Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
miten armour save 6+ otetaan? siis siinä yritetään saada kutosia että pelastuu?
ja armour save +1? yritetään saada ykkösiä tai enemän'????-_-'
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
miten armour savea (pudotetaan*) siis saadaan paremmaksi? ai jos on esim mulla saurus jonka armour save on 6+ mut sillä on kilpi ja hand weaponi niin se muuttuu 4+ ?millä armour savea voidaan parantaa??
kiitos jo etukäteen tiedän että osaatte vastata hölmöön kysymykseeni
Heität aina annetun luvun tai enemmän.1 aina epäonnistuu, olipa savesi vaikkapa +0.
Armor savea voi parantaa kilvillä ja armoreilla, hand weapon antaa saven vain lähikseen.
Armour saveissa on olennaista huomata, että plusmerkin sijainnilla on merkitystä. Jos plusmerkki on numeron jälkeen (esim 6+), niin silloin se tarkoittaa että save onnistuu kyseisellä numerolla ja sitä suuremmilla. Jos plusmerkki on ennen numeroa (esim +1), niin se tarkoittaa että save paranee annetun numeron verran, eli +1 tapauksessa save helpottuu yhdellä - esim 6+ savesta tulee 5+ save.
Enemmän aiheesta sääntökirjan sivuilla 29 ja 30. Lukaise ne ajatuksella läpi ja kerro jos jää vielä epäselvää.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
ei satu olemaan sitä kyseistä pientä läppänää enkä pääse nyt lukemaan sitä ja kaverin kanssa olisi tarkoitus huomenna pelata
'***Jos plusmerkki on ennen numeroa (esim +1), niin se tarkoittaa että save paranee annetun numeron verran, eli +1 tapauksessa save helpottuu yhdellä - esim 6+ savesta tulee 5+ save. ***'
mut en tajunnut tuota kohtaa voisitko selittää että tallainen tallaaja ymmärtää
Eli kuvitellaan että modelilla on 5+ save. Näin ollen hän on onnistuu armor savessa d6 tuloksella 5 ja 6. Jos hän ottaa mukana kilven, hän saa armor saveensa +1, eli yhteistulon on 4+. Näin ollen hän onnistuu 4, 5 ja 6 tuloksilla. Yksinkertaista eikö?
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
ja jos sillä hepulla on vielä ei-maaginen hand weapon sen kilven kanssa hän saa lähistelyssä +1 armoursaveen. eli 4+ armoursavesta tulee 3+. Tällöin hän onnistuu armoursavessa tuloksilla 3, 4, 5 ja 6.
Sinähän jo tiedät mitä armoursavelle tapahtuu jos sitä isketään suuremmalla strenghillä kuin 3?
no kaiken varalta: S4 iskut vähentävät armoursavea yhdellä. Eli 3+ armoursavesta tulee 4+ save. S5 isku vähentää sitä kahdella ja niin edelleen.