"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

40k Inquisitor + retinuen alku (11.10 uusi saarnaaja)

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Mika
Viestit: 254
Liittynyt: Su 21.11.2004 22:08

40k Inquisitor + retinuen alku (11.10 uusi saarnaaja)

Viesti Kirjoittaja Mika »

Sen verran pitkään tullut vedettyä noita undeadeja että pikku vaihtelua teki mieli. Halusin myös käyttää vaihteeksi jotain muita sävyjä kun murrettuja ruskeita, yms synkkää. Inspiraationa toimi legendaarisen espajan inkvisiittion kirkas punainen tunnusväri. Punaisen sävyyn olenkin sangen tyytyväinen, aloitin ensin red goren ja scorched brownin sekoituksella, tämän päälle sudin pari kerosta red gorea, jättäen ed. sävyn vain syvimpiin varjoihin. Sitten karut korostukset blood redillä, ja monta glazea sinisen ja punaisen tamiya clearin sekoituksella. Näiden kuivuttua lisää korostuksia ensin blood redillä, sitten sekoittamalla valkoista blood rediin. Nyt korostukset olivat valmiit, mutta sävy myös pinkki, eli ensin ohut washi blood redillä, sitten monta glazea tamiya clear redillä ja homma valmis! Realistinen liekki oli toinen homma jota olen halunnut kokeilla jo pitkään, tätä varten pitää kääntää maalaustekniikka täysin päälaelleen; kirkkaat sävyt varjokohtiin, ja korostukset tummemmilla. Valkoisen pohjamaalin päälle (liekki erikseen pohjamaalattu, muu figu on chaos black spreiattu) vedin perus oranssin suht´kirkaan sävyn, jota kuivaharjailin parilla oranssin ja punaisen sävyllä. Sitten lisäilin vaaleat sävyt washeina blazing orange/BM yellow/valkoinen sekoituksella syvimpiin koloihin, lisäten aina valkoista syvemmälle kuoppiin ja liekin pohjaan jossa kuumuus on kovinta. Lopuksi varovaisia washeja vain korostusten ympärille (maali ei saa valua varjoihin) oranssilla ja punaisella tamiya clearilla. Muut värit rajoitin figussa mustaan ja metalleihin, joka muodostaa klassisen ja aina toimivan kokonaisuuden, IMO. Apurimiehistä ei ole vielä erillistkuvia, ja ainkin pappi ja acolyte on vielä tulossa!

Kuva
http://img221.imageshack.us/img221/7391 ... 261sw9.jpg
http://img490.imageshack.us/img490/3940 ... 015ve4.jpg
Viimeksi muokannut Mika, Ke 11.10.2006 16:12. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Petrifictus
Viestit: 135
Liittynyt: La 22.07.2006 13:44
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Petrifictus »

Se on kaunis ja omaperäinen kokonaisuus.
Warhammer, Star Wars Legion, Middle-Earth ja muut pienpelit.

https://www.instagram.com/petrifictus/
Avatar
QQ3
Viestit: 949
Liittynyt: Pe 25.03.2005 17:17
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja QQ3 »

Tämä on taas taattua Mika laatua. Kerroppas miten olet tuon vasemmanpuoleiseen tyypin lasit maalannut.
Avatar
Combine
Viestit: 151
Liittynyt: Ti 02.08.2005 08:07
Paikkakunta: Kuopio, Terra

Viesti Kirjoittaja Combine »

Todella nättiä. Golden Demon kamaa jopa. Näitä lisää ja heti. :D
Emperor show mercy to the fool that stands against me, for I shall not.
Lukkimus
Viestit: 448
Liittynyt: To 13.04.2006 18:40
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lukkimus »

Kyllähän näitä jaksaa kattella... kunnes alkaa ottaan päähän kun ei osaan maalata yhtä hyvin. Nuo on aika realistisen näköisiä, varsinkin tuo soihtu on aivan upeasti tehty kuten myös kirja ja tuo pergamentti sagen? kädessä. Sitä vaan ihmettelee kuinka sitä pystyy tekemään noin yksityis kohtaista työtä.
Odottelen innolla miltä loppu retinue näyttää.
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Tuota tuota, olisiko tuo punainen onnistunut vähemmillä vaiheilla? ;) Hyvältä se näyttää, sitä en kiellä.

Erilliset kuvat noista muista kiinnostaa, kyllä. Keskimmäinen vetää katseen puoleensa aika tehokkaasti, se on niin... punainen :D

Aa, kiva jorista joutavia. Goot wöök ögen
Avatar
WHAM
Viestit: 406
Liittynyt: Ti 01.08.2006 18:11
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja WHAM »

Kerpele että on nättejä. Itselleni pistää hienona silmään toi pergamentin teksti ja kuluminen! Mahtavaa jälkeä!
migsula
Viestit: 548
Liittynyt: Ma 17.06.2002 13:49
Paikkakunta: The Big Smoke

Viesti Kirjoittaja migsula »

Konversioot??? =I= reinueissa pitäs musta revitellä joka jätkän kanssa.

Maalaustoimii takuuvarmasti, mutta ei siinäkään näy mitään selkeää revittelyä/uutta vaihdetta Undeadeihin verrattuna.

Liekkiefekti on sen sijaan kertakaikkisen mahtava! Sitä ois kiva nähdä lisää retinuessa! Kunnon tuli teemaa.
☠️
Avatar
Andi
Viestit: 290
Liittynyt: To 31.03.2005 16:51
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Andi »

Tämä on taas tätä taattua mika kamaa eli älyttömän upeeta.
Dalamar kirjoitti: Myymme halpaa suuseksiä.
Avatar
Kuutamo
Viestit: 403
Liittynyt: Su 03.04.2005 18:26

Viesti Kirjoittaja Kuutamo »

migsula kirjoitti: Liekkiefekti on sen sijaan kertakaikkisen mahtava! Sitä ois kiva nähdä lisää retinuessa! Kunnon tuli teemaa.
Täysin samaa mieltä.
Tuo oikeesti näyttää jo Inkvisiittorilta. Jotenkin sellanen vaikutus tolla on. Onko toi oma konversio? Tässä on jo kaikkea, mitään rakentavaa en voi sanoa.

Polttakaa harhaoppiset! Espanjan inkvisitio iskee!
Anaheim
Viestit: 3284
Liittynyt: Pe 21.01.2005 10:44
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Anaheim »

kukaan,kukaan ei odota espanialaista inkvisitiota! ;) Upeita,sanoisin jopa että golden demonista saattaisi jotain herua!Erityisesti punainen on onnistunutta ja liekit ovat hienoja.
Avatar
duokki
Viestit: 107
Liittynyt: Ke 18.02.2004 16:51
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja duokki »

Kaunista... Mitä muuta voisi sanoa...
Making sense is not about making sense, it's only about making sense.
Avatar
Beowulf
Viestit: 555
Liittynyt: La 17.01.2004 16:51
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Beowulf »

Pelkäsinkin että esittelet töitäsi vain farseerissä kun ne sinne kai aiemmin? ilmestyivät... ;(
Joku siellä taisikin toeta että onneksi et maallanut inkvisiitoria valkoiseksi...

Hienojahan nämä ovat, itse inkvisiittori näyttääkin inkvisiittorilta toisin kuin GW:n poser figut.
Hauska konvaus ja pääkin on juuri oikeassa asennossa. ;)
Maalaus on kerrassaan loistavaa mutta yksi kohta hyppi silmille vähän ronskemmin olet kaapuja varjostellut, itse en noin tummaksi olisi vetänyt. Varsinkin inkvisiittorin kaapua olet IMO liiaksi varjostanut.
Toto, I don't think we're in Kansas anymore ...
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Haa, 40k figuja. Ovathan nuo aika pirteän punaisia, mutta IMO ehkä liiankin. tai se nyt on vain henkilökohtainen mielipide. Muutenhan nuo ovat hyviä ja etenkin tuo käärö ja kirja on hienosti toteutettu. Liekki on myös todella hieno ja suorastaan hohkaa lämpöä tänne ruudun toiselle puolelle.

Baset on aika yksinkertaiset mutta toisaalta itsekin suosin varsin yksinkertaisia baseja, varsinkin jos ukot tulevat ihan pelikäyttöön. Inkvisiittorin pää taitaa muuten olla vanhalta redemptionistien liekinheitin heavyltä.
Modern cars - they all look like electric shavers.
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

Tuossa alkaa olla Tomas Torquemada näköä (siis Nemesis sarjakuvasta), kumpa minä osaisin maalata omat sisterini noin hyvin...
Avatar
figunarkki
Viestit: 2135
Liittynyt: To 05.08.2004 19:37
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja figunarkki »

Tyylikkäitä, ei voi muuta sanoa. Mutta senverran keksin paranneltavaa että tuo keskimmäinen jantteri kokonaan punaisine kaapuineen on hieman yksitoikkoisen näköinen. Hieman mustaa kehiin kuten kahdella muullakin.
Pandareni_
Viestit: 7
Liittynyt: To 27.07.2006 01:17
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Pandareni_ »

Nuo Liekit On Aivan Mahtavat! todella siistiä jälkeä :)
"My word in the soul shall be as my bolter in the field."
Avatar
Duke
Viestit: 219
Liittynyt: Pe 19.08.2005 20:41
Paikkakunta: Juva

Viesti Kirjoittaja Duke »

Tykkään tosta liekistä erityisen paljon. Ja vanha kunnon inkvisitio tulee eittämämättä mieleen :)
Valitse joko ihmiset tai teknologiatasankoninjasamuraisorkkaeläinkalat.

- vompovompatti
Toysoldier
Viestit: 55
Liittynyt: Ti 22.08.2006 21:56

Viesti Kirjoittaja Toysoldier »

Näyttää tosiaan ihan sellaselta inkvisition kiduttajalta, tosin niil tais olla valkoset kaavut. Ja maalaus ihan uskomatonta.
Mortals fear what they cannot understand and grow to hate what they fear.
Natunen
Viestit: 106
Liittynyt: La 18.10.2003 17:09
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Natunen »

En nyt aivan sanoisi Golden Daemon tasoa olevan. Aika tavallisia. Kaipaisi nimenomaan konversioita tai jotain erikoista värityskeltä.

Harvemmin näkee Sotussa source lightingia. Siinä onkin vielä vähän hiomista. Liekin aiheuttamat korostukset saisivat näkyä paikoin ehkä aavistusksen voimakkaammin, vaikka täytyy kyllä tunnustaa, ettei jo valmiiksi noin lämpimään punaiseen ole mitenkään helppoa saada kellertävää liekin valoa näkyviin. Minuun ei myöskään iskenyt liekkiä pitelevän rautakehikon blendit punaisesta metalliin. Näyttää kuin metallin reunat hehkuisivat kuumuudesta, mutta jos se todella esittää sitä, pitäisi koko raudan hehkua (tietysti alaosaa lukuunottamatta). Kehikot eivät myöskään näytä liekin valaisemilta. En osaa tarkasti sanoa miksi.

Nipotuksesta huolimatta varsin näyttävä kokonaisuus.
Ei se ole illuusio, se vain näyttää siltä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”