"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Noppaonnesi

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Wizzbang kirjoitti:Pit of shades?
Jaa juu. Nehän saivatkin kaikki loret.

Tuli eilisestä pelistä aika lentävä sirkus. Siinä tapahtui kaikenlaiset kummallisuudet mitä voi.

Pelasin helffejä vastaan örkeillä.

No, tokalla vuorolla kaveri päättää kerrankin koittaa jotain dorkaa ja chargee shelmeillä jättiä päin, koska koittaa saako magia-ase tiputettua jättiä. Jätti ottaa kolmannen haavansa, syö kenraalin, ja voittaa lähiksen. Seuraavalla vuorolla se tappaa kaikki paitsi yhden helmin. helmi ei saa mitään aikaan. Seuraavalla vuorolla helmi ylisuoriutuu ja saa kaksi haavaa. Yksi jäljellä. No, jätti heittä -Jump up and down- hyökkäyksen ja kaatuu pulttini päälle ja kuoli samalla. :D

Samassa pelissä eräs örkkiryhmä kämmäsi animosityn neljä kertaa peräkkäin. Vielä viimeiselläkin vuorolla ne kämmäävät kerran.

Myös warpath oli aika hauska: kahdella ensimmäisellä kerralla molemmat tappavat yhden haltian ja molemmilla jatkumisessa tulee 1. tietysti sitten niitä ruumiita alkaa tulla.

Jotain hyvää: Gobot läpäisivät neljä kertaa peräkkäin liippatestit, kun tarvittiin ensin 6, sitten 6, sitten 4 ja sitten 6. Siis nuo kuvaavat mitä tarvittiin minkäkin testin läpäisyyn.

Myös mage heitti Fury of Khainen kaksi kertaa irkulla ohimennen. Peräkkäin.

30 nuolta lähietäisyydeltä tappaa yhden Black örkin. Niillä ei ollut kilpiä.

Juuri kun aion targetoida magea pultilla niin viereinen gobboryhmä sekoaa ja juoksee eteenpäin. Kätevästi niin että LoS blokkautuu.

Elffikärry jyrää omaa örkkikärryä päin millä on kaksi haavaa. impactit ja crewit eivät tee mitään, mutta hepat sitten päättävät tuhota sen.

Nuo tulivat ensimmäisinä ainakin mieleen. Sattui siinä muistaakseni kaikenlaista muuta kivaa.
Peril of Warp
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Róbó-Tónó kirjoitti:Missä puhutaan nopista ja tuurista samaan aikaan?
Monet on nimettänyt minut Puolenkuunpelien pahimmaksi tuuri pelaajaksi, kun kutosia tulee aivan liikaa. Mutta tästä on myös kovasti haittaa, kun ei saa isoja lukuja heitellä. Yleinen sanonta näyttää olevan että "Knihti tuuria", jos onnistuu hyvin vaikeasta heitosta, ja vielä monta kertaa.
Olisit voinut minutkin voittaa viime kerralla, jos et olisi heittänyt niin paljon isoja lukuja. Mutta ei, kun uljaat bretonnilaisemme juoksevat paniikissa kaikkiin muihin suuntiin kuin kohti vihollista. Minulle kohokohta oli se, kun kenraalisi ratsasti kusi sukassa päin seinää ja kuoli...
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Róbó-Tónó
Viestit: 1557
Liittynyt: Ma 03.07.2006 23:41
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Róbó-Tónó »

The Captain kirjoitti:
Róbó-Tónó kirjoitti:Missä puhutaan nopista ja tuurista samaan aikaan?
Monet on nimettänyt minut Puolenkuunpelien pahimmaksi tuuri pelaajaksi, kun kutosia tulee aivan liikaa. Mutta tästä on myös kovasti haittaa, kun ei saa isoja lukuja heitellä. Yleinen sanonta näyttää olevan että "Knihti tuuria", jos onnistuu hyvin vaikeasta heitosta, ja vielä monta kertaa.
Olisit voinut minutkin voittaa viime kerralla, jos et olisi heittänyt niin paljon isoja lukuja. Mutta ei, kun uljaat bretonnilaisemme juoksevat paniikissa kaikkiin muihin suuntiin kuin kohti vihollista. Minulle kohokohta oli se, kun kenraalisi ratsasti kusi sukassa päin seinää ja kuoli...
Noppa onni oli eilenki taas petollisen hyvä, kun taistelin Tombbareita vastaan. About 50% wardeista onnistuu kriittisillä hetkeillä, esim. silloin kun paladinini oli joutunut 4+ heitolla katapultin ammuksen alle, ja menin heittämään ykkösen siihen(?). Onnistunut woundi ja D3 woundia sisään, mutta muistan että saa 6+ wardin, joka onnistuu. :D Muutenki ritarit savettaa jotain 7 scorparin woundii, joista kaksi on killing bowilla. Hävisin kuitenki pelin juuri noiden Ld testien takia. Kun kärryt pääsi chargaamaan sivusta pegasuksiin, jotka kämmää sen Ld:n, ja niiden varrella on yksi koskematon errantry yksikkö. Puolet joukoista kuoli siihen että ne saatiin kiinni tai ne lähti kentältä. Myös ratkaiseva charge kärryjen sivuun ei onnistunut kun yksittäinen paladin oli sen tiellä ja ei uskaltanut hyökätä skellu blokkiin jotta menisi pois tieltä. Sitten tuli kaiken maailma scorpareita pitelemään ritari blokkia, kun itse pidin puolikuoleella lordilla kärryjä ja kuningasta pari vuoroa. Lopulta kun olisin päässyt kiinni blokkiin, kaveri siirtää oman hierophanttinsa blokin eteen estämään kärryjen kuolemisen. :D
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
Avatar
Azgoth
Viestit: 109
Liittynyt: To 19.10.2006 15:17
Paikkakunta: Itä-Hellsinki

Viesti Kirjoittaja Azgoth »

Tämä voi kuulostaa oudolta, mutta olen aika vakuuttunut, että henkilö voi vaikuttaa nopanheittojen keskimääräiseen onnistumiseen. Joskus vaan TIEDÄN sen, kun seuraavista esim. kolmesta nopasta tulee täydet 6,6,6 (tähän joku voi keksiä jotain hauskaa sanottavaa vanhasta Sarvipäästä). Yleinen taistelumoraali siis toimii myös off-gamessa. Hullua, mutta näin minä asian näen.
The_Duke
Viestit: 62
Liittynyt: Ma 13.11.2006 10:58

Viesti Kirjoittaja The_Duke »

Noppatuurini on aina huono, ja kääpiöiden cannoneilla ampuessa se vasta huono onkin. Viime pelin aloitin tyylikkäästi räjäyttämällä toisen tykeistäni ensimmäisellä heitolla! Loppuillan paukutin sitten yhdellä tykillä ja osuin korkeintaan 5 kertaa. On se kumma, että aina osuessani täydellisesti vihollisen eteen, nakkaan misfiren ja kuula uppoaa suohon...

Alan pikkuhiljaa epäilemään kaverin noppia. Niillä on salaliitto minua vastaan :D
Avatar
Teonanacatl
Viestit: 2035
Liittynyt: Su 26.01.2003 19:10
Paikkakunta: Joensuu, "fluffipelaajien luvattu karkkimaa"

Viesti Kirjoittaja Teonanacatl »

The_Duke kirjoitti: yhdellä tykillä ja osuin korkeintaan 5 kertaa.
Melko hyvin, jos standardeja kuuden vuoron pelejä pelaatte.
"Kuunnelkaa lapset Teonanacatlia, joka tietää asiasta
hieman kauemmin pelanneena..."
- Illumina
"Teonanacatl ounaa."
- Usermaatra
"Något sagt i latin låter djupt."
-Trad.
Avatar
Khordon
Viestit: 126
Liittynyt: Pe 15.04.2005 20:56

Viesti Kirjoittaja Khordon »

Yleisesti katsottuna noppatuurini on aika keskinkertainen. Heitot onnistuvat kohtalaisen usein, mutta kyllä niitä epäonnistumisiakin sattuu. Tosin usein kriittisissä tilanteissa noppatuurini tuntuu olevan sieltä huonommasta päästä. Esimerkiksi, viime matsissa kaaosta vastaan (pelasin empirellä ja hävisin minorilla) Galloper Gunini oli päässyt juuri sopivalle ampumaetäisyydelle. Jos kaikki olisi mennyt suunnitelmien mukaan, pari chosen khorne warrua olisi kupsahtanut. Mutta ei, tykkini päättää sanoa työsopimuksen irti ja räjähtää siihen paikkaan.
Douglas Walker
"Pokémon; It sounds like something that Jamaican shouts out when he wants to play cards"
The_Duke
Viestit: 62
Liittynyt: Ma 13.11.2006 10:58

Viesti Kirjoittaja The_Duke »

Slugger kirjoitti:
The_Duke kirjoitti: yhdellä tykillä ja osuin korkeintaan 5 kertaa.
Melko hyvin, jos standardeja kuuden vuoron pelejä pelaatte.
Ollaan pelattu "viimeiseen mieheen" -pelejä, jotka nekin on ratkaistu nopalla kun ovat kestäneet päivän. Olen hävinnyt nopparatkaisutkin, kaveri nakkelee kutosia ja minä ykkösiä.
Avatar
Pentarch Shadow
Viestit: 10
Liittynyt: To 23.11.2006 11:56
Paikkakunta: Rauma

Viesti Kirjoittaja Pentarch Shadow »

Khornella pelatessa tossa toissa päivänä heitin Osuakseni vastustajaani n. 15:sta noppaa. 11 kuutosta! Tehkää perässä!
Collecting many skulls,
their armour drenched in Blood,
Lost in haze battle..

Blood for the Blood God!
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Pentarch Shadow kirjoitti:Khornella pelatessa tossa toissa päivänä heitin Osuakseni vastustajaani n. 15:sta noppaa. 11 kuutosta! Tehkää perässä!
Haluaisitko heittää minunkin osumisnopat? :D
Peril of Warp
Avatar
Tyrisalthan
Viestit: 859
Liittynyt: Pe 08.11.2002 11:58
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Tyrisalthan »

11 goblinia keihäillä sai 9 osumaa, joista 7 kuutosta. Spider bannerin kanssa oleva bsb kruunasi munkin.
Innokkuus korvaa pätevyyden
Ratovaari
Viestit: 3238
Liittynyt: Ti 22.11.2005 22:43

Viesti Kirjoittaja Ratovaari »

Tapoin viidellä Night Goblinin nuolella 3 Empiren Ritaria, ja loppujen lopuksi 20:n Night Goblin Archerin nuolella koko yksikön ja viellä yhden tykin pelin aikana, ja taisin pari huntsmeniäkin tappaa niillä.

Jostain kumman syystä ne 1+ ja 2+ savet eivät meinaa onnistua koskaan, ainakaan vastustajilla, ja 5+ savet onnistuu lähes aina.


Onnistuin hajottamaan Thorekin Anvilin viimeisellä vuorolla, heitin 3 kertaa peräkkäin ykkösiä, suutuin nopalle ja heitin sen täysiä seinään, pelivastustaja kävi hakemassa sen nopan ja sanoi "ykkönen tuli". ;\
Avatar
Justus
Viestit: 239
Liittynyt: To 06.05.2004 14:52
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Justus »

Róbó-Tónó kirjoitti:Missä puhutaan nopista ja tuurista samaan aikaan?
Monet on nimettänyt minut Puolenkuunpelien pahimmaksi tuuri pelaajaksi, kun kutosia tulee aivan liikaa. Mutta tästä on myös kovasti haittaa, kun ei saa isoja lukuja heitellä. Yleinen sanonta näyttää olevan että "Knihti tuuria", jos onnistuu hyvin vaikeasta heitosta, ja vielä monta kertaa.
Itselläni on vastaavanlainen tuuri. Olenhan peliporukkastamme selvästi eniten noppien jumalattaren suosiossa, kiitos vuosien rukoilun ja useiden, metsän pikku otuksista koostuneiden, uhrilahjojen. Vitosta ja kutosta tosiaan tulee ihan kiitettävissä määrin, tosin myös niissä break-testeissä. Onneksi ne voi välttää pelaamalla kalmaisilla epäkuolleilla.
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

Viime peli Half-breediä vastaan oli sinänsä mukava. Toisella vuorolla dark riderit ja harpyt hyökkäsivät katapulttiini ja urun kimppuun. Harpyt eivät heilutelleet kynsiään kunnolla, joten osumia tuli vähän, ja osumiset pysähtyivät kääpiöiden kovaan nahkaan. Kukaan ei kuollut, onneksi. Kääpiöt hutkivat kaksi harpya kuoliaaksi ja harpyt juoksevat karkuun.

Dark riderit taasen osuivat, mutta haavoitus oli heikomman puoleista. Onneksi oli se 6+ save ja totta kai niitäkin pyörähti, mutta valitettavasti tuli yksi 3. Kaksi kääpiötäni ja engineeri iskee yhden haltian kuoliaaksi ja testikin onnistuu, joten siinä sitten otellaan enis vuorolla.

Seuraavalla vuorolla sama ottelu näytti hieman heikolta, haltiat tekivät 2 haavaa, jotka oli pelastettava. Minun onnekseni heitän tupla kutoset--> minä hurraan ja halffis repii hiuksia päästä. Noppa jumalat ovat minun puolella ja he suovat yhteensä 2 haavaa, jotka tappavat lopulta haltiat. Haltioilla menee pupu pöksyyn ja yksikkö juoksee karkuun.

Haltioiden vuorolla harpyt rallyttavat ja seuraavalla vuorolla hyökkäävät uudestaan urun kimppuun. Jälleen nopat pyörivät huonosti ja yksikään kääpiö ei kuollut. Harpyja kuolee jälleen 2 ja uudemman kerran yksikkö lähtee karkuun. Kohteiden puuttuessa päätin ampua omalla vuorollani loputkin harpyt kuoliaaksi.

Hyvä suoritus sotakoneilta ja etenkin 6+ savet onnistuivat melkein joka kerta. Peli kuitenkin kusi siihen, että longbeardit ja warrut 3+ savellaan kuolevat haltioiden tökkimisiin ja jäävät alle.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”