"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Khazrak & Co. (2000 pisteen BoC lista)

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Khazrak & Co. (2000 pisteen BoC lista)

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Tässä beasti lista yhdellä (in my opinion) pelin tyylikkäimmistä special hahmoista maustettuna. Tuttuun tapaan sellaista tasoa haettu, ettei jouduta menemään nyrkein pyssytappeluun.

LORD

Khazrak - 292
Ambush sääntöjen muutos takaa todella monipuoliset taktiikat

HEROES

Wargor - gw, heavy armour, MoT, 2 scrolls - 188

Wargor - gw, heavy armour, MoT, scroll & Dark Heart - 188

Kolme scrollia ja 4 dispel noppaa varmistavat sen että kestetään magic missilet helposti rynnäkköä edeltävänä vuorona sen jälkeen kun ollaan juostu ulos metsästä. Wargorit lisäävät myös yksiköiden tehoja

CORE

Beast Herd - 8 Ungors, 8 Gors, Full Command - 123

Beast Herd - 8 Ungors, 8 Gors, Full Command - 123

Kovat yksiköt jotka ovat erittäin suuri uhka vastustajalle, varsinkin kun niitä tukevat wargorit = ambushiin

20 Warhounds - 120

20 Warhounds - 120

Tulevat suurten herdien vierelle ja tuovat 3 rankkia ellei vastustaja kurita näitä oikein olan takaa

5 x 5 Warhounds - 150

Ambushiin todennäköisesti scatteroimaan ympäri kenttää häröilemään. Jos vastustajan armeija ei ammu deployaan ne kentälle rajoittamaan liikettä.

3 x Beast Herd - 5 Gors, 5 Ungors - 165

Ambushiin tulemaan flankeista ja häiritsemään vastustajaa

6 x Tuskgor Chariots - 510

Deployataan kentälle pitämään vastustajaa aloillaan deployment zonellaan ja auttamaan vastustajan saarrossa herdien tullessa takaa

Total: 1978

PD: 6 (aluksi 2) DD: 4 (aluksi 2) + 3 scrolls

Models in army: 136

Olisiko muutettavaa?
Pelimies
Viestit: 776
Liittynyt: To 05.01.2006 12:46
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pelimies »

En muuttaisi mitään.. Hyvä idea noi 20 vahvuiset hauvayksiköt ;)

Siinä onkin ampuvalla armeijalla ihmettelemistä kun pelin alussa ilmoitat vastustajalle, että pistäppä koko armeija kentälle ja aloitusvuorosi käytät sanomalla SUN VUORO!
GW,MTG,PC,Lauta-ja Konsolipelit
Assassin´s Creed 65€, Mario Galaxy 55€, Ratchet&Clanck Future 65€

http://www.kolumbus.fi/pelimesta
Osku
Peliporukkavalvoja
Viestit: 532
Liittynyt: Ke 25.12.2002 20:16
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Osku »

Tiedät kai mitä tuollainen 16 kokoinen herdi tekee ambushissa?

Skirmisherithän tulevat laudalle leveässä jonossa ja kaikkien pitää siihen letkaan myös mahtua, joten vastustajan on kohtuu helppo homma määritellä mistä herdit saavat ja mistä eivät saa tulla kentälle.. käytännössähän tuollainen vie tilaa 16*25mm + 2 tuumaa molemmista reunoista, ettei rikota tuuman sääntöä vastustajaan. Aikamoinen letka, etten sanoisi.

Tämän kaiken hienouden lisäksi vielä ei saa marssia kun laudalle astuu, joten jos vihu on tarpeeksi etevä pakittaakseen reunasta, on 25% aika hankala saada chargerangelle seuraavalla vuorolla...

....Tästä johtuen ehdottaisinkin vain pienien herdien ambushaamista. Muuten kai ihan ok, koirat ovat mielestäni vähän turhaa kamaa, mutta makunsa kullakin.

T. Osku
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”