Figmaatikoiden maalauskisatyöni; Alaine

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Machiavelli
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1212
Liittynyt: Ti 17.09.2002 14:07
Paikkakunta: Kuopio

Figmaatikoiden maalauskisatyöni; Alaine

Viesti Kirjoittaja Machiavelli »

Kuva

Juu eli tällä osallistuin figmaatikoiden maalauskisaan. Figu ei alunperin ollut mikään suosikkivalintani, mutta kun se sattui olemaan VIC luokassa vaihtoehtona niin päätin kuitenkin maalata sen. Alkuvaikeuksien jälkeen figu onnistuikin mielestäni ihan hyvin, etenkin kasvoihin olen tyytyväinen.
Figun takana olevaan kaapuun kokeilin jotain outoa freehandia joka ei onnistunut alkuunkaan, jätin sen sitten tuollaiseksi tasaisen tylsäksi. Todennäköisesti se onkin figun heikoin kohta. Mutta minkäs teet kun ei vaan osaa :)
Jeps... Sana on vapaa.
Viimeksi muokannut Machiavelli, Ke 29.11.2006 21:15. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Sincerely yours, Machiavelli.

Warning: the above note may contain sarcasm, please read with care.
Pesis
Viestit: 980
Liittynyt: Ke 20.10.2004 18:49
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Pesis »

Mainiota jälkeä, erityisesti panssari vakuutti. Miekan nmm on IMO jotenkin hassun näköinen, ei huono, muttei loistavakaan. Kulta siinä on varsin mallikas eli siitä propsit. Naamassa ja fledassa on taas kuitenkin selvästi parempaa jälkeä. Hienon tuosta tekee harmoniassa olevat värit, tekisi mieli syödä se on se sen verran karkkia simmuille :) . Alustan lumi on jotenkin vähän tönkköä, mutta muuten hyvän näköistä. Kokonaisuutena kuitenkin todella kivan oloinen nappi, Jatka samaa rataa!
patsy02 kirjoitti:Useless as they may be, the horses still need their knights for the extra armour save.
http://2011.piraattivaalit.fi/
Allath
Viestit: 201
Liittynyt: Su 24.10.2004 01:59
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Allath »

Iltaa.

Eipä tässä paljoa osaa sanoa, mahtava figu. Haarniskan värit ovat komeat ja varsinkin etupuolelta hienosti toteutetut. Takaa figu on hiukan mielestäni suttuinen, väreissä ei jotenkin ole kontrastia, mutta esim. hiukset ovat kivat ja muilta osin hijano.

Miekan metallit ovat loistavat, hurjan "aidon" näköiset.

Hieman taas hankala mitään todella kehittävää sanoa, mainio figu, hyvä mieli tulee kun tällaisia katselee.

Hyvää työtä, Machi <3

- Allath
Kynä-ääliö
applepie
Viestit: 505
Liittynyt: Ma 06.09.2004 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja applepie »

Kokonaisuudessaan todella hieno figu, tykkään modelista ja olet hyvin sen maalannutkin. Itseeni tollanen voimakas kontrasti iskee todella hyvin ja sininen panssari nmm kultareunuksilla toimii älyttömän hyvin. Kasvot on myös hyvin onnistunut, mitä nyt silmät vähän hassun näköset, mikä voi tosin johtua figusta ja hiukset ovat yksinkertaisesti upeat. Varmaankin parhaiten onnistunut kohta mielestäni.

Sitten niitä ei niin onnistuneita kohtia:

Kuten itsekin sanoit, sen minkälie liinan takapuoli on auttamattoman flatti muuhun figuun verrattuna ja nousee todella ikävästi esiin, jos vain mitenkään mahollista niin siihen kannattaisi laittaa lisää korostusta niin, että sen saisi sopimaan yhteen muun figun kanssa. Miekan nmm:ssä ei varsinaisesti mitään vikaa, mutta jää vaan loistavan sinisen ja kullan, sekä lähes täydellisesti maalattujen hiusten varjoon. Basen lumi myös pistää tasasena silmään muuhun figuun verrattuna, samoin kuun muukin alustassa, jotenkin enemmän jotain realistista WWII fiilistä verrattuna muun figun high fantasy ilmeeseen.

Eli siis nopeasti plussat ja miinukset mitkä nyt nopeasti katsottuna mieleen tulivat.

+Todella hyvin yhteensopiva väriteema, hyvin kotrastia ja värit sopivan murrettuja olematta kuitenkaan tasaisia tai tylsiä. Todellakin harvinaisen hyvin onnistunut kokonaisuus väriteemassa, pelaa vaan niin pirun hyvin yhteen.

+Nmm kullassa ja haarniskassa, hiukset ja kasvot vaan yksinkertaisesti sanottuna hyvin teknisesti toteutettuja. Muutenkin figu tasaisen hyvää laatua eikä mitään varsinaista virhettä maaluksessa mistään kohtaa löytynyt.

-Basen tasaisuus väreissä ja kotrastin puute ei mene aikalailla ollenkaan yhteen muun figun kanssa jossa paljon voimakkaampi kotrasti yksittäisen värin sisällä.

-Se flat osa siinä liinassa näyttää vaan siltä että siitä jäänyt pari viimeistä layeriä tekemättä, jos jotain pitäisi yleisilmeestä korjata niin tuon tekisin.

Mutta joo, aika suuri wow efekti tosta figusta kokonaisudessa tuli ja nuo pari miinusta jää kevyesti aivan mahtavan kokonaisuuden varjoon, selkeästi hienoin figu mitä muistan sinulta nähneeni.


Btw, kuva aikalailla suoraan edestä tai vähän vasemmalta päin (figun näkökulmasta katsottuna) olisi ihan kiva että näkisi tuon etupuolen ja rintakoristeen kunnolla. Noista kahdesta kuvakulmasta jää etupuoli harmittavasti piiloon ja ainakin sen vähän näkyvän osan perusteela se on hyvin onnistunut.
To be Ulverized...
Avatar
Machiavelli
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1212
Liittynyt: Ti 17.09.2002 14:07
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Machiavelli »

Kiitoksia vaan kommenteista kaikille!
Kiva kuulla että jotkut tykkäsivät hiuksistakin, itseäni pelotti vähän että jäivätköhän nekin hieman liian fläteiksi.
Täytyy katsoa jos tässä piakkoin nappaisi uuden kuvan etupuoleltakin eri kuvakulmasta.
Sincerely yours, Machiavelli.

Warning: the above note may contain sarcasm, please read with care.
Avatar
Corgimaster
Viestit: 445
Liittynyt: Su 09.01.2005 21:02
Paikkakunta: Lumijoki

Viesti Kirjoittaja Corgimaster »

alisuoriutumista siulta :D
IMO vaan toi vasemmanpuoleisen kuvan siniset näyttää kivoilta siinä....aika paljolti flättiä (naama, hiukset ja toi pyyhe), eikä toi NMM kulta ja metalli oo sitä normi Machiavelli tasoa....kait....enpä oo paljoa tosin nähny sun töitäs :P
"vi vi ***** dry dry drybr brushaa gob gob goblin gg greenillä"
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”