"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Vanha Mylly

Muut kuvat kuin miniatyyrien kuvat. Piirustukset, maastonpalat, pelipöydät, jne.
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Vanha Mylly

Viesti Kirjoittaja taavetti »

http://www.galtsu.net/kuva/1170/

Sieltä löytää kuvan yleisilmeestä, voi sitä vaikka arvostellakin. Käyttäen tietysti omaa järkeä.

Mutta tähän voi laittaa ruusuja, risuja ja männynkäpyjä. Kukkula on pelkistetty, toisaalta ihan tarkoituksella, mitäpä sitä mäellä olisi jos myllykin on mädäntynyt siinä toista sataa vuotta.
Miguelder
Viestit: 101
Liittynyt: To 27.04.2006 17:57
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja Miguelder »

Toihan on hieno! Noi kivet tossa myllyn juurella ja noi sammaleet antaa mukavaa tunnelmaa ja väriä.
Avatar
Dead Maniac
Viestit: 496
Liittynyt: Ke 12.07.2006 00:34
Paikkakunta: Mänttä-Vilppula
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Dead Maniac »

Onpa todella aavemainen ja upea luomus. Värityskin on kuin suoraan niistä harvoista myllyistä mitä oon jossakin nähnyt, todella vakuuttava. Kukkulan kuollut ilme huokuu jonkinlaista pahuutta, joku noidan henki lymyää myllyssä? Ainoa miinuspuoli IMO on (ehkä jopa pelin) mittakaava, mylly näyttää hieman pullealta.
Time waits for no slave.

Kääntyneet kaartilaiseni:
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... p?p=638449
Avatar
Ashtafash
Viestit: 139
Liittynyt: Su 05.02.2006 13:06
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Ashtafash »

Ooh! Ompa nätti ja tosi aavemainen. Ainut osa mikä tuossa ei oikeen säväytä on nuo kivet tuossa myllyn juurella, niihin ois kai voinu pistää vielä vähäsen lisää highlightia jollain vaaleemmalla värillä antamaan vähän lisä säväystä. Muuten tosi nätti kokonaisuus, 8½ lähtee.
"Onhan tälläkin harrastuksella puolensa. Rahat eivät riitä yhtäaikaa figuihin, viinaan eikä tupakkaan, joten niistä joutuu tinkimään."
-Teräratas
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Jotain pahaa mylly kuvastaa, kuitenkin se tuli vain hetken mielijohteesta. VC:lle tämä sopisi näppärästi, mutta meneehän tämä yleisestikkin pelaa armeijalla kuin armeijalla. Kiitoksia kommenteista. :)

Kivissä on korostuksia aika vaaleaan asti, lähtien mustasta ylöspäin. Mutta aivan hirveän kirkkaaseen asti en halunnut laittaa. Tulee muuten liian kilttiä. :D
Avatar
DElffiini
Viestit: 177
Liittynyt: Ti 05.04.2005 19:26
Paikkakunta: Sipoo (Korpikuusen kannon alla)

Viesti Kirjoittaja DElffiini »

Tuollainenhan olisi täydellinen turnaukseen armeijaesittelyn baseen!
Voin kuvittella kuinka kalpea nekromaanikko laahustaa ulos ovesta tapaamaan nostattamaansa luurankojen ja zombien armeijaa!

Juu, eli hieno on ;)

Mistä nuo laudat on tehty? Balsasta tai jäätelötikuista ehkäpä?
"The Greater Good is coming to you from my bolter, alien!"
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Siis kuvatekstistä ilmenee, materiaalina laudoitukseen balsa. :)
Avatar
DElffiini
Viestit: 177
Liittynyt: Ti 05.04.2005 19:26
Paikkakunta: Sipoo (Korpikuusen kannon alla)

Viesti Kirjoittaja DElffiini »

Aivan..
Kuva vei kaiken huomioni ja kirotut haltialumoukset sokaisivat minut kaikelta muulta ;)
"The Greater Good is coming to you from my bolter, alien!"
Avatar
Hands_of_blue
Viestit: 1749
Liittynyt: To 25.08.2005 17:36
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Hands_of_blue »

Kukkula ei ehkä ole hienoin mahdollinen mutta mylly on aika upea. Kehtaako kysyä millä maaleilla ja millä tekniikoilla tuon myllyn maalasit? On sen verran hienosti onnistunut maalaus.
Avatar
virus
Viestit: 850
Liittynyt: Su 19.12.2004 17:49
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja virus »

Ohoh. Onpa hieno ja vanhan näköinen, ainoa joka iski silmään oli lähettyviltä puuttuva romu. Luulisi että tuosta on tippunut hieman lautoja sun muuta vuosien varrella. Ellei se sitten ole niin vanha että puu on maatunut.
Avatar
jurri
Viestit: 126
Liittynyt: Pe 30.04.2004 10:16
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja jurri »

On tuo kyllä kaunis, tavoittaa todella "Warhammerimaisen" tunnelman. Etenkin nuo lautaseinät on upeat. Mylly on ehkä pikkuisen liian pieni. Beissi ei minustakaan näytä kovin hyvältä, se saisi olla paljon pienempi tai ainakin yksityiskohtaisempi. Vai onko tarkoituksellakin? Yksinkertainen base luo nimittäin kontrastia saaden myllyn näyttämään vielä paremmalta.

Tuollaiselle kauniille maastonkappaleelle olisi kyllä käyttöä. Paljollako myisit?
Mikä ei tapa, se mutatoituu ja yrittää uudelleen.
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Itseasiassa koko härpäkkeelle kokoa löytyy varmaan 25cm, eli ihan pieni se ei ole. Tuosta myymisestä, mahdollisesti näitä voidaan tehdä lisää, ja jotain mökkejä yms samaan tyyliin. ;) Mikäli oikeasti kiinnostusta ja silmää töilleni löytyy.

Kukkula ei ole kovinkaan kummoinen, jotain pientä rojua tynnyreitä yms. siihen voisi lisäillä, mutta valmistusvaiheessa mitään ei oikein ollut käsillä joten ne sitten jäi. Ja vartavasten tätä "protoa" varten en viitsinyt investoida tai toistaiseksi enempää väkertää. Katsoo nyt tässä...

Kiitoksia kaikille kommentoinnista :)
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Ompa komee mylly. Kauanko meni aikaa tekemiseen? Puu osat on kyllä mahtavan näkösiä, tulee mieleen joku aavemylly :D Kyllä tuommosen kehtaa pöydälle lätkäistä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maastot ja pelipöydät”