"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Ampujien yksikkökoko.

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Pjotr
Viestit: 60
Liittynyt: To 13.10.2005 14:49

Ampujien yksikkökoko.

Viesti Kirjoittaja Pjotr »

Eli aloittelijakysymys taas, ihmettelin tässä että jos ampujat kerta saavat ampua vain ensimmäisestä rivistä, mitä järkeä niitä on pitää 20 yksiköissä, joissa on jopa neljä riviä?
Vai muistanko väärin eli saavatko kaikki rivit ampua?
Avatar
DJ_Silverpig
Viestit: 1350
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:36

Re: Ampujien yksikkökoko.

Viesti Kirjoittaja DJ_Silverpig »

Pjotr kirjoitti:Eli aloittelijakysymys taas, ihmettelin tässä että jos ampujat kerta saavat ampua vain ensimmäisestä rivistä, mitä järkeä niitä on pitää 20 yksiköissä, joissa on jopa neljä riviä?
Vai muistanko väärin eli saavatko kaikki rivit ampua?
Joidenkin yksiköiden minimikoko on 20 (esim. gobbot).

Ampua voi vain eturivi, jos kohde on alemmalla tasolla kuin ampuva yksikkö, voi ampua kahdesta rivistä. Yksikön voi toki porrastaakin, mutta se on aika kömpelöä. Samalla tasolla kohteensa kanssa olevaa ampuvaa yksikköä ei kannata pitää neljässä rivissä. Armeijakirjoissa tilanne on toinen, koska GeeWeen ego ei kestä sitä, että kauniin neliöt blockit levitettäisiin leveisiin riveihin.

Ampuvankin yksikön voi toki rutistaa kunnon palikaksi ottamaan rynnäkköjä vastaan. Armeijakirjojen kuvat ja WD:n battlereportit ovat vaan kliseistä puuroa.
Possu
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Oikein muistat, paitsi että mäen päältä saa ampua kaksi etummaista riviä, ja large targetteja ja korkeampia kohteita saavat ampua kaikki.

Enimmäkseen ampujayksikköjä ei kannata minimiä suurempina käyttääkään, paitsi joissain tapauksissa, kun yksiköllä on myös jotain lähitaistelukykyä kuten kilvet ja panssarit, tai undead-sääntö jne.
Avatar
Pannukakku
Viestit: 514
Liittynyt: La 17.12.2005 14:53

Re: Ampujien yksikkökoko.

Viesti Kirjoittaja Pannukakku »

Pjotr kirjoitti:Eli aloittelijakysymys taas, ihmettelin tässä että jos ampujat kerta saavat ampua vain ensimmäisestä rivistä, mitä järkeä niitä on pitää 20 yksiköissä, joissa on jopa neljä riviä?
Vai muistanko väärin eli saavatko kaikki rivit ampua?
Ei 20 yksikössä välttämättä neljää riviä ole, saat asettaa ne ihan yhteen riviinkin. Ja kuten todettu, ampujia kannattaakin käyttää lähinnä monissa minimikokoississa yksiköissä, ellet omaa jotain muutakin taisteluvarustusta (esim. dwarf crossbowmenien great weaponit ja kilvet).
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Perusteet”