"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Säilökää sotamies maali...

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Julle7
Viestit: 47
Liittynyt: La 29.10.2005 19:04
Paikkakunta: Tampere

Säilökää sotamies maali...

Viesti Kirjoittaja Julle7 »

Tervehdys!

Olen tässä pitämässä pientä taukoa noista maalaamis puuhista, kun kesäkausi = pyöräily jamittelu on alkamassa. Maaleja kuitenkin olisi vaikka muille jakaa ja kaikki haluaisin säilyttää mutta en tiedä miten.

Okei, siis tarvitsisin muutamia vinkkejä kuinka, missä ja miten säilön maalini, jotta ne eivät kuivahda. Ajattelin palata maalaamis maailmaan sittemmin syksyn ja talven välillä, että sinne asti niiden tarvitsisi kestää.

Jos aiheesta oli jo keskustelua, niin linkittäkää minut sinne, ja poistakaa tämä roska....(nähkääs Haulla maali ja säilöminen, löytynee muutama ylimääriänen keskustelu)

Kiitos!
-Julle-
Avatar
Nostra
Viestit: 1390
Liittynyt: Ma 10.11.2003 15:37
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nostra »

Kyllä ne maalit säilyy, kunhan niitä säilyttää oikein.

Kannattaa alottaa ihan siitä, että putsaat kaikki purkit mitkä vielä ovat kunnossa, jos maali on jo huonoa, sen voi vaikka heittää pois. Kierteistä ym. vaan kaikki rökä pois ja korkit tiiviisti kiinni, eipä pääse pilaantumaan.

Moni kova maalari säilyttää maalejaan lähtökohtasesti aina korkki alaspäin, jolloin kuivumista / haihtumista ei tapahtuisi. Kunhan asettelet purkit vain korkki alaspäin, suljet tiiviisti ja laitat laatikkoon ja miksei vilä muovipussia päälle, ei mitään kummempaa pitäisi tapahtua.

Täähän riippuu paljon valmistajasta ja maalista. Mulla oli tossa melkeen koko kevään jotain 40 Vallejon akrylia korkit suljettu silleen kun oli ja pystyssä maalauspöydällä; Eipä mitään käynyt, kaikki olivat kunnossa nyt kun taas aloin maalaamaan. Sekotusta hieman vaativat, mutta siinä se. Toisilla taas Citadelin maalit (erinomaiset fliptopit...) ovat kuivuneet muka "ihan itsestään, kas perkelettä".
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”