Teloittaja kirjoitti:Mysterous kirjoitti:
Seiken Densetsu III (alias Secret of Mana II, Super Nintendo peli, emulaattorittaen voi pelata) sisälsi beastmen kingdom nimisen maan, jossa asuu ihmissusia (eikä hammerin beastmenenjä) jotka muuttuvat joka yö ihmissusiksi, voisi sen pohjalta värkätä jonkin fluffillisen armeijalistan. Jos rupeaa oikeasti jotain värkkäämään niin kannattaa ainakin sitä peliä pelata ensiksi (IMO).
Seiken Densetsu III on kyllä mainio *off-topic*
Seiken III on jumala, no less. Bahamut Lagoon kiilaa kaveriksi tuntemattomista helmistä.
Ai, mitä, joku aihekin keskustelussa? Joo, ihmissusia nyt on yritetty vääntää Warhammerin kuosiin varmaan kahdeksankymmentämiljoonaa kertaa, ja jos minulta kysytään, niin Seikenin Beastman kingdom mallina ei ole ehkä paras mahdollinen Warhammeriin. Tiedostettu ja harkiten käytetty voima ja sen hakeminen yön aikaan tietoisesti ei ole ehkä sopiva warhammerin synkeään maailmaan. Harvalukuiset, julmat ja pimeässä piilottelevat ihmissudet menevät mielummin minun mielikuvissani, enkä tekisi vahingossakaan mitään armeijaa näille elukoille. Jossain Mordheimin tapaisessa kampanjapohjaisessa systeemissä, johon on helpohko rukata kaikkea omaa pikkukivaa ja tarkemmat fluffiratkaisut suhjahtavat sekaan sulavammin, näkisin ihmissusia esim. Empire in Flamesiin sijoittuvassa kampanjassa tai jotain. Raa'asti teurastettu kyläpahanen tai aatelisseurue matkalla metsän läpi? Lisää sekaan täysikuu ja a-vot.
Jos jossain Fantasiapelissä ei ole Haltioita,örkkejä,pahiksia ja ihmisiä ni on jo outo..
Kannattanee lukaista Robin Hobbin Näkijän taru. Lohhareita taisi viimeisestä osasta löytyä, ja koko trilogian läpi pyöritään tottakai yliluonnollistenkin ilmiöiden parissa, mutta mitään highfantasya siitä ei saa kyllä tekemälläkään. Lisäksi mm. Viivi Hyvösen Etsijä (taisi tyttö mennä ja julkaista teoksen viisitoista-vuotiaana, tai jotain vastaavaa) sisältää vain haltioita, ei lainkaan ihmisiä tai muita sen ihmeellisempiä örvelöitä. Kaukaa haettua, tiedän, mutta jättipähän taas yhden klisheen välistä.
Skrix kirjoitti:Ihmissusia on myös Children of Ulric, jotka lienevät nimensä mukaisesti jotain ulriikan aikaansaannoksia. Mainittiin Röllinsurmassa.
Minusta vähän tuntuu, ettei Gotrek & Felixin kirjoittaja ole elämässään koskenut yhteenkään Warhammerin viralliseen fluffiopukseen. Kuulin itsekin tuosta tapauksesta, mutta noteeraisin tapauksen vain Middenlandilaisena urbaanina legendana. Lienevät tosiasiassa vain erilaisia kaaoksen mutaatioita alias Beastmen. Ulric ei ole missään tekemisissä yhdenkään pesunkestävän ihmissuden kanssa. Riippuen henkilöstä, joka näistä otuksista kertoi, lienee tuo ihmissusiväite joko Ulricaanien vanha legenda joka on herännyt heidän mielikuvituksissaan eloon petomiesuhan alla, tai sitten jonkun keisarikuntalaisen maalaisjuntin selityksiä, kun ei kerta paremminkaan tiedä. Kaikille on kuitenkin kaiketi varsin selvää, että Sigmarin ja Ulricin palvojat ovat kovin kaukana toisistaan, ja mielikuvat ja ennakkoluulot toista osapuolta kohtaan ovat yhä kovin suuret, vaikka samojen rajojen sisällä elelläänkin.