"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Taistelun kutsu osa2: Katse kostajan silmissä

Onko kynä (tai näppäimistö) miekkaa mahtavampi? Tule ja todista, että näin on - muuten emme usko.
Avatar
Raistlin Majere
Viestit: 427
Liittynyt: Su 26.02.2006 16:51
Paikkakunta: Järvenpää

Taistelun kutsu osa2: Katse kostajan silmissä

Viesti Kirjoittaja Raistlin Majere »

Yritin tehdä vähän paremman tällä kertaa. Itse pidän ainoastaan jatko-osan nimestä, vähän omalaatuinen. Please don't arvostelko liaan ankarasti hyvä jury.

Taistelun kutsu osa2: Katse kostajan silmissä

Elandor katseli vihollisarmeijaa, täällä jossain olisivat varmasti noidat jotka olivat hänet kironneet.” Jossain täällä he ovat, jos minä heidät näen, he ovat tuomitut, koska tänään minä kostan”, Elandor lupasi itsekseen. Vihollisarmeija kohosi uhkaavana hänen edessään, aurinko porotti ruumiiden täyttämässä laaksossa jossa oli varmasti käyty useita taisteluita. Mutta silti hän jaksoi vain uhota ja ajatella vain kahta asiaa: taistelua ja kostoa. Armeijat rauhoittuivat viime hetkillä ennen taistelua, viimeinen hengähdys ennen syöksyä. Torvensoittajat veivät torvet huulilleen……………………………………………………. ja puhalsivat: BRUUUUUUUUUUUUUUMMMMMMM.

Samalla hetkellä suurhaltioiden ja mustien haltioiden jousiampujat päästivät ilmaan nuolisateen. Tuhannet rautaiset kuolemanlähettiläät kohtasivat maalinsa. Ja tuossa nuolisateessa Elandor johti joukkonsa taisteluun. Heidän keihäsmiehensä taistelivat mustaan metalliin pukeutuneita mustien haltioiden keihäsmiehiä vastaan samaan aikaan kuin Elandorin ratsumiehet raivasivat tietä liskoilla ratsastavien vihollisiensa läpi.

Elandor oli surmannut miekallaan ystävällä jo tusinan mustia haltioita miekan kiillellessä verestä. Nyt hän naureskeli keksimälleen jutulle” Ystävään voi aina luottaa”, ja ratsasti kohti alueen toista reunaa jossa miekkamestarit ja mustat mestaajat ottivat yhteen.

Elandor ratsasti keskelle tätä taistelua miekka heiluen, katkaisi oikealla puolella vihollisia keihäällä surmaavan mestaajan kaulan, kääntyi vasemmalle voidakseen juuri sopivasti pistää seuraavaa mahaan. Miekkamestarit olivat nyt reilusti johdossa Elandorin surmattua yksin pari tusinaa mestaajista.

Tämän jälkeen Elandor päätti haastaa mestaajien esitaistelijan kaksintaisteluun. Hän huusi tälle haasteen, vaikka hänen olisi pitänyt huomata, että ei mustilla haltioilla ole kunniaa eikä rohkeutta ottaa tällaista haastetta vastaan. Tästä suuttuneena hän meni ja surmasi esitaistelijan.

Nyt hän lähti keskelle taistelua etsimään noitaa jolle hän oli velkaa koston. Hän kiersi aluetta surmaten jokusen keihäsmiehen kunnes löysi etsimänsä. Tämä oli varmasti sama noita joka oli hänet kironnut, hän ei voisi erehtyä mustasta kaavusta, pääkallo koristeista joilla tämä oli peitellyt itsensä, ivallisesta hymystä joka tällä oli naamallaan eikä myöskään ääntä jolla noita oli kironnut hänet. Mutta kun noita katsoi häneen, tämä näki vain suurhaltiaylimyksen jonka silmissä paloi vihan tuli.
W.A.R is coming and i'm soooo waiting for it!!

Palaa sivulle “Tarinat ja novellit”