"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Meltaguneista

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Merrywinds
Viestit: 222
Liittynyt: Su 05.12.2004 16:37
Paikkakunta: Klaukkalan valtava käpykylä

Meltaguneista

Viesti Kirjoittaja Merrywinds »

Eli kysymys kuuluu:

Onko hyviä niksejä meltagunien rakenteluun? En nimittäin mielelläni maksaisi kymppiä kahdesta figusta, joiden kokoluokka on aivan sama kuin muiden, halvempien.

Itse ajattelin esim. Lasgunin muuntelua(piippu pois, lippaan muutokset ym.) tai sitten flamerin vääntöä( eli letkut ja tanki pois, lähes kärjessä oleva "välipiippu" pois ja sähköliekki samoin, sitten hieman veistelyä ja saat suoraan aseeseen liimattavan, hiukan meltagunin piippua muistuttavan kappaleen). Mutta olisikos teillä vinkkejä?

Parasta olisi, jos joku osaisi neuvoa, miten meltan saa rakenneltua shocktrooppilootan osista. Ei varmaankaan tarvitse näyttää ihan samalta kuin Codexin kuvissa, mutta vahvasti sitä muistuttava...?
Keinuni on aika karu, siinä on vain yksi naru.
Avatar
QQ3
Viestit: 949
Liittynyt: Pe 25.03.2005 17:17
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja QQ3 »

Ainoa vaihtoehto minkä tähän hätään keksin on leikata dredistä tai rhinosta ne pakoputket irti ja laitta ne muuneltujen lasgunien päihin
Avatar
Rectunator
Viestit: 1451
Liittynyt: Su 09.05.2004 00:01
Paikkakunta: Raahe, Suomi Finland perkele!

Viesti Kirjoittaja Rectunator »

Ei nyt sentään dredejä tarvitse alkaa ostelemaan :D. Etsit kotoasi kaikenlaistamikä vain voisi sopia piipuksi. Käytä mielikuvitustasi ja katsele kaikkea pikkuyilpehööriä. Itse keksin tehdä plasma-aseet Leman Russin sponssonien ja nokan liekinheittimien piippuhärpäkkeen irti leikatuista ja siistityistä puolikkaista + lasgun (prototyyppi)/flamer. Flamereista saat hyvän pohjan. Nips naps, letku helvettiin, nips nap, kaikki turha pois, plöts plöts, truikkaus liimaa ja kasaus ja se on siinä. Tosin käytä sen flamerhärpäkkeen tilalla sitä omaa meltamaista piippuasi.
"For the love of god and all that is holy, MY ANUS IS BLEEDING!!!"

Kynä-ääliö
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Poraile siveltimen muovisuojukseen muutama reikä, laita lasgunin piipun päälle ja tiivistä stuffilla. Halpa ja ruma.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Tom_Gore
Viestit: 1424
Liittynyt: Ma 25.10.2004 12:33
Paikkakunta: Tampere (Annala)

Viesti Kirjoittaja Tom_Gore »

Kysy marinepelaajilta. Nykyään joka toisessa mariinilisäasespruessa tulee meltapyssy mukana enkä usko että joka ikinen niistä menee käyttöön...
This world is not so vast that it could conceal the bones of my enemies. Instead I will pile them so high even their gods weep at the sight.
- Lord Assassin Morghoul
Avatar
Golg
Viestit: 100
Liittynyt: La 21.01.2006 17:12
Paikkakunta: maahisten pimeä alamaailma(tre)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Golg »

hankit meltagunin valat siitä muotin muotti silikoniin(en kyllä tiedä tämän mömmön hintaa) ja sitten valat muotilla
kopioita niin paljon kuin sielu sietää
Avatar
Tom_Gore
Viestit: 1424
Liittynyt: Ma 25.10.2004 12:33
Paikkakunta: Tampere (Annala)

Viesti Kirjoittaja Tom_Gore »

Ja tämähän on siis lainvastaista. Muuten kaikin mokomin vain kopioimaan tekijänoikeussuojattuja tuotteita.
This world is not so vast that it could conceal the bones of my enemies. Instead I will pile them so high even their gods weep at the sight.
- Lord Assassin Morghoul
Avatar
Golg
Viestit: 100
Liittynyt: La 21.01.2006 17:12
Paikkakunta: maahisten pimeä alamaailma(tre)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Golg »

ai onko tuo kopionti lainvastaista. sitä en kyllä usko mutta ehkä se myyminen on sitten eri asia
maxxon
Viestit: 824
Liittynyt: Ti 20.08.2002 10:14
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maxxon »

Golg kirjoitti:hankit meltagunin valat siitä muotin muotti silikoniin(en kyllä tiedä tämän mömmön hintaa) ja sitten valat muotilla
kopioita niin paljon kuin sielu sietää
Muottisilikoni vaan maksaa n. 50 egee/litra, eikä sitä yleensä myydä alle litran pöniköissä.

Tee piippu esim. pyöreästä valutangon pätkästä ja poraile siihen jäähdytysreikiä.

Tai osta jämiä marinepelaajilta: Space Wolffeilla niitä oli rangassa jo kauan sitten ja nykyään taitaa olla kaikilla.
//Mx
Avatar
exe ds
Viestit: 639
Liittynyt: Ke 12.10.2005 21:56
Paikkakunta: siikajoki the whitefish river

Viesti Kirjoittaja exe ds »

minusta tuo flamer muokkaus tuntuu aika järkevältä idealta jos tahtoo vähän omaperäisyyttä eikä flamereita armeijaan, jos niitä tarvitsee jonnekkin muualle niin kai kannattaa sitten vain ottaa jtn ihme tikkuja joita saa helposti katkottua tasaisin jäljin ja porailee reikiä reunoihin.
Draktaron
Viestit: 1319
Liittynyt: La 25.03.2006 16:00

Viesti Kirjoittaja Draktaron »

Onko tuo nyt niin vaikeaa, katsot vain jotain mikä muistuttaa meltagunin piippua/ sen osia ja niistä kasaat?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”