"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Ropeconissa 2:ksi tullut perus IG armeija

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Humie
Viestit: 809
Liittynyt: To 24.04.2003 12:58

Ropeconissa 2:ksi tullut perus IG armeija

Viesti Kirjoittaja Humie »

Eli, useat ovat kyselleet, joten tässä on 2K armeijalistani, jolla jotenkin kummasti pääsin kirimään kakkoseks. Täs ei oo mitään min/maxia haettu (kaartilla min/max?), mutta tietenkin kilpailukykyä ees vähän. Miehiä on aika, kuten myös tankkeja. Lista on melko ympäripyöree, mist oli hyötyy tässäki turnaukses, ku oli sopivii aseit vähän kaikkii vastaan tulleit vastaan.

Doctrines: CADIANS!!!

HQ
Von Kiesling's Command Squad
- Junior Officer, Honorifica Imperialis, Power Weapon, Carapace Armour, Iron Disciplline, surveyor, laspistol, Master-vox, plasma gun, veteran medic, veteran standard bearer.
+ Attached Commissar (Irwin Himmelstoss)- Power Fist, Bolt Pistol

+ Anti-tank squad - 3 Lascannons, sharpshooters

TROOPS
1st Platoon
Heinz Friz's Command Squad
- Junior Officer, Bolt Pistol, Iron Discipline, Autocannon, Vox

Infantry Squad 1 - Plasma Gun, Missile Launcher, Vox

Infantry Squad 2 - Hvy bolter, Grenade Launcher, Vox, Veteran Sergeant w. Storm bolter and surveyor

Infantry Squad 3 - Hvy bolter, Grenade Launcher, Vox, Veteran Sergeant w. Storm bolter and surveyor

2nd Platoon
Klaus Dübbeldush's Command Squad
- Junior Officer, Bolt Pistol, Iron Discipline, Autocannon, Vox

Infantry Squad 1 - Plasma Gun, Missile Launcher, Vox

Infantry Squad 2 - Plasma Gun, Missile Launcher, Vox

Infantry Squad 3 - Hvy bolter, Grenade Launcher, Vox, Veteran Sergeant w. Storm bolter and surveyor

Armoured Fist Squad 1Missile Launcher, Melta, Sgt. w. Shotgun, Vox
+ Chimera - Multilaser, Hull Heavy Bolter, Pintle Heavy Stubber, Smoke Launchers, Extra Armour

Armoured Fist Squad 2
Missile Launcher, Melta, Sgt. w. Shotgun, Vox
+ Chimera - Multilaser, Hull Heavy Bolter, Pintle Heavy Stubber, Smoke Launchers, Extra Armour

FAST ATTACK
Hellhound

HEAVY SUPPORT
Demolisher
- Lascannon, Sponson heavy flamers, Rough Terrain modification

Demolisher - Lascannon, Sponson heavy flamers, Rough Terrain modification

Basilisk - Indirect Fire
http://napoleon-complex-gaming.blogspot.fi/ - blogi historiallisesta figupelaamisesta

Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Frank
Viestit: 587
Liittynyt: Pe 30.08.2002 12:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Frank »

Oh hoh... WTF!
Avatar
Samsson
Valvoja
Viestit: 3359
Liittynyt: To 30.05.2002 14:32
Paikkakunta: Kauniainen

Viesti Kirjoittaja Samsson »

Siis... mitkä armeijat olivat vastassa? Ymmärrän että massaa löytyy sen verran että anti-marine armeijoilla voi olla vaikeata ampua kaikki noi kaartilaiset pois, mutta silti!
Odotamme innolla taisteluraportteja. :)
Avatar
Hands_of_blue
Viestit: 1749
Liittynyt: To 25.08.2005 17:36
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Hands_of_blue »

Hmm, joko olet perkeleen hyvä pelaaja tai sitten sinulla on uskomaton noppakäsi. Ei tuo missään nimessä huono lista ole mutta se on Ig lista ja sen pitäisi jo kertoa paljon.
Revenant
Viestit: 24
Liittynyt: Su 13.08.2006 13:23
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Revenant »

eihän tässä muuta voi sanoa kun onnea ! :) Uskomaton suoritus , jatka samaan malliin ;)
40k Eldar&CSM&Ultramarines
faba : High elves
Avatar
Nekku
Viestit: 116
Liittynyt: La 11.02.2006 14:44
Paikkakunta: Salattu maa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nekku »

kuka Voitti???
Armeijja siis??
Nekku on paljon parempi ky loknes..
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Minua ihmetyttää noi vox ja medic. Oliko niistä paljonkin hyötyä? Samoin granade launcher ovat aika mielenkiintoinen valinta. Demolisherin flamerit ovat samoin outo valinta.
Listassa on paljon outoja valintoja ja näemmä kukaan ei osannut niitä odottaa.
Onnittelut sijoituksesta.
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Sakke Shadowblade kirjoitti:kuka Voitti???
Armeijja siis??
Vissiin joku random IW, mutta ei sillä väliä. Tämä on paljon kovempi juttu, kukaan ei enään huomenna edes muista voittajaa, mutta kaikki muistavat että IG tuli toiseksi.

Jos mä näin oikein niin tää IG pelas vikalla kierroksella Spjarvin IG:tä vastaan, mutta en ole aivan varma.
Avatar
Humie
Viestit: 809
Liittynyt: To 24.04.2003 12:58

Viesti Kirjoittaja Humie »

Kyl täytyy sanoo, et vihollisten armeijat tuli aika suopeesti vastaan. Eli eka peli oli suht ympäripyöreit mariinei vastaan (preda, 2 whirlaa, 2 speederii, terminaattoreita, librarian fear of the dark, vähän veteraaneja, vähän ampuvii pikkuryhmii ja pari rhinos olevaa perus rapid fire tacticalii). Oli ihan reilu ja hauska peli, mut päätty vastustajalle 12-8 (tasuri, ja satuin vahingos valitsee itelleni ne kaks pienempää objektivii).

Toka oli kans mariineit vastaan. Antilla oli ?=#(#((:n paljon terminaattoreit sun muut assault canoneil. Alku näytti ihan jees mut kyl takkiin tuli aika selkeesti siten, et oli vaan muutama eloonjäny. Jotain 4 pistettä tais tulla.

Täs vaihees todettiin, et tahtii pitää kiristää tai jatkoon ei päästä. Onneks loput vastustajist oliki vähän pehmeempii, eli kolmas oli Witch Huntereit vastaan, joil oli Storm trooppereit paljon plasmoil, siskoja eri immolatoreis, inquisitorii lantikas ja se ihmeen urkutankki ja orbital strike. Mun pidempi kantama hvy aseil ja tankeil, sekä se, et sain tuhottuu tai estettyy vihollisen panssarit melko alkuvaiheis, takas voiton. 20-0 voitto

Neljäs oli kaarti, mikä oli suht paha perus plasma grenadierseil, panssarintorjunta ryhmil, komento chimeras, closis siskoja immolatoris, 3 russia ja 3 hellhoundia (nää vikat 6 huoletti eniten). Onnekseni sain tuhottuu vastustajan pala palalt, ku suurin osa sen joukois oli reservis escalationin takii ja näin ammuin ensiks jalkaväen pois, sit 3 hellhoundii jotka tuli, sit russit ja siskot jotka tuli. Omat ajoneuvot tuli melko nopeesti reservist, ku taas vastustajal improved comsseist huolimatta russit ja siskot ei vaan tahtonu tulla. 19-1 voitto.

Vika oli kans kaartii vastaan, mikä näytti pahalt ku vastas oli Samin Vostroyan IG 2 bassul, griffonil, conscripteil, 2 roughrideril ja suurel määräl jalkaväkee. Sain kumminkin paremman puolen ja alotuksen (riskillä tietenki, koska omat chimerani ja bassuni oli ihan avoimel aluks), jonka tuloksena tuhosin kaikki tankit, conscriptit ja roughriderit täysin ekas kahes vuoros. Tän jälkeen Samin tokal vuorol sen koko loppuporukka tuli reservist deep strikellä mun nurkkaan mis ne teki jonkun verran hallaa molemmille puolille: noin 35 jätkää delas ku ne laskeutu mun päälle tai pois kentält, mut loput n. 65 tappo rapid firellä ja seuraavan vuoron assaulteil paljon kamaa (bassu, chimera, hellhound & n. 25 kaartilaist). Toisaalt ku sain jengin kuntoon niin mun massa puski näist läpi useammalla häröllä closiksel (n. 4 vs 4 yksiköö kaikki samas closikses). 20-0 voitto objektivien ansiost.
Minua ihmetyttää noi vox ja medic. Oliko niistä paljonkin hyötyä? Samoin granade launcher ovat aika mielenkiintoinen valinta. Demolisherin flamerit ovat samoin outo valinta.
Medic on aina kätsy komentoryhmälle... Pitää nää hengissä kauemmin eikä oo ylikallis. Voxeihin taitaa mennä 75 pistettä mutta takaa, että jokaisel yksiköl on Ld 10 ja jos sattuu lisäks olee 12" komentoryhmäst niin Iron Discipline ja re-rolli. Kaarti on kumminki hajaantunu ympäri lautaa, joten tää on ihan kätsy, vaik vois tietenki poistaa voxit niilt ryhmilt, jotka pidetään komennon läheisyydes.

Grenade launcherit on ihan kivoi kaikkii paitsi 3+ savea vastaan, koska käytös on joko frag tai krak, jotka yleensä kumminkin ajaa saman asian ku plasma kovempaa jalkaväkee vastaan (S6 AP4) tai voi telottaa useamman massa-armejois. Tärkeet on myöski assault status tolla ja storm bolttereil, joten yksikkö voi jossain määrin liikkuu ja ampuu, jotta pääsis esim parempii asemiin (kova kombo on myöski grenadiersit chimeral, kahel grenade launcheril, storm bolteril ja power weaponilla). Tuli ja liike ;)

Demolisherin heavy flamerit ei juurikaan tehny mitään täs turnees, mut oon huomannu et ne on ihan kivoi jos vastas on heikommin panssaroitu assault massa armeija (örkit & nidit), tai vihollisii ampumas coverist (demolisheri kumminki etenee koko ajan ja jossain vaihees pääsee sit vetää 6" liikken ja tupla flamerit pusikkoon).
http://napoleon-complex-gaming.blogspot.fi/ - blogi historiallisesta figupelaamisesta

Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Avatar
Paha Setä
Viestit: 128
Liittynyt: Su 25.06.2006 07:58
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Paha Setä »

Humie kirjoitti:Voxeihin taitaa mennä 75 pistettä mutta takaa, että jokaisel yksiköl on Ld 10 ja jos sattuu lisäks olee 12" komentoryhmäst niin Iron Discipline ja re-rolli.
Hetkinen, Ld 10 jokaisella yksiköllä? Commissar lisää +1Ld:tä Unitille jossa hän itse on.

Lainaten kirjaa: ...for tests affecting the unit.

Eli kuten Iron Discipline ja Trademark Itemit, Commissarin vaikutusvalta ei ylety radiotaajuuksien taakse.
Ojentajalihaksen kramppi saa rystysen ja nenun kohtaamaan huomattavalla voimalla. - Huru-Ukko
Rascal91
Viestit: 911
Liittynyt: To 24.02.2005 18:44
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Rascal91 »

ropeconissa pelattiin väärin :)
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Z7-852 kirjoitti:Minua ihmetyttää noi vox ja medic. Oliko niistä paljonkin hyötyä? Samoin granade launcher ovat aika mielenkiintoinen valinta. Demolisherin flamerit ovat samoin outo valinta.
Listassa on paljon outoja valintoja ja näemmä kukaan ei osannut niitä odottaa.
Onnittelut sijoituksesta.
Joskus kannattaa koittaa jotain mitä kaikki välttävät. Saattaa yllättäen toimiakin.
Peril of Warp
Avatar
Humie
Viestit: 809
Liittynyt: To 24.04.2003 12:58

Viesti Kirjoittaja Humie »

Paha Setä kirjoitti:
Hetkinen, Ld 10 jokaisella yksiköllä? Commissar lisää +1Ld:tä Unitille jossa hän itse on.
Lainaten IG FAQ:ia sivulta http://us.games-workshop.com/games/40k/ ... q_v4-0.pdf:
The Commissar's leadership bonus applies to the junior officer's, senior officers, or heroic senior officers "leadership" special rule if he is placed with the command HQ. He focuses the officers mind nicely.
http://napoleon-complex-gaming.blogspot.fi/ - blogi historiallisesta figupelaamisesta

Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Avatar
Paha Setä
Viestit: 128
Liittynyt: Su 25.06.2006 07:58
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Paha Setä »

Linkki ei toiminut. GW:n (UK) sivuilta oli FAQ:t vedetty pois enkä voinut tarkistaa asiaa, eikä tosiaan mieleen tullut kattoa jenkkien sivuja. No, parempi näin. Jää kaartille sentään jotain...;)
Ojentajalihaksen kramppi saa rystysen ja nenun kohtaamaan huomattavalla voimalla. - Huru-Ukko
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

Humie kirjoitti:

Täs vaihees todettiin, et tahtii pitää kiristää tai jatkoon ei päästä. Onneks loput vastustajist oliki vähän pehmeempii, eli kolmas oli Witch Huntereit vastaan, joil oli Storm trooppereit paljon plasmoil, siskoja eri immolatoreis, inquisitorii lantikas ja se ihmeen urkutankki ja orbital strike. Mun pidempi kantama hvy aseil ja tankeil, sekä se, et sain tuhottuu tai estettyy vihollisen panssarit melko alkuvaiheis, takas voiton. 20-0 voitto
Olikohan tämä se matsi jonka minä roikuin katsomassa, ainakin tuo kuvaamasi armeija on sama. Minä kuvittelin koko ajan, että WH olisi ainakin saanut joitakin objektiiveja vallattua, vaikka osa jäi IG:n haltuun, kun ketään ei ollut sillä alueella niitä valtaamassa.

Sen muistan, että hyvin alussa epäsuora tuli hajoitti Exorcistin (sen jälkeen, kun se oli saanut ammuttua kuutosen sarjan ohjuksia), Callidus assasiini kerkesi ampua vain kerran, ennen kuin jokin nisti sen (en kiinnittänyt siihen huomiota juuri silloin, mutta luulen, että jokin upseeri nitisti sen ketju sahalla), niin ja se orbitaali osui melkoiseen laumaan sotilaita sellaisessa raunioituneessa rakennuksessa. Pomppu siskoja kuoli kun tankki räjähti naamalle ja Chimera selvisi melkoisen kauan, vain aseita menettäneenä, mutta lopulta se saatiin satimeen.

Niin, oliko paikalla joku nyypiö kyselemässä tyhmiä?
Brightstar
Viestit: 1246
Liittynyt: Su 15.12.2002 16:21
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Brightstar »

Sami Jumppanen kirjoitti:Niin, oliko paikalla joku nyypiö kyselemässä tyhmiä?
Ei, koska kolmas peli oli Seek & Destroy joissa oli tehtävän tarkoituksena tuhota vastustajan scoring unitteja ja pitää omia sellaisia hengissä.
GW:n kotisivut ovat kuin diablo: joka kerta kuin aloitat uuden seikkailun niin sinulle on luotu uusi sattumanvaraisesti tehty labyrintti missä vielä suurinosa poluista ei edes johda mihinkään...
laticus
Viestit: 266
Liittynyt: Pe 24.05.2002 14:02
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja laticus »

Paha Setä kirjoitti:Linkki ei toiminut. GW:n (UK) sivuilta oli FAQ:t vedetty pois enkä voinut tarkistaa asiaa, eikä tosiaan mieleen tullut kattoa jenkkien sivuja. No, parempi näin. Jää kaartille sentään jotain...;)
FAQ oli tallessa kovalevyllä (alleviivaukset omia):
The Commissar’s Leadership bonus applies to the Junior Officer’s, Senior Officer’s, or Heroic Senior Officer’s Leadership special rule if he is placed with the Command HQ. He focuses the Officer’s mind nicely.
ja
Special rules such as Iron Discipline or Wargear such as a Trademark Item are not conveyed down a Vox link.
mutta koska FAQ:t on vedetty pois netistä, niin tiedä sitten miten tähän suhtautua?
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Voi ei, on pelattu väärin. Kutsukaa poliisi, syylliset esiin!
laticus
Viestit: 266
Liittynyt: Pe 24.05.2002 14:02
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja laticus »

joo, hirvee pana, ld9:n sijasta käytetty 10:ä. Väittäisin, että tuolla nyt ei ollut mitään vaikutusta pelien kannalta. Tekevälle sattuu.
Snowtrooper
Viestit: 1290
Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Snowtrooper »

laticus kirjoitti:FAQ oli tallessa kovalevyllä (alleviivaukset omia):
The Commissar’s Leadership bonus applies to the Junior Officer’s, Senior Officer’s, or Heroic Senior Officer’s Leadership special rule if he is placed with the Command HQ. He focuses the Officer’s mind nicely.
ja
Special rules such as Iron Discipline or Wargear such as a Trademark Item are not conveyed down a Vox link.
mutta koska FAQ:t on vedetty pois netistä, niin tiedä sitten miten tähän suhtautua?
FAQ löytyy (ks. Yleiseltä alueelta GW:n Erratat -läystäke) edelleen netistä, ja sanamuoto on sama. Tosin sanamuodon sanantarkka tulkinta aiheuttaa nyt sen, että vox-castereilla ei tee yhtään mitään, koska koko Leadershiphän on nimenomaan special rule, joka ei siis tuon mukaan välittyisi voxin yli lainkaan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”