"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Kaaoksen demoneitten break test

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Aziz
Viestit: 27
Liittynyt: Ti 31.12.2002 17:20

Kaaoksen demoneitten break test

Viesti Kirjoittaja Aziz »

Miten se Kaaoksen demoneitten break testi oikein toimii?
En oikein ymmärtänyt :oops:
"You can run,but you can´t hide"
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Ensinnäkin, se ei ole Break Test (et saa re-rollata battle standardilla).

Instability toimii näin:

Jos häviät combatin, heität kahta noppaa. Jos tulos on suurempi kuin leadership, koko uniitti kosahtaa. End of story.

Jos uniitti ei kosahtanut, niin otat haavoja heiton ja tappion verran alennetun leadershipin erotuksen verran. Esim: hävisit kolmella, heitit vaikka 7. Leadership tippuu kolmella, koska hävisit kolmella (8 -> 5). Otat heiton ja leadershipin erotuksen verran haavoja, tässä tapauksessa 2 haavaa (7-5).

Instabilityn voi ajatella kuten normaalit leadershipitkin. Leadership tippuu niin monella kuin häviät. Otat yhtä montaa haavaa monellako ryssit testin, tai jos heität yli unmodified leadershipin, kosahdat.

Kysyttävää ?
Viimeksi muokannut jullevi, Su 05.01.2003 18:44. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Aziz
Viestit: 27
Liittynyt: Ti 31.12.2002 17:20

Viesti Kirjoittaja Aziz »

No niinhän se on!
Kiitoksia! :)
"You can run,but you can´t hide"
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”