"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Uusi armeija -Slaanesh 2k

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Uusi armeija -Slaanesh 2k

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Nyt kun metsähaltiat on saatu valmiiksi viimeistä figua myöten päättelin, että voisi olla aika aloittaa uusi armeija. Tulin siihen tulokseen, että härökkäiden puskajussien jälkeen haluaisin jotain, jolla voisi painaa ihan suorilta lähikseen edestäkin, pelkäämättä että saa leukaperiinsä. Valitsin oitis Kaaoksen ja jumalaksi Slaaneshin sillä fluffi on tyylikäs, kuten myös figutkin ja armeijasta saa säädettyä mukavan nopean ja monipuolisen.

Listassa en itsessään suurtakaan optimointia hakenut. Jos olisin, valintani olisi ollut khornen ritarijyrä, jota en tässä ihan hae. Tyylikkyys ja monipuolisuus ovat nyt minulle ne tärkeimmät asiat. Tiedä sitten, kuinka onnistuin...sen saatte kertoa te:

Daemon Prince Benedictus, Luctros Clitori 300
mos 25
Blade of ether 45
master of mortals 5
soul hunger 25
Diabolic splendour 20
2lv mage 80
=500
Tämä ei lähde, tyylisyistä mukana. Aukoo purkkeja niin kodissa, kuin puutarhassakin.

Exalted champpion Sergölo 100
mos 20
gw 4
shield 2
hepo 16
gaze of gods 30
=172
Ritareita buustaamaan.

Exalted sorcerer Nasse-setä 85
mos 20
2nd level 35
rullat 50
=190
Taikoo.

=862

core:

chosen knights of slaanehx5
full command 50
chosen 60
warbanner 25
mos 20
=320
Kovia, kuin mitkä. Pitää vain saada yhdessä kasassa lähikseen.

warriors of slaaneshx15
shields 15
gw 30
full command 30
mos 20
=305
Toinen asia listassa, josta en mielelläni luovu. Figut ovat kauniita ja kyllä tällaisesta yksiköstä munaa löytyy, vai?

chariot 120

warhoundsx5
=30
Eliitti yksikkö ;)

=775

special:

daemonettesx15
=225

minotaursx3
gw 18
=138
Lyövät kovaa.

=363

=2000pts

Edit// muokkasin
Viimeksi muokannut Gilaelin, Ti 11.07.2006 17:31. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Kelf
Viestit: 1686
Liittynyt: La 20.11.2004 19:11

Viesti Kirjoittaja Kelf »

Magiapuolustus kusee, tein itsekin huvin vuoksi kaaoslistan ja unohdin rullat. Ihme juttu. :)

Power familiaari siis pois, et tykkää yhtään salamoista jotka kohdistuvat ritareihisi.
chosen knights of khornex5
full command 50
chosen 60
warbanner 25
Knights of slaanesh 20
=320
Kovia, kuin mitkä. Pitää vain saada yhdessä kasassa lähikseen.

HMMMM....?! :D
warhoundsx5
=30
Eliitti yksikkö
Asiaa. ;)
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Ups, nopea postaus...

Niin magiapuolustus kusee. Huomasin, kun pelasin kotipelin delffejä - ja kahdeksaa magialeveliä vastaan. Oli armeijani siinä aika kädetön. Vaan mitäpä teen? pitäisi saada taikomistakin, mutta prinssin levelit maksavat niin paljon, että on pakko ottaa avuksi pikkumaagi ja silloin ei taas ole varaa rulliin.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Kelf
Viestit: 1686
Liittynyt: La 20.11.2004 19:11

Viesti Kirjoittaja Kelf »

Ota command grouppi pois ritareilta, pärjäävät ilmankin sitä. Magiaa saat ottamalla lisää leveleitä (jo valmiiksi kalliille) demoniprinssille jolloin voit vaihtaa surutta pikkumaagin sukulaisen rulliin.
Avatar
GobbladasSquig
Viestit: 1593
Liittynyt: Ti 02.03.2004 13:46
Paikkakunta: Umeå

Viesti Kirjoittaja GobbladasSquig »

Jaa-a. Vähän vaikean oloinen lista. Valinta on tietysti sinun, mutta voin nyt ainakin tarjota joitain ehdotuksia:

1) Tuo magia ei skulaa. 2x2 tasoa on käytännössä sama kuin ei mitään, kahden tuhannen pisteen peleissä siis. Siinä voisit siis säästää hyvin, tiputat nuo kakkostaso-upgradet pois. Jätä kuitenkin demonille ykköstaso, saat sen dispel-nopan. 4 dispel noppaa ja kaksi rullaa skulaa ihan hyvin, tärkeimmät yksikötkin on aika kovia kestämään tulipalloja.

2) Knihtit on kait hyvä nuija, itse en ole niitä käyttänyt. Nuo kuitenkin näyttävät varsin yksinäisiltä, ottaen huomioon että siulla on kaksi kallista jalkablokkia, eivätkä minotauroksetkaan oikein pysy perässä. En sitten tiedä... Ehkä itse keksisin noiden tilalle jotain näppärämpää, kuten esim. kaksi yksikköä mounted daemonetteja, joilla voisit järkkäillä yhteischargeja demoniprinssin sun muiden kanssa. Samoin exalted champpa haluaisi sen tissimadon, pääsee hänkin paikasta toiseen.

3) Warrut on kalliita. Mutta jos et tahdo niistä luopua, niin ei sitten. Munaahan niissä on toki. Ne saattaisivat kuitenkin haluta vaikka maraudereita kavereiksi. Yhdellä vankkurilla ei paljoa tee, sen tilalle saisi kuitenkin kevyesti 15 marauderin yksikön. Uhrautumaan siis.
Tsekkaa uusi Cabal Ostium -blogi! http://cabal-ostium.blogspot.fi/
Avatar
Viiksivallu
Viestit: 650
Liittynyt: Pe 07.05.2004 19:35
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Viiksivallu »

No onhan tuo hieman erillainen kuin omani, mutta asiaan. Exalta gaze pois ei sitä kuitenkaan kukaan lyö. Daemonetit ovat kuraa, ovathan ne nopeita, kauniita ja kovia tappelemaan, mutta eivät kestä mitään. Mutta ovat varmaan kaunis lisä armeijassa.

Magialla et tule pärjäämään, joten sinuna harkitsisin jotain muuta sijoitus kohteita leveleistä saataville pisteille.

Itse yrittäisin tunkea mukaan vielä fyryja niin sotakoneiden metsästys helpottuu ja prinssisi voi keskittyä aukomaan säilykkeitä. Muita harkinta kohteita voisivat olla myös: spawnit, warrujen vaihto maroihin, prinssin vaihto exalted demoniin, beastien lisäys ja vaunun vaihto beastien vastaavaan.
Munkki on upporasvassa paistettu pullataikinasta valmistettu makea leivonnainen. Munkkileivonnaisten yleisin muoto on pallo, jonka sisällä on hilloa tai muuta makeaa täytettä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”