Tosiaan tuon listan olin hieman ajatellut pidemmälle kentälle millä pelattiin (24" deploymentin väli). (kenttä oli sen ~60" leveä)
Ottaisin ehdottomasti 2 Cold One Chariottia. Kaksi jalkaväki lootaa ei oikein riitä pitämään vastustajaa aisoissa niin kauaa että tulitus ja taikominen tekisi tarpeeksi tuhoa pelin voittamiseen. Itsellä ainakin paransi suorituskykyä 300% chariottien lisääminen.
Charriotteja juu tekee mieli, Kovasti tekisi mieli myös kahta COK yksikköä sekä tosiaan paria war hydraa (kohta joku huutaa tätäkin liioitelluksi ;) Noppatuurilla on suhteellisen paljon tekemistä Helffejä vastaan (ei osu ei sitten millään) mutta voiton ainekset siitäkin puuttui jo ilman noppatuuriakin :)
Olet tehnyt hvymagia listan armeijalla jolta löytyy ehkä huonoin lore. Delfeille rullakuski on ainut toimiva vaihtoehto, lordi/hero.
No nyt se on ainakin testattu.
Corsairit ovat täysin säälittäviä, aivan sama miten paljon niitä str 3 hyökkäyksiä on, mitään eivät kuitenkaan tule aikaan saamaan.
No yllättävän hyvin nuo corsairit ovat tähän mennessä toimineet. OK eihän ne ainoana lyövänä joukkona pärjää missään tapauksessa mutta parasta corea imho mitä Delffeillä on (RXB:t on tietysti sitten ampuvia mutta enpä tiedä palaanko ollenkaan ottamaan niitä mukaan, ennemmin otan sen yhden boltterin vaikka sinne. Dark Riderit taas on liian kallitta imho) Kannatta myös muistaa että moni armeija koostuu T3 porukasta ja corsaireilla on se 4+ armori ampumista vastaan.
4bolttista on liioittelua, harvoin tulet saamaan niitä deployattua ilman että ovat väysin vierekkäin toistensa kanssa, eli ovat liian helppoja hakea esim lentävillä.
Lentävät joukot ei edes ole se ongelma vaan vihollisen tykistö. Ainakaan tähänmennessä yksikään lentävä yksikkö ei ole käynyt edes uhkaamaan noita. yleensä saaneet tykistöstä tai vast. Kuitenkin nämä alkavat vähenemään omasta listasta.
Mutta kuten jo sanoin. Näin tälläkertaa. ensikerralla jotain ihan muuta.
"We are the most civilised race in the world. We have more exquisite ways to kill than any other"
- Lord Vraneth the Cruel, master of Har Ganeth
FB: Dark Elves
40K: Eldars