Mordheimin kaupungin ikuisessa yössä:
"Kautta Sigmarin!" Antaras noidanmetsästäjä ajatteli, puristaessaan miekkansa kahvaa. Sakvenin veri rupesi rusehtamaan miekan terälllä. "Tänne minä en kuole! Jos kuolenkin, otan mahdollisimman monta mukaani!"
Hän katsahti yli kaatuneen patsaan, jonne hän hetki sitten pakeni rottien hyökkäykseltä. Gerth makasi kasvot maahan päin. Hän tuskin hengitti enää. Maassa oli jotain jonka hän erotti Marekin pääksi, irtileikattuna, kasvot vääristyneenä huutoon. Sillä ei enää ollut väliä. Hänen aistinsä kävi ylikierroksilla. Kuin hidastettuna hän näki mustan jyrsijäpedon hyppäävän esiin pimennosta. Pedon miekan terä tihkui vihreää nestettä ja ilman täytti kitkerä mandraken haju.
Antras löi miekkansa kohti skavenia osumatta. Turkki pystyssä peto kävi hyökkäykseen...
Taivaita halkova räjähdys repi halki ilman ja punainen veri roiskui noidanmetsästäjän kasvoille. Skavenin ruumis valahti velttona katuun. Sen kaulasta puuttui nyrkin kokoinen pala lihaa. Antras kaivautui rotan alta ja huomasi muiden suomuhäntien suuntaavan kohti pimeää kujaa josta ne olivat hyökänneet.
Antras latasi tussarinsa uudelleen ja pani sen vyölle roikkumaan valkosipulitertun viereen. "Pidä niitä vampyyrien ja muiden verenimijöiden varalta" oli juoppo Beth aina sanonut.
2 b continued
Antaras noidanmetsästäjä
-
Apinatarha
- Viestit: 3
- Liittynyt: La 14.12.2002 18:07
Antaras noidanmetsästäjä
"Dead girls don't say 'no'..."
-
Skavengeneral
- Viestit: 162
- Liittynyt: To 08.08.2002 12:17
-
Herra juusto
- Viestit: 143
- Liittynyt: Ke 29.01.2003 07:40
- Paikkakunta: Tuusula