"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

1500p (not anymore so) Mobilised Space Wolves

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
STB
Viestit: 214
Liittynyt: Ma 22.12.2003 15:19
Paikkakunta: Hki

1500p (not anymore so) Mobilised Space Wolves

Viesti Kirjoittaja STB »

edited again:
*Rune priest sittenkin battle leaderiksi
*Battle leadereille wolf tooth necklacet
*Razorback pois kokonaan, GH:t köpöttelevät backuppina
*Land Raider pois: molemmat BC-squadit rhinoissa, 2xfistit, meltagunit
*Long Fangsit singoilla
*Toinen Biker Squad pois, toinen viiden vahvuiseksi
*Land Speeder pois
*Yksi Annihilator lisätty


Yleispätevä turnauslista kehitteillä.

HQ

*Wolf Guard Battle Leader 60p
Frost Blade +20p
Bolt pistol +1p
Wolf tooth necklace +10p
=91p
toiseen Blood Claw-squadiin

*Wolf Guard Battle Leader 60p
Frost Blade +20p
Bolt pistol +1p
Wolf tooth necklace +10p
=91p
toiseen Blood Claw-squadiin

ELITES

*4xWolf Scouts 56p
2xplasma pistol +20p
meltagun +10p
powerweapon +10p
=96p

TROOPS

*6xGrey Hunters 102p
5xbolters +5p
plasmagun +12p
powerfist +15p
=134p

*9xBlood Claws 126p
2xPower fist +24p
meltagun
Rhino(smoke launchers +extra armour) +53p
=216p

*9xBlood Claws 126p
2xPower fist +24p
meltagun
Rhino(smoke launchers +extra armour) +53p
=216p

FAST ATTACK

*5xBlood Claws Biker 150p
Power Fist +12p
Power weapon +8p
Meltagun +8p
=178p

HEAVY SUPPORT

*Predator Annihilator(lascannon sidesponsons) 145p

*Predator Annihilator(lascannon sidesponsons) 145p

*Long Fangs x 4 +1 sergeant 108p
4xMissile launchers +80p
=188p

Yhteensä 1500p

Miltä näyttää?
Kommentit ja perustellut parannus/muutosehdotukset erittäin tervetulleita!
Radikaalejakin muutoksia tehtävissä; figuja löytyy jonkin verran.
Viimeksi muokannut STB, Ti 24.10.2006 21:11. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
charnjibber
Viestit: 98
Liittynyt: La 08.04.2006 13:06

Viesti Kirjoittaja charnjibber »

Itse en tuota armeijaa kovin hyvin tunne, mutta massaa tuosta armeijasta ainakin löytyy ja tulivoimaa. Ja tunnetusti kykenevyyttä lähitaisteluun. Ja nopeahan tuo on. En kyllä keksi yhtään armeijaa, mitä vastaan et tuolla listalla pärjäisi.
Avatar
Shawant
Viestit: 144
Liittynyt: Pe 19.12.2003 10:29
Paikkakunta: Vihtavuori

Viesti Kirjoittaja Shawant »

Jätä ainakin toinen bikerporukka pois(mielummin molemmat).Tilalle ottaisin kunnon tulivoimaa:toisen predatorin tai vindicatorin
ja tornadon.Grey huntereille fist(Mun wolffeilla on aina kaikissa ryhmissä ainakin 1 fisti).Battleleadereille vois kattoo jotain pikkuroinaa kuten:runic charm tai wolf tooth necklace.
Hakkaa päälle susipoika!
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

Jos lantikan otat, niin eikö samalla Crusaderi ja Clawi pojat samaan hoitoon ja Pappi johtajaksi? Lopuilla pisteillä mielellään lisää läskiä muualle tai muuten tuo lantikka ammutaan seulaksi mihin hintaan tahansa, kun tiedetään miten kallis yksikkö se on.

Ihan vain ehdotus, useimmat pitävät kuitenkin lantikkaa liian kalliina 1500 pisteen armeijaan.

Mutta muuten, saanko kopsia tuon omaan käyttöön?
Avatar
STB
Viestit: 214
Liittynyt: Ma 22.12.2003 15:19
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja STB »

Kiitoksia tähänastisista kommenteista!
Tässä vielä muutama perustelu ja selitys listastani:

1. Pärriä arvostan niiden nopeuden takia. Pääsevät nopeasti kriittisiin paikkoihin ja härnäävät vastustajaa, niin että muut yksiköt pääsevät etenemään. 3:n yksiköinä eivät edes ole niin kalliita. Jos koko yksikkö pääsee ehjänä hyökkäämään, tulee attackeja yhteensä 9kpl.

2. Grey Hunterit ovat listassa pakon edestä, niitä on 1 squadi armeijassa oltava. Ovat lähinnä tulitukena, eikä niillä ole tarkoitus mennä lähitaisteluun. Varmuuden vuoksi fisti toki olisi hyvä olla, mutta ellen halua jotain yksikköä jättää pois/turhaksi on ainoa vaihtoehto poistaa yksi Blood Claw. Onko tämä sen arvoista?

3. Pääsyy land raideriin on suora ryntäys mätistelyyn. Toinen BC-squadi on siihen menossakin. Land Raider Crusaderia kyllä ensin mietinkin, mutta peruslantikassa on lascannonit, mitä lista mielestäni tarvitsee.

4. Kokonaisuus on tärkein; vaikka yksittäinen yksikkö ei sellaisenaan kovin "kustannustehokas" olisi, on sillä kuitenkin oma paikkansa ja tehtävänsä.
Esim. tässä juuri pärrät (ja miksei land speederkin) tukevat land raiderin ja rhinon etenemistä häiriten juuri sopivasti vastustajaa.

5. Listaa saa toki kopioida, olen vain imarreltu.

6. Arvostan toki parannusehdotuksianne ja mietinkin niitä, mutta halusin ensin perustella näkemykseni.
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

the_Tuomas kirjoitti:
3. Pääsyy land raideriin on suora ryntäys mätistelyyn. Toinen BC-squadi on siihen menossakin. Land Raider Crusaderia kyllä ensin mietinkin, mutta peruslantikassa on lascannonit, mitä lista mielestäni tarvitsee.
Joo, mutta joudut köröttelemään 6" vauhdilla, jotta voit ampua aseilla ollenkaan(LRC myös, mutta sillä ei ole kantamaa, jotta houkuttaisi jäädä hidastelemaan, kun ukot on ulkona, niin sitten kerkiää olemaan paikallaan, jos huvittaa), mieluummin jos olet paikallaan, niin molemmat voi ampua kunnolla. LRC tekee saman, mutta sen meltan lisäksi voi ampua kaikki muut aseet. Kuitenkin isoin etu olisi se, että siihen saa 14 Blood Clawia ja Iron Priestin, kannattaa laskea monestikko tuo posse lyö ja moniko niistä on power ase. Lisäksi se pappi antaa melkoisen edun sillä storm callerilla. Tietenkin voi tälläisen ryhmän laittaa tavalliseen lantikkaankin, mutta se on sitten pienempi. (ei välttämättä huono juttu, mutta isommassa on kuitenkin sitä jotakin.)
kleitus
Viestit: 62
Liittynyt: Ma 22.08.2005 12:37

Viesti Kirjoittaja kleitus »

*9xBlood Claws 126p
Power fist +12p
Power weapon +8p
=146p
Land Raideriin

Oletko nyt aivan varma tämän laillisuudesta? Blood Clawit eivät saa edes Razorbackia transportikseen, millä perusteella ne hyppäisivät Land Raideriin? Ainakaan codex ei anna transport optioksi Land Raideria. Löytyykö sinulta jotain uutta tietoa?
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

Sikälli kun se minulle selitettiin, niin Heavy support choiceen voi lastata sakkia sen kuljetus kyvyn mukaan. Eli tuo lantikka on HS choice. Korjatkaa jos olen väärässä.
vompovompatti
Viestit: 2302
Liittynyt: To 22.09.2005 17:54

Viesti Kirjoittaja vompovompatti »

Oikessa olet. Heavyyn otettu lantikka kuljettaa ketä vain.
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
bbckamaja
Viestit: 185
Liittynyt: Pe 20.02.2004 14:47
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja bbckamaja »

Jos tiputat meltat pois bikeiltä saat pisteet gray huntereiden fistiin tai vielä parempaa, razorbackiin t-w lascin ja ensimmäisen mopon menetys ei ole ihan niin kallis reissu (lisäksi säästän pari meltaa :) ). Scouteille ehkä kuitenkin ainakin se yksi power ase, ovat isompi kiusa siten että ampuvat ja menevät lähikseen, eli toinen plasmapisla poweriksi. Ja ideana ei olisi huono vaihtaa toinen biker-poppoo toiseen ac-speederiin ja lisätä yhtä bikeriä toiseen sakkiin.
Avatar
STB
Viestit: 214
Liittynyt: Ma 22.12.2003 15:19
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja STB »

Muutin hieman kokoonpanoa kommenttien perusteella. Ehkei se Land Raider niin hyvin listaan sovikaan.

Toisen Biker Squadin tiputtaminen otti sydämestä, mutta jostain oli pisteitä revittävä lisää.

Long Fangsien toimivuudesta en ole takuuvarma, mutten omista toista Predatoriakaan(tai ensimmäistäkään vindicatoria), joten valinta oli luonteva.
Avatar
Asmodeus
Viestit: 934
Liittynyt: Ti 23.07.2002 15:19
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Asmodeus »

Heavy support choiceen voi lastata sakkia sen kuljetus kyvyn mukaan
Kyllä ja ei! Siis sinne saa pistää niin monta jamppaa sisään kun sinne mahtuu, mutta vain yhden squadin! Eli Crusaderiin ei saa laittaa esim. kolmea 5 miehen ryhmää tai yhtä 10 miehen ja yhtä 5 miehen ryhmää, mutta yhden 15 miehen ryhmän saa
Konversio- ja sculptauspalveluja ota yhteyttä YV:llä
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... =4&t=95464
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

Rune priestin pistehinnasta puuttuu sen miekan hinta.

Saanko vielä ehdottaa, että laitat sen Razorbackin noille Long Fangeille. En mene neuvomaan, miten se jäljelle jäävä ryhmä kulkisi, mutta jos tuolla lascanonilla meinaa ampua, niin ei siinä jalkaväkeä kerkiä kuljettaa, kun ne kulkee yhtä nopeaan jalan kuin siinä ammuskelevassa tankissa.

Niin, ja kaikki tuntuvat kehuvan sinkoja noille tulituki ryhmien aseina, miksikäs ei, kun ne saa sen lätyn, joka tehoaa huonosti panssaroituihin maaleihin tai sitten voi ampua sen Krak ammuksen, joka antaa S8 osuman. Noita 4 kipaletta, niin tankit tippuu tarvittaessa luotettavammin ja saa luultavasti enemmän osumia aikaiseksi hordeja vastaan. Taitaapa siinä säästää pisteitäkin.
Harmi vain, että niitä sinkoja ei tule longfangien mukana ollenkaan.
Avatar
STB
Viestit: 214
Liittynyt: Ma 22.12.2003 15:19
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja STB »

Sami Jumppanen kirjoitti: Niin, ja kaikki tuntuvat kehuvan sinkoja noille tulituki ryhmien aseina...
Toteuttamisen arvoinen idea!

Muutin taas listaa. Miltä näyttää? Hordeja vastaan saattaa tulla pientä ongelmaa, mutta eiköhän niistäkin jollain tavoin selvitä.
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

Onko tuo GH ryhmässä Plasmagun vai pistooli? Kysyn sillä, kun eikös fisti ukolle kannattaisi antaa pistooli, jotta se saisi rynnäköstä sen hyödyn? Onko tuolla tarkoitus rynnäköidä? (ei vissiin, kun boltterit on annettu...) Jos hordet on ongelma, niin miten olisi HB sponsonit predatoreihin? Saisi liikkua kanssa. Ja lisä-panssarit predoihin. Kokeilin Exorchisteissani yhden matsin ja niistä en tule luopumaan. (Ne toimivat näin, tankki saa osuman ja miehistö saa Stunnin, se ei liiku tai ammu, joten vastustaja saa ampua sitä vielä uudelleen koska se ei pääse pakoon. EA:lla, tankki ei ammu omalla vuorollasi, mutta voit ajaa sen mihin haluat ja se on oletettavasti suojassa seuraavalla vihollisen ampuma vuorolla ja siten sille ei tule uutta vahinkoa.)
Myöskin Rhinot kaipaavat tälläistä ominaisuutta, kun niiden suurin ominaisuus ei ole ampuminen, vaan liike.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”