Heijaa. Eksyin tuon mariinien codexin ääreen taas DoWia pelattuani, ja jäin miettimään eri näköisiä vaihtoehtoja. Löysin kuitenkin yhden aika epäselvän kohdan tuolta, jota en oikein ymmärrä.
Space Marineilla on trait Purity above all, joka antaa jokaisen tactical ja veteran squadin 'veteran sergeant' hahmon muuttua apoteekkariksi 25 lisäpisteen hinnalla. Ensinnäkin, onko tactical squadin kersantti veteraanikersantti? Sekä tactical, että veteran squadien kuvauksissa puhutaan pelkästään sergeantista, ei veteran sergeantista. Muuttuuko kersantti veteraaniksi terminator honoursien myötä tai jotain?
Veteran squadin kuvauksessa sanotaan, että jos kersantti ottaa terminator honoursit, muullakin ryhmällä on mahdollisuus niihin. Command squad sanoo, että jos kersantilla on terminator honoursit, täälläkin jokainen modeli voi saada saman. Apotechary voi valita varusteita armorysta jos sillä on terminator honours, jonka se voi saada vain kersantin myötä. Jos taas veteraanisquadissa kersantti vaihtuu apotecharyyn, joka ei voi command squadissa saada terminator honourseja, voiko se veteraanina saada terminator honoursit - sehän on kuitenkin vielä kersantti. Onko näin mahdollista saada Purity above allin kanssa terminator honourseja veteraaniryhmään, jos sinne änkee apoteekkarin? Voiko apoteekkari saada niitä ylimääräisiä aseita veteraaniryhmän vai command squadin selityksen mukaan, vai voiko ollenkaan?
"Purity above all" ja veteran squadit
ääh pyyh....menin sekaisin 
jos kersantti ostaa terminator honourit niin hän on veteraani kersantti.
jos kersantti ostaa terminator honourit niin hän on veteraani kersantti.
Onko näin mahdollista saada Purity above allin kanssa terminator honourseja veteraaniryhmään, jos sinne änkee apoteekkarin
voit saada, jos änkäät apoteekkarin veteraaniryhmään niin olet jo ostanut sinne veteraani kessun joka mahdollistaa honourejen oston muille veteraaneille.
? Voiko apoteekkari saada niitä ylimääräisiä aseita veteraaniryhmän vai command squadin selityksen mukaan, vai voiko ollenkaan?
apo jolla honourit saa kampetta armorysta, ei veteran ryhmään saa apoa joka olisi vain pelkkä kessu, se on veteraani kessu poikkeuksetta......ellen sitten ole ymmärtänyt jotain väärin...
Ville Oulusta.
Frostgrave, Mordheim, 40k&30k, Kings of war, Lotr, Guild ball, Necromunda ja Blood bowl
Frostgrave, Mordheim, 40k&30k, Kings of war, Lotr, Guild ball, Necromunda ja Blood bowl
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Niin - nimitys Veteran sergeant on vanhan codexin mukainen nimitys kessulle, jolla on terminator honours, ja tätä ei vain ole vaivauduttu määrittelemään uudessa codexissa - kaikkihan sen vanhan ovat lukeneet, eikös niin? (Privateer Press kirjoittaa sääntönsä niin paljon paremmin, huoh...)Heretic kirjoitti:ääh pyyh....menin sekaisin :)
jos kersantti ostaa terminator honourit niin hän on veteraani kersantti.
Purity-kessulle siis ostetaan terminator honours, jonka jälkeen se upataan apoteekkariksi, ja kaiketi se lasketaan yhä veteran sergeantiksi sen mukaan, mitä kamaa sille saa ostaa ja saako muu ryhmä honourit.
Kessu ei kuitenkaan saa ostaa (ilman eri lupaa - ks. esim. scoutit ja sniper riflet) squadin aseoptioita, jos sitä kysyit. Kessulle siis ei saa antaa esim. lascannonia tai power fistiä squadin optioista. Veteraanikessulle saa aseita ja kamaa Armourysta. Normaalille (ei-honoureita) kessulle ei saa ostettua kamaa mistään.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.