain.
Mikäli on luokka: Sotakoneet, muut härpäkkeet ja large scale, minä tuskin laitan sinne työtä (tai no joo, eikös tankit sun muut mene tähän kastiin?). Mutta mikäli on erikseen large scale figut ainakin minulta tulisi sinne työ. Silläkin uhalla että se myöhemmin yhdistettäisiin siihen avoimeen luokkaan.

Eli siis kannattaisin kyllä sitä että edes aluksi large scale olisi erikseen (ties vaikka se innostaisi muitakin laittamaan äijää/ämmää/äppöä sinne).

Niin joo, jos laitan Defilerin Avoimeen sarjaan ja Holiday Sophien large scaleen ja ne yhdistetään, se tuskin lienee ongelma? (Olettaen että erillinen large scale tulisi)
15mm for teh win
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

Nicodemus von Traube kirjoitti: Mikäli on luokka: Sotakoneet, muut härpäkkeet ja large scale, minä tuskin laitan sinne työtä (tai no joo, eikös tankit sun muut mene tähän kastiin?).
Kaikki työt, jotka eivät sovi single-fantasyyn, single-scifiin, ryhmään tai dioraamaan, menevät avoimeen. Eli kyllä, tankitkin menevät avoimeen. Teemaluokkaan tosin sopii ihan mikä vain työ, olipa se large-scale, dioraama, yksittäinen tms. kunhan toteuttaa teeman. Eli sopivan tankin sinnekin saisi.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Avatar
Machiavelli
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1212
Liittynyt: Ti 17.09.2002 14:07
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Machiavelli »

Nostetaan tämä ketju ylös haudasta tyhmällä kysymyksellä; Mikä on ryhmä luokan figujen minimi määrä? Virallista vastausta en ole mistään löytänyt :/
Jos 2 figua on pari, onko 3 figua jo ryhmä?
Sincerely yours, Machiavelli.

Warning: the above note may contain sarcasm, please read with care.
Avatar
Kikkare
Viestit: 134
Liittynyt: Ti 30.08.2005 17:02
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kikkare »

itse sanoisin että kolme figua on jo ryhmä. Mutta tietenkin se varsinainen ongelma tulee siinä, että kuinka monta maksimissaan ryhmään kuuluu. siis tietenkin 3 hienoa mariinia on heikompi kuin 20 samanlaista.
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

Machiavelli kirjoitti:Nostetaan tämä ketju ylös haudasta tyhmällä kysymyksellä; Mikä on ryhmä luokan figujen minimi määrä?
Luokalla ei ole enää minimi- tai maksimimäärää, vaan tarkoituksena on tehdä mahdollisimman hyvä ryhmä.

Kuten varmaan myös huomaat, on tuolla tiedotteena luokat. Sinne kannattanee suunnata jatkossa kysymykset koskien 'Con -06:en maalauskisan sääntöjä.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”