Pitäisikö figuurit maalata *erikseen* (maalaa figun tietyt osat (Pään, kädet, aseet ym.) erikseen), vai maalatakko figuuri sitten, kun se on kasattu?
Itse kokeilin ensimmäiseen figuun jälkimmäistä, ja täytyy kyllä sanoa, että on aika vaikea tuonne käden taakse lantioon alkaa maalailemaan, kun tulee miekka, ja käsi eteen
Noh, ensi kerralla kokeilen kyllä ensimmäistä vaihtoehtoa
Mukana Sotavasaran foorumeilla jo kymmenen vuoden ajan.
Kokeilepas hakua, tämä on yksi eniten puiduista keskusteluista.
Nyrkkisääntö "kannattaa tehdä niin kuin itsestä parhaalta tuntuu" toimii tässäkin. Itse kasaan yleensä figut niin pitkälle kuin on mahdollista maalausta merkittävästi hankaloittamatta.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Suosittelen maalamaan muuten koottuna mutta kädet irti.
Sitten maalauksen jälkeen liimata kädet paikoilleen.
Rackhamin wolffeneissa ei onneksi tätä ongelmaa ole.
GW:n mariineissa taas on kys. ongelma. Nämä aina maalaan kädet irti ruumiista ja boltterista. Myös tuon kuopan mihin pää asennetaan maalaan
ennen pään liimaamista. Breteissä maalaan kilven erikseen.
Riippuu ihan figusta.