"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Empire ja pelin ensimmäiset siirrot

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Avatar
Gane
Viestit: 582
Liittynyt: La 14.02.2004 19:24

Empire ja pelin ensimmäiset siirrot

Viesti Kirjoittaja Gane »

Toivoisin, että varsinkin kokoneemmat Empire pelaajat jakaisivat jotain yleispäteviä aloitusvinkkejä. Miten asetella jalkaväki, ritarit ja sotakoneet, että kaikki olisivat mahdollisimman hyvissä aloitusasemissa toisiinsa nähden. Tietenkin oma deployment vaihe muodostuu myös vastustajan yksiköiden ja niiden paikkojen mukaan.

Olen useemman vuoden figuilla jo pelannu, mutta epäilen vahvasti pelini kusevan juuri aloitusvuoroihin...Tyypillisin vihollisarmeija on örkit, kääpiöt, liskomiehet ja empire(!).

Pelipöytänä toimii tietääkseni täsmälleen turnauspöytiä vastaavan kokoinen.

Tämän hetkinen listani nähtävissä tässä linkissä.


[inside]Topi, älä lue tätä ketjua sitten[/inside] :)
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Empire ja pelin ensimmäiset siirrot

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Pienet ritariyksiköt sivustoille. Pistoolilierojen puuttuessa nämä saavat toimia flankkaajina, koska oikeasti viiden ei-IC-ritarin yksiköltä puuttuu voima mennä edestä läpi oikeastaan mistään. Warrior priestin viha ei oikein pääse oikeuksiinsa mainitsemiasi vihollisia vastaan, eikä se lyö juuri ritareita paremmin, joten miettisin vielä kapteenin ja WP:n paikanvaihtoa (jos figut sallivat).

Handgunnerit tietysti kukkuloille, jos mahdollista; muussa tapauksessa laittaisin sivustoille ritarien seuraan niin, että ritarit kopottavat 1. vuorolla edestä pois. Tykit maaston mukaan paikkoihin, joista on mahdollisimman hyvä ampumalinja - mielellään eri sivustoille, jolloin vihollisen ratsastajilla on kylki aina jompaankumpaan päin. Kääpiöitä vastaan yrittäisin tykeillä särkeä sen sotakoneet.

Tukevat jalkaväkiblokit ja IC-ritarit pitävät keskustan, ja koska nämä todennäköisesti ottavat eniten rankaisua, niin EC:n pitäisi yrittää jakaa Ld:nsä koko porukalle. Lätynheittimiä ajatellen kannattaa kummikin pitää sen verran etäisyyttä yksiköiden välillä, että katapultinkivillä on edes mahdollisuus skatteroitua kokonaan ohi.

Ja jos laitat helblasterin keskelle, vihollinen harkitsee kahdesti sinne tulemista, jolloin se keskittyy heikkojen flankkiesi nuijimiseen. Tällöin voit jakaa keskustasi kahtia ja flankata niillä sivustoihin hyökkäävät viholliset.

Näin siis teoriassa. Todennäköisesti kääpiöt, örkit ja Empire ampuvat sinut tohjoksi, ja liskot sekä örkit taikovat sinut tohjoksi.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Gane
Viestit: 582
Liittynyt: La 14.02.2004 19:24

Viesti Kirjoittaja Gane »

Kiitos vinkeistä, näitä sovellan seuraavassa pelissä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”