"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Ensimmäiset editionit

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Natukka
Viestit: 408
Liittynyt: La 18.02.2006 11:52
Paikkakunta: Porvoo

Ensimmäiset editionit

Viesti Kirjoittaja Natukka »

Olis kiva saada tietää, millaisia figuja ne ensimmäisien editionin oli. Olisko jollain kuvia tai piirroksia niistä? Ja onko täällä sotussa niitä sellaisia retropappoja, jotka edelleen niitä käyttävät ja ihailevat?
Heiba
Deetwo
Viestit: 2145
Liittynyt: To 23.10.2003 08:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Deetwo »

http://www.solegends.com/citadel

Tuolta löytyy alkuaikojen nappeja vaikka kuinka.
"Minun hautaani vartioi tuulenhenkäys kevyt
minun hautaani vartioi pisara aamukastetta.
Minun hautaani vartioi satatuhatta tappajasatelliittia,
minun hautaani vartioi teratonni antimateriaa"
Avatar
Kheirakh
Viestit: 175
Liittynyt: Ma 29.11.2004 22:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kheirakh »

Kävin katselemassa tuolla ainakin vanhoja elf-figuja ja ei voi sanoa muuta kun että itku tuli kun niin hienoja olivat. Voi jumba, miksi GW:n taso tippuu ja tippuu.. Vai oliko nuo marauderin hahmoja? Joka tapauksessa kateuden vihreä peikko kalvakoon niitä, jotka omistaa vanhoja elf figuja. Itselläni on vain muutama hassu vanha witch elffi (4. tai 5. edikka), mutta ne onkin minun preciousssss....
If the apocalypse comes, beep me.
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Taisin joskus kirjoittaa jotain aiheesta tuonne. Vanhasta tavarasta löytyy kyllä kaikkea mukavaa. Joskus sitä jopa saa sopuhintaan. Kannattaa pitää silmät auki.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

Muinaisnaperoissa oli muuten paljon valinnanvaraakin. Pelkästään chamoja kaaoksen yksikköihin oli valittavana noin 15 erilaisesta metallikaunokista. jotkut niistä taitavat jatlaa elämäänsä koksen heeroksina, niin nättejä kuin olivatkin.

Muoviset olivat kuitenkin kamalaa tuubaa ja koko 5. edikka oli GW:n pohjanoteeraus. Rumimmat figut ikinä. Liskot aiheuttavat minulle yhä painajaisia.

Lohmut olivat ah, niin nättejä silloin joskus. Uusi on vain jotain niin kamalaa. Muovinen pötkylä...

Ai joo ja Citadelin aikana saattoi vielä käydä niinkin, että figua ei ole julmasti kastroitu, esimerkkinä vaikka giant werewolf.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Piti nauraa itsensä irti kun näki tuon vanhan lantikan. Muutenkin 40k:n laatu vain on parantunut. Tosin nuo vanhat Dreadnoughtit sun muut robot näyttävät paljon paremmilta kuin nykyiset.

GW:n vika on siinä että miniatyyreistä tehdään nykyään sellaisia ns. "Asetellumman" näköisiä. Useimmat figut ovat ihan ihmeellisissä asennoissa, jotka kyllä hyllyllä näyttävät hyvältä, mutta pöydällä kahta kauheammilta kuin kauhea. Muutenkin naamatkin alkavat näyttää kamalan paksuilta. Elikkä meno on paljon vakavampaa kuin aikaisemmin. Figut eivät ole enää niin hauskan näköisiä kuin esim. 5 edikan perusteella. Maltan tuskin odottaa seuraavaa 20 vuotta eteenpäin, jolloin on 10 edition juuri julkaistu ja tuon turneeseen 6 ja 5 edikan bretit. Pelaajat katsovat kummastellen mitä wtf mössömummeleita nuo ovat, kun taas itse valittelen figujen oston loppumista 7- edikan luusereiden takia.

Jessus.

Elikkä One-pose modeleita ei kaivata, asennetta/asentoa pitää olla, mutta joku raja sentään.
Peril of Warp
Avatar
Krokkelis
Viestit: 198
Liittynyt: Su 09.10.2005 22:54

Viesti Kirjoittaja Krokkelis »

Skrixqueek kirjoitti:Liskot aiheuttavat minulle yhä painajaisia.
No, mitäs sanoisit mun noin 200 sadan ukon lizardmen 5 edukan armeijasta :P ?
I have atomed
Now I'm waiting
Waiting the call
Chance to reborn
Morglum Mangletooth
Viestit: 29
Liittynyt: La 08.04.2006 11:43
Paikkakunta: Klaukkala

Viesti Kirjoittaja Morglum Mangletooth »

Ahhah, ai että. Vanha lantikka on kieltämättä naurettavan näköinen :D

Yksi ensimmäisistä örkki figuista on mielestäni typerän näköinen. Orc Villager.
'Ere we go, 'Ere we go, 'Ere we go!
bloody_pirate
Viestit: 59
Liittynyt: Ma 08.08.2005 14:55

Viesti Kirjoittaja bloody_pirate »

itte tykkäsin vanhoista breteistä, kunnon asennetta
"Did you come here to die"
"No, I came yesterday"
Avatar
Prkl
Viestit: 3709
Liittynyt: Pe 30.05.2003 13:05
Paikkakunta: Esboo

Viesti Kirjoittaja Prkl »

On kyllä helmiä. Suosikkeja Dwarf with Inferiority Complex ja Killer chihuahua... :D
“The enemy isn't men, or women, it's bloody stupid people and no one has the right to be stupid.”

― Terry Pratchett, Monstrous Regiment
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Viesti Kirjoittaja Xenon »

bloody_pirate kirjoitti:itte tykkäsin vanhoista breteistä, kunnon asennetta
No olet näemmä sirkus fani :D. Minusta wanhassa bretonniassa ei ole mitään hauskaa. Tulee mieleen jotkut pikkuveljen playmobiilit :D. Pelkkää värisirkusta, niin kirkkailla väreillä, että jos aamulla kurkkais, niin voisi sokaistua. Uusissa menty jo vähän parempaan suuntaan, vaikkakin sirkus elää vieläkin, mutta ei enää niin vahvana. Mutta mielipide kysymys.

Minusta on tylsää väittää että jotkut 1-3 ed modellit olisi hienoja. Kattokaa nyt niitä eihän niitä voi edes maalata. Kun ovat ihan keskeneräisiä skulptiltaan, no ymmärrän olihan se vaikeaa kävyllä niitä skulptata... No joo, onhan ne wanhoja, siitä propsit, muita edes vähän "hyviä" puoli en noista löydä.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Krokkelis kirjoitti:
Skrixqueek kirjoitti:Liskot aiheuttavat minulle yhä painajaisia.
No, mitäs sanoisit mun noin 200 sadan ukon lizardmen 5 edukan armeijasta :P ?
No höh. Itse saan 5 ja 6 edikan yhteismäärällä noin 185 jätkää. ja 6 vuotta kerätty....
Peril of Warp
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Krokkelis kirjoitti:
Skrixqueek kirjoitti:Liskot aiheuttavat minulle yhä painajaisia.
No, mitäs sanoisit mun noin 200 sadan ukon lizardmen 5 edukan armeijasta :P ?
Sanoisin että hirveältä näyttää, toivottavasti et kehtaa viedä niitä ulos talostasi.
No höh. Itse saan 5 ja 6 edikan yhteismäärällä noin 185 jätkää. ja 6 vuotta kerätty....
3 vuoden saldolla on nurkissa pyörimässä 500-600 äijää. Jos lähdetään tähän. :)
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Loppujen lopuksi tämäkin on vain mielipide asia. Suurimman osan mielestä tottakai uudet miniatyyrit ovat realistisempia ja dynaamisempia. Tätämän mielipiteen todenmukaisuutta tuskin kukaan (edes minä) voi aivan totaalisesti kieltää, sillä ainahan kehitystä tapahtuu vanhaan nähden ja uusissa napeissa ei ole ainakaan niin paljon mokia, kuin vanhoissa.

On sitten aivan toinen juttu, kummista pitää enemmän. Henkilökohtaisesti vanhat miniatyyrit ovat minulle kultaakin kalliimpia. Niissä on jo hieman ajan platinaa, tunnetta ja asennetta, joita uusista multiposeista ei löydy. Lisäksi vanhat miniatyyrit ovat useammin metallisia, kuin uudet joka sekin on minulle tärkeä syy pysytellä vanhoissa. Minulle metsähaltiat ovat ja tulevat aina olemaan niitä keltapaitaisia ja vihreä huppuisia hippejä irokeesi-wardancereiden kera. Näin ollen yli 4/5 welffeistäni on edikkaa vitosesta alaspäin.

Mutta kuten näkyy äskeinen oli mielipiteeni, enkä epäile etteikö joku olisi asiasta toista mieltä ja oksentaisi mieluummin vanhojen figujen päälle, kuin pelaisi niillä. Kauneus on katsojan silmässä.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

No höh. Itse saan 5 ja 6 edikan yhteismäärällä noin 185 jätkää. ja 6 vuotta kerätty....
3 vuoden saldolla on nurkissa pyörimässä 500-600 äijää. Jos lähdetään tähän. :)[/quote]

Toki minullakin on rodut yhteenlaskettuna 550 äijää, mutta pelkissä liskoissa saa olla hullu jos aikoo Krokkelikselle pärjätä.
Ps. hän voikin ottaa tuon kohteliasuutena.
Peril of Warp
Avatar
Tyrisalthan
Viestit: 859
Liittynyt: Pe 08.11.2002 11:58
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Tyrisalthan »

Joo, löytyy yli 200 liskoa, kotoisin pääasiassa 5 edikan aloitusseteistä. Ja tykkään paljon enemmän vanhoista, kun niistä uusista laattapääliskoista.

Muutenkin teknisesti ollaan kyllä menty eteenpäin, mutta tyylillisesti aikalailla takapakkia. Uuden aloitussetin mukana tulevat yögobbot ovat ensimmäiset tyylikkäät figut sitten vitosedikan.

Tämä siis imo.
Innokkuus korvaa pätevyyden
Avatar
Ruoska
Viestit: 447
Liittynyt: Ti 07.10.2003 19:42
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Ruoska »

Aah, 6. edikka on ihan kunkkua femmaan verrattuna. Femmassa oli kuollettavan rumia figuja ja kaikki muoviset oli single posea..ja vain warrioreita, kuka esim. dark elffeillä ostaa miekkamiehiä? Kuutosedikan liskot on niin sikana tyylikkäämpiä kun femmat ettei mitään rajaa, sama homma useimmilla muilla armeijoilla.

Kaaoksen jutut oli kyl tiukkoi nelosedikassa, niin sekalaista jengiä että huh =) Itsellä on liskoarmeijassa kolme kroxia ja stega femmasta. Sain frendiltä pari vanhaa kroxia ja ostin siihen yhden vanhan vielä lisäksi niin sain koko unitin vanhoja, eikä nuo nyt niin pahan näkösiä ole mutta kyllä nää kutosedikan kroxit ruoskii ne mennentullen =)
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

itse etsin edelleen vanhoja muovisia skaveneit, pistäkää YV:tä jos omistatte ja haluatte niistä luopua..?

koskee myös wanhoja petomiehiä...
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
Natukka
Viestit: 408
Liittynyt: La 18.02.2006 11:52
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Natukka »

Morhgoz kirjoitti:koskee myös wanhoja petomiehiä...
Jospas vaikka kiinnostais nämä...
Heiba
Avatar
Skrixqueek
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1152
Liittynyt: Pe 23.12.2005 18:33
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

Xenon kirjoitti: Minusta on tylsää väittää että jotkut 1-3 ed modellit olisi hienoja. Kattokaa nyt niitä eihän niitä voi edes maalata. Kun ovat ihan keskeneräisiä skulptiltaan, no ymmärrän olihan se vaikeaa kävyllä niitä skulptata... No joo, onhan ne wanhoja, siitä propsit, muita edes vähän "hyviä" puoli en noista löydä.
W00t? Tenderizer oli aivan mahtava figu, samoin vanhat skevet - giant ratit porskuttivat aina kuutoseen asti sellaisinaan.. Trollitkin on niiltä ajoilta ja kyllä ne minun silmissäni vielä oikein hyvin menevät.

Delffit olivat kyllä jotain hirveää... Tosin uudet ovat kanssa aika kauheita
Samoin nämä
Mutta näillehän ei voi sanoa ei! Suloisia otuksia, eikö ;)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”