"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Dwarf slayers, 2K

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Kelf
Viestit: 1686
Liittynyt: La 20.11.2004 19:11

Dwarf slayers, 2K

Viesti Kirjoittaja Kelf »

Lauantaina kääpiöitä vastaan peli. Vastassa 6 sotakonetta ja 3 ampujablokkia. Ihan sama, massacroin ne, vaikka sitten tällä listalla. ;)

High elves 2K:

Commander:
Great eagle:
Reaver bow
Lance
Enchanted shield
Heavy armour
= 178P

Commander:
Sacred insense
Elven steed with ithilmar barding
Heavy armour
Shield
Lance
= 131P

BSB:
Battle banner
Heavy armour
= 178P

Commander:
Shadow armour
Great weapon
= 95P

Total: 582P
Core units:

20 Spearmen
Full command
= 250P

10 Silver helms
Full armour
Full command
Warbanner
= 285P

5 Silver helms
= 95P

Total: 630P
Special units:

19 Swordmasters
Champion&musician
= 265P

2 Tiranoc chariots
= 170P

5 Ellyrian reavers
Musician&Standard
= 111P

Total: 546P
Rare:

Great eagle
= 50P

2 Bolt throwers
= 200P

Total: 250P

Army total cost: 1998P
Viimeksi muokannut Kelf, La 15.04.2006 19:57. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Cython
Viestit: 309
Liittynyt: Ma 04.08.2003 15:25
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Cython »

Tuota, haluaisitko vielä kertaalleen tarkistaa listasi otsikon?
TK-armeijani blogi Toistaiseksi jäissä...
Kelf
Viestit: 1686
Liittynyt: La 20.11.2004 19:11

Viesti Kirjoittaja Kelf »

Cython kirjoitti:Tuota, haluaisitko vielä kertaalleen tarkistaa listasi otsikon?
Hiljaa.
Avatar
Illumina
Viestit: 946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:52
Paikkakunta: Hell Sing

Viesti Kirjoittaja Illumina »

Cython kirjoitti:Tuota, haluaisitko vielä kertaalleen tarkistaa listasi otsikon?
Haha! Siis olisikohan käävän lahtaajia meinannut tuolla ;)?
Illumina jyrää tyttöenergialla päälle! -Nilarakh

Niin... kai tää Illuminan tyttöjuttu on aika ainutlaatunen, ainakin näin sotun puitteissa. -Mer'siles
Avatar
Viiksivallu
Viestit: 650
Liittynyt: Pe 07.05.2004 19:35
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Viiksivallu »

Kelffi kirjoitti:
Cython kirjoitti:Tuota, haluaisitko vielä kertaalleen tarkistaa listasi otsikon?
Hiljaa.


Tosiaan tuo otsikko on armeijaan sopimaton. Juustoa tuo on ei siitä muuta voi sanoa ja Ratsuväkeä on enemmän kuin laki sallii.
Munkki on upporasvassa paistettu pullataikinasta valmistettu makea leivonnainen. Munkkileivonnaisten yleisin muoto on pallo, jonka sisällä on hilloa tai muuta makeaa täytettä.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Jos en Kelffin noppatuuria tietäisi, sanoisin, että hänellä on vakavaongelma...

Mutta kerro, mitä ihmettä sinä teet kotkaprinssillä tuollaista kääpiöarmeijaa vastaan? Tuo on reijitetty heti, kun tulee näkyviin sieltä metsän takaa. Vaihda se ihan vaan hepoon tai kenties aarnikotkaan, joka kyllä sekin reijitetään, joskaan ei ehkä yhtä nopeasti, kuin kotka. Olisipahan ainakin tyylikäs. Muuten lista näyttää varsin Kelffimäiseltä, enkä epäile, ettetkö osaisi sillä pelata, kun olen itsekkin nähnyt sinun lähes tuollaisella pelaavan, mutta veihda nyt hyvä mies ne ellyrianit sieltä pois johonkin järkevämpään. Mitä sinä teet viidellä s3 nuolella kääpiöiden ampujajyrää vastaan? Nuo vain kuolevat. Voisit tietty jakaa tuon kymmenen 'helmin yksikön kahteen viiden yksikköön. Olisi vara häröillä vähän enemmään, eivätkä keräisi niin paljon tulta puoleensa, kuin tuollaisena jyränä.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Kelf
Viestit: 1686
Liittynyt: La 20.11.2004 19:11

Viesti Kirjoittaja Kelf »

Gilaelin kirjoitti:Mitä sinä teet viidellä s3 nuolella kääpiöiden ampujajyrää vastaan? Nuo vain kuolevat
Ellyriaaneille pitää ostaa jouset erikseen, olikohan se 5 vai 6 pistettä kappaleelta. :| Fast cavalry on niin pirun nopeaa,sen takia sitä haluan. Kun sen vie kentän sivulta niin ampujat eivät mahda niille mitään. Kyllä noilla ampujia ja warruja flänkkäilee ihan mukavasti. Sitä paitsi sacred insense antaa sen -1 osumiseen jos jotkut ihme thundererit kerkeävät ampua niitä sen vuoron.
Mutta kerro, mitä ihmettä sinä teet kotkaprinssillä tuollaista kääpiöarmeijaa vastaan? Tuo on reijitetty heti, kun tulee näkyviin sieltä metsän takaa.
Kokeilua. Olen kokeillut phoenix guardia ja merikaartia (tosin jälkimmäisiä vuonna kivi ja keppi), mutta en kotkaloordia. Kyllähän tuo ihan hyvin sotakoneita tuhoaa, ja auttaa spearmaneja tai ellyriaaneja purkkien tuhoamisessa. Kokeilua, kokeilua. :)

PS.Jos otan normaalin helffilistan niin pelistä tulee liian tylsä. Jos häviän tällä, häviän ainakin tyylillä. ;)

Eikä niitä joukkoja rei'itetä liian nopeasti? Bolttikset tappavat 12 ampujaa vuorossa, ja kotkat ovat kiinni sotakoneissa vuorolla 2. Sen jälkeen kääpiöarmeija on aika kädetön kun ei ole kuin hitaita longbeardeja ja warruja jäljellä.
Voisit tietty jakaa tuon kymmenen 'helmin yksikön kahteen viiden yksikköön.Olisi vara häröillä vähän enemmään, eivätkä keräisi niin paljon tulta puoleensa, kuin tuollaisena jyränä.
En ole ikinä kokeillut tuollaista 10-kokoista lekayksikköä, joten ne tulevat ensi peliini. Jos eivät toimi, vaihdan ne johonkin, vaikkapa keihäisiin.
Juustoa tuo on ei siitä muuta voi sanoa ja Ratsuväkeä on enemmän kuin laki sallii.
Niin, mesessähän jo haukuit kotkaprinssin juustoksi ja sanoit, että swordmasterit ovat juustoja pistehintaansa nähden. ;)

- Kiitoksia kommenteista!

edit: Gilaelin, eikö kotkaprinssissä muka ole tyyliä? Minä kun luulin.:(
Avatar
GobbladasSquig
Viestit: 1593
Liittynyt: Ti 02.03.2004 13:46
Paikkakunta: Umeå

Viesti Kirjoittaja GobbladasSquig »

kelffi kirjoitti:Bolttikset tappavat 12 ampujaa vuorossa, ja kotkat ovat kiinni sotakoneissa vuorolla 2.
Kyllä niissä hurjissa huhuissa kelffin ranneliikkeestä täytyy vissiin olla jotain perää kun mies itsekin odottaa tappavansa 12 laukauksella 12 kääpiöampujaa... Ja en kyllä laskisi yhtään tuon yhden kotkan varaan, jos kääpiöpelaaja on älynnyt ottaa sotakoneisiinsa insinöörin eli kaksi, on kotka se vastaanottava osapuoli. Siis vaikka pääsisitkin lähitaisteluun.

Kotkaloordi on ihan tyylikäs, mutta aika kallis kapistus jos meinasit vain sotakoneita nappailla. Ja olet sitäpaitsi käyttänyt 50 pistettä taika-aseeseen jolla et tee tasan mitään sotakonemiehistöjä vastaan. Puntilla ne kääpiöt tapetaan eikä armour savejen poistolla. Ota vaikka sword of might jos gw ei innosta.
Tsekkaa uusi Cabal Ostium -blogi! http://cabal-ostium.blogspot.fi/
Kelf
Viestit: 1686
Liittynyt: La 20.11.2004 19:11

Viesti Kirjoittaja Kelf »

Ei minulla mitään noppaonnea ole ikinä ollut, 12 kääpiön teilaaminen oli lähinnä vitsi. :) <- hymiö.

Kotkaloordin tehtäviin kuuluu myös sotakoneiden syöminen, mutta jos/kun jalkaväkeni/ratsuväkeni pääsee kääpiölinjoihin kiinni, niin kotkalordi on omiaan antamaan resoa niille, koska armeijasta ei löydy niin kovaa strenaa jolla 3+/2+ armoursavekääpiöt saisi listittyä. (PS.blade of sea gold on 40P, ei 50. Muista, ne on high elffejä. ;) )
Aco
Viestit: 2211
Liittynyt: La 13.03.2004 20:24
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Aco »

Kelffi kirjoitti:Ei minulla mitään noppaonnea ole ikinä ollut, 12 kääpiön teilaaminen oli lähinnä vitsi. :) <- hymiö.
Jeps, Kelffin onnella ne ottaa vielä paniikin ja juoksee 11" kentältä.

Ja 10 Shelmiä ei minustakaan toimi tällä kertaa. Ne ammutaan vuorossa seulaksi. Jotain tyyliin "Banner of Ellyrion" käväisi omassa mielessä pienen kikkailun nimissä, jos oikeasti haluat ne pitää. Toisaalta, resolla ne kääpiötkin voitetaan, jos lähäriin päästään. Ja pikkuisille shelmeille musikantti.

Yleensä käpsiltä kannattaa eliminoida hyvissä ajoin ampuminen ja sitten siirtyä isoihin blokkeihin joka puolelta. Tiedä miten ajattelit tämän toteuttaa, mutta ei tuo kyllä nyt kovin tehokkaalta vaikuta. Kotka kun ammutaan prinssin alta helposti, sanoit mitä tahansa.

Kerro sitten tulokset, niin voidaan jälkiviisastella asiasta.
lojuu kuin kotka, ampuu kuin eläintarha
Avatar
Der Krieghammer
Viestit: 62
Liittynyt: To 20.10.2005 20:34
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Der Krieghammer »

Tuo kotka saattaa todennäköisesti kuolla ennen kuin pääsee closikseen, muttei siitä kuitenkaan voi olla varma. Vie se sopivasti ryteikön taakse, niin että vain yksi bolttis ta vastaava näkee sen. Kun se ei kuitenkaan osu, niin vedät vai siihen chargen ja overrunnaat seuraavaan sotakoneeseen/ampujiin. Saattaahan toki olla että insinööri (mikäli sellaista vastustajalla on) ampuu vastaan, mikä voi myös koitua kotkan surmaksi.

Mielestäni tuo lista kaipaisi myös hiukan ampujia (archereita), sillä tuo on aika lähitaistelupainotteinen, kun taas vastustaja nojannee ampumiseen. Eli kääpiöt linnoittautuvat kukkulan ympärille ja ampuvat seulaksi jalkaväkiyksiköt ja ehkä ratsutkin. Tuo miekkamestarijyrä on varsin kova (erityisesti bsb:n kanssa), mutta se kerää kyllä aika paljo tulitusta itseensä. Ja mikäli vastustaja tunkee hammereja sen eteen, niin Kelffi jää kyllä aika pitkälti noppatuurinsa varaan. Joillekin se ei tietysti ole ongelma ;).
Kelf
Viestit: 1686
Liittynyt: La 20.11.2004 19:11

Viesti Kirjoittaja Kelf »

Der Krieghammer kirjoitti:Mielestäni tuo lista kaipaisi myös hiukan ampujia (archereita), sillä tuo on aika lähitaistelupainotteinen, kun taas vastustaja nojannee ampumiseen.
Archereita? Oliko tuo vitsi, olihan? :P Mihin luulit archereiden pystyvän t4:ää vastaan?
Avatar
Der Krieghammer
Viestit: 62
Liittynyt: To 20.10.2005 20:34
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Der Krieghammer »

Esim. sotakoneiden miehistöä vastaa. Kyllä ne aina jotain tekevät.
Avatar
Grollix
Viestit: 380
Liittynyt: Pe 17.02.2006 20:21
Paikkakunta: Tukholma, Ruotsi

Viesti Kirjoittaja Grollix »

vaihdda blade-of-no-armoursaves siihen blade-of-+3-attackiin. Eipä enää jää crewejä jäljelle, ja flankkääjänä ihan toimiva.
Karu kirjoitti:
Pelimestan turnaussäännöt ovat kuin kosminen vessa, jonka lattialla makaat kosmisen jumalan roiskiessa kosmista virtsaa päällesi.
Kelf
Viestit: 1686
Liittynyt: La 20.11.2004 19:11

Viesti Kirjoittaja Kelf »

En vaihda. Sea gold pysyy, 7 attackia ei paljoa lohduta kun strena on 4 ja pitäisi vielä läpäistä se 4+ save.
Avatar
GobbladasSquig
Viestit: 1593
Liittynyt: Ti 02.03.2004 13:46
Paikkakunta: Umeå

Viesti Kirjoittaja GobbladasSquig »

En mie kyllä oikein ymmärrä sitä neljän no armour saves -hyökkäyksenkään mainioutta, kun ei yhäkään ole kuin puntti neljä. Olet onnekas jos saat kaksi haavaa läpi, mikä ei tunnu kovin hurjalta "reson mättämiseltä" 256 pisteen sankarilta. Mutta hei, suit yourself! :D

Itse ehkä vaihtaisin tuon kotkaprinssin kotkakomentajaan, jolla voisi sitten jo paremmalla omallatunnolla huitoa siellä vihollisen linjoissa sotakoneiden kimpussa. Prinssin iso hieno leadership saattaisi olla hyödyllistä pitää oman linjan tuntumassa, kun kerta ampumistakin on vastassa noin paljon. Mutta hei, suit yourself!

Yeah, vieläköhän tästä sanoisi jotain... Enpä taida.
Tsekkaa uusi Cabal Ostium -blogi! http://cabal-ostium.blogspot.fi/
Kelf
Viestit: 1686
Liittynyt: La 20.11.2004 19:11

Viesti Kirjoittaja Kelf »

Yleisön pyynnöstä muokkaan listaa, ja vaihdan kotkaprinssin kotkacommanderiin.Siitäs saitte, tylsimykset! ;)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”