"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Superlonia halvalla

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
hc_andersen
Viestit: 492
Liittynyt: Ke 15.01.2003 22:39
Paikkakunta: helsinki

Superlonia halvalla

Viesti Kirjoittaja hc_andersen »

Onko kukaan löytänyt halpaa superlonlähdettä? Superlonhan on sitä vaaleaa patjantäytemateriaalia, joka sopii erinomaisesti figulaukun pehmusteeksi, ja jota myydään holtittoman kalliilla joissain harrasteliikkeissä ja Etolalla.
Avatar
Pink Knight
Viestit: 166
Liittynyt: Ti 01.03.2005 15:42
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja Pink Knight »

Keravan muovi&lelu myi ainakin vielä kaksi vuotta sitten superlonia (tai vastaava, pehmeää kuitenkin) ihan metri tavarana hyvään hintaan. En tarkkaa hintaa tietenkään muista, mutta mökin patjat tuli tehtyä omasta mielestä melko halvalla. Lisäksi saat tavaran valmiiksi leikattuna tiettyä summaa x vastaan. Kannattaa sinne ainakin soittaa, jos ei muuten.
Bronzed flesh on vähän tummempi kuin suomalaisen väri, veikkaisin jotain thaimaalaista. Dwarf flesh on enemmän ihmisen värinen. --Jubee
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iceman »

Etoloissa on monissa myös "leikattujen palojen"-osasto, mistä saa varsin huokeaan hintaan paloja, mitkä eivät enään toimi patjoina tai edes tyynyinä, mutta hurahteneille miniatyyri-ihmisille ovat oikein hyviä. Kannattaa myös tinkiä, koska ovat toinen jalka roskiksessa Etolalle.
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Avatar
hc_andersen
Viestit: 492
Liittynyt: Ke 15.01.2003 22:39
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja hc_andersen »

Ilmenee, että halvin tapa saada superlonia on itsevarmasti vakuuttaa kierrätyskeskuksen väki siitä, että heillä on superlonia. Varautukaa siihen, että peijoonit yrittävät kaikin keinon kieltää omistavansa kyseistä materiaalia.

Todistettuani että heillä oli hyllyt pullollaan superlonia, ostin ohuen patjan 2e hintaan, ja leikkasin puolet talteen. Toisen puolen heitin kierrätyskeskuksen roskikseen.

Nyt leikkaan kolmeen levyyn figun kokoisia upotuksia. Levyt laitan vanhaan ompelukonelaukkuun, myös kierrätyskeskuksesta. Koko figulaukun hinta: 4e.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”