"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Slugga poju (Killer kan lisätty!)

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Mer'siles
Viestit: 942
Liittynyt: Ke 30.03.2005 18:28
Paikkakunta: Ylöjärvi

Slugga poju (Killer kan lisätty!)

Viesti Kirjoittaja Mer'siles »

Lo and behold! Ensimmäinen 'kytkoo figuni. ;) Juuh elikkäs aloitinpas juuri nelkytkoon, tuon peleistä mahtavimman jossa lista on kaiken a ja o. Kiva oli vaihteeksi maalata jotain muutakin kuin kaaosta.

*Clicks*

Kuvat olivat hieman tummia, joten niitä piti hieman säätää photarilla, joka tosin jostain syystä loi figun reunoihin oudon mustan rajauksen. Vieläkin hieman epäselviä, mutta paremmaksi en saanut. Pyssy näyttää keskimmäisissä kuvissa huomattavasti vaaleammalta kuin oikeasti, eli on samanlainen kuin choppa ensimäisessä kuvassa, ilman verta tietenkin.
Viimeksi muokannut Mer'siles, La 02.09.2006 18:51. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Miguelder
Viestit: 101
Liittynyt: To 27.04.2006 17:57
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja Miguelder »

onhan se hieman tumma mutta muuten tykkään.
Avatar
Drakken
Viestit: 513
Liittynyt: Pe 01.04.2005 16:49
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Drakken »

Ei paha, ei paha. Minä tykkään! Sotamaalaukset käsissä näyttävät tyylikkäämmiltä, jos niissä on ohut musta reunus. ;)
Mutta kyllä tuon kentälle kehtaa viedä!
Voodoo-Aave
Viestit: 6
Liittynyt: Ti 15.08.2006 15:10

Viesti Kirjoittaja Voodoo-Aave »

Hieno on ja paljon paremman näköinen kun mun slugga boyt :D
Voodoo-Aavetta on mahdotonta voittaa, mene tyrmään.
Avatar
togottaja
Viestit: 1126
Liittynyt: Ma 23.01.2006 15:54
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja togottaja »

Ehkä hieman liian tumma makuuni, mutta maalauksen puolesta ihan hyvä, sikäli kun noita(ehkä?) tuppaa örkkiarmeijoissa olemaan muutama kymmenen että siitä sitten maalaamaan.
Erityisesti sotamaalaus on hyvännäköinen.
Keep Goin!
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Noh noh, kyllähän olet tainnut ennenkin pensseliä käytellä, vaikket 40k figuja olekkaan tehnyt :) Komia nappi, ja tuo tumma väritys on ainakin minun mieleeni. Juuri sellaisia, mitä örkeistä haluan nähdä. Pois kirkkaat goblinvärit (paitsi tietty weedy groteilta).

Selkeästi on maalaus tehty ja osat erottaa toisistaan hyvin. Luultavasti vielä paremmin, jos ko nappi olisi kädessä normaalissa valaistuksessa.

Tuollaisella tyylillä kun maalaat kokonaisen jalkaväkihorde örkkiarmyn, niin onhan se komea näky taistelukentällä. Aina mukavampi pelata hyvin maalattua armeijaa vastaan :)
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
Mer'siles
Viestit: 942
Liittynyt: Ke 30.03.2005 18:28
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja Mer'siles »

Ja kuvahan on tietenkin taas liian tumma, ;) mutta ei kovasti. Yritinkin saada melko tummaa yleiskuvaa, kun en noista pastelli nmm fianna viritelmistä oikeen tykkää. Noitahan pitäisi se 50+ saada maalattua, mutta mikäs tässä maalaillessa. :) Ei tuohon edes niin kauaa mennyt kuin saattaisi luulla, eniten aikaa menee ihoon, loppu menee ihan hetkessä. Nopeus (tai sen tunne) saattoi kyllä johtua siittäkin kun pääsin maalaamaan muutakin kun faba kaaosta.

Niitä tummia rajoja tautuointeihin/sotamaaliin harkitsinkin, mutta ajattelin sitten että eihän niissä "oikeastikkaan" ole mitään semmosia, kunhan ovat läiskineet sinistä randomilla itteensä. Ja se toisessa olkapäässä oleva haalea kuvio esittää ikäänkuin semmosta kulunutta, tiedä sitten miten hyvin se välittyy kuvan kautta...
Avatar
Mer'siles
Viestit: 942
Liittynyt: Ke 30.03.2005 18:28
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja Mer'siles »

Slugga ei tykänny olla yksin joten rakentelin sille kaverin.

Killa kan!

Yllättävän hyvä tuosta mielestäni tuli, vaikka onkin ensimmäinen scratch buildini, ja myös ensimmäinen kerta kun käytin plasticardia. Slugga on tuossa ihan vertauksen vuoksi. Saattaa olla hiukan liian iso, mutta eipä voi mitään. :)

Tuossahan on otettu hieman mallia tästä, mutta päätin kuitenkin tehdä pyöreän rungon, joka vaikeuttikin hommaa aika paljonkin. Ensimmäisenä tulee mieleen se, että koska tein rungon pahvista, niin reunoihin jäi rumat jäljet joita oli hankala peittää järkevästi. Toiseksi se että käsiä ja oikeastaan mitään muuta oli vaikea saada kiinni runkoon, mutta siittäkin selvisin.
-matiwas-
Viestit: 69
Liittynyt: Ti 25.04.2006 12:39
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja -matiwas- »

Erittäin tyylikäs!! Tahtoo nähdä maalattuna!!

Kertokaa joku mistä saa plastic-carddia....
Avatar
Datsi
Viestit: 1966
Liittynyt: Su 16.10.2005 19:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Datsi »

minusta se kirjoitetaan plasticard tollee noin yhteen olenko väärässä?
komee killa kan hmm annas kun arvaan? tyhjä vessapaperirulla ja muuta sälää?
komee on, mutta kuuluuko siltä puuttua toinen käsi?
plasticardia saa muunmuassa hobbypointista.
"Kun netti on poissa, figut tanssivat pöydällä."
Avatar
Chrono
Viestit: 1022
Liittynyt: To 13.06.2002 00:34
Paikkakunta: Stadi

Viesti Kirjoittaja Chrono »

Kivan näkönen purkki, varsin onnistunut :)
Jalat voisivat olla isommat, epäilen pysyisikö purkki pystyssä noilla, ja toisekseen, vielä tärkeämpää on että se näyttää siltä että se pysyisi pystyssä... Tietenki hieman epävarma räimiminen eteenpäin on sopivaa örkki dreadille, mutta kuitenkin...

Moi
Hope is a serum that never heals
Avatar
Mer'siles
Viestit: 942
Liittynyt: Ke 30.03.2005 18:28
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja Mer'siles »

Eikös se ole tärkeämpää että se näyttää siltä että se ei pysyisi pystyssä? ;) Onhan tuo vaappuva pose hieman liioiteltu. Täytyypä suoristaa sitä ainakin vähän.

Vessapaperi rullan sisus on liian iso, itsekin harkitsin sitä aluksi. Tuo on vaan rullalle käärittyä muropaketti pahvia, joka näkyykin pohjassa. :) Niin ja ei siltä toinen käsi puutu, siinä tilalla on tuo rokkit launcha.
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

lol, just örkkikone ja asennetta siitäkin eestä...

sun ptäs liittyä W.I.P.-foorumille tolla...


hienoo keep up dagood workin..!
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Necron Loiri
Viestit: 398
Liittynyt: La 08.04.2006 15:58

Viesti Kirjoittaja Necron Loiri »

Olen aina ollut sitä mieltä, että jos haluaa kerätä örkkejä, pitää olla huumorintajua. Ja hyvä että sitä sinulla on :D
Avatar
Somebody
Viestit: 204
Liittynyt: Ke 06.04.2005 18:25
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Somebody »

Todella hienosti olet tuon modannut. Tuohan on aivan KillerKanin näkönen. Kyllä tuosta modauksesta 10 naksahtais Galtsussa. Paittipa maalit viel puuttuu ;)
Pikku töherryksiäni löydät osoitteesta: http://galleria.sotavasara.net/galleria/165/
Main Army: Necrons
Second: Eldars
Third: Space Marines ( Myymässä pois,kysykää lisätietoa YV:llä)
Avatar
Mer'siles
Viestit: 942
Liittynyt: Ke 30.03.2005 18:28
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja Mer'siles »

Kiitoksia vaan kommenteista. :) Ilmeisesti tuohon ei enää tarvitsisi lisätä mitään? Niin ja mikä kokoiset baset noilla killer kaneilla kuuluu olla?
Avatar
gawd
Viestit: 1583
Liittynyt: Ma 08.03.2004 17:25
Paikkakunta: kangasala

Viesti Kirjoittaja gawd »

Mer'siles kirjoitti:Kiitoksia vaan kommenteista. :) Ilmeisesti tuohon ei enää tarvitsisi lisätä mitään? Niin ja mikä kokoiset baset noilla killer kaneilla kuuluu olla?
taitaapi olla joku 60mm,,,,
big or small,we loot it all.hmph..
Avatar
Cancerblood
Viestit: 146
Liittynyt: Ke 28.12.2005 21:09

Viesti Kirjoittaja Cancerblood »

Minulla kaikki 3 killer kania tulivat vain 40mm baseilla, joka on luultavasti se minimi. Tietenkin saa olla isompi jos haluaa.
Death to the corpse-god and his space morons!
kAmeli
Viestit: 210
Liittynyt: Su 19.06.2005 22:29
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja kAmeli »

Hienohan tuo on, mutta tuo örkki naama katolla, koko komeuden "kruunu". Ilman sitä tuo ei olisi mitään ;) no ei, tölkkihän tuo on :D
zezuz
Viestit: 238
Liittynyt: Pe 07.10.2005 22:02
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja zezuz »

Oletko nähnyt kaupasta ostettua killer kania livenä? Tuo tekemäsi on kyllä ihan liian iso, mutta hieno on!
i'm back !
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”