"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Dark elf cavalry, onko mitään toivoa?

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Black scars
Viestit: 1548
Liittynyt: Ke 29.05.2002 12:55

Dark elf cavalry, onko mitään toivoa?

Viesti Kirjoittaja Black scars »

Jalkaväkilistoja pitkään tahkonneena olen usein miettinyt cavalryarmeijan tekemistä, liian yksipuolinen lista ei kiinnosta, mutta onko kukaan saanut ratsuväkipohjaista dark elf armeijaa toimimaan ja miten?

Joitakin mietteitä:

Lordi kenraaliksi lienee ainoa järkevä vaihtoehto, ld-10 tarvitaan cold one härdellin hallintaan.

Pari heroa, dark steedillä ja toinen pegasuksella

Caddy

3-4 dark rider yksikköä

2 Isoa cold one yksikköä (9 modelia), toiseen tietysti banner of murder, mutta en haluaisi sen sijaintia liian ilmeiseksi.

2 cold one chariottia

Harpyt

2 Boltteria

-Esa-
*Hu*
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Kyllähän tuollainen toimia voisi.

Leadershipistä huolimatta tyhmyys tulee häviämään armeijalle pelejä, mutta kannattaa tosiaan minimoida epäonnistumisen riski ja ottaa highborn. Vaikka useat pelaajat pitävät black dragonista, niin ehkäpä cold one tai dark steed ovat parempia vaihtoehtoja, jotta kenraali ei lähde liian kauas liitelemään.

Luulenpa että armeijan suurin etu on raskaan ratsuväen fear. Se saattaa pelastaa tyhmyyden takia vaaralliseen paikkaan eksyneen yksikön, ja pakottaa useat yksiköt insane couragella testaamaan breakit.

Yksi ihan kokeilunarvoinen yksikkö voisi olla Noble bsb dark steedillä ja Banner of Nagarythellä. Todella monipuolinen hahmo joka toisi CR:ää, kolme str 4 hyäkkäystä sekä ne kullanarvoiset re-rollit break testeihin. Tarpeen vaatiessa tällä voisi myös juoksahtaa ulos yksiköstä, kiinni vaikkapa jalkaväki yksikköä jumittamaan unbreakablella. Ongelma on tietysti heikko kesto ja suuri pistehinta, mutta kyllä käyttötapoja varmasti löytyy. Cold one toisi astetta paremman panssarin, mutta tyhmyyden riivaama bsb ei houkuta.
Avatar
opootti
Viestit: 167
Liittynyt: Su 09.04.2006 17:20
Paikkakunta: Helsingin Jollas (kaupungin vuokrakämppä porhojen keskellä)

Viesti Kirjoittaja opootti »

Isoja cold one yksiköitä käyttäessä highborn on välttämätön, pidä se jos sinulla on kaksi isoa ritari jyrää. Cold one knightien käytöstä on varmasti monenlaista mielipidettä, henkilökohtaisesti en niistä perusta. Yhteen speciaaliin saa kaksi kärryä jotka maksavat reilusti vähemmän kuin ritarit ja niiden teho yhteisrynnäkössä on ritarien kanssa samaa luokkaa ja yksinkin rynnäköidessä kohtalainen.

Jokainen kahlaa tyylillään. Kahdella kovalla jyrällä pelaaminen voi olla tehokasta, mutta vaihtoehtoisiakin ratsuväkitaktiikoita on. Paljon kärryjä sekä dark ridereita erilaisiin tehtäviin. Osalle dark ridereista tappelua varten pelkkä lippu ja häirintä yksiköille musicantti ja rxb:t. D.steed tai d.pegasus nobleja tuomaan taisteluihin tarvittavaa potkua. Hirviöistäkin saa kivan lisän listaan. Hydra nousi uuteen arvoon nyky editoinnissa. Sillä saa raivattua puskista ikävät yksiköt ja puskien läpi rynnäköivä hirviö ei ole koskaan haitaksi.

Yhteistä kaikille delf armeijoille on se etteivät ne kestä ampumista, ratsuväki vähiten. Liike saattaa kyllä pelastaa paljon.
Black scars
Viestit: 1548
Liittynyt: Ke 29.05.2002 12:55

Viesti Kirjoittaja Black scars »

Wompatti kirjoitti:Vaikka useat pelaajat pitävät black dragonista, niin ehkäpä cold one tai dark steed ovat parempia vaihtoehtoja, jotta kenraali ei lähde liian kauas liitelemään.
Lohikäärmeen ottaminen tekee listasta "lohikäärmearmeijan", pisteet pakkautuu niin rankasti yhteen paikkaan ja suurin osa peleistä pyörii kuitenkin sen liskon ympärillä, aika sama mitä muuta listassa on. Cold one ritarien kanssa pitää tosiaan kenraalin sijoittumista miettiä, yksi listan heikkous.

Ajattelin Lordia dark steedillä, silloin hänet voisi tarpeen tullen laukaista "tukialukselta", yksikön uhkavyöhyke kasvaisi 4". Tosin cold one ratsulla hän olisi tyylikkäämpi, kun kerran ritareita johtaa.
Wompatti kirjoitti:Luulenpa että armeijan suurin etu on raskaan ratsuväen fear.
Kieltämättä hyödyllinen kyky, ei aina tarvitse aiheuttaa break testiä hirmumiinuksilla.
Wompatti kirjoitti:Yksi ihan kokeilunarvoinen yksikkö voisi olla Noble bsb dark steedillä ja Banner of Nagarythellä.
Ennemmin laittaisin bsb:n jalkaväkilistaan, siellähän sitä jumitusvoimaa tarvitaan, jos tarvitaan. Cavalryarmeijalla lähtisin hit and break taktiikkaa rakentamaan, jumiin jäänyttä cavalrya ei bsb pelasta, sinne tarvitaan kärry tai toinen vastaava yksikkö antamaan vetoapua. Kunnollinen bsb ratsulla... mielenkiintoinen ajatus, mutta kallis kallis...
Opootti kirjoitti:Cold one knightien käytöstä on varmasti monenlaista mielipidettä, henkilökohtaisesti en niistä perusta. Yhteen speciaaliin saa kaksi kärryä jotka maksavat reilusti vähemmän kuin ritarit ja niiden teho yhteisrynnäkössä on ritarien kanssa samaa luokkaa ja yksinkin rynnäköidessä kohtalainen.
Olen täysin samaa mieltä, mutta se onkin yksi motivaation antaja lisää, pelkkä hyväksi tiedettyn käyttö johtaa aina samanlaiseen lopputulokseen.
Opootti kirjoitti:Paljon kärryjä sekä dark ridereita erilaisiin tehtäviin.
Kyllähän tuo toimii, monet armeijat luodaan juurikin noin. Halvoilla yksiköillä erikoistutaan johonkin ja niitä sitten monistetaan, jolloin lista on:

A
A
A
B

C
C
C
C

D
D
D
D

E

Ainoan "värin" tuo listaan pakollinen caddy ja parhaan rare optio mukana olo. Laskimellahan jokaisesta armeijasta saa tuon kaikesta turhasta puhtaaksi kalutun listan.
Opootti kirjoitti:Yhteistä kaikille delf armeijoille on se etteivät ne kestä ampumista, ratsuväki vähiten. Liike saattaa kyllä pelastaa paljon.
Eivät kestä ampumista, kestääkö ne sitten meleetä tai magiaa sen paremmin? T3 on mitä on ...onneksi on noita bretonniittejä nurkissa.

-Esa-
*Hu*
Avatar
opootti
Viestit: 167
Liittynyt: Su 09.04.2006 17:20
Paikkakunta: Helsingin Jollas (kaupungin vuokrakämppä porhojen keskellä)

Viesti Kirjoittaja opootti »

Black scars kirjoitti:
Opootti kirjoitti:Yhteistä kaikille delf armeijoille on se etteivät ne kestä ampumista, ratsuväki vähiten. Liike saattaa kyllä pelastaa paljon.
Eivät kestä ampumista, kestääkö ne sitten meleetä tai magiaa sen paremmin? T3 on mitä on ...onneksi on noita bretonniittejä nurkissa.
No eihän ne kestä, mutta suunnittelemassasi listassa on ainakin potkua joten iskua ei tule niin paljoa takaisin. Ja caddylla saat ainakin pari vuoroa aikaa vihollisen pahimpia taikoja vastaan.

Delffi listoista raskaaseen ratsuväkeen perustuva lista ei ole suosituimmasta päästä, joten yllätys momentti on puolellasi. Näin ainakin jos vihollinen tietää pelaavansa juuri delffejä vastaan, tosin turnauksissa ratsuväkijyrä ei välttämättä yllätä ketään. Cold onien stupidity ei ole enää aivan yhtä paha asia kuin viime laitoksessa, joten niiden peliteho on hieman kasvanut.

Bsb noble voi olla hyvä lisä myös ratsuväkilistaan. Banner of Naggarrythe tosin ei ole parhaimmasta päästä. +1 resoa ei koskaan haittaa. War banner, hydra banner ja hydrablade ovat varmaankin käyttökelpoisimmat esineet.
Avatar
Ivory Noire
Viestit: 30
Liittynyt: La 25.02.2006 17:15
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Ivory Noire »

Anteeksi hieman offtopic kysymys, mutta tuli vaan tuosta keskustelusta mieleen: Saako stupidity-testeihin nykyään tosiaan nykyään käyttää kenraalin tai ryhmään liittyneen charrun leadershippiä? Olenko sokea, kunnen löytänyt tuota kohtaa enää BRB:stä tai etsinköhän väärästä kohdasta?
"There is a moment in every dawn when light floats, there is the possibility of magic. Creation holds its breath."
H2G2
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Ivory Noire kirjoitti:Anteeksi hieman offtopic kysymys, mutta tuli vaan tuosta keskustelusta mieleen: Saako stupidity-testeihin nykyään tosiaan nykyään käyttää kenraalin tai ryhmään liittyneen charrun leadershippiä? Olenko sokea, kunnen löytänyt tuota kohtaa enää BRB:stä tai etsinköhän väärästä kohdasta?
Saa ja on ennenkin saanut. Sivu 48, Using superior leadership.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Avatar
Ivory Noire
Viestit: 30
Liittynyt: La 25.02.2006 17:15
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Ivory Noire »

Nyt ei oo tuota vanhaa kirjaa käsillä, että voisi tarkistaa, mutta eikös siinä ollut stupidityn kohdalla nimenomaan maininta, että kenraalin arvoa ei saa käyttää?
"There is a moment in every dawn when light floats, there is the possibility of magic. Creation holds its breath."
H2G2
Cactuscheff
Viestit: 289
Liittynyt: To 10.11.2005 17:11
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Cactuscheff »

Ei kyllä se tyhmyys on aina ollut kenraalin/yksikköön liittyneen sankarin Ld:llä ottevissa.
Avatar
Wellu
Viestit: 166
Liittynyt: Pe 29.09.2006 20:24
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Wellu »

Cactuscheff kirjoitti:Ei kyllä se tyhmyys on aina ollut kenraalin/yksikköön liittyneen sankarin Ld:llä ottevissa.
Ei se kyllä paljoa enää hyödytä, kun Cold one knihdeillä on seiskaedikassa Ld9
Ikä on vain mielentila
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Wellu kirjoitti:
Cactuscheff kirjoitti:Ei kyllä se tyhmyys on aina ollut kenraalin/yksikköön liittyneen sankarin Ld:llä ottevissa.
Ei se kyllä paljoa enää hyödytä, kun Cold one knihdeillä on seiskaedikassa Ld9
Highbornilla on Ld10. Tämä puolittaa kämmätyt tyhmyystestit.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

Itse laittaisin Banner of Murderin tilalle Soul Shadows Standardin. Se on vaan mehu :D.
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
Avatar
opootti
Viestit: 167
Liittynyt: Su 09.04.2006 17:20
Paikkakunta: Helsingin Jollas (kaupungin vuokrakämppä porhojen keskellä)

Viesti Kirjoittaja opootti »

Wellu kirjoitti:
Cactuscheff kirjoitti:Ei kyllä se tyhmyys on aina ollut kenraalin/yksikköön liittyneen sankarin Ld:llä ottevissa.
Ei se kyllä paljoa enää hyödytä, kun Cold one knihdeillä on seiskaedikassa Ld9
Ld nousi cold one knighteillä yhdeksään dark elf revisionin myötä. Seitsemäs edition ei vaikuttanut asiaan. :)

Oletko Esa suunnitellut joukkojesi varustamista rxb:lla? Uskoisin niiden olevan taktisesti ajatellen hyödyllisiä. Bretonnialla pelaavana ja turnaksissa käyvänä, olet varmasti saanut nauttia talossa oleskelevista vihollisen ampujista ja maageista. Ammunta taitaa olla ainoa keino harpyjen lisäksi millä savustaa talot tyhjiksi. -3 ammuttaessa taloihin tarkoittaa paniikin aikaan saamiseksi monta nuolta ammuttuna, enkä tiedä kannattaako rbt aina niihin ampua. Piileskelevillä yksiköillä ei yleensä ole panssaria, joten rxb:t ovat riittävän tehokkaita. Rankki bonuksen pienentäminen vihollis yksiköiltä on aina mukavaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”