"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Nopeaa Necrarchia 2K (turnaukseen)

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Valkosipuli
Viestit: 193
Liittynyt: Pe 18.11.2005 18:45
Paikkakunta: Uusimaa

Nopeaa Necrarchia 2K (turnaukseen)

Viesti Kirjoittaja Valkosipuli »

Elikkä tällaista:

Characters:

(3lv)Vampire lord(720pts):
Zombie Dragon, Dark Acolyte, Forbidden Lore, Black Periapt, Wristbands of Black Gold.

(2lv) Necromancer(162pts):
Barded Nightmare ,Dispel Scroll, Dispel Scroll. (Hepan otin osittain periaatteesta)

Core:

6XDire Wolves(60pts)

6XDire Wolves(60pts)

5XDire Wolves(50pts)

5XDire Wolves(50pts)

2XBat Swarms(120pts)

Special:

10XBlack Kinghts(315pts):
Barding, Full Command, War Banner.

10XBlack Knights(335pts):
Barding, Full Command, Banner of the Barrows.

3XFell Bats(60pts)

3XFell Bats(60pts)

Rare:
-
Total:1992pts

Power Dice:8(Periapt)
Dispel Dice:5(Periapt, 2Xrullaa).

Arveluttavia juttuja:
Susia saattaa olla liikkaa, joten pitäisikö vaihtaa yksi susiryhmä pois? Tilalle vaikka lihotusta swarmeihin?
Bansheet eivät ole viimeaikoina oikein suorittaneet, mutta pitäisikö sellainen tähän listaan silti mahduttaa?

Tässäpä tämä...
Kommenttia vaan tulemaan.
Viimeksi muokannut Valkosipuli, To 13.07.2006 14:35. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Moi
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

DW

Viesti Kirjoittaja Remington »

Nehekhara's noble bloodin tilalta ota vain ylimääräinen powerdice ja loitsu ja vastaa täysin 4 levelin velhoa ja maksat 5 pojoa vähempi. Wristbandit veke ja tilalle ring of the night tai crown of the damned ellei vastapuolen armeija ammu toosi paljon missileitä tai loitsi niitä.
Zombielohis kallis ja suosin aina sen yli winged nightmarea. Hinta/laatusuhde on parempi.
Ja sen lisäksi saat sen yhden nekron lisää joka on necrarcheilla toosi hyvä.
Sudet nyt yksinään ei tapa ketään eikä batsyt. Ne on flänkkääjiä ja skirmareiden surmia, raskaalta jalkaväeltä tulee turpiin.. Ritarit 5 tai 6 porukoihin. Ja kun nekroneilla pelaat niin aina kannattaa pistää ne minimi coret lurkkeihin ja nehekillä lisää. Nekronit on massa-armeija eli paljon ränkkejä ja porukkaa!
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Avatar
Pannukakku
Viestit: 514
Liittynyt: La 17.12.2005 14:53

Re: DW

Viesti Kirjoittaja Pannukakku »

Remington kirjoitti: Zraskaalta jalkaväeltä tulee turpiin..
Käyttääkö joku oikeasti turnauksissa raskasta jalkaväkeä? Ja vaikka käyttäisikin, ei ne saa noin nopeasta listasta mitään kiinni, ja niille voi aina syöttää zombeja & skelluja nopeemmin kuin mitä niitä pystytään tappamaan.

Knighttien yksikkökoot ovat aivan liian suuret, joko poistat ainakin 4 ritaria kummastakin yksiköstä tai sitten jaat ritarisi neljään yksikköön, jokaiseen 5 modelia. Muuten ihan kiva lista.
Avatar
Valkosipuli
Viestit: 193
Liittynyt: Pe 18.11.2005 18:45
Paikkakunta: Uusimaa

Viesti Kirjoittaja Valkosipuli »

Remington kirjoitti:Nehekhara's noble bloodin tilalta ota vain ylimääräinen powerdice ja loitsu ja vastaa täysin 4 levelin velhoa ja maksat 5 pojoa vähempi. Wristbandit veke ja tilalle ring of the night tai crown of the damned ellei vastapuolen armeija ammu toosi paljon missileitä tai loitsi niitä.
Tuon Nehekhara's Noble Bloodin vaihtamisen otan ainakin huomioon (Kas kun en itse keksinyt!). Wristbandit voisin vaihtaa Crown of the Damnediin, jos kämmitty tyhmyystesti ei vaikuta hahmon taikomiseen(en muista, kun ei ole sääntökirjaa tässä lähellä).
Remington kirjoitti:Zombielohis kallis ja suosin aina sen yli winged nightmarea. Hinta/laatusuhde on parempi.
Mielestäni Winged Nightmare kuolee aivan liian helposti, ainakin turnausympäristössä.

Pienemmät ritari ryhmät ovat ainakin itselläni tupanneet kuolemaan ennen kuin ovat kerenneet tehdä oikein mitään, mutta suostun silti harkitsemaan nihtien karsimista.
Remington kirjoitti: Nekronit on massa-armeija eli paljon ränkkejä ja porukkaa!
Tämä onkin poikkeus.
Moi
Archibald
Viestit: 1048
Liittynyt: Ti 07.06.2005 15:12
Paikkakunta: Tukholma

Viesti Kirjoittaja Archibald »

Mitä jos ottaisit pois 2 hukkaryhmää ja laittaisit tilalle sellaisen minimi 10 skellua täydet varusteet commandi? Tuottaisi päänvaivaa vastustajalle, varsinkin jos muu armeija on nopeampi saattaisi pelin aikana kehittyä suurempi blokki ylijäämänopilla. Tai heppa pois ja nekrolle suoja? Tai sitten ei: yksinäinen undead-blokki on aina heikko. Täysin turha viesti!


-a
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

Re: DW

Viesti Kirjoittaja Remington »

Pannukakku kirjoitti:Käyttääkö joku oikeasti turnauksissa raskasta jalkaväkeä? Ja vaikka käyttäisikin, ei ne saa noin nopeasta listasta mitään kiinni..
Käytti tai ei niin vaikeuksia tulee olemaan esim. swordmenejä vastaan! Noilla ei ole seivejä, iskevät pääosin S2-3 (chargessa hukilla jopa huikeat 4) ja noi ei mitään tulee saavuttamaan jos vain juoksevat.. Taistelukentällä pitää tappaa tai tulla tapetuksi! Romahtavat isoihin unitteihin ja pelko haukkaa multaa kun unitstrena pieni. Sanon vain että eivät toimi yksinään vaan ovat kevyitä tukijoukkoja. Voi toki toimiakin.. Epäilen vain.. Riippuen tietysti vastustajan armeijasta.
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

Viesti Kirjoittaja Remington »

Valkosipuli kirjoitti:Wristbandit voisin vaihtaa Crown of the Damnediin, jos kämmitty tyhmyystesti ei vaikuta hahmon taikomiseen(en muista, kun ei ole sääntökirjaa tässä lähellä)..
Jos mokaat tyhmyystestin niin et saa loitsia mutta olen omassa peliporukassani nähnyt kyseisen heiton epäonnistuvan vain kaksi kertaa useamman vuoden sisään(4?). Onhan liidu kuiten 10! Countille kyseisen esineen hankkiminen on jo riskialtista. Mutta jos epäilet niin älä ota. Tällöin Ring of the Night on parempi ja jos vastustaja ampuu kovasti niin sit Wristbandit. Itse olen joskus harkinnut wardin pois jättämistä ja tilalle vain lisää loitsintakamaa ja vältellä taisteluita, silloin W.nightmare parempi ratkaisu. Lentelet ja loitsit vain. Ja jos joudut taisteluun et ole kuitenkaan sieltä huonoimmasta päästä! Ilman wardiakin vampyyri on helvetinmoinen vastus! Seurasinpas kerran sellaistakin taistelua että wardista ei mitään hyötyä ollut vaan kentsu rompsahti kasaan hävittyään reilusti combat resossa! Ja jos ratsastelet lohiksella joudut jo korkean pistehinnan takia taistelemaan kentsullasikin jolloin wardi pitäisi olla!
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Pegar
Viestit: 236
Liittynyt: Su 08.06.2003 16:47
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Pegar »

Remington kirjoitti: ... Lentelet ja loitsit vain. ...
Kannattanee huomioda moisen kommentin yhteydessä, että tällä armeijalla on peräti 8 noppaa, joilla lennellään ja loitsitaan yhdellä oikealla maagilla ihan possusti ja saadaa kaikki taiat läpi sillä ensimmäisellä ja ainoalla yrityksellä.
Eli siis päivastoin. 8 noppaa on oikeasti vähän, varsinkin kun taikaa saa yrittää vain kerran. Pelkkä lentely ja loitsinnan yrittäminen vievät armeijasta hukkaan kutakuinkin 675 pistettä, kun sen 50 pistettä voi laskea takaisin terrorin levittämisestä. 675 pistettä pitäisi siis saada aikaan jostain käytännössä lentelemisellä. Kas. Mainitsit, että ensin laitetaan Siivekäs alle ja sitten lennellään ja loitsitaan. Parempi, enää reilut 600 pistettä lenneltävänä. "Vähän nihkeesti", sanon minä siitä huolimatta. Pakko tuolla 725/600 pistettä maksavalla ammuntamaalilla on lähikseen mennä ja siellä olisi myös hyvä pärjätä ja jättää kuoleminen vieläpä toiseen kertaan, ettei armeija lähde seuraksi. Ring of the Night toimii Lordilla talossa ja puutarhassa. Pelastaa Lordin hengen varmasti, kun seuraava vuoro käytetään parantamiseen.

Jååp. Kyl. Sen Stupidityn kun kämmää kerran tai peräti kaksi keraa putkeen, niin alkaa elämä tympiä ja kromattu pistooli maistua kiinnostavalle. Riskit ovat ärsyttävän suuret ainaskin omasta mielestäni.

Ja sitten...
Remington kirjoitti:Käytti tai ei niin vaikeuksia tulee olemaan esim. swordmenejä vastaan! Noilla ei ole seivejä, iskevät pääosin S2-3 (chargessa hukilla jopa huikeat 4) ja noi ei mitään tulee saavuttamaan jos vain juoksevat..
Kyllä miusta 9" liikkeellä saavutetaan varsin paljonkin ja vieläpä varsin helposti. Tarkemmin lisää hetken kuluttua...
Remington kirjoitti:Taistelukentällä pitää tappaa tai tulla tapetuksi!
Tai tuoda resoa omille ja voittaa...
Remington kirjoitti:Romahtavat isoihin unitteihin ja pelko haukkaa multaa kun unitstrena pieni.
Otetaan sen iso 30 miehen jalkaväkiläjä. Isketään kylkeen ja selkään porukat 18" rynnäköiviä hukkia, jotka näyttelevät porukalla ilkeään basiliskia Harry Potterista, ja eteen sanotaan vaikkapa 6 ritaria, kun niistä on ehditty 4 ampua. US alussa: 30 vs. 32 hmm... Kyllä sitä USää jostain ilmaantui... Mistäköhän.. Oisko noista turhista hukista?
Remington kirjoitti:Sanon vain että eivät toimi yksinään vaan ovat kevyitä tukijoukkoja. Voi toki toimiakin.. Epäilen vain.. Riippuen tietysti vastustajan armeijasta.
Sudet ovat juurikin tukijoukkoja, eikä niillä pitäisi edes yrittää mitään muuta tappaa kuin tykkicrewejä, maageja, pari skirmaajaa tai orjia kylkirynnäköllä. Ritarien iskuteho+Wolfien US on oikeasti kova yhdistelmä. Vaatii toki tietynlaista taktikointia ja käärmeilyä, mutta toimii.

Jos haluaa nopean listan sikakalliilla Vampire Lordilla, joka yrittää taikoa, niin tässä on varmaan se aika optimaalinen muodostelma. Kenties Black Coach blokkaamaan LoSia Lordiin voisi olla harkinnan arvoinen kikka, mutta mene ja tiedä, kun pisteitä on vähän vaikea mistään kaivaa. Susiakin olisi toki kiva olla enemmän. Kenties jälkeen jäävistä Swarmeista? Kokonaankin ne voisi kyllä poistaa, niin saisi lisää hukkia ja neljännet lepakot, jolloin on se ihanainen outnumber tykkicreweistä varmasti.

Pahoittelen melkein tosissani kenties varsin kovasanaista kieltäni ja "olen paras"-mentaliteettiani, sekä mahdollisia typoja ja idioottimaisia kämmejä.
" Plop."
" Plop?"
" Plop."
" Plop..."
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

DW

Viesti Kirjoittaja Remington »

Hassu äijä.. =o) Toi Pegar.. Kyllä kyllä.. =o)
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Pegar
Viestit: 236
Liittynyt: Su 08.06.2003 16:47
Paikkakunta: Helsinki

Re: DW

Viesti Kirjoittaja Pegar »

Remington kirjoitti:Hassu äijä.. =o) Toi Pegar.. Kyllä kyllä.. =o)
Hmm... En tiedä pitäisikö tästä nyt sitten ylpistyä, pahastua, vihastua, ilostua vai mitä, mutta kiitos siitä huolimatta. Luulisin...
Ja vielä tästä:
Valkosipuli kirjoitti:Arveluttavia juttuja: ...
a) susia ei ole koskaan liikaa. :P Ainaskaan tälle listalle, joka tarvitsee redirectausta, screeniä ja USää.
b) Swarmit on ällöjä. Ts. ne si sovi oikein tuohon listaan mielestäni. Mitään ei tarvitse blokata, vaan kaikki mikä aikoo haastaa nuo ritarit on tervetullutta kuolemaan. Kutakuinkin. Lordi hoitaa loput.
c) tuohon ei millään saa Kirkujia, mikäli ei muuta listan konseptia rajulla kädellä. Tai no ehkä yhden noista swarmeista, mutta sitten jää kaikki muu kiva ja hyödyllinen saamati.

Ja tuolle Lordille voisi oikeasti harkita Dark Acolyte+Forbidden Lore-yhdistelmää ihan vaan siitä syystä, että se on fiksua. Viidellä pisteellä sitten... ...jotain tai tasoitusta vastustajalle.
" Plop."
" Plop?"
" Plop."
" Plop..."
Avatar
Valkosipuli
Viestit: 193
Liittynyt: Pe 18.11.2005 18:45
Paikkakunta: Uusimaa

Viesti Kirjoittaja Valkosipuli »

Lordia muunneltu toivomusten mukaisesti.
Moi
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

DW

Viesti Kirjoittaja Remington »

Pegar.. Ihan hyväl.. En vaan jaksa kirjootel vastalauseita.. =o)
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Tohtori-SyFilis
Viestit: 1027
Liittynyt: Ke 26.03.2003 19:43
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tohtori-SyFilis »

Pegar kirjoitti:Otetaan sen iso 30 miehen jalkaväkiläjä. Isketään kylkeen ja selkään porukat 18" rynnäköiviä hukkia, jotka näyttelevät porukalla ilkeään basiliskia Harry Potterista, ja eteen sanotaan vaikkapa 6 ritaria, kun niistä on ehditty 4 ampua. US alussa: 30 vs. 32 hmm... Kyllä sitä USää jostain ilmaantui... Mistäköhän.. Oisko noista turhista hukista?
Näin siis jos pelataan puutarhatuolia vastaan.

1) Kuka käyttää 30 miehen infarty blokkeja jotka maksavat yli 100p?
2) Miten sudet pääsee hanuriin ja kylkiin ilman että kenraali on mukana levittämässä marssia.
Ja vaikka saisi marssia niin vastustaja saa olla tosiaan puutarhatuolin tasoa että päästää ketään tuommoisiin asemiin.
The small boys have come to see me hang
Pegar
Viestit: 236
Liittynyt: Su 08.06.2003 16:47
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Pegar »

Hohhoijjakkaa...
Tohtori-SyFilis kirjoitti: Näin siis jos pelataan puutarhatuolia vastaan.
Kuka sanoo etten tarkoittanut tuota taktiikkaa puutarhatuolia vastaan..? Njoo...
1) Kuka käyttää 30 miehen infarty blokkeja jotka maksavat yli 100p?
a) Tämä oli vain esimerkiksi.
b) Ei kukaan. Ikinä. Koskaan. Josta päästään jo siihen, ettei tarvita tod.näk. kuin yhdet sudet.
2) Miten sudet pääsee hanuriin ja kylkiin ilman että kenraali on mukana levittämässä marssia.
Hiljaa hiipimällä..? Ihan sama. Jälleen, kyse oli esimerkistä.
Ja vaikka saisi marssia niin vastustaja saa olla tosiaan puutarhatuolin tasoa että päästää ketään tuommoisiin asemiin.
No muutetaan tilanne ja laitetaan molemmat hukat kylkeen? Toinen porukka eteen ritarien kanssa ja toinen pelkästään kylkeen? Molemmat vaikka eteen? Ihan sama. Snaking for the win anyways. Esimerkki! Ja huonohko ja/tai liian optimistinen sellainen. Myönnän sen. Mutta silti susien pääasiallinen, ja mielestäni fiksu, käyttötarkoitus tullee selväksi tuosta esimerkistäni kuitenkin?

Ja tajusinpa tuossa, että tällä listalla saattaa olla turnausolosuhteissa olla vähän nihkeää ja hikistä saada esmes objektiiveja hallintaan, mikäli ei sitten luota vastustajan haluisin antaa sinun summonoida jalkaväkiyksikköä objektiivin päälle... Ja rehellisesti sanottuna minulla ei ole hajuakaan miten tuosta ongelmasta pääsee yli.
" Plop."
" Plop?"
" Plop."
" Plop..."
terppana
Viestit: 21
Liittynyt: Ti 30.11.2004 12:33
Paikkakunta: Kämpele

Viesti Kirjoittaja terppana »

Tohtori-SyFilis kirjoitti:
Pegar kirjoitti:Otetaan sen iso 30 miehen jalkaväkiläjä. Isketään kylkeen ja selkään porukat 18" rynnäköiviä hukkia, jotka näyttelevät porukalla ilkeään basiliskia Harry Potterista, ja eteen sanotaan vaikkapa 6 ritaria, kun niistä on ehditty 4 ampua. US alussa: 30 vs. 32 hmm... Kyllä sitä USää jostain ilmaantui... Mistäköhän.. Oisko noista turhista hukista?
Näin siis jos pelataan puutarhatuolia vastaan.

1) Kuka käyttää 30 miehen infarty blokkeja jotka maksavat yli 100p?
2) Miten sudet pääsee hanuriin ja kylkiin ilman että kenraali on mukana levittämässä marssia.
Ja vaikka saisi marssia niin vastustaja saa olla tosiaan puutarhatuolin tasoa että päästää ketään tuommoisiin asemiin.
No mulla on yleensä 23-26 saurus porukoita kaks.. isoja ja kalliita mutta eipä niitä tapetakkaan helposti ;) ja kyllä, ne maksaa vähintään 300 pojoa plus mahdollinen loordi(saurus) sinne niin pyöritään siellä 700 pisteessä..
"Jos tauti ei parannu viinalla, tervalla ja saunalla, niin se on kuolemaksi.."
Tohtori-SyFilis
Viestit: 1027
Liittynyt: Ke 26.03.2003 19:43
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tohtori-SyFilis »

Pegar kirjoitti: No muutetaan tilanne ja laitetaan molemmat hukat kylkeen? Toinen porukka eteen ritarien kanssa ja toinen pelkästään kylkeen? Molemmat vaikka eteen? Ihan sama. Snaking for the win anyways. Esimerkki! Ja huonohko ja/tai liian optimistinen sellainen. Myönnän sen. Mutta silti susien pääasiallinen, ja mielestäni fiksu, käyttötarkoitus tullee selväksi tuosta esimerkistäni kuitenkin?
Itseasiassa niiden pääasiallinen tarkoitus pakoittaa vihollinen chargeamaan niihin, tai muuten vaan pörrätä häiritsevästi. Mutta kukin tavallaan, tolla sun tyylillä tuskin pärjää muita kuin niitä puutarhatuoleja vastaan, mutta en mene vannomaan.

terppana kirjoitti:
Tohtori-SyFilis kirjoitti:
Pegar kirjoitti:Otetaan sen iso 30 miehen jalkaväkiläjä. Isketään kylkeen ja selkään porukat 18" rynnäköiviä hukkia, jotka näyttelevät porukalla ilkeään basiliskia Harry Potterista, ja eteen sanotaan vaikkapa 6 ritaria, kun niistä on ehditty 4 ampua. US alussa: 30 vs. 32 hmm... Kyllä sitä USää jostain ilmaantui... Mistäköhän.. Oisko noista turhista hukista?
Näin siis jos pelataan puutarhatuolia vastaan.

1) Kuka käyttää 30 miehen infarty blokkeja jotka maksavat yli 100p?
2) Miten sudet pääsee hanuriin ja kylkiin ilman että kenraali on mukana levittämässä marssia.
Ja vaikka saisi marssia niin vastustaja saa olla tosiaan puutarhatuolin tasoa että päästää ketään tuommoisiin asemiin.
No mulla on yleensä 23-26 saurus porukoita kaks.. isoja ja kalliita mutta eipä niitä tapetakkaan helposti ;) ja kyllä, ne maksaa vähintään 300 pojoa plus mahdollinen loordi(saurus) sinne niin pyöritään siellä 700 pisteessä..
Ottasin mieluusti tota listaa vastaan matsia millon vaan.
The small boys have come to see me hang
Pegar
Viestit: 236
Liittynyt: Su 08.06.2003 16:47
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Pegar »

Tohtori-SyFilis kirjoitti:Itseasiassa niiden pääasiallinen tarkoitus pakoittaa vihollinen chargeamaan niihin, tai muuten vaan pörrätä häiritsevästi. Mutta kukin tavallaan, tolla sun tyylillä tuskin pärjää muita kuin niitä puutarhatuoleja vastaan, mutta en mene vannomaan.
Niin no yleensä, mutta onko siitä tuossa listassa ihan kauheesti apua? Ei minusta. Pakottamisella ne ovat vain edessä. Minusta ainaskin fear-outbreak on ihan kiva juttu, ettei ritarit jää jumiin, mutta en sitten teistä muista ihmisistä tiedä. Sitä minä tässä listassa hukilla hakisin, kuten olin tarkoittanut tuon aiemman lauseeni, mutta kämmäsinpä sen näköjään. Pahoitteluni. Muissa listoissa ei tuota USän tuomista käytetä tietenkään läheskään näin suuressa mittakaavassa, vaikka niissäkin kiva bonus sopivan tilanteen sattuessa tuo onkin. Ja toki niillä voi vastustajaa tässäkin armeijalistassa blokkailla ja sellasta, ei siinä mitään. Kukin tavallaan ja moni eri tapa voi toimia. Tai jotain. Ihasama. Olen sanani tähän listaan sanonut.
" Plop."
" Plop?"
" Plop."
" Plop..."
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Aha, tätä väittelyä on kai turha käydä kun keskustelijat ovat tasolla mestari ja oppipoika. ;)
Pegar
Viestit: 236
Liittynyt: Su 08.06.2003 16:47
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Pegar »

Jaa mestari vai? Itse kutsuisin itseäni kyllä vaan kokeneeksi, mutta kiitos kunnioituksesta kuitenkin. ;)
" Plop."
" Plop?"
" Plop."
" Plop..."
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”