"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

7th edition

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Slugger kirjoitti:Mitenkäs sitten eliittijalkaväki? Siirtyisikö se sitten coreen? Phoenix Guardeja corena. :P
Kun kuulen sanan eliittijalkaväki, niin minulle ei ensimmäisenä tule mieleen Phoenix Guard.

Jos Kaikki cavalry- Hordet haluttaisiin estää, pistettäisiin jalkaväki coreen, eliittijalkaväki specialiin ja cavalryt sun muut rareen. Tietty sitä taulukkoakin voisi muuttaa.
Peril of Warp
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Mutta kun sitten nerffataan myös ne fluffikkaat all cavalry listat, ei siihen haluta ryhtyä kuitenkaan.
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

Nazreg Moonsinger kirjoitti:Mutta kun sitten nerffataan myös ne fluffikkaat all cavalry listat, ei siihen haluta ryhtyä kuitenkaan.
Silloin pistetään ne vaikkapa appendix puolelle vaikka näillä ei saakkaan paljoa pelata.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Avatar
Lord_Fudginton
Viestit: 456
Liittynyt: Su 04.04.2004 01:08

Viesti Kirjoittaja Lord_Fudginton »

En tarkoittanut sita etta kaikki jalkavaki olisi corea, mutta etta kaikki core olisi jalkavakea + fast cavalry
Avatar
Blackguard
Viestit: 1568
Liittynyt: La 28.02.2004 09:40
Paikkakunta: Heinola - Porojen Maa

Viesti Kirjoittaja Blackguard »

Nytpä on tämä lukaistu ja muutamia pointteja kerätty:

Kokonaisuutena vaikuttaa varsin tasapainoiselta, toivotaan kuitenkin, että eliittijalkaväen hintaa pudotetaan, tai kehitetään jokin Kaartiwardi. :D Taikasysteemi on suurin plussa, on se mitä on, yhtä tehokas se ei enää ole.

Ainoaa asiaa, joka minua on nykyeditiossa kunnolla ärsyttänyt ei ole ainakaan vielä kerrottu muutettavan: Ongelma tuppaa olemaan, että isoihin skirmishereihin (pegasukset, changebringerit ymsyms) tulee se -1 hittaamiseen ampuessa. Ei tuossa ole imo mitään järkeä. Kaikille yli 25x25 baseisilta nuo pois.
"Jazz on imperialistien ideologinen ase vallankumouksellisten kansojen degeneroimiseksi." - Kim Il Sung
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Sä väität osuvasi lentävään pegasokseen yhtä hyvin kuin kävelevään tavikseen. Mä en oikein usko jollet ole Robin Hood, ja tämähän on jo otettu huomioon säännöissä.

Mjoo tota, Appendix listaksi siirtäminen on yhtä kuin kieltäminen, mua ei ainakaan kiinnosta pelata ei virallisilla fluffilistoilla joita ei voi turnauksessa pelata. Kyllä Syfilistä varmaan ottaa hetken päähän jos sanotaan että uudessa Empire armybookissa cavalry on rarea.

Pitäisi saada peli tasapainoiseksi siten että se necromancer kultti kuin cavalry hordekin olisi aivan mahdollisia sääntöjen puitteissa, mutta kuitenkin niin että kumpikaan ei ole mikään ydinkärki potenssiin 4 muita listoja vastaan.
Avatar
Hän itse
Viestit: 953
Liittynyt: Su 03.10.2004 13:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja Hän itse »

Bretonnian ritareista pitäisi tehdä vesitettyjä versioita oikeasta cavarlystä kuten TK chariotit.
"Watch my back" , sanoi kyttyräselkä.
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Hän itse kirjoitti:Bretonnian ritareista pitäisi tehdä vesitettyjä versioita oikeasta cavarlystä kuten TK chariotit.
Miksi?
Avatar
Ishmael
Valvoja
Viestit: 2149
Liittynyt: Ke 22.05.2002 23:08
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ishmael »

Eikös Bretonnian ratsujen liikkeen pudottaminen seiskaan tiputtaisi Bretonnian ritarit vähän enemmän samalle viivalle muiden ritarien kanssa?
Oberon kirjoitti:On ne RF-tiimin pojat kovia kyllä
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Ishmael kirjoitti:Eikös Bretonnian ratsujen liikkeen pudottaminen seiskaan tiputtaisi Bretonnian ritarit vähän enemmän samalle viivalle muiden ritarien kanssa?
Mjoo, mutta Bretonnialla kuuluu olla hyvät ritarit. Ei ne ole rikki kuin min/maxattuina niin kuin kaikki muutkin. Kyllä Bretonniasta saa tasapainoisenkin, jos haluaa.

Skavenit taidetaan nerffata huolella, ilmeisesti tästä lähtien rätlingejä saa targetoida mistä vain. :)
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Nazreg Moonsinger kirjoitti: Skavenit taidetaan nerffata huolella, ilmeisesti tästä lähtien rätlingejä saa targetoida mistä vain. :)
Voih. Harmittaa ihan sikana - shooty-armeijoilla on tähänkin asti ollut keinonsa poimia nuo yksiköiden välistä. Ehkä seuraavaan skavenien kirjaan weapon teamit saa kätkeä yksiköihin. Saataisiin se s&s:kin hyödyntämään yksikköä.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Se heikentää niitä satunnaisia Glade guardeja ja muita random heeboja vastaan, samaten magic missileillä voi poimia niitä sittemmin aivan rauhassa uhraamatta jotain 50-100 pisteen yksikköä.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Saa tähdätä mistä vaan? Eikös niistä tule sitten käytännöllisesti katsoen täysin turhia?
Peril of Warp
Avatar
Tyrisalthan
Viestit: 859
Liittynyt: Pe 08.11.2002 11:58
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Tyrisalthan »

Ei niitäkään voi targetoida, jos ei näe. Eli slaveja jouskamiesten ja ratlingejen väliin.
Innokkuus korvaa pätevyyden
Samuli.H
Viestit: 535
Liittynyt: Pe 30.09.2005 20:07
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Samuli.H »

Tyrisalthan kirjoitti:Ei niitäkään voi targetoida, jos ei näe. Eli slaveja jouskamiesten ja ratlingejen väliin.
Eipä targetoida ratlingeillakaan paljon sieltä orjien takaa. Tosin kyllä ratlingeja silti skirmishereilla saa aika tehokkaasti suojattua, jos vihun ampujat eivät ole kukkulalla.
Avatar
Executioner
Viestit: 925
Liittynyt: Ma 13.06.2005 01:33
Paikkakunta: Alajärvi

Viesti Kirjoittaja Executioner »

Valitusvirsi:

Mitä ihmettä GW ajattelee, kun ei ymmärrä fluffillisia ja peliteknillisia ongelmia? Miten ihmeessä joku kolmekymppinen kaaossoturi voi olla parempi taistelija, kuin tuhat vuotta treenannut haltia? Miksi eliittijalkaväestä ei ole tehty parempaa? Käyttäisin mielelläni keihäitä haltioillani, mutta eihän niin pärjää. Paljon kannattavempi on se +1 Armour Save Parrystä. Hilpareista, keihäistä ja muista vähänkäytetyistä aseista olisi saanut tehdä parempia. Se, että keihäät taistelisivat aina kahdesta rankista, olisi jo hyvä parannus. Haluan perushaltioille WS5 ja erikoissääntöjä, jotka tekevät niistä sekä fluffikkaan, että hyvän valinnan.

Nyt menen nukkumaan.
Avatar
flagu
Viestit: 1349
Liittynyt: Ti 30.11.2004 17:45
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja flagu »

Executioner kirjoitti:Valitusvirsi:

Mitä ihmettä GW ajattelee, kun ei ymmärrä fluffillisia ja peliteknillisia ongelmia? Miten ihmeessä joku kolmekymppinen kaaossoturi voi olla parempi taistelija, kuin tuhat vuotta treenannut haltia?
Nyt menee vähän historian/fluffin puolelle mutta...

Mistäs sen iän tiedät? Kaamoksen mailla kun aika on nyt yksi sivu seikka. Oliko se nyt niin että kaaos wastella aika oli kulunut vasta 30v kun muualla se oli kulunut 200v. En nyt tarkalleen tätä muista mutta kaaoksen mailla aika ei ole vakio. Sitä paitsi se on kaaos warru ja kaikkihan tietää GWn asenteen kaaosta kohtaan ;)
"Internet on paikka, jossa miehet ovat miehiä, naiset ovat miehiä ja lapset ovat FBIn agentteja"
Avatar
dead flesh penalty
Viestit: 1453
Liittynyt: To 11.03.2004 11:46
Paikkakunta: Helsinki/Sonkajärvi, Iisalmen Gallia Cisalpina.

Viesti Kirjoittaja dead flesh penalty »

Executioner kirjoitti: ...
Hilpareista, keihäistä ja muista vähänkäytetyistä aseista olisi saanut tehdä parempia. Se, että keihäät taistelisivat aina kahdesta rankista, olisi jo hyvä parannus. Haluan perushaltioille WS5 ja erikoissääntöjä, jotka tekevät niistä sekä fluffikkaan, että hyvän valinnan.

Nyt menen nukkumaan.
Miksihän ne niitä vähän käytettyjä ovat..
Kyllähän se pikkuhiljaa aletaan tietää että ei tämä peli niin loistava ole. Toisaalta voidaan kysyä onko siinä nyt paljoakaan järkeä valittaa ''fluffin'' kanssa ristiin menevistä mekaniikoista (vielä jonkin niin omituisen absraktion kuin ''ase'' kanssa >;P ). Ottaa sitten pikemaneja kauniiseen käteen ja leikkii niiden olevan keihäsmiehiä. Tosimiehet leikkii että kääpiöiden ha+kilvet on isot kilvet.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

flagu kirjoitti:
Executioner kirjoitti:Valitusvirsi:

Mitä ihmettä GW ajattelee, kun ei ymmärrä fluffillisia ja peliteknillisia ongelmia? Miten ihmeessä joku kolmekymppinen kaaossoturi voi olla parempi taistelija, kuin tuhat vuotta treenannut haltia?
Nyt menee vähän historian/fluffin puolelle mutta...

Mistäs sen iän tiedät? Kaamoksen mailla kun aika on nyt yksi sivu seikka. Oliko se nyt niin että kaaos wastella aika oli kulunut vasta 30v kun muualla se oli kulunut 200v. En nyt tarkalleen tätä muista mutta kaaoksen mailla aika ei ole vakio. Sitä paitsi se on kaaos warru ja kaikkihan tietää GWn asenteen kaaosta kohtaan ;)
Ikä ei merkitse mitään. Kyse on siitä kuinka on käyttänyt sen ajan hyväkseen.
Peril of Warp
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Nazreg Moonsinger kirjoitti:Sä väität osuvasi lentävään pegasokseen yhtä hyvin kuin kävelevään tavikseen. Mä en oikein usko jollet ole Robin Hood, ja tämähän on jo otettu huomioon säännöissä.
Minä väitän osuvani yksinäiseen lentävään kotkaan yhtähyvin kuin lentueelliseen isompia pegasuksia joilla on vielä ratsastajat niskassa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”