Aloittelemassa eldareita (kysymyksiä ja omia mietteitä)

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Viiksu
Viestit: 607
Liittynyt: Ke 28.08.2002 10:14
Paikkakunta: Tampere

Aloittelemassa eldareita (kysymyksiä ja omia mietteitä)

Viesti Kirjoittaja Viiksu »

Niin olen aloittelemassa uusia Eldareita (olen kolmisen vuotta sitten kerännyt vanhoja) ja nyt tarvitsisin vähän muitakin kuin omia mietteitäni toimivan listan tekemiseen ja yleinsäkin muiden pelaajien mielipiteitä. Ensiksi vaikka omia mietteitäni Eldareista ("special charruja" en viitsinyt alkaa arvosteleen):

Autarch: Hiukan yli keskiverto HQ valinta, joka mättää parhaimmillaan mitä tahansa alas paitsi monstereita. Alhainen voima (tosin onhan power weapon) edellyttää sitä, että kaikki joilla on T4 tai isompi alas mättääminen on astetta hankalampaa. Fusion gunin kanssa mättää tankkeja ihan mukavasti, jos pääsee tarpeeksi lähelle. Ihan ok valinta siis.

Farseer: Ehkä yksi 40k:n parhaita psykereitä ja melko erinomainen HQ valinta nyt kun sai fleetin. Perus p.powerit tosin näkee edelleen turnaus matseissa. Varma en ole, mutta eikös farseer halventunut?

Warlock: Hyvä perusjoukkojen suojaaja ja spiritseer kyvyllä pakollinen Wraithlordien kontrollointiin. Ihan mukava lisä Eldar lösseihin alhaisen pistehinnan vuoksi.

The Avatar of Khaine: Muuten menty parempaan suuntaan, MUTTA se on vaan niin hidas. Ei pääse vihollisiin käsiksi kuin vasta vuorolla 6. Muuten todella mukava mörsseri.

Striking Scorpions: Hyvä Aspect joukkio joka mättää kolmella attacillään kaiken kauran jolla on pieni Sv. Korkea armori auttaa tulen imemisesssä, mutta "määrä korvaa laadun" saattaa koitua näiden tuhoksi. Eivät melko varmasti pärjää ilman wave serpenttiä.

Fire Dragons: Tankkien kauhu ja iso T ja Sv omaavien möllejen pahin painajainen. Ainut miinuspuoli on aseiden lyhyt kantama ja wave serpentin pakollisuus. Muuten tankeille ja isoille mölleille voi sanoa näkemiin.

Wraithguard: Yhtä "huonoja" kuin ennenkin. Vaatii wave serpentin ja spiritseerin toimiakseen kunnolla ja perille päästyään ei välttämättä mättää mitään merkittävää alas. Maksaa kuin synti pisteissä ja rahassa. Ei löydy välttämättä minun listoistani. Tosin T6 on melko houkutteleva

Howling Banshees: Ehkä hiukan huonompia kuin Striking scorpionit koska nämä kaatuvat assaulttiin. Muuten melko hyvää lähitappelu porukkaa, mutta ei välttämättä tarpeeksi hyvää. Attackkeja syntyy ihan kohtuullinen määrä ja Exarch on murhaava. Counter-attack on tosin ihan mukava kyky.

Harlequin Troupe: Mitenhän tähän suhtautuisi? Modellit on hienoja tehot näyttää paperilla todella nasevilta. Niillä on invu, rendingi ja ne ovat hemmetin nopeaa jalkaväkee, MUTTA ei armoria?. Saattaa jäädä minun kakkos valinnoikseni. Tosin Shadowseerin kanssa ryhmä saattaa kestää kaikenlaista tulitusta.

Wave Serpent: Kätevä transportti, joka pystyy antamaan mukavaa tulitukea. OK valinta.

Dire Avengers: Troop choise minun makuuni. Komeita figuja, ei yli kalliita ja mainio Exarch, mutta voisihan se shimmershield antaa sen 5+ invun kokoaikaisesti. Bladestorm on todella mukava kyky. Vähän tosin pelottaa sillä nämä saattavat kuolla nopeasti h.bolttereihin ja muihin härpäkkeisiin.

Rangers: OK valinta vihollisten tankkien ja isompien möllien napsimiseen. 24 pistettä pathfinderista ei ole niin paljon vaikka ne huononivatkin melkoisesti.

Guardians: Samanlaista peruskauraa kuin ennenkin, MUTTA minimi yksikkö koko 10? EIIIIIIIII!!!!!. Nyt jää star cannonien maksimoiminen pois listoista niin, että hujahtaa. 105 pistettä yhdestä star cannonista, ei kiitos. Stor squadia voisi joskus koettaakin.

Guardian Jetbike Squadron: En oo henkilökohtaisesti koskaan oikein jetbikeista perustanut ja ei mitään muutosta nytkään.

Shining Spears: Positiivinen yllätys sillä nehän on parantunut ja luojan kiitos halventunut. Saattaa löytyä listoista ihan mukavaan tahtiin. Laser lancessa vaan on munaa.

Warp Spiders: Noh onhan ne, onhan ne. Eipä muuttunut juurikaan mihinkään suuntaan, muistaakseni hyppyreput huononi vähän. Kyllähän näillä pelaa, mutta eivät ihan ole minun makuuni

Swooping Hawks: Noniin kauan kaipaamani parannus. Nythän ne voivat jopa tehdä jotain, mutta taitaa jäädä skimmereiden metsästys näiden erikoisalaksi ja pienien ryhmien niittais skyleapilla.

Vyper squadron: No ne on vypereitä. Ei saa ammuttua oikeestaan kunnolla alas, ne ampuu kovaa takas ja niinpäin pois. Kyllä listoissa aina yksi tulee näkymään.

Support Weapon Battery: Muuten hyvä, mutta kantamat ovat edelleen liian lyhyet. Ainut tapa millä saatan itse näitä käyttää on Shadow weavereinä. Vaikkakin D-cannon onkin kova mörssäri mutta 24" kantama syö miestä.

Dark Reapers: Ehdotonta marsujen tappo porukkaa, mutta kerää tulta. seivit ovat kyllä 3+, mutta enpä tiedä. Voihan näitä ihan listoihin ottaa.

Wraithlord: Suurin pettymys kirjassa. Miksi sille täytyi ympänä wraithsight ja attackien määrä tiputtaa kahteen? Muuten ihan hyvä mörssäri vieläkin, mutta kentälle tämä ei mene ilman spiritseeriä.

War Walker Squadron: Tässä se on. Sanon vain kaksi sanaa: "Scatter Laser". Näitä kolme ryhmään ja 24 voima kutosen hittiä vastustajan niskaan lakaisee ryhmän kuin ryhmän pois kentältä. Ehdottomasti kustannus tehokkainta masiinaa en oo varmaan nähny.

Falcon: Pysyi melkoisesti samanlaisena

Fire Prism: Sai kaivatun parannuksen viime edikkaan nähden eli BS4, mutta nyt se erottuu ikävästi muista BS3 vehkeistä. Kristallien lataus in myös veikeä idea, mutta tuleekohan toimimaan? Sehän on tosin melko halpa, joten saattaa olla, että näitä tullaan näkemään paljon turnauksissa.

*HUH* tuossapa tuli kirjoiteltua. Star cannonin "huonontuminen" sattuu kyllä kipeasti eldar pelaajaan, mutta tuleepa scatter laserille enemmän asiakas kuntaa. Sitten vielä muutama kysymys:
1. Aspect warriorit toimivat hyvin viiden ryhmissä?
2. Onko uutta craft world kirjaa tulossa?
3. Jos Autarchilla on warp jumb generator ja se hyppää assault vuorolla ja matkaksi tulee tuplat niin kuoleeko Autarch?
4. Eipä mitään muuta
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

1. Kyllä.

2. Ei.

3. Kyllä.

4. Ei.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Viiksu
Viestit: 607
Liittynyt: Ke 28.08.2002 10:14
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Viiksu »

Niin muuten. Jos näette, että nuo analyysini eivät ole oikein kertokaa ihmeessä omat mielipiteenne.
Avatar
Nekku
Viestit: 116
Liittynyt: La 11.02.2006 14:44
Paikkakunta: Salattu maa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nekku »

Analyysi

1.Support Weapon Battery on pirun ilkee.Ostat Vibro cannonin tankkeja vastaan glancing automatically(monolith ynm.)


2.Autarchi on mielestäni huono....Maksaa liikaa.jos mietit että pistät sille fusion gunin maksaa noin 80 pistettä Esim.Tästä seuraa ongelma että sinulla on HQ mikä ampuu 12 tuuman sisälle 1 Laukauksen vuorossa ja melken täysin kelvoton kaikkea vastaan lähitaistelussa ja vieläpä että vastustaja luultavasti kohdistaa kaikki iskut kyseiseen autarchiin close combatissa.
Otappa mielummin se Avatar mikä kävelee ehkä hitaasti,mutta usein vastustaja tekee sen mokan että keskittyy järjettömästi tuhoamaaan Avatarin ja uusien sääntöjen mukaan sitä ei helposti hengiltä saada!
Et näköjään ollut hirveä innoissaan Avataristakaan liikkuvuuden takia nohh siinä tapauksessa voisi olla hyvä idea kokeilla jotain Phoenix lordeista missä on kaikissa nykyään munaa(BTW phoenix lordit ei oo enään special chactereita eikä myöskään Ulthariddyddy tai prince ythiere*en muista niitten virallisia nimiä :D)

3.Warlock:Näitä ei kannata tunkea guardian unitteihin nykyyän 25pistettä aivan liika,että siinä olisi jotain järkeä.Spiritseeri on pakko olla jos on wraithlordi tai wraithguardi unitti

4.Strikin scorpionit eivät nyt välttämättä tarvi sitä wavea.Saahan niille infiltraten säännön..mutta todella kova unitti joka tapauksessa.
Exarch clawin kanssa ehdottomasti.
Nekku on paljon parempi ky loknes..
laconfir
Viestit: 68
Liittynyt: Ti 23.05.2006 21:59
Paikkakunta: oulu

Viesti Kirjoittaja laconfir »

Noh, laitanpa omaakin mielipidettä. Autarchista olen hyvin pitkälti samaa mieltä, mutta farseerin hinta nousi vaikka jotkin powerit halventuivatkin. warlockki concealilla on mukava lisä guardian lösseihin ja 40 pistettä on kohtuullinnen muttei alhainen hinta. Scorppionit eivät välttämättä tarvitse sitä wave serpenttiä, kun havemalla saat shadowstrike ja stalker exarch powerit. Kokeileppa 10 scorppionin ryhmää gauntteja tai vaikka örkkejä vastaan, scorpionit kun tappavat porukkaa moninkertaisesti omaan määräänsä verrattuna. Wraithguardit saivat sentään tehokkaammat aseet. Battlesuitteja ja mariineita vastaan bansheet on rautaa, kuhan saat ne vaan lähelle. Harlekiinit eipä noista paljon sanottavaa ole, se deth jester olisi kyllä voinut olla parempi. dire avengerit ovat kyllä erin omaisia, varsinkin kun ammut doomattua yksikköä guidatuilla shuriken stormilla (autch). Avenger exarchille se power weapon/shimmer shield combo on yli kallis. Pathfindereitä saa olla paljon että saisi esim carnifexin kadettua. Jetbiket on loistava valinta troopeiksi, nopeita kestäviä ja saavat paljon shuriken cannoneita. Warp spiderit parantuivat sen assault2 deth spinnerin myötä, käyt ampumassa ja sitten vaan karkuun. support weapon batteryssä ainakin se shadow weawer toimii ja vibro cannonilla pystyy vahingoittamaan koviakin tankkeja kun riitää vaan että osut. No siinä oli omat mielipiteeni noista eldareista.
Avatar
Air Defence
Viestit: 1556
Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Air Defence »

Autarchille passelein rooli on lennellä jetbikellä laserpeitsen kanssa ja metsästää niitä viiden miehen tulitukiyksiköitä, joihin ei niitä 24 guidattua scatterlaserin blaastia viitsi tuhlata. Tällöin fuusiopyssyäkin voisi harkita, kun jettimopolla pääsee nopsaan tankin tappoetäisyydelle.

Escalaatiossa autarch on must, samoin kuin samassa armeijassa deep strikettävien aspectien kanssa.
Viimeksi muokannut Air Defence, Ti 05.12.2006 08:11. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Roizo
Viestit: 517
Liittynyt: Ke 02.10.2002 19:23
Paikkakunta: Tampere

Re: Aloittelemassa eldareita (kysymyksiä ja omia mietteitä)

Viesti Kirjoittaja Roizo »

Pötsi kirjoitti:
Guardians: Samanlaista peruskauraa kuin ennenkin, MUTTA minimi yksikkö koko 10? EIIIIIIIII!!!!!. Nyt jää star cannonien maksimoiminen pois listoista niin, että hujahtaa. 105 pistettä yhdestä star cannonista, ei kiitos. Stor squadia voisi joskus koettaakin.

Eihän guardianit mitään pelin parhaita suorittajia ole, mutta on niilläkin käyttönsä. Star cannonin sijaan niille voi laittaa bright lancen, joka on kymmenen hengen ryhmässä uudessa codexissa jopa hieman halvempi kuin aiemmin. Taloon tai muualle coveriin laitettuna ne saattavat kestää siellä ihan kelvollisesti ja ovat ainakin vyperille ihan ok vaihtoehto. Kyllä näillä voi pakolliset troopit täyttää.
"Pain is an illusion of the senses, despair is an illusion of the mind."
Avatar
Nekku
Viestit: 116
Liittynyt: La 11.02.2006 14:44
Paikkakunta: Salattu maa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nekku »

Guardians: Samanlaista peruskauraa kuin ennenkin, MUTTA minimi yksikkö koko 10? EIIIIIIIII!!!!!. Nyt jää star cannonien maksimoiminen pois listoista niin, että hujahtaa. 105 pistettä yhdestä star cannonista, ei kiitos. Stor squadia voisi joskus koettaakin.
Niin juuri tästä pitikin heittää että ennet 5 ryhmä guardianeita starC maksoi 90 nykyyän 10hengen starC maksaa noin.105 joten se paremmaksihan se on tullut.En kyllä moiseen unittiin pistäisi warlockkeja concealin kanssa maksaa niin tuhottomasti!!
Nekku on paljon parempi ky loknes..
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Tosin ennen siinä ryhmässä oli se 7 (5+2) miestä, ja starcannonissa kolme laukausta. Nyt siis kolme lisäheppua maksaa 15pts, mutta toisaalta yksikön tulivoima tipahti kolmanneksen.

Ei se niin kovin huono ole, vrt. Dark Eldarien vastaava. Suunnilleen sama hinta, DEldarien kovat pyssyt osuvat ehkä paremmin ja kovempaa mutta Guardianien perusaseessa on paremmin punttia ja ne voivat liikkua ampuessaan.
zqmfgb
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”