Wood Elffit Helsinki Fanaticiin

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Wood Elffit Helsinki Fanaticiin

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Tässä siis Helsingin Fanaticiin suunniteltu lista. Yhden testipelin olen pelannut fanaticiin suunniteltuja listoja vastaan (Sea patrol neljällä pulttiksella ja griffonilla) ja tuloksena solid victory. Lisää tulee seuraamaan viikon sisällä.

LORD

Highborn - Eagle, Survival Kit (gw, light armour, shield), Stone of the Crystal Mere, HotH, Enchanted Shield, Murder of Spites - 289

HEROES

Noble - Eagle, Survival Kit, HoDA - 163

Noble - Eagle, Survival Kit, Pageant of Shrikes, Hunters Talon - 183

Spellsinger - 2 Scrolls - 140

CORE

4 x 8 Dryads - 96kpl

SPECIAL

2 x 5 Wild Riders - Musician - 130kpl

5 Wild Riders - Musician, War Banner - 173

RARE

5 Waywatchers - 120

Treeman - 285

TOTAL: 1997

Suunnitelmako? Dryadeilla ja puumiehellä edetään suoraan päin ja otetaan vihollis tulta ja taikaa vastaan (jos sellaista löytyy) ja wild ridereilla juostaan sivustoista nopeasti ympäröimään vastustaja. Kotka sankarit pelottelevat vastustajan cavalrya sun muuta härpäkettä pysymään kauempana ja liitelevät sopiviin support charge paikkoihin. Sniputtelija noble yrittää pehmittää vastustajan taika phasea tai tiputtaa sotakoneista miehistöä. HoDA:lla tiputetaan pahin uhka johon se puree (eli ei chosen ritareita vaan esim. sotakoneita, medium-light cavalrya, monstereita/hahmoja). Waywatcherit sekoittavat vastustajan pakkaa ja yrittävät päästä sotakoneiden tuntumaan tai rajoittavat liikettä mikä helpottaa vihollisen saartoa huomattavasti.

Kommentoitavaa?
Viimeksi muokannut Wompatti, La 22.04.2006 10:33. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Sir Trousar
Viestit: 111
Liittynyt: La 02.08.2003 21:01
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Sir Trousar »

Scrollcaddy pois, tanssijat tilalle=buenó

Vaikuttaa ihan toimivalta systeemiltä.Tosiaan, waywatcherit olisi ok vaihtaa dryadeihin ja kotkaan (jostain vielä pisteitä irti), niin sitten olisi täydellinen. Ainut miinus olisi siinä, että se vaikuttaisi hieman hordemaiselta + figujen osto kallista. Mitäs meinasit tehdä kun tulee paljon kovempaa lyövä lista tai sellainen lista, joka liikkuu sua nopeampaa (demonilegioonat ylipäätänsä molempiin, niillä maagiset hyökkäykset vielä enemmän extraa)?. Täydet omalaatuisuuspisteet täytynee antaa, muualla en ole vastaavaankaan törmännyt.

-Osku

//OEdit: Ei ampuminenkaan tunnu oikein tuohon tehoavan. ;)
A small mind is easily filled with hope. Hope is the first step on the road of dissapointement.
Tepok
Viestit: 111
Liittynyt: Ma 08.09.2003 14:31
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Tepok »

Onkos Loordilla 2 kilpeä?
"Brother of great Tlazcotl, Tepok of the air shall always be honored in great Tlazcotl. Let it be done."
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Tepok kirjoitti:Onkos Loordilla 2 kilpeä?
Ei, en vain jaksanut poistaa kilpeä lordin survival kitistä jotta minun ei pitäisi toistaa kaikkia esineitä muilla hahmoilla. Toisaalta koska pisteitä on käytössä juuri se 3 niin sovitaan että sillä on molemmat kilvet jos vaikka toinen tuhoutuisi jostakin syystä.
Avatar
Rejector
Viestit: 1120
Liittynyt: Ke 08.01.2003 12:04
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Rejector »

Vähän pelottaisi lähteä noin ohuella magiapuolustuksella turnaukseen. Voisi toimia kestävimmillä armeijoilla mutta welffit ovat tunnetusti paperia. Muuten toimiva konsepti, way watcherien tilalle voisi ehkä ottaa lisää dryadeja tai dancereita, watcherien teho on aika kyseenalainen vaikka kivoja ovatkin. Ridereille bannereja, tarvitset niiden combat reson ja menetety bannerit on aika helppo hakea takaisin noin nopealla armeijalla.
Galleriaan pääsee tästä.
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Sir Trousar kirjoitti:Scrollcaddy pois, tanssijat tilalle=buenó
Täytyy edes jonkinlainen henkivakuutus olla kaiken maailman councileita vastaan. Jos 140 pistettä maksava spellsinger onnistuu scrollaamaan vaikkapa 2 magic missilea jotka molemmat ovat heitetty eri kotka nobleihin on se jo maksanut itsensä takaisin. Puhumattakaan se että dispel nopilla saadaan spelli vuorossa pois, ja scrolleilla todennäköisesti scrollataan kriittisemmät taiat kuten Komeetta, Jalka, 11+ summonit jne.

Sir Trousar kirjoitti:Tosiaan, waywatcherit olisi ok vaihtaa dryadeihin ja kotkaan (jostain vielä pisteitä irti), niin sitten olisi täydellinen. Ainut miinus olisi siinä, että se vaikuttaisi hieman hordemaiselta + figujen osto kallista.
Voisi toimiakin, figutkin löytyvät (4 dryadia lukuunottamatta) joten ne eivät ole este. Waywatcherit olisivat tuoneet vain lähinnä uuden elementin armeijaan ja vastustajan riesaksi, sen sijaan että vahvistaisin jo listasta löytyviä dryadi ja kotka kantoja.

Sir Trousar kirjoitti:Mitäs meinasit tehdä kun tulee paljon kovempaa lyövä lista tai sellainen lista, joka liikkuu sua nopeampaa (demonilegioonat ylipäätänsä molempiin, niillä maagiset hyökkäykset vielä enemmän extraa)?
Ne eivät kuitenkaan skirmaa tai muuten vain pysty käyttämään maastoa hyväksi yhtä hyvin, joten täytyy vain juosta rinkiä ja poistaa yksiköt yksi kerrallaan. Esim. kaksi kotka sankaria + wildriderit aina yhden yksikön kimppuun niin luulisi voittavan. Puumiehellä voidaan jopa juosta suoraan päin ja jumittaa se yksi vuoro combatissa (ei se koskaan kuitenkaan breikkaa) ja sitten iskeä takaisin kaikella mitä löytyy. Vihollinen on kuitenkin suurimmilta osin putkinäköinen.
Rejector kirjoitti:Vähän pelottaisi lähteä noin ohuella magiapuolustuksella turnaukseen. Voisi toimia kestävimmillä armeijoilla mutta welffit ovat tunnetusti paperia.
Magiapuolustus on nyt kokemuksen perusteella welffeille se optimaalisin. Esimerkkinä viime turnaus Tampereella ja Headquarters 3 joissa sijoituin 2. ja 3. sijoille ilman yhtäkään scroll caddya, eli siis kahdella dispel dicellä ja ilman yhtäkään scrollia. Vastassakin oli Green Councilia täysillä maageilla, 2 generaation Slannia skinkki papin kera, hautakuninkaita bound spelleineen, slaaneshin mid-level taikuutta. Ja hyvin selvittiin, vaikka tällainen yksi caddy olisikin ollut taistelun kääntäjä useammin kuin yhdesti. Yhdellä caddylla pidinkin jo sitten viime turnauksessa mm. täyden Seer Councilin magian kurissa, vaikka jokaiselta maagilta löytyi komeetta.
Rejector kirjoitti:Muuten toimiva konsepti, way watcherien tilalle voisi ehkä ottaa lisää dryadeja tai dancereita, watcherien teho on aika kyseenalainen vaikka kivoja ovatkin.
Tanssijoita! Ensiksi en oikein nähnyt niille paikkaa listassa koska dryadit hoitavat skirmaavan massa puolen halvemmalla. Nyt neuvoista vaarin ottaneena voisinkin tiputtaa waywatcherit ja ottaa tilalle tanssijoita pienen ryhmän ja bannerit ridereille. Tai sitten kotkan + tanssijoita. Toimittavat hyvin bodyguardin virkaa maagille tai muuten vain juoksevat dryadien takana reservinä.
Rejector kirjoitti:Ridereille bannereja, tarvitset niiden combat reson ja menetety bannerit on aika helppo hakea takaisin noin nopealla armeijalla.
Jos vastassa on sellainen armeija jota vastaan ylipäätänsä menetän bannereita, ei niiden takaisin saaminen tule olemaan helppoa. Bannerit ovat kuitenkin aika kalliita, ja niiden menettämis riski on suuri, mutta toisaalta voisi olla parempi että kaikilla ratasastajilla sellainen löytyy. Täytyisi jostakin 36 pistettä repäistä jotta saisin toteutettua. -_-
Viimeksi muokannut Wompatti, La 22.04.2006 10:46. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Deetwo
Viestit: 2145
Liittynyt: To 23.10.2003 08:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Deetwo »

Sanoisin että ei bannereita ratsuille.. Kalliita paperiyksiköitä jo muutenkin, ei niille väkisin kannata laittaa lisää menetettäviä pisteitä.

WWt = <3 :) Niistä on vastustajalle niin paljon riesaa parhaimmillaan ettei toista :D

Kaikenkaikkiaan varsin mukavan oloinen lista, muistuttaa omaani varsin paljon.. tosin itsellä kolme alteria ja kaksi ryhmää watchereita.

Kotkasankarit voisi olla varsin varteenotettava vaihtoehto itsellekkin kyllä, joskin ehkä tekisin tuosta kolmannesta jotain väkerrystä spear of twilightin kanssa (s5 killing blow chargessa) snipermenon sijasta.
"Minun hautaani vartioi tuulenhenkäys kevyt
minun hautaani vartioi pisara aamukastetta.
Minun hautaani vartioi satatuhatta tappajasatelliittia,
minun hautaani vartioi teratonni antimateriaa"
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”