HORDES: Trollausta aloittelijalta

Palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin.
hyytelöperuna

HORDES: Trollausta aloittelijalta

Viesti Kirjoittaja hyytelöperuna »

Heip!

Kovasti kiinnostunut tuosta HORDESista olen ja Warmachine on osittain tuttu peli, joten päätin ottaa härkää sarvista ja kokeilla uutta peliä. Vaihtelu virkistää ja täältä päin luulisi löytyvän pelikaveria.

Pitempään olen tiiraillut Peikkosia vähän sillä silmällä ja varsinkin Dire Troll on iskenyt monokkeliin. Eilisillan tutkiessani joukkoja ja laskiessa pisteitä sain jonninmoisen listan aikaan alkua miettien:

Haorluk Doomshaper
- Dire Troll & Axer roikkuu mukana
5 Trollblood Champions

Yht. 343 pistettä.

Aika yksinkertainen, mutta sisältää tämän hetken hienoimmat trollbloodin figut.

Haorluk tuntui mainiolta hemmolta luettuani hieman hänen kyvyistään ja fury 7 on varmaan suht kova. Lisäksi Dire Trollit toimivat tämän jannun kanssa, joten aika helppo valinta. Dire Troll on kovis, se tarvitaan. Axer on mukana pisteitä tuomassa, mutta vaihtopenkille voisi joutua, koska figua ei saa vielä ainakaan erikseen. Championit ovat makeita figuja ja kunnon peikkomaista mättövoimaa juuri niin paljon kuin kaipaan. Imevät pisteitä näin pienestä listasta hirmuisen määrän, mutta tyylillä pelataan.

Noin jatkoa ajatellen toivoisin mietteitä varsinkin Beasteista. Toinen Dire Troll oisi veto, mutta figuja ei vielä ole julkaistu ihmeemmin, joten saa nähdä mistä tykkää. Ehkä pygmejä ampumaan tai Fell Caller auttamaan joukkoja?

Sääntökirjaa ei löydy, mutta eiköhän se laiteta tilaukseen mukaan figujen kanssa.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Haorlukin temppuvalikoima ei ole hallussa, mutta yleisesti ottaen listaa tuntuu haittaavan se, että siellä ei ole mitään ampuvaa. Impaler tai pari pitäisi hyvin paikkaansa tuolla. Toinen heikkous on, että yhdenkin pedon menettäminen heikentää heti warlockia. Noista syistä harkitsisin vielä uudelleen championeiden ottamista.

Fellcaller tuossa listassa olisi enemmän kuin paikallaan avaamassa polut, sillä muuten ei noilla juuri ole asiaa metsiköihin (ellei halua sinne chargailla axerin animuksella) ja muutenkin fell caller on aika häijy soolo.

Tietysti pygmitkin pitäisivät paikkaansa, joskin impaler tuntuu olevan häijy otus. Samalla voisi todeta, että blitseri kävisi myös, kunhan sellainen tulee uunista ulos.
Ironman
Viestit: 482
Liittynyt: To 05.09.2002 00:18
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ironman »

Fury voi tuossa listassa olla melko kortilla jos jompi kumpi pedoista sattuu kuolemaan. Lisäksi jos Hoarlukilla meinaa furyä käyttää loitsimiseen jne, pitää pedot pitää melkein täyteen furytettuina koko ajan, mikä taas estää damagen siirrot, jos joku pääsee Hoarlukia lyömään.
Yksi peto lisää auttaisi jo tilannetta kummasti.
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Toimivampi voisi olla myös yhdistelmä hourlum, Mauler, Blitser ja yksikkö krielwarrioreita kahdella extra ukolla. Houarlumilla ottaisin mielummin krielstonebearerin kuin fellcalerin, mutta se taas on henkilökohtainen kutina jalkojen välissä tässä aiheessa...
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
karhu
Viestit: 648
Liittynyt: Ma 01.09.2003 17:23

Viesti Kirjoittaja karhu »

Morhgoz kirjoitti:Toimivampi voisi olla myös yhdistelmä hourlum, Mauler, Blitser ja yksikkö krielwarrioreita kahdella extra ukolla. Houarlumilla ottaisin mielummin krielstonebearerin kuin fellcalerin, mutta se taas on henkilökohtainen kutina jalkojen välissä tässä aiheessa...
Kannattaa käydä lääkärissä, satiaiset ovat pidemmän päälle aika ikäviä.

Listasta sen verran että aika erikoista tehdä duel lista jossa olisi jalkaväkeä, täten ehdotan kahta vaihtoehtoa 500pts. listaksi:

Lista A)
Haorluk Doomshaper
- Dire Troll Mauler
- Dire Troll Mauler
- Dire Troll Mauler
- Dire Troll Mauler

TAI

Lista B)
Chief Madrak Ironhide
-Axer
-Impaler
-Impaler
5 Trollblood Champions
5 Trollblood Champions

Molemmista listoista löytyy iskutehoa, ja ensimmäisestä varsinkin tyyliä. Kirjaa ei ole tässä sopivasti enkä ole vielä ehtinyt opetella yksikköjen hintoja ulkoa joten tarkkoja pistemääriä en osaa laskea, alle 500pts molemmat kuitenkin ovat.
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

A -lista on se munakkaampi vaihtoehto, ulkomuistista tuon pistemäärä on 498, meinasin tuommoisella 'Coniin olla tulossakin.
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
Nilarakh
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1508
Liittynyt: Ma 11.04.2005 20:45

Viesti Kirjoittaja Nilarakh »

Mmkay, itekkin uusi Hordesin parissa, kuin myös WARMACHINEN, mutta figut iskevät tällä hetkellä ehkäpä jopa paremmin Hordesissa kuin WARMACHINESSA, tosin machinea on tulklut jo ostettua.

Rupesi tässä mietityttämään, että onko tämä herra Heavy Warpbeast Mauleri niin hyvä pelissä, kuin miltä se näyttää? Ite diggaan ihan täysillä kyseisestä figusta, iskee tosissaan. Vielä taidoiltaankin aika outolintu, eli voisikos joku viskata linkkiä Trollbloodsien korteille tai muuhun vastaavaan? Kiitos.

-Nilarakh
"ytimekäs ja hyvä *näyttää vaemman sormen peukaloa*" - Hovinarri

Cynae-aeaelioe
Ironman
Viestit: 482
Liittynyt: To 05.09.2002 00:18
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ironman »

Nilarakh kirjoitti:Mmkay, itekkin uusi Hordesin parissa, kuin myös WARMACHINEN, mutta figut iskevät tällä hetkellä ehkäpä jopa paremmin Hordesissa kuin WARMACHINESSA, tosin machinea on tulklut jo ostettua.

Rupesi tässä mietityttämään, että onko tämä herra Heavy Warpbeast Mauleri niin hyvä pelissä, kuin miltä se näyttää? Ite diggaan ihan täysillä kyseisestä figusta, iskee tosissaan. Vielä taidoiltaankin aika outolintu, eli voisikos joku viskata linkkiä Trollbloodsien korteille tai muuhun vastaavaan? Kiitos.

-Nilarakh
Kyllähän Dire trolli on kova. Arm 18, P+S 16 fistit, näppärä chain attack, regeneraatio ja saa parannettua d3 damagea joka kerta kun tappaa jonkun. Eli uskoisin vähintään yhden DTM:n löytyvän jokaisesta trollilistasta tällä hetkellä. Tuntuisi muutenkin Hordesissa tuo peliteholtaan heikkojen yksiköiden määrä olevan varsin minimaalinen.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Ja kun sitä furyä saa asetettua tuon maulerin päälle viisi pistettä niin se tarkoittaa, että joko lämää saa piestyä aivan tajuttoman määrän (maksimissaan seitsemän boostaamatonta hyökkäystä tai aivan riittävä määrä boostattuja hyökkäyksiä) tai power attackin päälle saa aivan riittävän määrän hyökkäyksiä.

Noilla hyökkäyksillä luulisi tuon paranemisen aktivoituvan aivan riittävän usein, että pedon saa pidettyä säällisessä kunnossa tai edes pitkitettyä elämää. Suorastaan nihkeä otus. Ongelmana nyt lähinnä on se, että tällä on sitä raivoa sen verran, että lockilla on ongelmia hallita muita petojaan.

Mauleri ja pari axeria kuulostaa minusta aika mukavalta all-around listalta. Keihään heittäjätkin ovat vallan hauskoja, mutta ehkä tyytyisin vain heittelmään kirveen heiluttajia (eikös se Ironhide saanut nuo siunattua kaatumista vastaan?) vihollista päin muun ampumisen sijaan ja seuraavalla vuorolla ryskäämään peikolla mukaan tappeluun.
Avatar
Nilarakh
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1508
Liittynyt: Ma 11.04.2005 20:45

Viesti Kirjoittaja Nilarakh »

Keihäänheittäjät on ainkin figuina mainioita, mutta ne kirvespeikot kyllä pieksee ne mennen tullen, kun kattelee tarkemmin yksityiskohtia ja tämmösiä. Mauleri ja pari axeria olisi siis listassa tällä hetkellä, mitkä meinaan hankkia.

Kenties se shamaanikin olisi tulossa figunsapuolesta joukkoihin. (Sori, en muista nimeä.)

-Nilarakh

Editti//:Doomshaperhan se oli!
Viimeksi muokannut Nilarakh, Su 10.09.2006 14:15. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"ytimekäs ja hyvä *näyttää vaemman sormen peukaloa*" - Hovinarri

Cynae-aeaelioe
hyytelöperuna

Viesti Kirjoittaja hyytelöperuna »

Kiitos paljon vinkeistä. Hieman toi fury-systeemi tökkii mielessä vielä, mutta eiköhän siihen pääse kiinni. Tein pari uutta listaa ja mietteitä tahtoisin niistä:

Hoarluk Doomshaper
- Dire Troll Mauler, Axer sekä Impaler hilluu kanssa
Fell Caller

Yht. 347 pistettä

Taitaa olla parempi Duel-lista. Enemmän petoja mukana, hieman ampuvaa sekä rähinöitsijä löytyy. Vähälukuinen, mutta Hoarluk saa Dire Trollin avulla aikaiseksi kaikkea mukavaa. Sitten pikkaisen isompi lista tulevaisuutta ajatellen:

Hoarluk Doomshaper
- Dire Troll Mauler sekä kaksi Axeria
Pyg Bushwhackers (8)
Trollkin Champions

yht. 499 pistettä

Eli iki ihana Hoarluk taas mukana. Mukaan laitoin sen mahtavan Dire Trollin sekä pari Axeria tuomaan mättöä sekä furya. Kaksi axeria voisi toki korvata toisella Dire Trollilla. Unitti Pygmejä hoitaa ampumista (kuulemma osaavat homman jotenkuten) ja laitoin mukaan pari lisäkaveria kun pisteet antoi sijaa. Championit ovat upeita figuja sekä lyövät kovaa. Jos vaihdan axerit dire trolliin ja tipautan Pygmin pois niin Fell Caller löytää listaan paikan.

Ei ole tietoa pelitehosta, mutta hienoja figuja löytyy. Sääntökirjan pitäisi parin viikon sisällä saada käsiin, niin pääsisi selville eri joukkojen tehoista.
Ironman
Viestit: 482
Liittynyt: To 05.09.2002 00:18
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ironman »

hyytelöperuna kirjoitti:Kiitos paljon vinkeistä. Hieman toi fury-systeemi tökkii mielessä vielä, mutta eiköhän siihen pääse kiinni.
Listaa suunnitellessa, kannattaa laskea, paljonko warlockisi yleensä furyä käyttää vuoron aikana loitsimiseen ja ottaa petoja vähintään niin paljon, että käytetyn furyn saa leachattua takaisin pedoilta. Yleensä tuohon päällle kannattaa vielä ainakin yksi peto ottaa siltä varalta, että joku pedoista kuolee. Kannattaa myös muistaa, että täydessä furyssä olevaan petoon ei saa siirtää damagea warlockista, eli jos näyttää siltä, että joku pääsee warlockiasi haavoittamaan seuraavalla vuorolla, kannattaa furyä jättää damagen siirtoa varten warlockille ja jättää jollekin pedolle "vapaata" furyä, jotta siirto onnistuu. Tämän takia minimi petomäärän ottaminen ei välttämättä ole kannattavaa, vaan listaan kannattaa ottaa petoja niin paljon, että warlockille saa furyt täyteen joka vuoro ilman, että kaikkia petoja pitää pitää täysissä furyissa koko ajan.

Oman mausteensa soppaan tuo tietysti pedon frenzyttäminen, joka tilanteesta riippuen voi olla hyvä tai huono asia. Huono asia tietysti silloin kun peto alkaa mättämään omia modeleita hengiltä. Hyvä asia frenzyäminen saattaa olla siinä tapauksessa, että peto hyökkää vastustajan modelin kimppuun. Esim kahdella melee aseella varustettu peto tekee frenzytessään hit- ja damage-boostatut työkkäykset molemmilla aseillaan, mikä on periaatteessa 4 furyn hintainen operaatio ilman frenzyä. Frenzyttäessään pedolla on luonnollisesti jo furyä päällä yksi tai useampi, joten noin tehokasta hyökkäystä se ei tod näk olisi ilman frenzyä saanut tehtyä kyseisellä vuorolla.

Hoarlukilla pelatessa jos kaikki pedot on furytetty lähes täyteen ja seuraavalla vuorolla kaiken furyn leachaus ei onnistu (esim dire trolli, 2 axeria -> max fury 11, hoaluk leachaa max 7) kannattaa ylimääräiset furyt jättää yleensä dire trollille, joka hoarlukin calming effectin ansiosta ei koskaan frenzyä omien modelien kimppuun.
hyytelöperuna kirjoitti: Hoarluk Doomshaper
- Dire Troll Mauler sekä kaksi Axeria
Pyg Bushwhackers (8)
Trollkin Champions
Varmasti toimiva lista. Champat ovat kovia ja pedot myös. Pygmit ovat scout-tyylinen unitti, mutta ampuvat combined ranged attackilla varsin kovaa. Pedot eivät kestä osumaa läheskään yhtä paljon kuin warjackit, joten luulisin CRA:n olevan melko kova sana hordesissa. Osaavat vielä vetäytyä ampumisen jälkeen bushwhach-kyvyn ansiosta ja omaavat muitakin näppäriä kykyjä, joten varmasti ihan hyvä valinta ovat.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “PP: Yleiset keskustelut”